Skupština pokrenula postupak promene Ustava Srbije

Izmene se odnose na pravosuđe i potrebne su na putu evrointegracija, ali pre svega zbog građana jer pravda ne treba da bude spora, ali dostižna, već dostižna i brza, poručila je premijerka Ana Brnabić

Skupština Srbije odlučila je juče, na predlog vlade, da pokrene postupak za promenu Ustava u delu koji se odnosi na pravosuđe. Za ovu odluku glasalo je 207 poslanika, protiv su bila tri, uzdržana su bila dva, a jedan poslanik nije glasao. Sada je na potezu skupštinski Odbor za ustavna i zakonodavna pitanja, koji treba da pripremi predlog izmena, o kome će se potom izjasniti parlament, a ukoliko bi ga poslanici podržali, sledio bi referendum, na kome će građani reći konačnu reč.

Obrazlažući predlog vlade da se pokrene postupak za promenu Ustava, premijerka Ana Brnabić podvukla je da se izmene odnose na pravosuđe, da su one potrebne na putu evrointegracija, ali da se rade, pre svega, zbog građana, kojima će poboljšati kvalitet života jer „pravda ne treba da bude spora, ali dostižna, već dostižna i brza”. Navela je da je javna rasprava o ustavnim promenama trajala 18 meseci, istakavši da je to pokazatelj koliko je ovoj vlasti stalo do postizanja što šireg društvenog konsenzusa o ovako važnom pitanju, izrazivši nadu da će do njega i doći i da će se tako ući u referendum.

Brnabićeva je kazala: „Nikada do sada nije bilo javnih rasprava, neko je radio na izmenama ustava u zatvorenom krugu, građani su izlazili na referendum bez praktičnog znanja šta se menja i on je bio više nego upitan. Sada, ko god da dođe na vlast, ne može ići ispod tog standarda, dakle mora da postoji široka javna rasprava, saglasnost Venecijanske komisije, da i drugi potvrde da je sve urađeno po svetskim i evropskim normama i da građani znaju o čemu odlučuju.”

Prema premijerkinim rečima, promena Ustava je jedan o tri ključna prioriteta vlade, podsetila je na ekonomske reforme sprovedene 2014. i 2015. godine i dodala: „Sve reforme koje se sprovode ne rade se samo radi evropskih integracija već pre svega radi poboljšanja kvaliteta života građana Srbije, a u tom smislu, važno je ojačati vladavinu prava. Izmene Ustava u oblasti pravosuđa su, u tome, jedna od najvažnijih karika.”

U raspravi su gotovo svi poslanici govorili u prilog pokretanju postupka za izmenu Ustava, ipak, obeležila ju je polemika koju je pokrenuo Šaip Kamberi (UD–SDAS), a u kojoj su učestvovale premijerka i prisutne ministarke Gordana Čomić i Jadranka Joksimović. Kamberi je u opširnom izlaganju, koje je brzinski čitao nešto više od 15 minuta, između ostalog, rekao da je protiv parcijalnih izmena Ustava, zato što ceo Ustav treba promeniti, te zbog toga poslanici ovog poslaničkog kluba i neće učestvovati u ovom poslu. Analizirao je tačku po tačku Ustava, koje su, po njemu, sporne, od toga što se Srbija definiše, pre svega, kao država srpskog naroda, a 20 odsto građana su pripadnici nacionalnih manjina. Kao primere kako bi trebalo definisati Srbiju, naveo je Crnu Goru i „ustav Kosova, gde piše da je republika Kosovo država svojih državljana” i dodao da je sama preambula Ustava prepreka za brži napredak Srbije ka EU jer Kosovo i Metohiju definiše kao deo Srbije.

Đorđe Milićević (SPS) reklamirao je povredu poslovnika, zamerivši predsedniku parlamenta Ivici Dačiću što je dozvolio Kamberiju da govori mimo dnevnog reda, mada je praktično na ovaj način replicirao Kamberiju, a Dačić je pozvao sve poslanike da se drže dnevnog reda.

Odgovarajući Kamberiju, premijerka Brnabić je kazala da nije u redu da se u Skupštini Srbije poziva na ustav samoproglašenog Kosova budući da je poslanik u parlamentu zemlje čiji je deo KiM – „to je naša pokrajina, vi to morate da poštujete”. Navela je: „Za ovaj dom ne postoji ustav Kosova, a nezavisnost su izvojevali ne pitavši nijednog svog građanina. To je isto kao da sam se ja jednog dana probudila i odlučila da je moja Karaburma nezavisna i donela ustav Karaburme, ne pitavši nikoga ništa. Koliko bi taj ustav Karaburme bio validan, isto toliko je validan ustav Kosova.” Premijerka je kazala i da ne želi da joj takozvano Kosovo bude uzor u bilo čemu, podsetivši na počinjene zločine nad Srbima za koje niko nije odgovarao.

Kamberi joj je odvratio da je mogla da pomene masovne grobnice kosmetskih Albanaca pronađenih u centralnoj Srbiji, a premijerka je odvratila da joj je beskonačno žao što su se takve stvari dešavale, navodeći da je Srbija svako mesto na koje je ukazano istražila, a da Priština, osim dva, ne dozvoljava istraživanje – „samo u mrtvačnici u Prištini ima 350 mrtvih čija se identifikacija ne dozvoljava godinama”.

Premijerka je Kamberiju kazala i da je „licemerno da neko kaže da je posvećen evropskim integracijama, a da neće da glasa za ustavne amandmane koje je odobrila Venecijanska komisija, a samim tim i EU”. Kamberi je zamerio Dačiću što nije reagovao jer ga je, kako je rekao, Brnabićeva uvredila nazvavši ga licemerom. Premijerka je odgovorila da svako ima pravo da glasa kako hoće, da nije vređala, ali „licemerno je da neko ko kaže da je za brže evrointergacije neće da glasa za ustavne promene koje je pozdravila Venecijanska komisija, pa samim tim i EU – to je, za mene, klasično licemerje”.

Reagovala je i ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić i kazala da je Kamberi govorio o kritikama koje su na Ustav izrečene 2006. i 2008. godine, navodeći da se od tada mnogo toga promenilo, te da je Ustav „ljudsko-pravaški, na njemu se temelji Zakon o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, koji smo doneli, nije isto govoriti o članovima Ustava i primeni u praksi”.

Muamer Zukorlić (SPP) kazao je da poslanici SPP-a podržavaju evropski put Srbije, da su učestvovali u javnoj raspravi, da je „Ustav važan za dobro uređenje države, ali imati dobar Ustava znači samo da imate dobar okvir za uređenje države, ne znači da će društvo i država dobro funkcionisati”. Kazao je da je Staljinov ustav, po mišljenju stručnjaka, bio dobar, a „znamo šta je bilo u praksi”. Naveo je da su neki Bošnjaci, koji sada kritikuju ovaj predlog, bili deo vlasti Vojislava Koštunice kad je donošen Ustav, i to tako da je na njemu ostala fleka zbog kriminalnih radnji tokom referenduma. Istakao je: „To je bila velika bruka, zato je ova promena Ustava, makar i parcijalna, način da pokažemo da je država ozbiljna i da može da prođe i nimalo lake razgovore s pravosuđem, ovo je pravi korak napred.”

Kao i skoro svi diskutanti, i Balint Pastor (SVM) podsetio je na ustavni istorijat Srbije, a potom podsetio na proceduru izmena Ustava. Istakao je da je parlament juče odlučivao samo o tome hoće li biti pokrenute izmene Ustava, a tek kada se ta odluka donese, za šta se on zalaže, Odbor za ustavna pitanja treba da sačini predlog tih izmena: „Mi u ovom trenutku nemamo nikakav predlog, on će tek biti napisan, pa za nekoliko meseci skupština treba da se o njemu izjasni i ako ga usvoji, sledi referendum.”

Predsednica Odbora za ustavna pitanja i ovlašćena predstavnica AV–ZND Jelena Žarić Kovačević (SNS) pozvala je poslanike da podrže predlog za pokretanje postupka promene Ustava, istakavši da će tako podržati intencije vlade da u oblasti pravosuđa budu sprovedene reforme, a „to bi bilo dobro za građane, ali i za Srbiju da postane punopravna članica EU”. Detaljno je govorila i o svim sprovedenim javnim rasprava povodom izmena Ustava.

MIRJANA ČEKEREVAC

7. januar 2025.

12,00 - Subotica - Snimanje gostovanja u jutarnjem programu Radio „Košut“ (Kossuth Rádió) iz Mađarske (na programu 08. januara između 06-09,00 časova)

13. januar 2025.

10,00 - Budimpešta - Svečano preuzimanje Posebne nagrade Narodne banke Mađarske „Šandor Vekerle“ za inovacije – za zasluge u oblasti razvoja ekonomije u državama regije Karpatskog basena

14. januar 2025.

08,00 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

16. januar 2025.

15,45 - Subotica - Intervju za dnevni list „Mađar So” na mađarskom jeziku

17. januar 2025.

12,00 - Subotica - Sastanak u vezi sa izradom nove verzije Strategije SVM-a za regionalni i ekonomski razvoj vojvođanskih mađarskih zajednica

20. januar 2025.

18,00 - Subotica - Gostovanje u političkoj emisiji „Közügyek” na TV Pannon (na mađarskom jeziku, uživo)

21. januar 2025.

16,00 - Subotica - Stručna konferencija u okviru Programa za profesionalno usavršavanje mađarskih dečjih psihologa u državama regiona Državnog sekretarijata za nacionalnu politiku, uz učešće stručnjaka Dečje bolnice „Bethešda“ iz Budimpešte

16,30 - Subotica - Sastanak sa državnim sekretarom Mađarske za nacionalnu politiku, Lerincem Načom

18,00 - Palić - Svečano zatvaranje četvrte sezone Vojvođanskog mentorskog programa Fondacije „Prosperitati” i uručenje nagrada

22. januar 2025.

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

23. januar 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podcast emisiji „Het nap plus” nedeljnika Het nap

12,00 - Subotica - Sastanak sa Žoltom Bunfordom, specijalnim poverenikom za region Zapadnog Balkana predsednika Vlade Mađarske, Viktora Orbana

24. januar 2025.

15,30 - Senta - Sastanak sa predsednikom Parlamenta Mađarske, Laslom Keverom

16,00 - Senta - Centralna vojvođanska svečanost obeležavanja Dana mađarske kulture

28. januar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

17,00 - Subotica - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

31. januar 2025.

15,00 - Subotica - Obeležavanje 9. rođendana Fondacije „Prosperitati“

18,00 - Novi Sad - Dan Grada Novog Sada, svečana manifestacija SVM-a

7. februar 2025.

10,00 - Subotica - Sastanak sa poslanikom Demokratskog saveza Mađara u Rumuniji u Evropskom parlamentu, predsednikom FUEN-a, Lorantom Vince

12,45 - Velebit i Novi Kneževac - Razgovor sa građanima, sa predsednikom Republike Aleksandrom Vučićem

18,00 - Novi Kneževac - Proslava povodom 18. godina od osnivanja Opštinske organizacije SVM-a

8. februar 2025.

17,00 - Budimpešta - Učešće u panel diskusiji povodom obeležavanja 25. godina od osnivanja Udruženja Mađarske omladinske konferencije

10. februar 2025.

09,30 - Subotica - Sastanak u vezi sa nacrtom nove verzije Strategije SVM-a za regionalni i ekonomski razvoj vojvođanskih mađarskih zajednica

11. februar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

17,00 - Novi Sad - Svečano potpisivanje ugovora o dodeli „Várady”- stipendija i ugovora Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine o refundaciji troškova nostrifikacije diplome

13. februar 2025.

16,00 - Beograd - Sastanak sa mađarskim ministrom spoljnih poslova i spoljne trgovine Peterom Sijartom

20. februar 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podcast emisiji „Het nap plus” nedeljnika Het nap

21. februar 2025.

10,00 - Subotica - Sastanak sa predsednikom omladinske krovne organizacije „Határtalanul a Magyar Fiatalokért Egyesület” (Udruženje za mađarsku omladinu bez granica), potpredsednikom Fidelitas-a i saradnicima

22. februar 2025.

15,00 - Budimpešta - Godišnji pregled minule godine - održava predsednik Vlade Mađarske Viktor Orban

24. februar 2025.

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

25. februar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

09,15 - Hajdukovo - Sastanak sa zamenikom ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske Leventeom Mađarom

10,05 - Hajdukovo - Poseta porodice, obilazak projekta korisnika sredstava za kupovinu porodične kuće sa zamenikom ministra Leventeom Mađarom

10,45 - Čantavir - Balaša farma, svečana predaja, razvojni projekat velikog obima od istaknutog značaja u oblasti poljoprivrede

12,10 - Subotica - Sastanak sa zamenikom ministra Leventeom Mađarom sa predstavnicima mladih naše zajednice, sa predsednicom Oršojom Pačai-Tomašić i stipendistima Mađarske diplomatske akademije iz Budimpešte

26. februar 2025.

12,00 - Subotica - Sastanak sa srpskim predstavnikom, potpredsednikom Odbora za nacionalne manjine u Parlamentu Mađarske Ljubomirom Aleksovim i direktorom Srpskog pozorišta u Mađarskoj Milanom Rusom

28. februar 2025.

14,00 - Hajdukovo - Sastanak stručnjaka koji učestvuju u izradi II Strategije regionalnog i ekonomskog razvoja mađarske zajednice u Vojvodini za period između 2026-2033.

1. mart 2025.

10,00 - Mali Iđoš - Izborna skupština Kulturnog saveza vojvođanskih Mađara

4. mart 2025.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine (I sednica Prolećnog redovnog zasedanja)

5. mart 2025.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

17,00 - Beograd - Snimanje emisije „Relativizacija sa Ljiljanom Smajlović" na RT Balkan (emitovaće se: 6. marta u 21,00 čas)

6. mart 2025.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

15,00 - Beograd - Narodna skupština – Dan za glasanje (I sednica Prolećnog redovnog zasedanja)

7. mart 2025.

09,45 - Subotica - Snimanje gostovanja u emisiji „Vasárnapi Újság” na Radio „Košut“ (Kossuth Rádió) iz Mađarske (na mađarskom jeziku; na programu 9. marta između 06,00-08,25 časova)

10,45 - Subotica - Intervju za dnevni list „Mađar So” na mađarskom jezik

15,00 - Budimpešta - Memorijalna svečanost i dodela nagrade „Esterházy János“

10. mart 2025.

10,00 - Subotica - Sastanak sa predstavnicima Omladinskog foruma SVM-a

11. mart 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

12. mart 2025.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

17,20 - Beograd - Gostovanje u emisiji Pravi ugao na RTV1

13. mart 2025.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

18,00 - Palić - Generalni konzulat Mađarske u Subotici, svečani prijem povodom obeležavanja godišnjice mađarske revolucije i borbe za slobodu 1848/49 godine

15. mart 2025.

15,00 - Stara Moravica - Centralna proslava mađarskog nacionalnog praznika u organizaciji Saveza vojvođanskih Mađara

17,00 - Subotica - Sastanak  sa  parlamentarnim  državnim  sekretarom  za  strateška  pitanja  u  Uredu  predsednika  Vlade  Mađarske,  dr Miklošem Panjijem

18,00 - Subotica - Centralna proslava mađarskog nacionalnog praznika u organizaciji Saveza vojvođanskih Mađara

17. mart 2025.

18,00 - Subotica - Gostovanje u političkoj emisiji „Közügyek” na TV Pannon (na mađarskom jeziku, uživo)

18. mart 2025.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

19. mart 2025.

10,00 - Beograd - Narodna skupština – nastavak glasanja (I sednica Prolećnog redovnog zasedanja)

16,15 - Šupljak - Sastanak sa zamenikom ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske Leventeom Mađarom

20. mart 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podcast emisiji „Het nap plus” nedeljnika Het nap

21. mart 2025.

12,00 - Budimpešta - Gostovanje u podkast emisiji poslanika Fidesa u Parlamentu Mađarske i zamenika ministra za evropske poslove, Pala Žigmonda Barne

22. mart 2025.

17,00 - Bezdan - Svečana predaja obnovljene zgrade pozorišta

24. mart 2025.

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

25. mart 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

26. mart 2025.

11,45 - Budimpešta - Sastanak sa državnim sekretarom Mađarske za nacionalnu politiku, Lerincem Načom

27. mart 2025.

10,00 - Subotica - Sastanak sa zamenikom šefa misije Ambasade Mađarske u Beogradu, Gaborom Palinkašem

17,00 - Subotica - Sednica Saveta Gradske organizacije SVM-a u Subotici

1. april 2025.

17,30 - Subotica - Sastanak sa potpredsednikom Vlade Mađarske Žoltom Šemjenom

2. april 2025.

09,00 - Beograd - Razgovor sa predsednikom Republike Srbije, Aleksandrom Vučićem

17,00 - Subotica - Svečano potpisivanje ugovora o dodeli stipendija za studente medicine, stomatologije i ekonomije u organizaciji Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine

3. april 2025.

10,30 - Subotica - Intervju dnevnom listu „Politika” 

14,00 - Subotica - Generalni konzulat Mađarske u Subotici - svečano uručenje državnih odlikovanja povodom nacionalnog praznika Mađarske

7. april 2025.

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

8. april 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)