Skupština pokrenula postupak promene Ustava Srbije

Izmene se odnose na pravosuđe i potrebne su na putu evrointegracija, ali pre svega zbog građana jer pravda ne treba da bude spora, ali dostižna, već dostižna i brza, poručila je premijerka Ana Brnabić

Skupština Srbije odlučila je juče, na predlog vlade, da pokrene postupak za promenu Ustava u delu koji se odnosi na pravosuđe. Za ovu odluku glasalo je 207 poslanika, protiv su bila tri, uzdržana su bila dva, a jedan poslanik nije glasao. Sada je na potezu skupštinski Odbor za ustavna i zakonodavna pitanja, koji treba da pripremi predlog izmena, o kome će se potom izjasniti parlament, a ukoliko bi ga poslanici podržali, sledio bi referendum, na kome će građani reći konačnu reč.

Obrazlažući predlog vlade da se pokrene postupak za promenu Ustava, premijerka Ana Brnabić podvukla je da se izmene odnose na pravosuđe, da su one potrebne na putu evrointegracija, ali da se rade, pre svega, zbog građana, kojima će poboljšati kvalitet života jer „pravda ne treba da bude spora, ali dostižna, već dostižna i brza”. Navela je da je javna rasprava o ustavnim promenama trajala 18 meseci, istakavši da je to pokazatelj koliko je ovoj vlasti stalo do postizanja što šireg društvenog konsenzusa o ovako važnom pitanju, izrazivši nadu da će do njega i doći i da će se tako ući u referendum.

Brnabićeva je kazala: „Nikada do sada nije bilo javnih rasprava, neko je radio na izmenama ustava u zatvorenom krugu, građani su izlazili na referendum bez praktičnog znanja šta se menja i on je bio više nego upitan. Sada, ko god da dođe na vlast, ne može ići ispod tog standarda, dakle mora da postoji široka javna rasprava, saglasnost Venecijanske komisije, da i drugi potvrde da je sve urađeno po svetskim i evropskim normama i da građani znaju o čemu odlučuju.”

Prema premijerkinim rečima, promena Ustava je jedan o tri ključna prioriteta vlade, podsetila je na ekonomske reforme sprovedene 2014. i 2015. godine i dodala: „Sve reforme koje se sprovode ne rade se samo radi evropskih integracija već pre svega radi poboljšanja kvaliteta života građana Srbije, a u tom smislu, važno je ojačati vladavinu prava. Izmene Ustava u oblasti pravosuđa su, u tome, jedna od najvažnijih karika.”

U raspravi su gotovo svi poslanici govorili u prilog pokretanju postupka za izmenu Ustava, ipak, obeležila ju je polemika koju je pokrenuo Šaip Kamberi (UD–SDAS), a u kojoj su učestvovale premijerka i prisutne ministarke Gordana Čomić i Jadranka Joksimović. Kamberi je u opširnom izlaganju, koje je brzinski čitao nešto više od 15 minuta, između ostalog, rekao da je protiv parcijalnih izmena Ustava, zato što ceo Ustav treba promeniti, te zbog toga poslanici ovog poslaničkog kluba i neće učestvovati u ovom poslu. Analizirao je tačku po tačku Ustava, koje su, po njemu, sporne, od toga što se Srbija definiše, pre svega, kao država srpskog naroda, a 20 odsto građana su pripadnici nacionalnih manjina. Kao primere kako bi trebalo definisati Srbiju, naveo je Crnu Goru i „ustav Kosova, gde piše da je republika Kosovo država svojih državljana” i dodao da je sama preambula Ustava prepreka za brži napredak Srbije ka EU jer Kosovo i Metohiju definiše kao deo Srbije.

Đorđe Milićević (SPS) reklamirao je povredu poslovnika, zamerivši predsedniku parlamenta Ivici Dačiću što je dozvolio Kamberiju da govori mimo dnevnog reda, mada je praktično na ovaj način replicirao Kamberiju, a Dačić je pozvao sve poslanike da se drže dnevnog reda.

Odgovarajući Kamberiju, premijerka Brnabić je kazala da nije u redu da se u Skupštini Srbije poziva na ustav samoproglašenog Kosova budući da je poslanik u parlamentu zemlje čiji je deo KiM – „to je naša pokrajina, vi to morate da poštujete”. Navela je: „Za ovaj dom ne postoji ustav Kosova, a nezavisnost su izvojevali ne pitavši nijednog svog građanina. To je isto kao da sam se ja jednog dana probudila i odlučila da je moja Karaburma nezavisna i donela ustav Karaburme, ne pitavši nikoga ništa. Koliko bi taj ustav Karaburme bio validan, isto toliko je validan ustav Kosova.” Premijerka je kazala i da ne želi da joj takozvano Kosovo bude uzor u bilo čemu, podsetivši na počinjene zločine nad Srbima za koje niko nije odgovarao.

Kamberi joj je odvratio da je mogla da pomene masovne grobnice kosmetskih Albanaca pronađenih u centralnoj Srbiji, a premijerka je odvratila da joj je beskonačno žao što su se takve stvari dešavale, navodeći da je Srbija svako mesto na koje je ukazano istražila, a da Priština, osim dva, ne dozvoljava istraživanje – „samo u mrtvačnici u Prištini ima 350 mrtvih čija se identifikacija ne dozvoljava godinama”.

Premijerka je Kamberiju kazala i da je „licemerno da neko kaže da je posvećen evropskim integracijama, a da neće da glasa za ustavne amandmane koje je odobrila Venecijanska komisija, a samim tim i EU”. Kamberi je zamerio Dačiću što nije reagovao jer ga je, kako je rekao, Brnabićeva uvredila nazvavši ga licemerom. Premijerka je odgovorila da svako ima pravo da glasa kako hoće, da nije vređala, ali „licemerno je da neko ko kaže da je za brže evrointergacije neće da glasa za ustavne promene koje je pozdravila Venecijanska komisija, pa samim tim i EU – to je, za mene, klasično licemerje”.

Reagovala je i ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić i kazala da je Kamberi govorio o kritikama koje su na Ustav izrečene 2006. i 2008. godine, navodeći da se od tada mnogo toga promenilo, te da je Ustav „ljudsko-pravaški, na njemu se temelji Zakon o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, koji smo doneli, nije isto govoriti o članovima Ustava i primeni u praksi”.

Muamer Zukorlić (SPP) kazao je da poslanici SPP-a podržavaju evropski put Srbije, da su učestvovali u javnoj raspravi, da je „Ustav važan za dobro uređenje države, ali imati dobar Ustava znači samo da imate dobar okvir za uređenje države, ne znači da će društvo i država dobro funkcionisati”. Kazao je da je Staljinov ustav, po mišljenju stručnjaka, bio dobar, a „znamo šta je bilo u praksi”. Naveo je da su neki Bošnjaci, koji sada kritikuju ovaj predlog, bili deo vlasti Vojislava Koštunice kad je donošen Ustav, i to tako da je na njemu ostala fleka zbog kriminalnih radnji tokom referenduma. Istakao je: „To je bila velika bruka, zato je ova promena Ustava, makar i parcijalna, način da pokažemo da je država ozbiljna i da može da prođe i nimalo lake razgovore s pravosuđem, ovo je pravi korak napred.”

Kao i skoro svi diskutanti, i Balint Pastor (SVM) podsetio je na ustavni istorijat Srbije, a potom podsetio na proceduru izmena Ustava. Istakao je da je parlament juče odlučivao samo o tome hoće li biti pokrenute izmene Ustava, a tek kada se ta odluka donese, za šta se on zalaže, Odbor za ustavna pitanja treba da sačini predlog tih izmena: „Mi u ovom trenutku nemamo nikakav predlog, on će tek biti napisan, pa za nekoliko meseci skupština treba da se o njemu izjasni i ako ga usvoji, sledi referendum.”

Predsednica Odbora za ustavna pitanja i ovlašćena predstavnica AV–ZND Jelena Žarić Kovačević (SNS) pozvala je poslanike da podrže predlog za pokretanje postupka promene Ustava, istakavši da će tako podržati intencije vlade da u oblasti pravosuđa budu sprovedene reforme, a „to bi bilo dobro za građane, ali i za Srbiju da postane punopravna članica EU”. Detaljno je govorila i o svim sprovedenim javnim rasprava povodom izmena Ustava.

MIRJANA ČEKEREVAC

26. avgust 2024.

13,00 - Subotica - Sastanak sa predstavnicima Učiteljskog fakulteta na mađarskom nastavnom jeziku u Subotici

15,00 - Subotica - Sastanak sa predstavnicima Visoke tehničke škole strukovnih studija u Subotici

19,30 - Novi Sad - Sastanak sa Goranom Karadžićem, generalnim direktorom Radio-televizije Vojvodine i Andreom Juhas, glavnom i odgovornom urednicom Drugog programa

20,00 - Novi Sad - Gostovanje u političkoj emisiji „Napjaink” na Drugom programu Televizije Vojvodine (na mađarskom jeziku; uživo)

27. avgust 2024.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

11,00 - Subotica - Sastanak sa Žoltom Bunfordom, specijalnim poverenikom za Balkansku regiju Viktora Orbana, predsednika Vlade Mađarske

29. avgust 2024.

11,00 - Subotica - Sastanak sa Anamarijom Viček, poslanicom u Evropskom parlamentu

30. avgust 2024.

15,00 - Subotica - Sastanak sa ambasadorkom SAD u Republici Hrvatskoj Natali Rejes

1. septembar 2024.

10,00 - Subotica - Svečana sednica Skupštine grada povodom Dana grada

2. septembar 2024.

13,00 - Stara Moravica - Centralna svečanost povodom početka nastavne godine za učenike prvog razreda na mađarskom nastavnom jeziku

7. septembar 2024.

10,45 - 23. susreti u Ketče (Mađarska)

8. septembar 2024.

10,00 - Doroslovo - Proštenje na Vodici

10. septembar 2024.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

13. septembar 2024.

14,00 - Beograd - Potpisivanje koalicionog sporazuma sa predsednikom Vlade R. Srbije i predsednikom Srpske napredne stranke, Milošem Vučevićem

21,00 - Marcelova, Slovačka - IV Fudbalski turnir nacionalnog jedinstva

14. septembar 2024.

09,00 - Marcelova, Slovačka - IV Fudbalski turnir nacionalnog jedinstva

16. septembar 2024.

17,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

17. septembar 2024.

10,00 - Subotica - Sastanak sa autorima knjige povodom 30 godina od osnivanja SVM-a

14,00 - Subotica - Svečano otvaranje Agencije Alpha Travel & Marketing

18,00 - Beograd - Svečana sveta misa povodom 100 godina od osnivanja Beogradske nadbiskupije

18. septembar 2024.

10,00 - Subotica - Sastanak sa prorektorom Univerziteta nauka u Segedinu, dr Peterom Zakarom i direktorom za međunarodne odnose i odnose sa javnošću, dr Tamašem Beneom

12,00 - Subotica - Sastanak sa rukovodiocima Mađarsko-zapadnobalkanskog poslovnog saveta

18,00 - Sremski Karlovci - Obeležavanje 325 godina od potpisivanja Karlovačkog mira uz učešće kardinala Pietra Parolina, državnog sekretara Svete Stolice

19. septembar 2024.

10,00 - Palić - Konferencija Connect & Grow

20. septembar 2024.

15,00 - Subotica - Generalni konzulat Mađarske, svečano uručenje državnog odlikovanja povodom nacionalnog praznika Mađarske

16,00 - Subotica - Obeležavanje 10 godina od osnivanja redakcije na mađarskom jeziku Radio Marije u Srbiji

21. septembar 2024.

10,30 - Bačka Topola - Konferencija „Itthon, együtt, veletek” (U domovini, zajedno, sa vama)

13,15 - Bačka Topola - Sastanak sa državnom sekretarkom za porodična pitanja Ministarstva kulture i inovacija Mađarske, dr Žofijom Konc

22. septembar 2024.

11,45 - Subotica - 10. Porodični dan Subotičkog Mesnog odbora SVM-a Makova sedmica

23. septembar 2024.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine (Drugo vanredno zasedanje u Četrnaestom sazivu)

18,10 - Subotica - Gostovanje u političkoj emisiji „Közügyek” na TV Pannon (na mađarskom jeziku uživo)

24. septembar 2024.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

25. septembar 2024.

10,30 - Senta - Obrazovni sajam „Eduexpo”

16,00 - Subotica - Generalni konzulat Mađarske, svečano uručenje državnog odlikovanja povodom nacionalnog praznika Mađarske

26. septembar 2024.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

2. oktobar 2024.

12,00 - Subotica - Intervju dnevnom listu „Politika”

3. oktobar 2024.

10,00 - Bečej - Sastanak sa zamenikom ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske, Leventeom Mađarem

10,30 - Bečej - Svečano potpisivanje ugovora o dodeljenim sredstvima po konkursu Fondacije „Prosperitati“ za razvoj poljoprivrede

11,25 - Bečej - Hotel Expiriens Lux, svečana predaja, razvojni projekat od istaknutog značaja u oblasti turizma

12,40 - Ada - D.o.o. Antares Stolice, svečana predaja, razvojni projekat od istaknutog značaja u oblasti privrede

4. oktobar 2024.

10,00 - Novi Sad - Obilazak prostorija izdvojenog odeljenja Mađarske predškolske ustanove i vežbaone „Vackor“ sa gradonačelnikom Novog Sada, Milanom Đurićem

6. oktobar 2024.

11,00 - Elemir (grad Zrenjanin) - centralna manifestacija povodom obeležavanja godišnjice pogubljenja mađarskih generala u Aradu 1849. godine (nacionalni dan žalosti)

7. oktobar 2024.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine (I sednica Jesenjeg redovnog zasedanja)

14,15 - Beograd - Sastanak sa šefom Misije Saveta Evrope u Beogradu Janošem Babićem

8. oktobar 2024.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

17,30 - Subotica - Sastanak sa predsednikom Parlamenta Mađarske, Laslom Keverom

9. oktobar 2024.

12,30 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

14,00 - Beograd - Sastanak poslaničke grupe SVM-a u Narodnoj skupštini Republike Srbije sa predsednikom Parlamenta Mađarske, Laslom Keverom

10. oktobar 2024.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

11. oktobar 2024.

13,00 - Subotica - Sastanak sa dekanom Građevinskog fakulteta u Subotici Univerziteta u Novom Sadu, prof. dr Milanom Trifkovićem i potpredsednikom Saveta fakulteta, Imreom Kernom

15. oktobar 2024.

13,30 - Budimpešta - Snimanje emisije „Az este” Košut radija (na mađarskom jeziku)

16. oktobar 2024.

17,30 - Subotica - Svečano potpisivanje ugovora o stipendiranju studenata prava

17. oktobar 2024.

10,00 - Budimpešta - Održavanje predavanja na Mađarskoj diplomatskoj akademiji

18. oktobar 2024.

10,45 - Subotica - Snimanje emisije „Közügyek” TV Pannon (na mađarskom jeziku; na programu u 18,00 časova)

17,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

22. oktobar 2024.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

23. oktobar 2024.

16,00 - Palić - Polaganje venaca povodom godišnjice izbijanja mađarske revolucije 1956.

17,00 - Subotica - Sastanak sa državnim sekretarom Ministarstva odbrane Mađarske, Žoltom Bartel-Ruža

18,00 - Subotica - Centralna manifestacija SVM-a povodom godišnjice izbijanja mađarske revolucije 1956.

24. oktobar 2024.

15,00 - Bonjhad, Mađarska - Sahrana Arpada Janoša Potapija, državnog sekretara, poslanika u Parlamentu Mađarske

27. oktobar 2024.

16,45 - Palić - Sastanak sa predsednikom republike Mađarske dr Tamašem Šujokom

18,30 - Palić - Zajedničke izjave za predstavnike medija sa predsednikom republike Mađarske dr Tamašem Šujokom

28. oktobar 2024.

09,00 - 13,45 - Beograd - Učešće u delegaciji Republike Srbije na sastanku predsednika Mađarske dr Tamaša Šujoka sa predsednikom Republike Aleksandrom Vučićem, predsednikom Vlade Milošem Vučevićem i predsednicom Narodne skupštine Anom Brnabić

15,00 - Čurug, Spomenik Pomirenja - istovremeno polaganje venaca, predsednik Republike Srbije i predsednik Mađarske, zajedničko polaganje venca - predsednik Saveza vojvođanskih Mađara i predsednik Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine

15,20 - Čurug, Muzej žrtava racije - „Topalov magacin“ - istovremeno polaganje venaca, predsednik Republike Srbije i predsednik Mađarske, zajedničko polaganje venca - predsednik Saveza vojvođanskih Mađara i predsednik Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine

15,50 - Žabalj - Blagosiljanje i svečana predaja katoličke crkve Snežne Gospe uz prisustvo predsednika Mađarske dr Tamaša Šujoka i predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića

29. oktobar 2024.

18,00 - Palić - Dodela nagrada smotre televizijskih filmova u organizaciji Odbora „Koš Karolj“

30. oktobar 2024.

11,00 - Nosa - Otkrivanje spomen-ploče Ištvanu Pastoru

14,00 - Subotica - Sveta misa povodom prve godišnjice od smrti Ištvana Pastora

15,30 - Subotica - Polaganje venaca na grob Ištvana Pastora

17,30 - Subotica - Program povodom obeležavanja prve godišnjice od smrti Ištvana Pastora u okviru kojeg će se uručiti Nagrada „Pásztor István”

31. oktobar 2024.

15,00 - Subotica - Intervju dnevnom listu Večernje novosti

16,00 - Subotica - Svečano potpisivanje ugovora o dodeli studentskih stipendija Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine

2. novembar 2024.

15,00 - Subotica - Komemoracija nevinim žrtvama iz 1944. i '45. godine

5. novembar 2024.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

12,00 - Bor - Obeležavanje 80. godišnjice smrti mađarskog pesnika Mikloša Radnotija

6. novembar 2024.

13,30 - Subotica - Intervju za magazin „Diplomacy&Commerce”

9. novembar 2024.

15,00 - Budimpešta - Memorijalna trka „Pásztor István” - Subotička nagrada u okviru Srpsko–mađarskog kasačkog susreta na hipodromu „Kinčem park“

13. novembar 2024.

10,00 - Subotica - Otvaranje naučne konferencije – 80. godišnjica stradanja mađarskog stanovništva - Decenija istorijskog pomirenja

14. novembar 2024.

13,00 - Budimpešta - 2. sednica Strateškog saveta za saradnju Srbije i Mađarske

18,00 - Budimpešta - Svečana večera predsednika republike i predsednika Vlade Mađarske u čast predsednika Republike Srbije

16. novembar 2024.

19,00 - Novi Itebej - Svečanost povodom Dana mađarske dijaspore

18. novembar 2024.

10,00 - Subotica - Sastanak sa Vinceom Salai-Bobrovnickim, zamenikom državnog sekretara u Kabinetu predsednika Vlade Mađarske zaduženim za civilne organizacije i društvene odnose

14,30 - Subotica - Intervju nedeljniku Ekspres

19. novembar 2024.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

12,30 - Beograd - Snimanje gostovanja u emisiji Pravi ugao na RTV1 (emitovaće se u 17,20 časova)

20. novembar 2024.

09,30 - Subotica - Sastanak sa Robertom Žigom, zamenikom ministra kulture i inovacija Mađarske

10,00 - Subotica - Uručivanje diploma „Šandor Čori”

19,00 - Budimpešta - Prijem u parlamentu za članove Stalne konferencije Mađara (MÁÉRT)

21. novembar 2024.

10,30 - Budimpešta - 22. sednica Stalne konferencije Mađara

22. novembar 2024.

17,00 - Subotica - Svečano otvaranje vojvođanskog obrazovnog centra „Mathias Corvinus Collegium” (MCC) iz Budimpešte

18,00 - Subotica - Učešće u panel diskusiji „Nakon američkih predsedničkih izbora – kako se svet okreće ka novom svetskom poretku“

25. novembar 2024.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine (II sednica Jesenjeg redovnog zasedanja)

13,00 - Beograd - Snimanje emisije „Közügyek” TV Pannon (na mađarskom jeziku; na programu u 18,00 časova)

26. novembar 2024.

17,00 – Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a