Rafalna paljba umesto budilnika
„POLITIKA” U POGRANIČNOM POJASU SA MAĐARSKOM (2)
Migranti koji žive u šumi tik uz državnu granicu hicima iz automatskog oružja rešavaju međusobne sukobe, dok građani strahuju
Na Makovoj sedmici, subotičkom naselju nekoliko stotina metara od državne granice sa Mađarskom, puca se gotovo svakodnevno. Migranti koji su se skućili u ovdašnjoj šumi tik uz državnu granicu, hicima iz automatskog oružja rešavaju međusobne sukobe, a ispaštaju građani.
Zbog nelagode i straha, meštani Makove sedmice ne prilaze pomenutoj šumi. Sve ređe u svojim dvorištima piju kafu jer tako izbegavaju mogućnost da ih pogodi zalutali metak, ali i da dođu u sukob sa migrantima.
Dr Balint Pastor, predsednik Skupštine grada Subotice i potpredsednik Saveza vojvođanskih Mađara, u razgovoru za „Politiku”, slaže se da su učestali sukobi među migrantima na Makovoj sedmici problem po bezbednost žitelja naselja, ali i čitave Subotice.
– Nije normalno da građane u bilo kojoj mesnoj zajednici u našoj zemlji budi rafalna paljba, a upravo to se dešava na Makovoj sedmici. Imamo razumevanja u humanom smislu, ali gotovo osam godina ponavljamo da ovde nije reč o ekonomskim, već ilegalnim migrantima – kaže dr Balint Pastor.
Od početka migrantske krize, Savez vojvođanskih Mađara zastupao je stavove koji su prema migrantskom talasu pokazivali manje tolerancije od zvanične državne politike.
Dr Pastor podseća da je protiv njega 2015. godine vođen postupak zbog ksenofobije i ugrožavanja ljudskih prava.
– Samo zbog toga što sam stvari nazivao pravim imenom i rekao da ovo nisu ekonomski migranti i da državni organi treba da garantuju bezbednost pre svega našim građanima – zaključuje dr Pastor.
Na vrhuncu onoga što je ocenjeno kao „migracija naroda”, kada je kroz našu zemlju, a posebno kroz Suboticu kao pogranični grad, prošlo više stotina hiljada migranata, incidenti gotovo i da nisu beleženi. Meštanima i subotičkim komunalnim službama problem je tada pravila velika količina smeća koja je ostajala iza migranata ili kada su oni, doduše povremeno, prolazili kroz privatne posede i okućnice.
U poslednjih godinu i po dana, situacija je bitno drugačija. Od pojedinih državnih organa, nezvanično se može čuti da su vlastima u Beogradu već duže vreme skretali pažnju na eskalaciju sukoba među migrantima, navodeći da je uočeno da postoji međusobna netrpeljivost između grupa koje dolaze iz Avganistana i Pakistana, kao i između onih iz Maroka i Tunisa. Takođe, povećan je broj nasrtaja na domaće stanovništvo.
U julu prošle godine u, kako je kasnije utvrđeno, međusobnom vatrenom obračunu migrantskih grupa krijumčara ljudi na Makovoj sedmici jedna osoba je poginula, a šest je teško ranjeno hicima iz vatrenog oružja. Iako je od tada pojačano prisustvo policije i Žandarmerije, rafalna paljba koja dopire iz šume u okolini grada čuje se sve češće.
– Od 2015. se obraćamo svim organima vlasti. U parlamentu smo se često javljali i na realan način govorili o ovom problemu. Nudili smo i rešenja i konkretne mere. Znači, nismo ovoj temi pristupali demagoški i nismo pokušavali da ubiramo jeftine političke poene – kaže za naš list dr Balint Pastor, koji je i republički poslanik.
U razgovoru vođenom upravo u mesnoj zajednici Makova sedmica, dr Pastor nabraja šta je sve predlagano: da se čuva južna granica zemlje, da se ilegalni migranti ne puštaju na teritoriju Srbije jer odavde neće moći da idu dalje.
– Predlagali smo i veće prisustvo policije, Žandarmerije i vojske gde je to moguće, kako bi se garantovala bezbednost građana. Ono što je ohrabrujuće i pozitivno, to je očigledno veće prisustvo i policije i Žandarmerije ne samo na Makovoj sedmici, već svugde gde su migranti u većem broju. To nije slučajno, to je rezultat onog što smo tražili tokom sastanaka sa ministrom unutrašnjih poslova, predsednicom vlade i predsednikom države, jer nema drugog rešenja. Samoorganizovanje građana nikako nije rešenje. Država je ta koja treba da garantuje bezbednost građana – navodi dr Pastor.
MUP: bezbednost podignuta na što viši nivo
Pripadnici MUP-a u Subotici, od 17. juna, pojačali su pozorničku i patrolnu delatnost kako na području naselja Makova sedmica, tako i na čitavoj periferiji Subotice, rečeno je za naš list u MUP-u.
– U ovom periodu, sprovedene su i tri akcije pojačane kontrole u kojima je pronađen ukupno 431 iregularni migrant. U akcijama sprovedenim 18. juna, 24. juna i 4. jula, učestvovala je Žandarmerija, Uprava granične policije i više policijskih uprava, a svi pronađeni iregularni migranti prevezeni su u prihvatne centre – navode iz MUP-a.
U cilju povećanja bezbednosti na ovom području, ovakve akcije sprovode se kontinuirano, pa je od početka godine osim ove tri, sprovedeno još 11 u kojima je otkriveno 1.400 iregularnih migranata koji su prevezeni u prihvatne centre.
– Takođe, na obodima šumskog pojasa u naseljima Makova sedmica, Veliki Radanovac i Treset, uz granicu sa Mađarskom, uspostavljeni su bezbednosni punktovi na kojima su svakodnevno pripadnici Policijske uprave u Subotici i još nekoliko policijskih uprava, kao i Žandarmerija, kako bi bezbednost bila podignuta na što viši nivo. Za prvih šest meseci ove godine, podnete su krivične prijave protiv 25 osoba osumnjičenih da su izvršile krivično delo nedozvoljenog prelaska državne granice i krijumčarenja ljudi, odnosno da su ilegalno prevozili iregularne migrante, dok su protiv 125 migranata podneli prekršajne prijave jer su nezakonito ušli i boravili u Srbiji – navodi se u odgovorima MUP-a.
ALEKSANDRA ISAKOV / MIROSLAVA DERIKONJIĆ