Propada Mlađin plan
Najmanje 133 poslanika protiv Predloga zakona o javnom informisanju, koji je G17 smislio da bi uspostavio kontrolu nad medijima. Demokrate ubrzano pišu amandmane ne bi li izbegle veliku bruku
BEOGRAD - Sudbina Dinkićevog Predloga zakona o informisanju, koji predviđa drastično sužavanje medijskih sloboda, neizvesna je jer ima stranaka koje još nisu odlučile kako će se odrediti prema njemu, dok Demokratska stranka, čiji su ministri glasali za njega, ubrzano piše amandmane ne bi li se izbegla velika bruka.
Ipak, sudeći prema jučerašnjoj matematici, izmene Zakona o javnom informisanju nemaju šanse da budu usvojene u Skupštini Srbije. Naime, kako su se dosad izjasnili predstavnici parlamentarnih stranaka, za zakon će glasati 90 poslanika, protiv 121, uzdržanih će biti 12, dok se za 27 poslanika još ne zna jer su njihovi predstavnici zasad neodlučni. U svakom slučaju, biće najmanje 133 poslanika koji su protiv ili suzdržani, što čini apsolutnu većinu za opstanak starog zakona.
Za donošenje novog zakona izjasnili su se njegov inicijator G17 plus (24 poslanika), Demokratska stranka (64) i Bošnjačka lista (2). Protivnici zakona su prvenstveno iz opozicije: srpski radikali (56), naprednjaci (21), Demokratska stranka Srbije (21), Nova Srbija (9), kao i Vladan Batić, jedini poslanik Demohrišćanske stranke, i predstavnik Albanaca Riza Halimi. Opozicioni blok će u ovome imati podršku i delova vlasti - Srpskog pokreta obnove (4), PUPS (5) i Jedinstvene Srbije (3 poslanika). Suzdržani će biti socijalisti sa svojih 12 poslanika.
Ne zna se kako će se izjasniti Liberalno-demokratska partija (12), Liga socijaldemokrata Vojvodine (5), Sandžačko-demokratska partija (4), koalicija Mađara (4), kao i Rom Jovan Damjanović i Hrvat Petar Kuntić.
Teoretski, zakon bi mogao biti usvojen većinom prisutnih poslanika, ukoliko neko od protivnika ili suzdržanih "izda" i ne pojavi se na glasanju u Skupštini. U tom slučaju bilo bi očigledno da je ta stranka kupljena ili da je ucenjena.
Samostalni poslanik DHSS Vladan Batić kaže da neće podržati zakon u ovom obliku u kom ga je Vlada usvojila.
- Ja jesam za pooštravanje kazni kada se pretura po nečijoj privatnosti i uništava tuđi život, ali nisam za drakonske kazne. Takođe, postojanje depozita je nebulozna stvar. Pola firmi u Srbiji, od kojih zavise hiljade porodica, nema na računu depozite, pa što se Dinkić nije potrudio za to?! Ukoliko bi se amandmanima promenilo ono što nema smisla i što je vraćanje unazad, onda ću glasati za njega. Ipak, sumnjam da bi onda tako izmenjen zakon podržalo njegovo visočanstvo Dinkić - zaključuje Batić.
Balint Pastor, poslanik SVM, kaže da njihova stranka još nema zvaničan stav o novom zakonu o informisanju. On dodaje da će SVM konačnu odluku o tome doneti na sednici predsedništva stranke tokom ove nedelje.
- Treba sačekati i amandmane koje su predložile demokrate pa da vidimo kakav će onda biti tekst zakona. To što oni naknadno ulažu amandmane na najbolji način ukazuje na nedostatak komunikacije ne samo između DS i nas, već i između njih i drugih stranaka vladajuće koalicije. Bolje bi bilo da pre nego što zakoni dođu na sednicu Vlade imamo usaglašen stav, a ne još u Skupštini o tome da se raspravljamo. Međutim, to njima nije ni prvi, a kako stvari stoje ni poslednji put - ukazuje Pastor.
Esad Džudžević, poslanik Bošnjačke liste, kaže da ovaj zakon ne zadire u neka manjinska prava i da je za njega prihvatljiv.
- On se tiče uglavnom sankcija za medije koji izlaze na teritoriji cele Srbije i ne zadire se u prava manjina i manjinskih glasila, tako da je on za nas prihvatljiv. Možda sa nekog građanskog aspekta on nije dobar, ali u suštini sa manjinskog stanovišta on je u redu - rekao je Džudžević.
Lider JS Dragan Marković Palma ponovio je da je za tu partiju neprihvatljiv Predlog zakona o informisanju, jer je suprotan evropskim standardima.
- U svakom slučaju moji poslanici će glasati protiv takvog predloga - pojasnio je Palma.
I predsednik poslaničke grupe PUPS Momo Čolaković kaže za Kurir da poslanici te stranke neće podržati ovakve zakonske izmene.
- Najverovatnije ćemo glasati protiv usvajanja izmena zakona - ističe Čolaković.
Lider LDP Čedomir Jovanović istakao je ovaj zakon donosi samo zbog nekoliko medija, te da na njih treba dosledno primeniti već postojeće zakone.
- Danas najviši državni funkcioneri daju opširne i afirmativne intervjue tim medijima, a javna preduzeća pod partijskom kontrolom skupim oglasima finansiraju takva glasila - istakao je Jovanović. Višemesečni zahtevi LDP da se sa tim prestane nikada nisu ispunjeni. Zbog toga je Vlada, pod pritiskom jedne partije i ministra koji je godinama bio saradnička veza tabloida, na brzinu i na sumnjiv način poslala Skupštini predlog zakona, koji navodno treba da reši probleme - smatra Jovanović, i dodaje da će LDP do početka skupštinske rasprave doneti odluku kako će glasati.
I bivši radikal, a sada poslanik i predsednik Demokratske levice Roma Jovan Damnjanović kaže da će konačnu odluku o tome da li će u Skupštini glasati za novi zakon o informisanju doneti u sredu na kolegijumu stranke.
- Ima nekih stvari koje su dobre za nas pripadnike nacionalnih manjina, ali ćemo o svemu tome još razmisliti - poručuje Damnjanović.
Poslanik Riza Halimi iz poslaničke grupe manjina ističe da on već dva meseca ne glasa za Vladine predloge, te da neće ni ovaj put.
- Niti glasam, niti dajem kvorum. U početku sam glasao za neke evropske zakone, ali otkako je deo Vlade Srbije učestvovao u manipulacijama oko promene vlasti u Preševu, više to ne radim - kaže Halimi.
U LSV juče nisu imali odgovor na pitanje da li će podržati pomenuti zakon. Većina članova ove stranke koje je Kurir uspeo da dobije bila je na višečasovnim sastancima, dok nam je Duško Jakovljev, predsednik političkog saveta ove stranke, poručio da "ne zna odgovor na to pitanje". I iz SDP poručili su da "tek treba da organizuju sastanak i odluče kako će glasati".
Ipak, zamenik šefa poslaničke grupe G17 plus Vlajko Senić siguran je da će ovaj zakon biti usvojen u obliku u kom je prosleđen Skupštini jer su sve stranke u Vladi, uz uzdržanost socijalista, dale podršku.
- Ne verujem da on može da uzdrma odnose u vladajućoj koaliciji, zakoni su takvi da uvek postoji nekih nezadovoljni član vladajuće koalicije, ali koalicija podrazumeva neku vrstu solidarnosti i očekujem da će taj predlog imati jasnu podršku u parlamentu i da ćemo imati priliku da u narednom periodu argumentima pokažemo da ga je neophodno doneti po hitnom postupku - objasnio je on.
Na pitanje da li će se SPS predomisliti i da li će biti prihvaćeni neki od poslaničkih amandmana uloženih na taj predlog zakona, Senić je rekao da će G17 plus kao poslanička grupa sigurno, ali i Ministarstvo kulture, nadležno za taj zakon, prihvatiti svaki amandman kojim se zakon popravlja.
Poslanici Demokratske stranke ispravljaju ministre
Poslanik DS i član skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje Milan Stanimirović potvrdio je da će ta poslanička grupa uložiti amandmane na zakonski predlog.
- Ne vidim ništa čudno u tome što će i poslanici DS uložiti amandmane. Vlada Srbije predlaže zakone, ali svaka poslanička grupa ima pravo da na ovaj način poboljšava tekst zakona. Ne mogu da preciziram u kom pravcu će ići amandmani, ali će ih sigurno biti - ističe Stanimirović, dok je šef poslaničke grupe ZES Nada Kolundžija naglasila da oni smatraju "da je nužno uvesti red u medijski prostor, što naravno ne znači da smo spremni da uradimo bilo šta što bi moglo da ugrozi slobodu medija ili što bi moglo da utiče na uređivačku politiku".