Promenom mape upravnih okruga do kompromisa
Savez vojvođanskih Mađara neće odustati od zahteva za izmenu Uredbe o upravnim okruzima, pre svega kad je reč o opštinama Ada, Senta i Kanjiža koje su od 1992. godine pripojene Severnobantskom okrugu, zbog čega će danas podneti amandman i na predlog prostornog plana. Po rečima funkcionera te stranke i šefa poslaničkog kluba manjina u republičkom parlamentu Balinta Pastora, ovim amandmanom predložiće se da se nakon promene Uredbe o upravnim okruzima u roku od godinu dana revidira i prostorni plan.
On je u izjavi našem listu izrazio uverenje da će taj predlog biti uvažen u vladajućoj koaliciji, dodajući da, u protivnom, poslanici SVM-a ne bi mogli glasati za predlog zakona kojim će se za deset godina zacementirati postojeća mapa upravnih okruga.
– Iako je predlog prostornog plana, sa stručne strane, temeljan dokument i dosta kvalitetno urađen, postoji problem što se on oslanja na trenutno važeću podelu Srbije na upravne okruge – rekao je Pastor.
On je napomenuo da postojeća podela ne odgovara interesima građana tri bačke opštine, koje su administrativnim zahvatom pre gotovo dve decenije pripojene Severnobantskom okrugu.
– Te opštine, koje, inače, u svemu gravitiraju Subotici, ne mogu se razvijati jer ova administrativna podela otežava život njihovim građanima. I kad je reč o privredi, telekomunkacijama, ekologiji... – naveo je on.
Dodao je da bi problemi tek mogli nastati pošto se mnogi zakoni vezani za regionalni razvoj, ili prostorni plan, zasnivaju na postojećoj administrativnoj podeli, koja, pak, nije niti zakonska, niti ustavna kategorija, već rešenje koje je definisano Uredbom Vlade Srbije. A takav akt, kako je primetio, može se vrlo lako promeniti na svakoj sednici Vlade.
– Ako Ada, Kanjiža i Senta ostanu u sadašnjem okrugu, to će onemogućiti njihov razvoj. Pa, ni Kikindi nije u intersu da razvija te tri opštine kad i u drugim opštinama iz ovog okruga ima mnogo toga da se uradi – ukazao je Pastor.
On očekuje da će do promene sporne uredbe doći vrlo brzo, podsetivši na to da je takav dogovor postignut pre nekoliko nedelja na sastanku lidera SVM-a i predsednika Srbije.
Dodao je i da poslanici SVM-a, ulažući amandaman, pokazuju da ne žele da glasaju protiv prostornog plana, ali i da ne mogu podržati akt „koji bi do 2020. godine zacementirao postojeću mapu upravnih okruga“.
– Prihvatnjem našeg amandmana pronašao bi se razuman kompromis – ocenio je Pastor.
On je najavio i da će poslanici SVM-a podržati amandmane LSV-a na prostorni plan, a koji se odnose na razvoj APV. Naime, po rečima narodne poslanice Lige Aleksandre Jerkov, tražene izmene odnose se na tretman saobraćajnica koje su za Vojvodinu izuzetno bitne, ali i na deo o funkcionalnim urbanim područjima. Ona je kazala da za Ligu nije prihvatljivo rešenje iz prostornog plana kojim je predviđeno da u funkcionalno urbano područje Beograda spadaju Pančevo, Inđija, Stara Pazova, Opovo...
Najpre da pokažu da poštuju važeći Ustav
Komentarišući aktuelnu incijativu Unije regiona Srbije za ustavne promene koje bi omogućile regionalizaciju Srbije, pa i ukidanje upravnih okruga, funkcioner SVM-a rekao je da trenutno ne postoji nijedna tema u državi o kojoj bi se mogla postići dvotrećinska većina u Skupštini Srbije. Zbog toga, po njemu, u dogledno vreme neće biti ni ustavnih promena. On, međutim, smatra da je dobro da se tema regionalizacije nameće u javnosti, uz opasku da ne bi bilo dobro da se ovakve inicijative koriste samo za predizborne potrebe, „ili zbog toga da se G17 plus na političkoj sceni predstavi kao stranka kojoj je najviše stalo do regionalizacije i decentralizacije“. Pastor je naveo da se ni sadašnja ustavna rešenja u tom pogledu ne poštuju.
– Lokalne samouprave i Pokrajina Vojvodina ni danas nemaju imovinu i izvorne prihode, iako je po Ustavu rok za donošenje tih zakona istekao krajem 2008. godine. Tako da je malo problematično govoriti o nekim ustavnim promenama zarad većeg stepena decentralizacije kad se ne poštuje ni ono što je zacrtano u važećem Ustavu – istakao je on.
Pastor kaže da je ideja o ukidanju upravnih okruga nakon formiranja regiona u Srbiji logična, ali podseća na to da u Vojvodini već funkcioniše srednji nivo vlasti, ali bez obzira na to, upravni okruzi u Pokrajini nisu ukinuti.
– Problem je i u tome što se ta logika prepisuje i u druge propise. To je učinio i G17 plus prilikom utvrđivanja zakona o regionalniom razvoju, po kojem oblasti unutar tih statističkih regiona čine upravo upravni okruzi. Zato je licemerno govoriti o tome da je neko za ukidanje upravnih okruga, a iste te okruge koristi kao polazište za definisanje statističkih regiona – ocenio je Pastor.
B. D. SAVIĆ