Predstoji živa skupštinska rasprava o Statutu
BEOGRAD - Tokom predstojeće rasprave u republičkom parlamentu o predlozima Statuta Vojvodine i Zakona o utvrđivanju nadležnosti pokrajine, poslanici opozicije će, prema najavama, nastojati da argumentuju tvrdnje o protivustavnosti ta dva akta, dok će stranke vladajuće većine braniti stav da ustavni poredak i celovitost Srbije ni na koji način nisu ugroženi tim dokumentima, i da se Srbija uvođenjem modernog koncepta autonomije približava evropskim demokratijama.
Sednica parlamenta na kojoj će poslanici razmatrati ta dva akta zakazana je za utorak, 24. novembra, a predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović izrazila je očekivanje da će proces potvrđivanja Statuta i izglasavanja Predloga zakona o nadležnostima Vojvodine biti gotov do kraja novembra.
"Tokom ove nedelje trebalo bi da raspravu privedemo kraju, i kako sam to planirala i ranije govorila, u novembru mesecu, krajem ove ili početkom sledeće nedelje izglasamo ove dve tačke. Mislim da će naravno većina parlamentaraca glasati i za jednu i za drugu", rekla je Đukić-Dejanović.
U ustavnim okvirima
Vladajuća većina odbacila je tvrdnje opozicije o protivustavnosti predloženih akata, ističući da oni ni u jednom segmentu ne izlaze iz ustavnog okvira.
Poslanik i portparol Demokratske stranke Jelena Trivan izjavila je Tanjugu da oba akta proističu iz Ustava Srbije, i istakla da su oni sadržajem u skladu sa onim što najviši pravni akt države propisuje kada je u pitanju decentralizacija i autonomija Vojvodine.
Ona je kazala da je parlamentarna debata najbolji način da sve stranke iznesu svoje mišljenje o predloženim aktima i dodala da one za to imaju dovoljno vremena, s obzirom da debata o njima traje nešto više od godinu dana.
Šef poslanika G17 plus Suzana Grubješić najavila je da će ta stranka podržati Predlog statuta i prateći zakon, jer je, kako je objasnila, uverena da je to samo prvi korak u stvarnoj decentralizaciji i regionalizaciji Srbije.
Grubješić je kazala da Statut Vojvodine može da posluži kao primer drugim regionima da je moguće političko organizovanje i van centralne vlasti.
"Za nas nema dileme da su nesumnjive istorijske, kulturne i etničke posebnosti dovele do autonomije Vojvodine", istakla je šefica poslanika G17 plus.
Podrška SPS-a
Poslanik Socijalističke partije Srbije Đorđe Milićević najavio je da će ta stranka podržati oba akta, s obzirom da su, kako je kazao, u Predlog statuta Vojvodine uvršćeni amandmani SPS kojima su iz tog predloga eliminisani svi elementi državnosti.
Milićević je dodao da je predloženi tekst posle usvajanja amandmana socijalista kompatibilan sa najvišim pravnim aktom Srbije.
Koalicioni partneri socijalista, Partija ujedinjenih penzionera Srbije i Jedinstvena Srbija takođe će, prema najavama predstavnika tih stranaka, podržati predložene akte.
Nezadovoljstvo stepenom autonomije
Predlozi Statuta Vojvodine i zakona o utvrđivanju nadležnosti pokrajine prihvatljivi su i za Savez vojvođanskih Mađara, iako, prema rečima poslanika te stranke Balinta Pastora, ta stranka nije zadovoljna stepenom autonomije koju će ti akti omogućiti.
Pastor je naveo da su oni, međutim, u ovom trenutku maksimum, s obzirom na nivo autonomije koju propisuje Ustav Srbije.
I Liga socijaldemokrata Vojvodine će, prema rečima poslanika te stranke Bojana Kostreša, podržati predložene akte, jer, kako je objasnio, dodeljuju maksimalne nadležnosti Vojvodini u skladu sa Ustavom Srbije.
"Zadovoljni smo korekcijama predloga Statuta Vojovodine i Zakona o nadležnostima, jer smo uspeli da Novi Sad bude glavni grad Vojvodine, da ima predstavništva u Briselu i da ima Akademiju nauka", rekao je Kostreš.
Opozicija protiv usvajanja
Stranke opozicije, izuzev Liberalno-demokratske partije, jedinstvene su u stavu da predloženi akti vode ka odvajanju Vojovodine iz Srbije, a njihovi predstavnici u izjavama Tanjugu ponovili su da će glasati protiv usvajanja tih akata.
Šef poslanika radikala Dragan Todorović ponovio je stav SRS da predloženi akti za cilj imaju cepanje Srbije, dodajući da će njihovo usvajanje biti "jedna od najvećih istorijskih grešaka".
Naprednjaci, takođe, smatraju da predlozi Statuta Vojvodine i Zakona o utvrđivanju nadležnosti vode ka secesiji pokrajine, i najavljuju da će tražiti ocenu ustavnosti tih akata.
Poslanik DSS Željko Tomić istakao je da je ta stranka protiv oba akta, jer su, kako je kazao, separatistički i za cilj imaju stvaranje države u državi, dok je Nova Srbija ocenila da su predloženi akti u svim odredbama protivustavni i predložila da oni budu povučeni iz skupštinske procedure.
Nezadovoljan LDP podržaće akte
Poslanik LDP Zoran Ostojić najavio je da će ta stranka podržati predložene akte, iako, kako je kazao, nije zadovoljna njima.
Ostojić je istakao da su oni u ovom trenutku maksimum koji se mogao postići s obzirom na Ustav Srbije, dodajući da liberali glasanjem za predložene akte žele da stave tačku na "agoniju koja pokazuje nesposobnost vlade da odradi poslove koje ima".
"Ćirilica": Deo statuta Vojvodine o pismu neustavan
Udruženje "Ćirilica" ocenilo je danas da je Predlog statuta Vojvodine, koji će se sutra naći pred poslanicima Skupštine Srbije, neustavan u delu o pismu koje će se zvanično koristiti u pokrajini.
"U članu 26 statuta piše da je službeno pismo Srba u Vojvodini 'latinično pismo srpskog jezika', što je apsolutno protivustavno", navedeno je u saopštenju Udruženja, sa sedištima u Novom Sadu i Beogradu.
U tom kontekstu se ukazuje na član 10 Ustava Srbije, u kome se izričito napominje da je "u Republici Srbiji u službenoj upotrebi srpski jezik i ćirilično pismo, dok se službena upotreba drugih jezika i pisama uređuje posebim zakonom".
"Suprotno od toga, Predlog statuta Vojvodine unosi za srpski jezik nepostojeće pismo. Za srpski jezik Ustav je uveo jedno pismo, ispravivši tako sva ranija nelegalna, politička i druga nasilja, kojima je bilo nametnuto tuđe pismo", zaključuje se u tekstu, kojeg su potpisali kopredsednici Izvršnog odbora "Ćirilice" Dragoljub Zbiljić i Nemanja Vidić.
TANJUG