Poslanici o Zakonu o Skupštini
Beograd -- Skupština je počela prvu vanrednu sednicu u 2010. na čijem dnevnom redu je Predlog zakona o Narodnoj skupštini koji su podneli poslanici vladajuće koalicije.
Predloženim zakonom predviđeni su finansijska samostalnost Skupštine i utvrđivanje primanja poslanika posebnim zakonom, a to će biti obezbeđeno donošenjem njenog budžeta. Izvršavanje budžeta će kontrolisati interni revizor koji će tromesečno podnositi izveštaj generalnom sekretaru Skupštine. To će biti prvi put da parlament u Srbiji dobije svoj budžet.
Šefica poslaničkog kluba "Za evropsku Srbiju" Nada Kolundžija izjavila je da će Predlog zakona o Narodnoj skupštini omogućiti finansijsku nezavisnost parlamenta.
"Radna gupa je predloženi akt pripremala dve godine, ali u radu, ipak, nisu učestvovale sve poslaničke grupe", naglasila je Kolundžija i ukazala da će biti prihvaćeni svi amandmani koji doprinose učvršćivanju pozicije parlamenta.
Prema njenim rečima, predloženi zakon će nedvosmisleno obavezati Vladu Srbije da učestvuje u radu Skupštine, jer se bez nezavisnog, snažnog, kredibilnog parlamenta ne može govoriti o izgradnji demokratskog društva.
"Bez obzira na neslaganja među poslanicima, koja se ispoljavaju u radu parlamenta, svako od nas 250 snosi odgovornost za kredibilitet i ugled Skupštine Srbije", ukazala je Kolundžija i napomenula da će predloženi zakon dovesti do toga da poslanici budu odgovorni, pred svim, a ne samo pred svojim biračima.
Poslanici više neće moći da se u slučajevima krivičnog dela skrivaju iza poslaničkog mandata, kazala je Kolundžija i naglasila da je javnost u radu parlamenta ključna i da će Skupština Srbije ubuduće biti potpuno otvorena za oči javnosti.
"Podržaćemo ovaj zakon, jer je interes da skupština i u praksi bude samostalna i u finansijskom smislu. Stekao sam utisak da se poslednjih godina na parlament gleda kao na nužno zlo, a na poslanike kao na ljude koji mlate praznu slamu, što nije dobro za demokratiju u Srbiji", rekao je Balint Pastor iz SVM-a.
Poslanici Srpske radikalne stranke izneli su sumnju da se zakon donosi kako bi se stvorila podloga za uvođenje većinskog izbornog sistema, a Vjerica Radeta ukazala da je Zakon o sprovođenju ustava "obavezao parlament da do 31. agvusta 2008. godine donese zakon o skupštini".
Šef poslaničkog kluba "Napred Srbijo" Tomislav Nikolić najviše kritika izneo je na odredbe zakona u kojima su predviđa izvođenje himne i postrojavanje garde.
"Uveli ste nekakav svečani ton, izvođenje himne, gardu koja će da bude postrojena, ali to nije potpuno razrađeno. Pred kim Narodna skupština polaže zakletvu - pred Bogom, crkvom, predsednikom Ustavnog suda?" - upitao je Nikolić.
On je naglasio da se "narod nikome na zaklinje" i pozvao vladajuću većinu da time "ne ponižava građane koji biraju 250 poslanika".
Odredbe zakona koje regulišu finansiranje skupštine Nikolić je video kao način da se "vlada postavi iznad skupštine i poslanicima komanduju ministri".
"Ovaj zakon nije zaslužio podršku SNS, ali ako bude zaista zakon o Narodnoj skupštini, možda i glasamo za njega", rekao je Nikolić, pošto je pozvao poslanike da podrže amandmane koje je uložila ta poslanička grupa.
Predsednik poslaničkog kluba LDP-a Čedomir Jovanović ocenio je da se predloženim zakonom o skupštini ograničava sloboda poslanika, a da je pokušaj da se skupštini "povrati kredibilitet osuđen na neuspeh".
Jovanović je naglasio da, iako se na zakon čekalo tri godine, poslanici tog kluba ne mogu da ga podrže, jer ignoriše osnove moderne demokratije.
Uz ocenu da je predloženi zakon antievropski i antidemokratski, Jovanović je ukazao da parlament treba da uspostavi standarde, koji treba da dovedu do promena u društvu, a ne da zakonom o Narodnoj skupštini ukine medijsku, kulturnu i političku slobodu.
I poslanici DSS-a najavili su da neće glasati za zakon, jer smatraju da on neće doprineti podizanju ugleda parlamenta, već će ga dodatno uniziti. Zakon neće pomoći da parlament radi na bolji način nego do sada, već će stvoriti dodatno ružnu sliku, rekao je poslanik te stranke Radojko Obradović.
Lider Nove Srbije Velimir Ilić predložio je da se ovaj zakon povuče iz procedure i da se novim aktom ozbiljno uredi najviše zakonodavano telo.
Poslanici postavljali pitanja
Vanredno zasedanje Skupštine počelo je postavljanjem poslaničkih pitanja nadležnim državnim institucijama.
Šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Dragan Todorović je upitao Ministarstvo unutrašnjih poslova zašto ponovo pretresa kuću haškog optuženika Ratka Mladića u Beogradu.
Todorović je, u okviru poslaničkih pitanja, ocenio da se brutalno gaze ljudska prava porodice Mladić i naveo da u kuću Mladićevog sina Darka policija "već desetak puta upada i pretresa je".
Šef poslaničke grupe Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović pitao je premijera Srbije na osnovu koje strategije za borbu protiv korupcije i krimala postupa njegova vlada i kako je moguće uspešno se boriti protiv narko-klanova, a zanemariti njihovu vezu sa politikom.
Jovanović je upitao kako je vodeći narko bos Darko Šarić dobio srpsko državljanstvo i zatražio odgovornost za to navodeći da očekuje od premijera da kaže da je šef BIA dao saglasnost za državljanstvo u vreme onih "koji danas traže vanredne izbore".
Jovanović je protestovao što parlament dugo nije zasedao, a to je zamerio i zamenik šefa poslaničke grupe Nove Srbije Miroslav Markićević.
Markićević je upitao predsednicu Slavicu Đukić-Dejanović ko piše tekst rezolucije o Srebrenici navodeći njene izjave da to rade poslanici.
On je rekao da je razgovarao sa predstavnicima poslaničkih grupa i da rezoluciju niko ne piše.
Đukić-Dejanovićeva je navela da joj je žao što Markićevića "sećanja varaju" i navela da je njegova poslanička grupa sa poslaničkom grupom Demokratske stranke Srbije potpisnik teksta o osudi zločina, ali da nema dovoljno potpisa da bi se taj predlog našao na dnevnom redu, kao i da je i LDP uputio svoj predlog.
Povodom kritika što Skupština dugo nije zasedao, Đukić-Dejanovićeva je rekla da se po Poslovniku, parlament vanredno sastaje na zahtev Vlade ili najmanje trećine poslanika i da nije bila u mogućnosti da ranije zakaže sednicu jer takvih predloga nije bilo.
Poslanica Srpske napredne stranke Jorgovanka Tabaković pitala je ministra zdravlja Tomicu Milosavljevića šta je preduzeo povodom, kako je navela, nenamenskog trošenja sredstava Pokrajinskog zavoda za zdravstveno osiguranje.
Pozlilo poslanici DS-a
Na današnjem zasedanju pozlilo je poslanici DS-a Danijeli Lovren-Gavrilović.
Njoj je pozlilo tokom načelne rasprave o Predlogu zakona o Narodnoj Skupštini, zbog čega je u parlamentu bila 15-minutna pauza.