Pola vladajuće koalicije za NATO

NAŠA PRIČA - Samo je pitanje vremena kada će se na dnevnom redu naći poništenje Rezolucije o vojnoj neutralnosti Srbije

Za članstvo Srbije u Severnoatlantskoj alijansi eksplicitno se zalažu G17 plus, SPO, SVM, LSV i Ljajićev SDP, dok je protiv samo SPS

Beograd - Pitanje je dana kada će se na dnevnom redu Skupštine Srbije naći inicijativa za ukidanje Rezolucije o vojnoj neutralnosti, smatra većina predstavnika vladajuće koalicije.

Dok se DS drži neutralne pozicije o ovom pitanju, poručujući da nedoumice za i protiv NATO nisu trenutni prioritet za Srbiju, SPS je eksplicitno protiv ulaska u Alijansu, ali svi ostali su uvereni da je vojna neutralnost neodrživa u siromašnoj zemlji kakva je Srbija. Ulazak u NATO nosi niz ekonomskih i bezbednosnih koristi, jeftiniji je od proklamovane neutralnosti i, ono što je najbitnije, predstavlja prečicu do Evropske unije.

Za G17 plus nema dileme - NATO je potreban Srbiji, kaže za Danas funkcioner te stranke Vlajko Senić. On ističe da je Rezolucija o vojnoj neutralnosti, usvojena decembra 2007, više bila izraz tadašnjih političkih odnosa u Srbiji nego odlika političke i vojne strategije zemlje.
- Priča o NATO ponovo će se naći na dnevnom redu parlamenta, samo je pitanje kada - navodi Senić.

Balint Pastor, funkcioner Saveza vojvođanskih Mađara i šef poslaničke grupe manjina u Skupštini Srbije, podseća za Danas da je parlament proglasio neutralnost „praktično jednom rečenicom i da je tako ozbiljno pitanje provučeno kroz Rezoluciju o Kosovu i Metohiji“.
- Ozbiljne zemlje pitanje neutralnosti regulišu Ustavom ili deklaracijom koja se donosi ogromnom većinom i koja je načinjena baš za te svrhe, a ne onako usput - kaže Pastor i dodaje da je SVM za ulazak u NATO pre svega zato što ne postoji nijedna zemlja u okruženju koja je ušla u EU, a da pre toga nije pristupila Severnoatlantskoj alijansi.

Aleksandra Jerkov, poslanik i funkcioner Lige socijaldemokrata Vojvodine, takođe smatra da je vojna neutralnost uvedena na mala vrata, na insistiranje tadašnjeg premijera Vojislava Koštunice i u očekivanju jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova. Jerkov navodi da Srbija na putu ka EU mora da ispuni i neke bezbednosne uslove i da to sigurno ne može da učini bez podrške NATO. Iako ne veruje da će priključenje Alijansi ići tako brzo, ona smatra da o tome treba voditi konstantnu javnu debatu, kako bi se građani upoznali sa svim činjenicama.

Za poništenje Rezolucije o vojnoj neutralnosti i priključenje NATO nedavno se izjasnio i Vuk Drašković, lider Srpskog pokreta obnove, koji je istakao da „nema članstva u EU bez članstva u NATO“ i da bi Srbija na taj način bolje kontrolisala stanje na Kosovu.

Meho Omerović iz Sandžačke demokratske partije Rasima Ljajića ističe za Danas da unutar vladajuće koalicije nema jedinstva o nekim od ključnih pitanja, ali da se sve stranke slažu u tome da je jedini ispravan put Srbije ulazak u EU, „a jasno je da bez ulaska u NATO nema ni članstva u EU“.

Đorđe Milićević, portparol SPS, upozorava da stavove socijalista o NATO deli većina građana Srbije.
- Ovde nisu važni samo emocionalni razlozi, već i politički, bezbednosni i ekonomski. Potrebna je ozbiljna javna rasprava kako bi se utvrdili pozitivni i negativni efekti eventualnog učlanjenja. Na kraju, građani će na referendumu dati krajnju reč koju će i SPS da poštuje. Pogrešno je da na toj temi opozicija ubire jeftine poene - kaže Milićević, koji je uveren da Srbija može postati članica EU i bez članstva u Alijansi.

Zoran Dragišić, profesor Fakulteta bezbednosti, kaže da su prednosti ulaska u NATO u tome što se „pridružujete grupi 28 najrazvijenijih država sveta i postajete deo kolektivnog sistema bezbednosti“.
- Članstvom u Alijansi imate mogućnost da podelite svoje bezbednosne pretnje s drugim državama članicama. Osim toga, otvarate put za pridruživanje EU, jer su standardi i vrednosti za koje se zalaže NATO identični onima za koje se zalaže Unija. Podjednako važno, članstvom u ovom savezu povećava se i nivo stranih investicija, jer se to opaža kao merilo stabilnosti jedne države. Da je Srbija ranije pristupila programu Partnerstvo za mir danas bi Kosovo bilo u sastavu Srbije i nezavisnost se ne bi tematizovala - tvrdi Zoran Dragišić.
On objašnjava da NATO funkcioniše po principu konsenzusa i da bi sadašnji interes Srbije mogao da se ostvaruje sprečavanjem Kosova da postane član međunarodnih institucija.
- Sada je, međutim, veliki problem što je Albanija ušla pre Srbije u NATO i time dobila veću političku moć. Njen glas prilikom odlučivanja vredi jednako kao glas SAD i imaju mogućnost da blokiraju odluke. Trebalo je da pristupimo Alijansi pre Albanije, ali je vlada Vojislava Koštunice to onemogućila. Verujem da će Albanija sprečiti pristupanje Srbije NATO i perspektive nam nisu baš sjajne - naglašava Dragišić.

Kada je reč o protivljenju određenih političkih činilaca pridruživanju NATO, Dragišić se pita „da li smo mi završili rat ili smo još u ratu“. On podseća da je, na primer, Zapadna Nemačka postala članica ovog saveza samo desetak godina od završetka Drugog svetskog rata.
- Može se postaviti i pitanje zašto želimo da se priključimo EU kada su te iste države članice NATO saveza i kada su i one glasale da se Srbija bombarduje 1999. godine - upozorava profesor Dragišić.

Demokrate uzdržane
Što se DS tiče, ova stranka smatra da NATO nije u ovom trenutku prioritetno pitanje za Srbiju i odbacuje inicijativu opozicije (Koštunica i Ilić) za raspisivanje referenduma. Funkcioneri DS izbegavaju da kažu da li su oni lično za ili protiv ulaska u Alijansu, ponavljajući da to, jednostavno, trenutno nije važna tema. Ministar odbrane i potpredsednik demokrata Dragan Šutanovac više nego jednom je nagovestio da smatra da bi članstvo u NATO bilo korisno za Srbiju, ali je svaki put i naglašavao da on lično i stranka kojoj pripada poštuju Rezoluciju o vojnoj neutralnosti. Za koju su, između ostalih, i sami glasali.

Ekspanzija na Zapadni Balkan
Dok se vlast u Srbiji predomišlja šta joj je činiti, a njeni najviši predstavnici poručuju da nije vreme za priču o NATO, Severnoatlantska alijansa sklapa kockice mozaika centralne i istočne Evrope.
 1. ALBANIJA / 2. HRVATSKA
Ove dve države postale su 27. i 28. članica NATO aprila 2009. na samitu povodom 60 godina od osnivanja Alijanse.
 3. MAKEDONIJA
Grčka je u NATO uložila veto na članstvo ove zemlje zbog spora oko međunarodnog imena Bivše Jugoslovenske Republike Makedonije.
 4. BiH / 5. CRNA GORA
Obe države očekuju da će im biti ponuđene „mape puta“ (Akcioni plan - MAP) za punopravno članstvo u Alijansi.
 6. KOSOVO
NATO predvodi misiju Kfora, koja bi do kraja ove godine trebalo da se svede na oko 10.000 pripadnika. Ovaj savez je aktivno pomagao osnivanje Bezbednosnih snaga Kosova.
 7. SRBIJA
Skupština Srbije je decembra 2007. proglasila Rezoluciju o vojnoj neutralnosti, u znak protesta zbog podrške NATO kosovskoj nezavisnosti i bombardovanja 1999. godine.

MIRJANA R. MILENKOVIĆ i IGOR ŽIVANOVIĆ

16. avgust 2024.

11,00 - Budimpešta - Svečano uručenje nagrade „Zoltan Kaloš“ za izuzetan doprinos prosperitetu mađarskih zajednica u dijaspori

18,00 - Novi Sad - Svečani program Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine povodom obeležavanja nacionalnog praznika, godišnjice proglašenja za sveca državotvorca Kralja Svetog Ištvana

17. avgust 2024.

16,00 - Subotica - Sastanak sa ministrom kulture i inovacija Mađarske, dr Balažem Hankom

17,00 - Subotica - Svečana misa u katedrali Svete Terezije

19,30 - Palić - Centralna svečanost Saveza vojvođanskih Mađara povodom nacionalnog praznika, obeležavanja dana Kralja Svetog Ištvana

23. avgust 2024.

14,00 - Tihanj (Mađarska) - Festival „Tranzit”, panel diskusija

26. avgust 2024.

13,00 - Subotica - Sastanak sa predstavnicima Učiteljskog fakulteta na mađarskom nastavnom jeziku u Subotici

15,00 - Subotica - Sastanak sa predstavnicima Visoke tehničke škole strukovnih studija u Subotici

19,30 - Novi Sad - Sastanak sa Goranom Karadžićem, generalnim direktorom Radio-televizije Vojvodine i Andreom Juhas, glavnom i odgovornom urednicom Drugog programa

20,00 - Novi Sad - Gostovanje u političkoj emisiji „Napjaink” na Drugom programu Televizije Vojvodine (na mađarskom jeziku; uživo)

27. avgust 2024.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

11,00 - Subotica - Sastanak sa Žoltom Bunfordom, specijalnim poverenikom za Balkansku regiju Viktora Orbana, predsednika Vlade Mađarske

29. avgust 2024.

11,00 - Subotica - Sastanak sa Anamarijom Viček, poslanicom u Evropskom parlamentu

30. avgust 2024.

15,00 - Subotica - Sastanak sa ambasadorkom SAD u Republici Hrvatskoj Natali Rejes

1. septembar 2024.

10,00 - Subotica - Svečana sednica Skupštine grada povodom Dana grada

2. septembar 2024.

13,00 - Stara Moravica - Centralna svečanost povodom početka nastavne godine za učenike prvog razreda na mađarskom nastavnom jeziku

7. septembar 2024.

10,45 - 23. susreti u Ketče (Mađarska)

8. septembar 2024.

10,00 - Doroslovo - Proštenje na Vodici

10. septembar 2024.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

13. septembar 2024.

14,00 - Beograd - Potpisivanje koalicionog sporazuma sa predsednikom Vlade R. Srbije i predsednikom Srpske napredne stranke, Milošem Vučevićem

21,00 - Marcelova, Slovačka - IV Fudbalski turnir nacionalnog jedinstva

14. septembar 2024.

09,00 - Marcelova, Slovačka - IV Fudbalski turnir nacionalnog jedinstva

16. septembar 2024.

17,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

17. septembar 2024.

10,00 - Subotica - Sastanak sa autorima knjige povodom 30 godina od osnivanja SVM-a

14,00 - Subotica - Svečano otvaranje Agencije Alpha Travel & Marketing

18,00 - Beograd - Svečana sveta misa povodom 100 godina od osnivanja Beogradske nadbiskupije

18. septembar 2024.

10,00 - Subotica - Sastanak sa prorektorom Univerziteta nauka u Segedinu, dr Peterom Zakarom i direktorom za međunarodne odnose i odnose sa javnošću, dr Tamašem Beneom

12,00 - Subotica - Sastanak sa rukovodiocima Mađarsko-zapadnobalkanskog poslovnog saveta

18,00 - Sremski Karlovci - Obeležavanje 325 godina od potpisivanja Karlovačkog mira uz učešće kardinala Pietra Parolina, državnog sekretara Svete Stolice

19. septembar 2024.

10,00 - Palić - Konferencija Connect & Grow

20. septembar 2024.

15,00 - Subotica - Generalni konzulat Mađarske, svečano uručenje državnog odlikovanja povodom nacionalnog praznika Mađarske

16,00 - Subotica - Obeležavanje 10 godina od osnivanja redakcije na mađarskom jeziku Radio Marije u Srbiji

21. septembar 2024.

10,30 - Bačka Topola - Konferencija „Itthon, együtt, veletek” (U domovini, zajedno, sa vama)

13,15 - Bačka Topola - Sastanak sa državnom sekretarkom za porodična pitanja Ministarstva kulture i inovacija Mađarske, dr Žofijom Konc

22. septembar 2024.

11,45 - Subotica - 10. Porodični dan Subotičkog Mesnog odbora SVM-a Makova sedmica

23. septembar 2024.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine (Drugo vanredno zasedanje u Četrnaestom sazivu)

18,10 - Subotica - Gostovanje u političkoj emisiji „Közügyek” na TV Pannon (na mađarskom jeziku uživo)

24. septembar 2024.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

25. septembar 2024.

10,30 - Senta - Obrazovni sajam „Eduexpo”

16,00 - Subotica - Generalni konzulat Mađarske, svečano uručenje državnog odlikovanja povodom nacionalnog praznika Mađarske

26. septembar 2024.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

2. oktobar 2024.

12,00 - Subotica - Intervju dnevnom listu „Politika”

3. oktobar 2024.

10,00 - Bečej - Sastanak sa zamenikom ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske, Leventeom Mađarem

10,30 - Bečej - Svečano potpisivanje ugovora o dodeljenim sredstvima po konkursu Fondacije „Prosperitati“ za razvoj poljoprivrede

11,25 - Bečej - Hotel Expiriens Lux, svečana predaja, razvojni projekat od istaknutog značaja u oblasti turizma

12,40 - Ada - D.o.o. Antares Stolice, svečana predaja, razvojni projekat od istaknutog značaja u oblasti privrede

4. oktobar 2024.

10,00 - Novi Sad - Obilazak prostorija izdvojenog odeljenja Mađarske predškolske ustanove i vežbaone „Vackor“ sa gradonačelnikom Novog Sada, Milanom Đurićem

6. oktobar 2024.

11,00 - Elemir (grad Zrenjanin) - centralna manifestacija povodom obeležavanja godišnjice pogubljenja mađarskih generala u Aradu 1849. godine (nacionalni dan žalosti)

7. oktobar 2024.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine (I sednica Jesenjeg redovnog zasedanja)

14,15 - Beograd - Sastanak sa šefom Misije Saveta Evrope u Beogradu Janošem Babićem

8. oktobar 2024.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

17,30 - Subotica - Sastanak sa predsednikom Parlamenta Mađarske, Laslom Keverom

9. oktobar 2024.

12,30 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

14,00 - Beograd - Sastanak poslaničke grupe SVM-a u Narodnoj skupštini Republike Srbije sa predsednikom Parlamenta Mađarske, Laslom Keverom

10. oktobar 2024.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

11. oktobar 2024.

13,00 - Subotica - Sastanak sa dekanom Građevinskog fakulteta u Subotici Univerziteta u Novom Sadu, prof. dr Milanom Trifkovićem i potpredsednikom Saveta fakulteta, Imreom Kernom

15. oktobar 2024.

13,30 - Budimpešta - Snimanje emisije „Az este” Košut radija (na mađarskom jeziku)

16. oktobar 2024.

17,30 - Subotica - Svečano potpisivanje ugovora o stipendiranju studenata prava

17. oktobar 2024.

10,00 - Budimpešta - Održavanje predavanja na Mađarskoj diplomatskoj akademiji

18. oktobar 2024.

10,45 - Subotica - Snimanje emisije „Közügyek” TV Pannon (na mađarskom jeziku; na programu u 18,00 časova)

17,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

22. oktobar 2024.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

23. oktobar 2024.

16,00 - Palić - Polaganje venaca povodom godišnjice izbijanja mađarske revolucije 1956.

17,00 - Subotica - Sastanak sa državnim sekretarom Ministarstva odbrane Mađarske, Žoltom Bartel-Ruža

18,00 - Subotica - Centralna manifestacija SVM-a povodom godišnjice izbijanja mađarske revolucije 1956.

24. oktobar 2024.

15,00 - Bonjhad, Mađarska - Sahrana Arpada Janoša Potapija, državnog sekretara, poslanika u Parlamentu Mađarske

27. oktobar 2024.

16,45 - Palić - Sastanak sa predsednikom republike Mađarske dr Tamašem Šujokom

18,30 - Palić - Zajedničke izjave za predstavnike medija sa predsednikom republike Mađarske dr Tamašem Šujokom

28. oktobar 2024.

09,00 - 13,45 - Beograd - Učešće u delegaciji Republike Srbije na sastanku predsednika Mađarske dr Tamaša Šujoka sa predsednikom Republike Aleksandrom Vučićem, predsednikom Vlade Milošem Vučevićem i predsednicom Narodne skupštine Anom Brnabić

15,00 - Čurug, Spomenik Pomirenja - istovremeno polaganje venaca, predsednik Republike Srbije i predsednik Mađarske, zajedničko polaganje venca - predsednik Saveza vojvođanskih Mađara i predsednik Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine

15,20 - Čurug, Muzej žrtava racije - „Topalov magacin“ - istovremeno polaganje venaca, predsednik Republike Srbije i predsednik Mađarske, zajedničko polaganje venca - predsednik Saveza vojvođanskih Mađara i predsednik Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine

15,50 - Žabalj - Blagosiljanje i svečana predaja katoličke crkve Snežne Gospe uz prisustvo predsednika Mađarske dr Tamaša Šujoka i predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića

29. oktobar 2024.

18,00 - Palić - Dodela nagrada smotre televizijskih filmova u organizaciji Odbora „Koš Karolj“

30. oktobar 2024.

11,00 - Nosa - Otkrivanje spomen-ploče Ištvanu Pastoru

14,00 - Subotica - Sveta misa povodom prve godišnjice od smrti Ištvana Pastora

15,30 - Subotica - Polaganje venaca na grob Ištvana Pastora

17,30 - Subotica - Program povodom obeležavanja prve godišnjice od smrti Ištvana Pastora u okviru kojeg će se uručiti Nagrada „Pásztor István”

31. oktobar 2024.

16,00 - Subotica - Svečano potpisivanje ugovora o dodeli studentskih stipendija