Parlament kao finale „Velikog brata”

Uoči petka u 10 sati, kada se najavljuje glasanje o novim rešenjima koja „uređuju medijsku sferu“, još uvek je nejasna kombinatorika kojom će biti izglasane preložene izmene i dopune Zakona o informisanju, a koje su izazvale buru na domaćoj sceni i osude strukovnih udruženja, medija i opozicije. Kako se pokazalo, ovaj zakonski predlog nije interesantan za javnost samo zbog sadržine već i zbog pitanja vladajuće većine, koje je, „ni kriv ni dužan“, otvorio.

U Skupštini Srbije, gde se računice svode iza zatvorenih vrata, pojedine poslaničke grupe tvrde da će biti dovoljni glasovi PUPS-a, pod uslovom da ostali deo koalicije, SPS–JS, da kvorum, pa makar ostali i uzdržani tokom glasanja. Prema aktuelnoj računici, protiv ovog propisa sigurno će biti poslanici SRS-a, SNS-a i Koalicije DSS–NS-a. Pošto je ZES, odnosno DS kao stožer vladajuće koalicije, siguran u „prolaz“ zakona, to znači da se mogu očekivati „prekonoćni zaokreti“. Otuda i pitanje: da li je, možda, LDP promenio poziciju? U stranci Čedomira Jovanovića, međutim, daju tvrdu veru da će ostati principijelni i da će glasati protiv predloženih izmena Zakona o informisanju jer su one, kako kažu, „protivne javnom interesu”.

Inače, zanimljivo je da se u ovim projekcijama gotovo sa sigurnošću računalo na podršku manjih partnera u vladajućoj koaliciji. Kada je LSV u pitanju, ta očekivanja su bila opravdana, jer će poslanici Lige zaista podržati predloženi zakon, i to, kako je „Dnevniku” rečeno, „zbog većine” kojoj pripadaju. Međutim, sasvim je druga stvar sa SVM-om, jer su njihovi glasovi još uvek „na klackalici“.

– Odlučićemo u danu za glasanje – kaže za „Dnevnik“ šef poslaničke grupe manjina iz SVM-a Balint Pastor.

Na pitanje da li njegova stranka ima stav o predloženim izmenama, Pastor odgovara da bi „kada bih sada izneo taj stav, prejudicirao kako će poslanici SVM-a glasati“. On je ipak izneo opasku da je „dobro što je dosta toga promenjeno u odnosu na prvobitni tekst“.

– I upravo je to ključni razlog zbog kojeg još nismo izneli stav jer se tekst zakona menja u hodu. Ima argumenata i „za“ i „protiv“, a videćemo koji će prevagnuti u petak – objašnjava Pastor.

Ostale stranke iz kluba manjina odlučile su da podrže ovaj zakon, a poslanik „Bošnjačke liste“ Esad Džudžević kaže da takva njihova pozicija proizlazi iz činjenice da taj akt „ni na koji način ne dotiče stečena prava, niti slobodu osnivanja manjinskih glasila“.

Džudžević kaže da je kao poslanik neformalno čuo od „ljudi iz resornog ministarstva koji su pravili zakon da ni Savet Evrope ni OEBS nisu imali nikakvih načelnih primedbi na taj akt“. Na naše pitanje da li u obrazloženju zakona stoji da je traženo i dobijeno mišljenje SE-a i OEBS-a i kakvo je ono, Džudževiće je kratko uzvratio: „Ne!“

– Ali će zakon i bez toga imati našu podršku, jer će, po našem osećanju, on ipak zavesti red na javnoj sceni, u smislu retorike, terminologije koju koriste neki mediji, a pre svega tabloidi. I to nama kao manjinama u svakom slučaju odgovara – zaključuje poslanik „Bošnjačke liste“, koji ne smatra da ovakav zakon Srbiju vraća u devedesete godine prošlog veka.

Na pitanje kako je, kao poslanik, doživeo kritike novinarske struke i njihovih udruženja na račun predloženog propisa, Džudžević objašnjava da ih „nije pratio”, dodajući da nije ni mnogo razmišljao o stručnoj raspravi.

– Mene u ovom slučaju interesuje pre svega manjinski aspekt koji sam izneo – konstatuje Džudžević.

U vladajućoj većini, van zvaničnih izjava, postoji veliki deo poslanika koji je protiv predloženih rešenja, jer smatraju da „nije nađena prava mera“, i pri tome tvrde da ovo „nije zakon Mlađana Dinkića, koji se samo upecao“.

– On nema snagu da ga iznese, već iza predloga stoji DS. To je jasno – tvrde pojedini poslanici iz vladajuće koalicije.

U Skupštini se, uoči izjašnjavanja o ovom zakonu, uveliko komentariše i pozivanje na ocenu Venecijanske komisije, i to u kontekstu upozorenja da je to telo zaduženo samo za zakone iz pravne sfere, a ne i medijske, gde su kompetentni prvenstveno OEBS i Savet Evrope. A njihove ocene su, barem ako je suditi po izjavama predstavnika OEBS-a i SE-a u Beogradu – negativne.  

DRAGAN MILIVOJEVIĆ

10. april 2025.

17,00 - Budimpešta - Sastanak sa predsednikom Vlade Mađarske, Viktorom Orbanom