Opozicija protiv „Dinkićevog predizbornog marketinga”
U Skupštini Srbije rasprava o Zakonu o finansiranju lokalne samouprave
Beograd - Poslanici Skupštine Srbije sa zakašnjenjem od dva sata i uz polemiku na relaciji LDP - URS počeli su juče dugo najavljivanu raspravu o predlogu izmena Zakona o finansiranju lokalnih samouprava, koje su predložili Ujedinjeni regioni Srbije i kojim se predviđa da opštinama pripada 80 odsto prihoda od poreza na zarade.
Izmene ovog zakona za sada će bezrezervno podržati poslanici Bošnjačke liste, dok će poslanici Demokratske stranke i Socijalističke partije Srbije glasati za Dinkićev zakon uz prihvatanje određenih amandmana.
Poslanici Saveza vojvođanskih Mađara, kako se juče čulo, još nisu odlučili da li će pritisnuti tastere za zakon, dok je stav kompletne opozicije da će glasati protiv predloženog pravnog akta, jer on, kako ističu, „predstavlja predizbornu kampanju i vrstu trulog kompromisa vlasti“. Liberalno-demokratska partija čak traži i povlačenje zakona iz skupštinske procedure.
Mlađan Dinkić, lider Ujedinjenih regiona Srbije, obrazlažući predlog, rekao je da se usvajanjem ovog zakona ostvaruje veća finansijska samostalnost gradova i opština, a suštinski se smanjuje uticaj politike na njihov razvoj.
- Centralizam u poslednjih 20 godina jedan je od osnovnih uzroka zaostajanja malih gradova i opština i produbljivanja regionalnih razlika. Utopija je što svi očekuju da republička vlast reši probleme u 170 gradova i opština, to ne može nijedna centralna država, pa ni Srbija, naveo je Dinkić i dodao da je tri godine bio ministar u Vladi Srbije, ali da nijedan ministar sa centralnog nivoa ne može da pomogne lokalnim sredinama i reši sve probleme u Srbiji.
- Trenutno je manjak novca uzrok zbog čega oni ne mogu da realizuju ta ovlašćenja. Predlažemo da Republika prestane sa finansiranjem projekata lokalnog karaktera, da ne finansira gradnju obdaništa, već da lokalnim samoupravama da novac da ih sami grade, rekao je lider URS-a.
On je odbacio kritike Fiskalnog saveta navodeći da je analiza tog tela „pogrešna, jednostrana i da polazi samo od prihodne strane republičkog budžeta, a ne od rashodne strane republičkog budžeta i prihodne strane budžeta lokalnih samouprava“. Prema njegovim rečima Fiskalni savet zanima samo rupa u republičkom budžetu, a ne zanimaju ih rupe u budžetima lokalnih samouprava.
Najglasniji protivnik Dinkićeve decentralizacije juče je bila Liberalno-demokratska partija, čiji predsednik Čedomir Jovanović tvrdi da bi to prouzrokovalo manjak u republičkom budžetu od 43 milijarde dinara.
- Vaš najveći doprinos decentralizaciji bio bi povlačenje ovog zakona iz skupštinske procedure. Rešenja koja predlažete urušavaju finansijsku stabilnost jer novca, koji je potreban za njihovu realizaciju, nema, zbog čega su ona neodrživa. Vi samo pokušavate politički da preživite, ali niste vi krivi za ovo. Za ovo je kriva vladajuća koalicija, koja je odlučila da vama na kraju svog mandata, kupujući nedelje i mesece do izbora, žrtvuje javne finansije, privredu i kompromituje jednu od najvažnijih ideja bez koje ne možemo da promenimo društvo, a to je reforma države, poručio je Jovanović Dinkiću.
Odbacujući kritike Jovanovića, lider URS-a rekao je da je zakon fiskalno neutralan, a reagujući na primedbe da kritikuje vlast kao da je opozicija objasnio je da on to ne kritikuje vladu, već sistem.
- Ovo je predizborni zakon. Nemojte od nas očekivati da danas kažemo kako ćemo glasati, mi ćemo sačekati odgovore u vezi s našim dilemama i sačekaćemo da vidimo koji će amandmani biti usvojeni i kako će konačno izgledati zakon, a najkasnije u Danu za glasanje ćemo odlučiti kako ćemo glasati, rekao je Balint Pastor, šef poslaničke grupe Saveza vojvođanskih Mađara i upitao Dinkića kako zamišlja da održi sadašnji nivo deficita ako Republici ostavlja samo dva odsto.
Miloš Aligrudić, šef poslaničke grupe DSS, ocenio je da se predlogom URS-a „stvara lažni utisak o decentralizaciji“ budući da finansijska decentralizacija mora da ide zajedno sa decentralizacijom nadležnosti, što u ovom predlogu nije slučaj.
- Nema realnih garancija da će ono što piše u zakonu biti ikada prebačeno opštinama, istakao je Aligrudić i dodao da ne postoji način da se zaustavi budžetski deficit i napadne finansijski balans zemlje.
Šef poslaničke grupe NS Velimir Ilić naveo je da Dinkić želi samo da dobije političke poene, a da je njegov predlog decentralizacije u osnovi tehnički neostvariv. Ilić je u jednom trenutku Dinkića nazvao i prevarantom, zbog čega ga je predsedavajuća Gordana Čomić opomenula.
Da ni demokrate i socijalisti nisu u potpunosti zadovoljni predloženim rešenjima govori i činjenica da su pripremili brojne amandmane na Dinkićev predlog. DS amandmanima traži da veći deo sredstava iz transfera solidarnosti ide najmanje razvijenim opštinama kako bi se omogućio njihov ravnomerniji razvoj. Šefica poslaničke grupe ZES Nada Kolundžija kaže da je cilj amandmana DS-a da se tim zakonom ne naprave još veće razlike u nivou razvijenosti opština.
Ružić: Bitno i mišljenje MMF-a
I šef poslaničke grupe SPS - JS Branko Ružić kaže da će SPS konačan stav o tom predlogu zakona doneti uzimajući u obzir mišljenje Fiskalnog saveta, Međunarodnog monetarnog fonda, ali i amandmane koji su podneti na izmene tog pravnog akta. „Ubeđen sam da ćemo, na osnovu argumenata predlagača, u Danu za glasanje doneti odluku koja će ići u pozitivnom pravcu“, rekao je Ružić, dodajući da SPS podržava ideju o transferu solidarnosti.
M. R. MILENKOVIĆ