Neophodno menjati zakonska rešenja
U FOKUSU: Javnost osuđuje presudu po kojoj Danas „solidarno“ treba da plati 942.000 dinara
Filipovski: Presuda za osudu * Ostojić: Menjati zakon * Grubješić: Bez selektivne pravde * Milivojević: Poslanici DS pomoći će Danasu * Krasić: Danas ne treba da plaća kazne drugih
Beograd - Rešenje suda, prema kojem list Danas treba da plati odštetu od 942.000 dinara zbog tekstova koji su objavljeni u Kuriru, Glasu i u Danasovom dodatku „Braničevo“, za sva tri lista, kao i za novinarku Dušanku Novković, ozbiljno bi moglo da ugrozi opstanak Danasa, ocenjuju predstavnici političkih partija u Srbiji. Prema njihovom mišljenju, neophodno je menjati zakonska rešenja kako se ovakvi slučajevi ne bi ponovili i kako se ne bi dalje ugrožavao opstanak medija koji su inače u teškoj ekonomskoj situaciji.
Poslanik Demokratske stranke Srđan Milivojević ocenjuje da je ova presuda „skandalozna“ i da će poslanici ove partije pokušati da pronađu odgovarajući način da pomognu Danasu.
- Nezamislivo je da u 21. veku, u državi koja želi u Evropsku uniju, koja stremi evropskim vrednostima i zaklinje se u evropske ideje, šamar ili udarac dobije barjaktar evropskih vrednosti među novinama, svetionik u evropskom putu Srbije. Moramo naći način da pomognemo Danasu da preživi - napominje Milivojević.
Članica Predsedništva Ujedinjenih regiona Srbije Suzana Grubješić ističe za Danas da naš list ima „veliki kredibilitet i pada pod udar zakona, jer je uslovno rečeno, preneo tuđu informaciju“.
- Problem je u činjenici da Danas treba da plati solidarnu kaznu zbog tekstova objavljenih u Kuriru, Glasu i Danasovom dodatku. Zakoni se moraju poštovati, ali nijedan sud ne bi trebalo da sprovodi selektivnu pravdu, makar mu to zakonom i bilo omogućeno - objašnjava Grubješićeva.
Poslanik Liberalno-demokratske partije Zoran Ostojić smatra da treba menjati to zakonsko rešenje koje predviđa solidarnu naplatu u ime drugih, kao i da svako treba da plati svoj deo kazne. Kako kaže, to nije korektno ni fer i „otvara mogućnosti za manipulacije kakve su, očigledno, u ovom slučaju“.
Zoran Krasić, poslanik Srpske radikalne stranke i advokat, kaže za Danas da naš list ne treba da plaća kazne za tekstove koji su objavljeni i u drugim medijima.
- Iznenađujuće je da je tužioca „ujelo za srce“ ono što je objavljeno u Danasu, a nije ono što je objavljeno u Kuriru koji ima daleko veći tiraž. Takođe, postavlja se pitanje i kako je kažnjeno narušavanje ugleda samo policajcima u Požarevcu, a nije u Vranju ili drugim mestima - naglašava Krasić.
Dubravka Filipovski, potpredsednica Nove Srbije, kaže za naš list da institucije sistema, a pre svega sudovi, treba da budu isti prema svim okrivljenim stranama.
- Selektivno sprovođenje pravde, kao što je slučaj u izvršnom rešenju Apelacionog suda prema kojem Danas treba da plati odštetu zbog tekstova koji su objavljeni i u Kuriru i Glasu javnosti jeste za svaku osudu. Nije pravedno da se koplja slome na Danasu i moj stav je da vaš list mora biti izuzet iz tog plaćanja - napominje Filipovski.
Balint Pastor, poslanik Saveza vojvođanskih Mađara, kaže za naš list da ne može da komentariše sudske presude, ali da je ona svakako u teškim ekonomskim okolnostima dovela Danas na ivicu opstanka.
Prema rešenju Apelacionog suda, tekstovima Dušanke Novaković iz Požarevca, prvobitno objavljenim u Kuriru i Glasu 30. oktobra 2006, a tri dana kasnije i u našem listu , trojici policajaca iz Požarevca narušen je ugled, a prema izvršnom rešenju Prvog osnovnog suda u Beogradu na predlog tužilaca, Danas će morati da plati kaznu od po 200.000 dinara za sve tužene, kao i troškove parničnog postupka od 138.500 dinara sa zateznom kamatom. Danas će nakon plaćanja tužbe morati da od ostalih tuženih traži novac koji je platio u njihovo ime.
Barać: Pokušaj gašenja medija
Predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać juče je ocenila da je kažnjavanje Danasa pokušaj gašenja medija. Ona je dodala da se „ako sud ovako postupa“ ne menja praksa da se neki slučajevi rešavaju brzo, a da se neki „razvlače godinama“. „Vidimo da one medije preko kojih vlasti i oni koji stoje iza vlasti plasiraju svoje afere, oni nemaju nikakav problem“, rekla je Baraćeva.
Čeka se i dug Dnevnika
List Danas je i pre tri godine dobio rešenje da u ime Mađar Soa i Dnevnika solidarno plati skoro 450.000 dinara. Kompenzacija sa Mađar Soom je sprovedena za trećinu duga, dok se još čeka refundiranje Dnevnika za poslednju trećinu duga.
Antievropska cenzura i rigidnost
Niš - Najnovija presuda dnevnom listu Danas je još jedan dokaz rigidnosti srpskog Zakona o informisanju i to ne samo njegovih odredaba o privrednim prekršajima, nego i o solidarnoj odgovornosti medija. Takva solidarna odgovornost rigidnija je i od odgovornosti po komandnom lancu koja se praktikuje kod ratnih zločina, kaže Danilo Nikolić, doktor pravnih nauka i autor više knjiga o medijskom pravu u Evropi. On kaže da ovakvu solidarnu odgovornost ne poznaje ni građansko ni obligaciono pravo i da je neprihvatljivo da jedan medij odgovara za drugi medij. „Siguran sam da bi ova presuda od Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu bila ocenjena kao kršenje zajamčene slobode izražavanja. Preporučujem zato da osnivač Danasa pred nacionalnim sudovima iskoristi vanredna pravna sredstva, kakva su zahtev za zaštitu zakonitosti i ustavna žalba, a potom, ukoliko presuda ne bude ukinuta, pokrene postupak pred sudom u Strazburu“, kaže Nikolić. On dodaje da vlast „bira“ koji će medij biti kažnjen kako bi se upravo on disciplinovao i ekonomski onesposobio.
M. D. MILIKIĆ - B. CVEJIĆ - Z. M.