Najavljeni izborni učesnici (ne) očekuju pomeranje glasanja
Potreban dogovor o načinu vođenja kampanje
Predstavnici svih stranaka koje izlaze na predstojeće parlamentarne izbore zakazane za 26. april saglasni su da je preko potreban dogovor sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem oko načina vođenja izborne kampanje, ali među njima postoji neslaganje da li zbog epidemije korona virusa i bezbednosti građana treba eventualno odložiti održavanje izbora.
Pojedini sagovornici Danasa navode da situacija sa virusom nije tako dramatična da bi izbori bili odloženi, ali i da Ustav propisuje odlaganje izbora samo u slučaju proglašenja vanrednog stanja „zbog javnog ugrožavanja opstanka države ili građana“.
Drugi, međutim, smatraju da izbore treba odložiti, jer nije vreme za skupljanje jeftinih političkih poena i da je zdravlje građana iznad svake politike.
Dragan Marković Palma, lider Jedinstvene Srbije, kaže za Danas da će se on i Ivica Dačić svakako odazvati Vučićevom pozivu i da u ovom trenutku ne treba rizikovati da nam se ne bi desila situacija sa virusom kakva je zadesila Italiju.
„Koalicija SPS – JS vodiće izbornu kampanju u skladu sa odlukom predsednika države i vlade. Ako je izborna kampanja da se ne obilaze gradovi i da nema javnih skupova, mi ćemo to ispoštovati“, kaže Marković i dodaje da u ovom trenutku nema razloga za prolongiranje datuma održavanja izbora, ali da će njegova koalicija ispoštovati svaku preporuku lekara, koji za kraj aprila predviđaju vrhunac korona virusa.
Balint Pastor, funkcioner Saveza vojvođanskih Mađara, kaže da SVM ide na konsultacije kod predsednika Vučića, ali da se nada da izbori neće morati da se odlože.
„Zdravlje ljudi je ipak najbitnije“, dodaje Pastor.
Vojislav Šešelj, lider radikala, smatra da je prerano da se odlučuje o odlaganju izbora, kao i da će ići na razgovor kod Vučića ako budu pozvani.
„Treba nastaviti kampanju štampanim materijalom, preko interneta, medija, ali ako stvar bude kritična, onda tek treba da se razgovara o odlaganju izbora“, kaže Šešelj.
Dodaje da ne razume pojedine kolege iz opozicije koji tvrde da vlast i opozicija treba da dogovore jedinstvene stavove u borbi protiv virusa. Prema njegovim rečima, vlast je ta koja je dužna da se bori protiv virusa, a ne opozicija.
Aleksandar Šapić, lider SPAS-a, kaže za Danas da je odlaganje izbora nešto što treba da bude logična stvar, ako je to neophodno i da se ne treba baviti ko time dobija, a ko gubi.
„Ako je zbog zdravlja građana Srbije potrebno da se odlože izbore dve-tri nedelje ili već koliko, neka budu odloženi. Uostalom, izbori su u ovoj situaciji jedna trivijalna stvar. Dobro je da sednemo svi i opozicija i vlast i oni koji bojkotuju izbore i da vidimo da li smo u stanju da pokažemo jedinstvo u ovoj situaciji i da dogovorimo identične poruke, a da politička dešavanja sklonimo u drugi plan. Smatram da bi bilo loše da taj sastanak bude samo o izborima, to može biti samo jedna od tema“, ističe Šapić.
Žika Gojković, lider POKS-a, smatra da se u ovoj situaciji mora iskazati visok stepen tolerancije i jedinstva.
Verujem da niko ko i malo misli na svoje građane neće koristiti ovu situaciju da bi došao do jeftinih političkih poena. U skladu sa tim smatram da je neophodno odložiti izbore, jer zdravlje mora biti iznad svake politike“, kaže Gojković.
POKS je već ranije tražio odlaganje izborne kampanje za 20 dana, zbog evidentnog širenja korona virusa, uz obrazloženje da se njihova kampanja zasniva na javnim skupovima i od vrata do vrata, što je sada nemoguće izvesti.
Miloš Jovanović, lider DSS i funkcioner udruženja Metla 2020, za Danas kaže da će otići na konsultacije kod predsednika Srbije ukoliko bude bio pozvan.
„Sve ovo što se sada dešava zasta predstavlja vanredne okolnosti i svi učesnici izbora trebalo bi da sednu i razmotre na koji način kampanja može da se vodi. U ovom trenutku niko ne može da kaže šta će biti ili šta bi trebalo da bude. Sve zavisi od razvoja situacije i u manjoj meri od pravnih okvira“, smatra Jovanović.
Bojan Kostreš iz LSV izričit je da u ovom trenutku prioritet treba dati lekarima i stručnjacima epidemiolozima. On kaže da je njegova stranka spremna za izbore, ali da ukoliko se prihvati da je odlaganje izbora neophodno, LSV će to prihvatiti.
Nenad Konstantinović iz Ujedinjene demokratske Srbije smatra da je neophodno organizovati razgovor svih učesnika na izborima u vezi s načinom vođenja kampanje.
„Smatramo da političari moraju da se ponašaju odgovorno i da odluke o načinu vođenja izborne kampanje donesu na taj način da na prvom mestu bude zdravlje građana, odnosno da se ono ne ugrožava. A što se tiče prolongiranja izbora treba slušati preporuke struke, lekara i ponašati se u skladu sa tim“, ističe Konstantinović i dodaje da UDS neće apsolutno organizovati bilo kakve skupove u zatvorenom prostoru .
Vanredno stanje
Odluku o vanrednom stanju donosi Narodna skupština ili, u slučaju da Skupština ne može da se sastane, predsednik države, predsednik parlamenta i premijer. Vanredno stanje može trajati najduže 90 dana, nakon čega se novom odlukom ono može produžiti još 90 dana. Tvrdi se da bi odlaganje izbora značilo i da oni neće početi „iznova“, odnosno da neće biti skupljanja novih potpisa za one koji su već predali liste.
Sastanak 17. marta?
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je najavio da će na sastanak pozvati predstavnike svih stranaka koje su najavile učešće na izborima. Pojedini mediji tvrde da će sastanak biti održan 17. marta u Palati Srbije.
MIRJANA R. MILENKOVIĆ