Malović: O Statutu posle izrade zakona
Tek će se videti da li je potrebna pravnotehnička redakcija najvišeg pokrajinskog akta
Radna verzija Nacrta zakona o prenosu nadležnosti Vojvodini, koja je rađena na nivou Vlade Srbije, završena je, ali to ne znači da je okončan tekst na nacrtu zakona. Na sastanku sa predstavnicima pokrajinskih organa do koga bi trebalo da dođe narednih dana, konačno će se usaglasiti svi stavovi koji se odnose na ovaj nacrt. S obzirom da Ustav predviđa da svi pravni akti budu u saglasnosti sa Ustavom, a da svi niži pravni akti budu u saglasnosti sa zakonom, pa i sam Statut, izvršiće se, ukoliko bude bilo potrebno, određena pravotehnička redakcija na samom Statutu, a onda će se oba akta uputiti u Narodnu skupštinu na dalje usvajanje, kaže za „Politiku” ministarka pravde Snežana Malović, koja je član vladine Radne grupe za izradu zakona o nadležnostima.
Na pitanje da li su tačne informacije koje su se u javnosti pojavile iz nezvaničnih izvora o tome šta će se u Statutu menjati da bi bio u skladu sa ovim zakonom (neće moći da ostanu odredbe da je Vojvodina evropska regija, da ima mogućnost sklapanja međunarodnih ugovora i donošenja pokrajinskih odluka sa snagom zakona, a brisale bi se i odredbe o vladi i glavnom gradu Vojvodine, kao i određivanje službenog jezika i teritorije, dok bi mogle da ostanu odredbe o razvojnoj banci, o određivanju mreže sudova na teritoriji Vojvodine, o referendumu o promeni teritorije Vojvodinei VANU), ministarka Malović kaže da o takvim detaljima ne zna ništa.
„Oko takvih stvari nije bilo govora i ne želim da licitiram o tome. Tek će se na osnovu konačnog dogovora na tom narednom sastanku sa predstavnicima organa Vojvodine sagledati da li je i u kojoj meri potrebna pravnotehnička redakcija Statuta”, ističe ona odgovarajući na pitanje „Politike” da li je Radna grupa došla do nekih zaključaka i predložila konkretno šta bi to u Statutu trebalo da se promeni da bi bio u skladu sa predloženim Nacrtom zakona.
Navodeći da su članovi Radne grupe (u kojoj su, pored nje, još i ministri Žarko Obradović, iz SPS-a, i Verica Kalanović, iz G17 plus) uvek imali saglasne stavove radeći na predlogu nacrta, Snežana Malović ističe da su do sada imali veoma dobru komunikaciju sa predstavnicima Vojvodine, iako to nije baš tako izgledalo u javnosti. „Znači, sa njima postoji jedna interaktivna komunikacija i ja sam duboko uverena da ćemo mi na narednom sastanku usaglasiti sve stavove u vezi sa pitanjem zakona, a samim tim i potrebe za pravnotehničkom redakcijom Statuta”, kaže Malovićeva izražavajući očekivanje da će se zakon i Statut naći na dnevnom redu parlamenta u toku leta, a najkasnije na jesen.
Koalicioni partneri Demokratske stranke u pokrajini, međutim, ne gledaju blagonaklono na mogućnost vraćanja Statuta u vojvođanski parlament. Poslanička grupa Lige socijaldemokrata Vojvodine neće učestvovati na nekoj eventualnoj sednici Skupštine Vojvodine na kojoj bi se raspravljalo o izmenama Statuta jer nećemo da budemo deo popravnog ispita. Mišljenje o tekstu Statuta smo rekli kada smo za njega glasali, i ne vidimo prostor da o tome ponovo raspravljamo, kaže za „Politiku” Branislav Bogaroški, šef poslaničke grupe LSV-a u Skupštine Vojvodine.
„Što se cele ove priče tiče, odgovornost je na strankama koje imaju centrale u Beogradu. Oni sad treba da se odluče da li će ispoštovati ono što su obećali građanima Vojvodine, ili naloge partijskih centrala”, kaže Bogaroški.
I u Savezu vojvođanskih Mađara ne odstupaju od prethodnih tvrdnji da neće pristati na promene teksta Statuta za koji su glasali 14. oktobra u Skupštini Vojvodine. Funkcioner te stranke Balint Pastor kaže za „Politiku” da su „potpuno besmisleni navodi o antiustavnim odrednicama” u tekstu statuta. „Navodi kako je termin vlada Vojvodine u suprotnosti sa Ustavom je najbolji dokaz za to da su u pitanju gluposti. Naime, u Ustavu piše da AP Vojvodina određuje svoje organe i nadležnost svojih organa, i to je jedna od malobrojnih izvornih nadležnosti koje ima. Dakle, isključivo od Vojvodine zavisi da li će se organ zvati izvršno veće ili vlada. Onda bismo mogli i da vratimo termin republičko izvršno veće kako se zvalo do devedesetih.
O navodima pojedinih medija kako su „izmene teksta Statuta rezultat koalicionog dogovora”, Pastor kaže: „U tim koalicionim dogovorima nismo učestvovali, niti smo bili pozvani na njih. Možda je došlo do dogovora između Tadića i Pajtića na samitu u Novom Sadu, ali to može da se smatra jedino kao unutarstranački dogovor. Smatramo da ne postoji nijedna protivustavna odredba u predloženom tekstu, a ko sumnja u to može da pokrene ocenu ustavnosti, ali tek pošto Statut bude usvojen”.
Vlajko Senić, zamenik šefa poslaničke grupe G17 plus u Skupštini Srbije, ne očekuje da se zakon o nadležnostima pojavi u skupštinskoj proceduri pre septembra. On ističe da se na zakonu već duže vreme radi, i „ne postoji neka jasna saglasnost kako bi taj akt trebalo da izgleda”. Kako dodaje, taj zakon će biti prosleđen Skupštini Srbije onog trenutka kada se dogovore lideri stranaka koji čine vladajuću koaliciju.
Za Socijalističku partiju Srbije uslov svih uslova je da Statut i zakon o nadležnostima Vojvodine budu u skladu sa Ustavom, rekao je novinarima Branko Ružić, šef poslaničke grupe SPS–JS.
Vladajuća koalicija očigledno ne može da se dogovori i to je jedini razlog što još nema zakona o prenosu nadležnosti, rekao je juče u Skupštini Srbije Željko Tomić, poslanik DSS-a iz Novog Sada. On je podsetio da je DSS u vojvođanskom parlamentu na predlog Statuta uložio 68 amandmana, koji su se „odnosili na protivustavnost takvog teksta, ali ovo o čemu spekuliše štampa već spada u neku vrstu papazjanije”.
Najbolje je da se postigne konsenzus svih parlamentarnih stranaka oko Statuta, nešto slično onoj saglasnosti, koju smo imali 2006. oko Ustava, kaže Dragan Todorović, potpredsednik SRS-a. On smatra da bi konsenzus doveo do Statuta koji bi „bio koristan i Vojvodini i Srbiji”. Todorović ističe da Statut mora da bude u skladu sa Ustavom i dodaje: „Ne bismo smeli da napravimo grešku sa Vojvodinom kao 1974. godine”.
Nacrt još nije stigao u Izvršno veće
Žarko Obradović: Članovi Radne grupe su se saglasili oko teksta zakona o prenosu nadležnosti i taj zakonski predlog je poslat kolegama u Vojvodini.
Dragoslav Petrović, pokrajinski sekretar za nauku i tehnološki razvoj i šef poslaničke grupe Zajedno za Vojvodinu: Konačni predlog zakona o nadležnostima nije stigao juče do 12 sati u Izvršno veće Vojvodine. Jedino čime raspolažemo u poslednja dva meseca su usmena uveravanja članova Radne grupe da je predlog zakona pri kraju.
E. P. R.