Magarci
Predlagači novog zakona o javnom informisanju pokušali s nekoliko amandmana da ga ublaže, ali i dalje nemaju dovoljan broj glasova za njegovo izglasavanje u parlamentu
BEOGRAD - Iako je Vlada Srbije juče poslala Skupštini amandmane na Zakon o javnom informisanju, kako bi ublažila nenormalne odredbe protiv kojih se oglasio veliki deo stručne javnosti, u ovom trenutku ne postoji podrška za izmenu ovog zakona u parlamentu! Poslanici SPS i dalje tvrde da im ne pada napamet da glasaju za ovakav zakon, njihove kolege iz PUPS takođe su protiv, dok su manjine za sada neodlučne.
Vladinim amandmanima ukida se osnivački ulog za štampane medije, a smanjuju se i kazne za prekršaje Zakona o javnom informisanju, koje su prvobitnim predlogom uvećane do 20 puta.
- Ove amandmane predložili smo na osnovu mišljenja medijskih asocijacija i udruženja. Kazne jesu smanjene, ali njihova visina nije u srazmeri s dosadašnjim kaznama, koje su bile simbolične. One će biti respektabilnije i nisu upućene samo protiv onih koji krše prava, već i na one koje bi trebalo da ih štite. Vi ne kažnjavate pijanog vozača zato što hoćete da naškodite njegovom budžetu, već time hoćete da zaštitite sve ostale ugrožene u saobraćaju. Uveren sam da će svi biti za taj zakon - ističe ministar kulture Nebojša Bradić.
Međutim, njegov optimizam ne deli šef poslaničke grupe SPS-JS Branko Ružić, koji u izjavi za Kurir kaže da će socijalisti biti uzdržani prilikom glasanja.
- Ministri iz SPS su i na sednici Vlade iz principijelnih razloga bili uzdržani u glasanju, a to će učiniti i poslanici SPS. Ne želimo da nas dovedu u korelaciju s bilo kakvim restriktivnim tendencijama u informisanju. Čini mi se da se je ovim oštrica samo malo otupela - kaže Ružić.
I poslanicima PUPS smetaju promene Zakona o informisanju, dodaje Momo Čolaković.
- Predložena rešenja nisu dobra i za nas su neprihvatljiva. Njihov predlagač nije izabrao najbolje vreme da ponudi izmene tog zakona. PUPS neće podnositi amandmane, ali će podržati one koji budu podneli poslanici SPS - naglašava Čolaković.
Šef poslaničke grupe manjina Balint Pastor u izjavi za Kurir kaže da oni još nemaju konačan stav.
- Saslušaćemo stav ministra kulture, videćemo Vladine amandmane, pa ćemo odlučiti do početka glasanja - kaže Pastor.
Za Dragana Todorovića iz SRS nastup ministra kulture nije prihvatljiv.
- Ovo pokazuje koliko je neozbiljan Bradić, ali i cela Vlada. Njima očigledno nije bilo cilj poboljšanje ove oblasti, već obračun s Kurirom! I pored tih amandmana, SRS neće glasati za zakon, jer je njegovo poboljšanje nemoguće. Amandmani su šminka i ništa više - kategoričan je Todorović.
Lider NS Velimir Ilić smatra da prisustvujemo poslednjim trzajima Vlade.
- Čim su hteli ovakav zakon, znaju da im je kraj blizu. Ministar Bradić je ispao smešan, samo neka sluša Mlađana Dinkića i daleko će dogurati! NS neće glasati za zakon. Zašto popravljati nešto što ne vredi ničemu - pita se Ilić.
I za šefa poslaničke grupe DSS Miloša Aligrudića postoje problemi i nejasnoće sa Zakonom o informisanju.
- Ovakvu zlonamernost nisam video otkako sam narodni poslanik! Ministar Bradić bi trebalo da odgovori ko mu je diktirao ovaj zakon, jer je očigledno da to nije neko iz stručne službe, već osobe iz javnog života koje imaju određen interes - zaključuje Aligrudić.
KOZMETIČKE PROMENE
Uvidom u Vladine amandmane Kurir je došao do sledećih rezultata:
- izbačena je odredba o visini osnivačkog kapitala i depozita;
- ostala je odredba da osnivač javnog glasila ne može da proda novine, kao i da se ne može u roku od godinu dana osnovati novo glasilo pod istim ili sličnim imenom; u suprotnom, sud će obustaviti delatnost lista;
- umesto kazne zbog pada osnivačkog kapitala ispod dozvoljenog minimuma u iznosu od milion do 20 miliona dinara, uvodi se identična kazna za osnivanje glasila pod istim imenom;
- ostaje kazna od milion do 20 miliona dinara za blokiran račun u trajanju dužem od 90 dana, ukoliko firma nije obustavila delatnost; ostaje i kazna za odgovorno lice u iznosu od 200.000 do dva miliona dinara i zabrana vršenja određenih dužnosti;
- u oblasti kaznenih odredbi promenjeno je to da kazna neće iznositi pun tiraž od toga dana, već će varirati od 25 do 100 odsto te vrednosti, ukoliko informacija nije na naslovnoj strani; ako je informacija naslovna, ostaje sedmostruka vrednost prodatog tiraža i oglasa;
UČESTVOVAO I SREĆKOVIĆ?!
U izradi amandmana učestvovao je i ministar za dijasporu Srđan Srećković, koji u izjavi za Kurir kaže da je zakon poboljšan.
- Osluškujući primedbe novinarskih udruženja i javnosti, SPO je imao politički dogovor s koalicionim partnerima da se on poboljša. Neke rigoroznije stavke su promenjene i mislim da će sada zakon biti prihvatljiviji - uveren je Srećković.
UNS: ZAKON POVUĆI IZ PROCEDURE
Predsednik UNS Nino Brajović u izjavi za Kurir kaže da bi postojeći zakon o informisanju, kao i njegove amandmane, trebalo povući iz procedure.
- Pominjani amandmani nisu dovoljna garancija da će se nešto poboljšati. Ima još nekih vrlo problematičnih detalja, pa ne verujem da će amandmani biti dovoljni - ističe Brajović.
GAĆE: OD POČETKA POSTAVLJAMO PITANJA
Nadežda Gaće, predsednik NUNS, u izjavi za Kurir kaže da nijednom nije kazala da bezuslovno podržava izmene Zakona o javnom informisanju.
- To nikada nisam rekla. Mi od početka postavljamo pitanje osnivačkog kapitala i prava na prodaju javnih glasila. Niko ne može da zabrani nekome šta će da prodaje. Jedine stvari koji smo odmah podržali jesu registar javnih glasila i kazne za distributere - kaže Gaće.
NIKŠA BULATOVIĆ