Mađari ruše Cvetkovića!
Vladajuća koalicija ostala bez većine za usvajanje rebalansa budžeta jer četiri poslanika SVM-a traže da Vojvodina dobije još novca, a moguće i da Čankovi poslanici otkažu poslušnost. Protiv i LDP
Vlada Srbije nema većinu od 126 glasova za usvajanje rebalansa budžeta, koji će se danas naći pred poslanicima Skupštine. Vlast je ostala bez većine, pošto su četvorica poslanika Saveza vojvođanskih Mađara najavila da će glasati protiv rebalansa ukoliko Vojvodina ne dobije još 10 milijardi dinara. Usvajanje rebalansa je uslov za aranžman sa MMF-om i u njemu su sadržane mere borbe protiv posledica ekonomske krize.
Premijer: Mađari nisu u pravu
Predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković očekuje usvajanje rebalansa budžeta, bez obzira na negodovanje pojedinih vladajućih stranaka, jer će rebalans omogućiti prevazilaženje ekonomske krize. Povodom zahteva SVM-a da Vojvodina dobije Ustavom propisanih sedam odsto od državnog budžeta, on je rekao da je taj zahtev zadovoljen.
- U Ustavu piše da Vojvodina treba da ima sedam odsto od budžeta, a naše tumačenje je da od prihoda treba da ima sedam odsto, i to je ispunjeno - rekao je Cvetković.
I ministarka finansija Dijana Dragutinović objašnjava da zahtev poslanika SVM-a ne stoji.
- U Ustavu ne piše da 7 odsto za vojvođanski budžet treba da se obezbedi iz budžeta Srbije. Ustav nije prekršen jer je originalnim budžetom rečeno da će 7% biti poštovano, ali nakon prenosa nadležnosti - kaže Dragutinovićka.
Šef poslanika SVM-a Balint Pastor izjavio je za Press da njihovi poslanici neće podržati rebalans budžeta ako ne bude usvojen amandman kojim će „Vojvodina dobiti sedam odsto budžeta, koliko je Ustavom i garantovano". Ovu tvrdnju negiraju premijer Srbije Mirko Cvetković i ministarka finansija Dijana Dragutinović.
Četvrta ucena SVM-a
- Ukoliko naš amandman ne bude prihvaćen, Vlada će morati da potraži neki drugi način da obezbedi većinu od 126 poslanika. Istorija se ponavlja, jer smo isti scenario imali i u decembru posle prodaje NIS-a. Jednostavno, u članu 174 Ustava jasno piše da sedam odsto budžeta ide Vojvodini, i mi tražimo da se to poštuje. Rebalansom je predviđeno da Vojvodina dobije 5,7 odsto, a mi tražimo još 10 milijardi, koliko nedostaje do punih sedam odsto - kaže Pastor.
On dodaje da njegova partija neće promeniti svoj stav i da „ovde nije u pitanju nikakav partijski interes SVM-a, već interes Srbije".
- Državi nije u interesu da donosi protivustavne akte. Možda se nešto promeni narednih dana, mada i nema prostora za razgovor, već samo treba da se ispoštuje Ustav - kaže Pastor.
Na našu konstataciju da je ovo treći put da SVM ucenjuje vladajuću koaliciju, Pastor kaže da oni „zastupaju interese građana i poštuju Ustav".
Osim poslanika SVM-a, sporni su i glasovi pet poslanika LSV-a Nenada Čanka. Poslanik ove stranke Aleksandra Jerkov kaže za Press da će njihovi članovi „dati kvorum za početak sednice i učestvovati u raspravi", ali da još nisu doneli odluku da li će glasati „za".
- Za ovakav predlog rebalansa kakav je predložen, LSV teško da može da glasa. Svesni smo ekonomske situacije, ali smatramo da je neophodno poštovanje Ustava. Otvoreni smo za razgovore - kaže Jerkov, koja je zamenik šefa poslaničkog kluba ZES.
I poslanik PDP-a Riza Halimi ima svoj uslov.
- Uslov je da se prihvati amandman kojim tražim više novca za Koordinacioni centar za jug Srbije. Ako se to ne prihvati, glasaću protiv - kaže Halimi.
Za rebalans budžeta
ZES 73
G17 24
SPS - JS 15
PUPS 5
BDSS 1
SLPS 1
Ukupno 119
Protiv rebalansa budžeta
SRS 57
DSS 21
SNS 21
LDP 12
NS 9
SVM 4
PDP 1
Ukupno 125
Neodlučni
LSV 5
DHSS 1
Predlog Vlade Srbije neće podržati poslanici koalicije DSS-NS i SRS. I lider SNS-a Tomislav Nikolić najavio je za Press da njegovi poslanici neće podržati rebalans.
- Niste valjda pomislili da ćemo glasati za ovaj predlog Vlade?! Naravno da će naprednjaci biti protiv rebalansa - kaže Nikolić.
Čak i LDP protiv
Pomoć vladajućoj koaliciji ovog puta neće pružiti ni LDP. Poslanik ove stranke Ivan Andrić izjavio je juče da neće podržati Vladine mere za ublažavanje ekonomske krize jer one „nisu dovoljne".
LDP je Skupštini podneo i Predlog zakona o ministarstvima, koji predviđa da Vlada ima 12 ministarstava, a to su: spoljni poslovi, odbrana, unutrašnji poslovi, finansije i ekonomija, pravda i javne uprave, obrazovanje, nauka i kultura, poljoprivreda i zaštita životne sredine, privreda i trgovina, zdravlje, rad i socijalna politika, urbanizam i građevinarstvo, kao i saobraćaj i telekomunikacije.
D. ISAILOVIĆ