Liberali uz vladu, ostatak opozicije uz crkvu
Sudeći po prvim reakcijama stranaka, izmenjeni tekst predloga zakona o zabrani diskriminacije dobiće potrebnu većinu
Sutra se o predloženom tekstu zakona izjašnjava većina poslaničkih klubova u Skupštini Srbije
BEOGRAD - Prema prvim reakcijama parlamentarnih stranaka povodom primedaba koje su na modifikovani tekst zakona o zabrani diskriminacije ponovo uputile tradicionalne crkve i verske zajednice, sada bi se već moglo konstatovati da postoji dovoljna većina za konačno usvajanje tog predloga, koji će se pred poslanicima, najverovatnije, naći u sredu. Predstavnici verskih zajednica, nezadovoljni predlogom, kontaktirali su samo s poslaničkom grupom Nova Srbija, a u vezi s amandmanima koje bi evenutalno uložili na taj tekst - rečeno je Tanjugu u poslaničkim klubovima. Zamenik predsednika poslaničkog kluba Nove Srbije Miroslav Markićević potvrdio je da povodom toga postoje kontakti sa Srpskom pravoslavnom crkvom. On je dodao kako ne bi imali ništa protiv toga da razgovaraju i s predstavnicima drugih verskih zajednica.
- U utorak će se održati sednica poslaničkog kluba kako bi se odlučilo hoće li NS pokušati da popravi zakon i kakve će amandmane predložiti. Ovo nije zakon za prikupljanje političkih poena, pa ćemo težiti optimalnom broju amandmana - rekao je Markićević.
Šef poslaničkog kluba Srpske radikalne stranke Dragan Todorović rekao je kako ne očekuje da bilo ko od predstavnika verskih zajednica kontaktora s radikalima u skupštini, jer se o tome razgovaralo pre nedavnog povlačenje zakona iz procedure. Todorović je ponovio da je SRS u velikoj meri saglasan s onim što verske zajednice traže, kao i da poslanička grupa već uveliko radi na pripremi amandmana.
Šef poslaničkog kluba manjina u parlamentu Balint Pastor (SVM) takođe je rekao da nije kontaktirao s verskim zajednicama, iako ta stranka ima odličnu komunikaciju s biskupima katoličke i evangelističke crkve. Pastor je rekao da će poslanici SVM-a podržati zakon ukoliko se ne izmeni njegova suština, jer smatraju kako treba usvojiti takav krovni zakon, koji je, pored ostalih, neophodan za priključenje Srbije Evropskoj uniji.
Crkva nije kontaktirala s većinom
Predstavnici verskih zajednica nisu kontaktirali ni s poslaničkim grupama vladajuće koalicije, a šef kluba SPS-JS Branko Ružić smatra kako je prethodna intervencija urodila plodom i kako su sporni članovi tog zakona, koji je vlada vratila skupštini, sada jasno definisani u konačnom tekstu. Komentarišući kategoričan stav lidera Jedinstvene Srbije Dragana Markovića da poslanici te stranke neće glasati za predloženi zakon, Ružić je rekao kako ta stranka ima pravo na uskostranačko programsko opredeljenje, a kako je on obavezan da u parlamentu sprovede ono što su ministri koalicije zajedno odlučili na sednici vlade.
Marković je rekao da to što verske zajednice i SPC imaju zajednički stav prema predlogu zakona - njega uverava kako treba još čvršće da stoji na stanovištu da je u pravu kada kaže kako neće glasati za zakon.
Poslanik Liberalno-demokratske partije Zoran Ostojić rekao je da će taj poslanički klub podržati samo onaj zakon u kojem će se nedvosmisleno zabraniti svaka vrsta diskriminacije u Srbiji. Ostojić je podsetio da je LDP, pre 18 meseci, uputio u skupštinsku proceduru predlog zakona s takvom jasnom političkom porukom i dodao kako će konačnu odluku o eventualnoj podršci zakonu doneti kada vidi je li u konačnoj verziji promenjena njegova suština.
Ministar vera odsutan
Predlog zakona o zabrani diskriminacije dostavljen je u petak uveče skupštini na razmatranje po hitnom postupku, a predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović zakazala je za sredu, 18. mart sednicu na kojoj će to biti jedina tačka dnevnog reda. Vlada je taj predlog - koji je, na inicijativu tradicionalnih crkava i verskih zajednica, ranije ovog meseca povučen iz skupštinske procedure - jednoglasno usvojila na sednici, kojoj nije prisustvovao ministar vera Bogoljub Šijaković. Tradicionalne crkve i verske zajednice pozvale su istog dana građane Srbije da se upoznaju s neophodnošću izmena Predloga zakona o zabrani diskriminacije, za koji tvrde da je diskriminatoran prema građanima po osnovu vere, privrženosti javnom moralu, privatnosti i nepovredivosti porodičnog života.U zajedničkom saopštenju, koje je potpisao vladika bački Irinej, navodi se da je Vlada Srbije samo delimično poboljšala Predlog zakona o zabrani diskriminacije.
N.A.