Ima li boljeg izbornog rešenja za manjine od prirodnog praga

Prema poslednjem popisu stanovništva, u Srbiji živi 57.900 Hrvata, a najviše ima Mađara – 253.899. – Bošnjaka u Srbiji ima 145.278. – Zakon je do 2007. godine predviđao da je izbornim listama nacionalnih manjina dovoljno 3.000 potpisa podrške, ali je Ustavni sud tu odredbu proglasio neustavnom, pa je vraćeno 10.000 potpisa

Pri­li­kom po­se­te pred­sed­ni­ka Sr­bi­je Alek­san­dra Vu­či­ća Hr­vat­skoj, još jed­nom je za­tra­že­no obez­be­đi­va­nje ga­ran­to­va­nih me­sta, pre sve­ga u Skup­šti­ni Sr­bi­je, za hr­vat­sku na­ci­o­nal­nu ma­nji­nu u skla­du sa, ka­ko je na­vo­đe­no, me­đu­dr­žav­nim spo­ra­zu­mom. To bi pod­ra­zu­me­va­lo is­pi­si­va­nje no­vih iz­bor­nih pra­vi­la za stran­ke na­ci­o­nal­nih ma­nji­na, ali, po ne­kim mi­šlje­nji­ma, i iz­me­ne Usta­va, a to će, su­de­ći po re­ak­ci­ja­ma, bi­ti ne­što oko če­ga te­ško mo­že bi­ti sa­gla­sno­sti, pre­vas­hod­no me­đu oni­ma ko­jih se to ti­če. U sva­kom slu­ča­ju, do re­še­nja se ne mo­že sti­ći ni br­zo, ni la­ko, uko­li­ko je že­lja da se iz­beg­ne stva­ra­nje spo­ro­va na pri­lič­no ši­ro­kom po­lju.

U Sr­bi­ji po­sto­ji 28 na­ci­o­nal­nih ma­nji­na i, ka­ko ka­že Ra­sim Lja­jić, pot­pred­sed­nik vla­de i li­der SDPS-a, upra­vo o to­me se vo­di­lo ra­ču­na ka­da je tra­žen iz­bor­ni mo­del za stran­ke na­ci­o­nal­nih ma­nji­na.

Lja­jić is­ti­če da je on autor sa­da­šnjeg re­še­nja u za­ko­nu, ko­ji pred­vi­đa pri­rod­ni prag za stran­ke na­ci­o­nal­nih ma­nji­na i po ko­me je za po­sla­nič­ki man­dat do­volj­no oko 14.000 gla­so­va. Pri­ča da je on ovaj mo­del pred­lo­žio, da se s njim slo­žio Jo­žef Ka­sa, ko­ji je u to vre­me bio pred­sed­nik SVM-a, te da je on, na­kon to­ga, ovaj pred­log iz­neo stran­ka­ma vla­da­ju­će ko­a­li­ci­je, kao i da ga je pri­hva­tio ta­da­šnji pre­mi­jer Vo­ji­slav Ko­štu­ni­ca i to je, „na kra­ju kra­je­va, usvo­je­no”.

Lja­jić is­ti­če: „Ovo je re­še­nje ko­jim se ni­ko­me ne po­kla­nja­ju man­da­ti, ali se olak­ša­va mo­guć­nost ula­ska pred­stav­ni­ka na­ci­o­nal­nih ma­nji­na u par­la­ment. Ne­mo­gu­će je u ze­mlji ko­ja ima 28 na­ci­o­nal­nih ma­nji­na i et­nič­kih za­jed­ni­ca ga­ran­to­va­ti me­sto svim tim za­jed­ni­ca­ma. Na sve­tu ne po­sto­ji dr­ža­va ko­ja ima ta­kvo re­še­nje. Čak ni u Hr­vat­skoj, ko­ja ima znat­no ma­nji broj na­ci­o­nal­nih ma­nji­na, ni­je sva­koj ma­nji­ni za­ga­ran­to­va­no me­sto, već za jed­no me­sto kon­ku­ri­šu, na pri­mer, Če­si, Slo­va­ci, Ma­đa­ri, pa ko do­bi­je naj­vi­še gla­so­va od njih, ula­zi u par­la­ment. Ovo je je­dan zdrav kom­pro­mis.”

„Mi smo va­ga­li sve mo­gu­će mo­de­le, tra­že­ći naj­bo­lji, i ovo sa­da­šnje je naj­bo­lje jer omo­gu­ća­va jed­noj ma­nji­ni ko­ja ima 0,4 od­sto gla­so­va da uđe u par­la­ment. Ovo omo­gu­ća­va si­gu­ran ula­zak Hr­va­ti­ma u par­la­ment, pa i ne­kim ma­lo­broj­ni­jim ma­nji­na­ma od njih. Ovaj mo­del da­je mo­guć­nost udru­ži­va­nja ma­njin­skih stra­na­ka, ali i sa stran­ka­ma ve­ćin­skog na­ro­da, pre­ma to­me, sva­ki dru­gi mo­del bio bi lo­ši­ji. Ap­so­lut­no tre­ba raz­go­va­ra­ti o pra­vi­ma, ali ova­kva pro­me­na bi bi­la pu­canj u po­gre­šnu me­tu”, na­vo­di Lja­jić.

Pre­ma po­sled­njem po­pi­su sta­nov­ni­štva, u Sr­bi­ji ži­vi 57.900 Hr­va­ta, a naj­vi­še ima Ma­đa­ra – 253.899. Šef po­sla­nič­ke gru­pe SVM-a Ba­lint Pa­stor ka­že da je nji­ma pri­hva­tljiv po­sto­je­ći si­stem pri­rod­nog pra­ga. Is­ti­če: „Uko­li­ko se raz­mi­šlja o ga­ran­to­va­nim me­sti­ma, po­dr­ža­va­mo tu mo­guć­nost, po­što je ona naj­bo­lja, ali za to je, po mom mi­šlje­nju, neo­p­hod­na pro­me­na Usta­va. Ta­ko da to ne bi mo­glo baš br­zo da se im­ple­men­ti­ra.”

Bo­šnja­ka u Sr­bi­ji ima 145.278, a vi­še nji­ho­vih stra­na­ka u sva­kom sa­zi­vu Skup­šti­ne Sr­bi­je uspe­va da, sa­mo­stal­no, osvo­ji po­sla­nič­ke man­da­te, ali ima i onih ko­ji u par­la­ment ula­ze na li­sta­ma stra­na­ka ve­ćin­skog na­ro­da. Mu­a­mer Zu­kor­lić je na iz­bo­ri­ma uče­stvo­vao sa­mo­stal­no, nje­go­va Bo­šnjač­ko-de­mo­krat­ska za­jed­ni­ca San­dža­ka je osvo­ji­la dva man­da­ta. Zu­kor­lić ka­že da „sa­da­šnji za­kon­ski okvir od­no­sa dr­ža­ve pre­ma ma­njin­skim na­ro­di­ma i za­jed­ni­ca­ma ima do­brih od­red­bi, ali ga tre­ba do­dat­no una­pre­di­ti”. Is­ti­če: „Neo­p­hod­no je da vlast bu­de u stal­nom di­ja­lo­gu s pred­stav­ni­ci­ma tih za­jed­ni­ca, ka­ko bi se do­bi­la obo­stra­no pri­hva­tlji­va re­še­nja.”

Ko­li­ko tač­no ima Al­ba­na­ca, ne zna se, po­što su oni boj­ko­to­va­li po­pis sta­nov­ni­štva. Deo al­ban­skih par­ti­ja boj­ko­tu­je i iz­bo­re, ali Po­kret za de­mo­krat­sko de­lo­va­nje uče­stvu­je u iz­bor­noj tr­ci, u ovom tre­nut­ku ima jed­nog po­sla­ni­ka u par­la­men­tu, a u pret­hod­nom sa­zi­vu ima­li su dva. Ša­ip Kam­be­ri, ko­ji je bio po­sla­nik u pret­hod­nom skup­štin­skom sa­zi­vu, ka­že: „Na­čin uče­šća na­ci­o­nal­nih ma­nji­na na iz­bo­ri­ma, stvar­no je te­žak, po­seb­no za ma­le ma­nji­ne, kao što su Hr­va­ti i, svo, mi. Na­ma je naj­ve­ći pro­blem sku­plja­nje 10.000 pot­pi­sa, bu­du­ći da ka­pa­ci­tet jed­ne stran­ke ko­ja se pro­sti­re na dve-tri op­šti­ne ni­je ta­kav da mo­že­mo za dan da to za­vr­ši­mo. Mi se ti­me ba­vi­mo i po me­sec da­na i ni­šta ne osta­je za kam­pa­nju. Za­to je ide­ja o za­ga­ran­to­va­nim me­sti­ma do­bra, ili ne­ki dru­gi mo­da­li­tet, ko­ji će obez­be­di­ti na­ci­o­nal­nim ma­nji­na­ma, po­seb­no onim naj­ve­ćim, ma­kar jed­nog po­sla­ni­ka, a da se dru­gi deo bi­ra na iz­bo­ri­ma.” 

„Tre­ba to raz­mo­tri­ti u okvi­ru evro­in­te­gra­ci­ja, ali bez ob­zi­ra na te­ško­će, mi i sa­da uče­stvu­je­mo na iz­bo­ri­ma, na­še po­li­tič­ko opre­de­lje­nje je da kroz uče­šće u ra­du in­sti­tu­ci­ja i stal­no po­ku­ša­va­ju­ći da bu­de­mo part­ne­ri vla­de, re­ša­va­mo pro­ble­me. Me­đu­tim, upr­kos to­me, što je, ovaj put, naš po­sla­nik gla­sao za iz­bor Vu­či­će­ve, ali i Vla­de Ane Br­na­bić, ni­je is­po­što­va­no ono što smo se do­go­vo­ri­li”, ka­že Kam­be­ri.

De­mo­krat­ski sa­vez Hr­va­ta u Voj­vo­di­ni, u par­la­ment je ušao na li­sti De­mo­krat­ske stran­ke, baš kao i svih ra­ni­jih go­di­na. Ovaj put DSHV pred­sta­vlja To­mi­slav Žig­ma­nov. On in­si­sti­ra na spro­vo­đe­nju čla­na 9 spo­ra­zu­ma, ko­ji su pot­pi­sa­le ta­da­šnja dr­ža­va Sr­bi­ja i Cr­na Go­ra s Hr­vat­skom, ko­ji je oza­ko­njen 2004. go­di­ne. Is­ti­če: „Mo­del pri­rod­nog pra­ga od­go­va­ra ve­li­kim ma­nji­na­ma kao što su ma­đar­ska i bo­šnjač­ka, ili te­ri­to­ri­jal­no kon­cen­tri­sa­nim kao što su Al­ban­ci, ni­jed­na dru­ga ma­nji­na od do­no­še­nja za­ko­na ni­je ostva­ri­la mo­guć­nost da bu­de za­stu­plje­na ni u re­pu­blič­koj, ni u po­kra­jin­skoj skup­šti­ni.”

Na pod­se­ća­nje da je on po­sla­nik, a da u par­la­men­tu ne go­vo­ri, ka­že: „Go­vo­rio sam o bu­dže­tu i o za­ko­ni­ma o osnov­nom, sred­njem i vi­so­kom obra­zo­va­nju. S dru­ge stra­ne, po­sla­nič­ko, klu­bu ko­me ja pri­pa­dam, DS, ni­ka­da ni­je pri­hva­će­na ne­ka ini­ci­ja­ti­va, a tu bi, ve­ro­vat­no, i ne­ke mo­je su­ge­sti­je i pred­lo­zi bi­li uklju­če­ni.” Za­što ni­je pred­lo­ge iz­neo na sed­ni­ci par­la­men­ta, Žig­ma­nov ob­ja­šnja­va: „Ni­sam na­šao za shod­no za­to što je at­mos­fe­ra u skup­šti­ni i vi­še ne­go ne­bla­go­na­klo­na, ne sa­mo pre­ma opo­zi­ci­ji već ona ima ele­men­te an­ti­hr­vat­ske hi­ste­ri­je, pa bi bi­lo ne­svr­sis­hod­no go­vo­ri­ti.”

Za­kon je do 2007. go­di­ne pred­vi­đao da je iz­bor­nim li­sta­ma na­ci­o­nal­nih ma­nji­na do­volj­no 3.000 pot­pi­sa po­dr­ške, ali je Ustav­ni sud tu od­red­bu pro­gla­sio ne­u­stav­nom, pa je vra­će­no 10.000 pot­pi­sa. Ri­za Ha­li­mi (PDD) je vi­še pu­ta uka­zi­vao na pro­blem pot­pi­sa, pred­la­gao vra­ća­nje na sta­ro, ali to, zbog po­me­nu­te od­lu­ke USS, ni­je pri­hva­ta­no. Ra­sim Lja­jić ka­že da ima lo­gi­ke da ma­njin­ske li­ste ima­ju ma­nji broj pot­pi­sa, kad već ima­ju i od­red­bu o pri­rod­nom pra­gu za pre­la­zak cen­zu­sa. Žig­ma­nov ka­že da od­red­ba o pri­rod­nom pra­gu „ne da­je re­zul­tat, on ne od­go­va­ra jed­noj ra­nje­noj za­jed­ni­ci kao što je hr­vat­ska, o ko­joj još uvek 50 od­sto srp­skih gra­đa­na ne mi­sli po­zi­tiv­no, a ose­ćaj slo­bo­de je ne­do­volj­no raz­vi­jen”. 

MIRJANA ČEKEREVAC

22. jun 2024.

10,00 - Rijeka - Konferencija o nacionalnoj politici u Karpatskom basenu

24. jun 2024.

10,00 - Beograd - Sastanak sa predsednikom Republike, Aleksandrom Vučićem

25. jun 2024.

07,30 - Subotica - Gostovanje u emisiji "Napindító" na Subotičkom mađarskom radiju (na mađarskom jeziku; uživo)

26. jun 2024.

16,30 - Subotica - Sastanak sa premijerom Milošem Vučevićem, predsednikom Srpske napredne stranke

28. jun 2024.

18,00 - Subotica (MZ Zorka) - XII Festival mekike

29. jun 2024.

10,00 - Subotica - XI Humanitarni dani lavande

1. jul 2024.

08,50 - Subotica - Prijem učenika i nastavnika Benediktinske gimnazije i doma učenika „Gergej Cucor” iz Đera u Mađarskoj koji su na studijskom putovanju u Srbiji

12,00 - Budimpešta - Sastanak sa poslanikom u Parlamentu Mađarske, ministrom građevinarstva i saobraćaja, Janošem Lazarom

17,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

2. jul 2024.

16,00 - Revfilep, Mađarska - Sastanak partnerskih organizacija „Mathias Corvinus Collegium”-a

3. jul 2024.

11,00 - Zrenjanin - Sastanak sa zrenjaninskim biskupom, mons. Mirkom Štefkovićem

12,00 - Zrenjanin - Sastanak sa lokalnim čelnicima SVM-a

4. jul 2024.

10,00 - Mali Iđoš - Svečano otvaranje XXI Vojvođanskog otvorenog univerziteta omladinske organizacije „VIFÓ“ i panel diskusija

17,00 - Subotica - Sednica Saveta Gradske organizacije SVM-a u Subotici

5. jul 2024.

19,30 - Beograd - Svečano otvaranje i prijem ambasadora Mađarske u Srbiji povodom predsedavanja Mađarske Savetom Evropske unije

8. jul 2024.

10,00 - Novi Sad - Sastanak sa predsednikom Skupštine AP Vojvodine, Balintom Juhasom

10,30 - Novi Sad - Sastanak sa Majom Gojković, predsednicom Pokrajinske vlade

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

9. jul 2024.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

10. jul 2024.

09,00 - Subotica - Konstitutivna sednica Skupštine grada Subotice

11. jul 2024.

13,00 - Budimpešta - Sastanak sa šefom Kabineta premijera Mađarske, državnim sekretarom, Janošem Nađem

12. jul 2024.

10,00 - Subotica - Sastanak sa Goranom Karadžićem, generalnim direktorom Radio-televizije Vojvodine

14. jul 2024.

10,30 - Hajdukovo - VIII Festival Roža Šandora (Rózsa Sándor)

15. jul 2024.

11,00 - Subotica - Snimanje političke emisije „Napjaink” Televizije Vojvodine (na mađarskom jeziku; na programu 22. jula u 20,00 časa)

22. jul 2024.

11,00 - Kanjiža - Otkrivanje statue „Rvači“ u dvorištu Vojvođanske rvačke akademije

12,00 - Kanjiža - Sastanak sa Silardom Nemetom, poslanikom u parlamentu Mađarske, potpredsednikom Fides-a, predsednikom Rvačkog saveza Mađarske i Željkom Trajkovićem, pomoćnikom ministra sporta u Vladi Republike Srbije, bivšim predsednikom Rvačkog saveza Srbije

14,00 - Senta - Sastanak sa predsednicom Opštine Senta, Hajnalkom Buranj i novim rukovodstvom lokalne samouprave u Senti

23. jul 2024.

12,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine (I vanredna sednica)

24. jul 2024.

14,00 - Subotica - Zvanična primopredaja funkcije predsednika Upravnog odbora Fondacije „Subotička Sinagoga“ Danielu Đivanoviću

26. jul 2024.

09,30 - Baile Tusnad, Transilvanija, Rumunija - XXXIII Otvoreni univerzitet i studentski kamp Balvanjoš, predavanje na okruglom stolu o položaju vojvođanskih Mađara

13,30 - Baile Tusnad, Transilvanija, Rumunija - Učešće na radnom ručku predsednika Vlade Mađarske, Viktora Orbana

27. jul 2024.

10,30 - Baile Tusnad, Transilvanija, Rumunija - XXXIII Otvoreni univerzitet i studentski kamp Balvanjoš, obraćanje predsednika Vlade Mađarske, Viktora Orbana

28. jul 2024.

18,00 - Obeležavanje Spomen-dana srednjovekovne crkve Arača

30. jul 2024.

07,30 - Subotica - Gostovanje u emisiji "Napindító" na Subotičkom mađarskom radiju (na mađarskom jeziku; uživo)

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine (nastavak I vanredne sednice)

31. jul 2024.

11,30 - Subotica - Sastanak sa generalnim direktorom „Mathias Corvinus Collegium”-a (MCC), dr Zolatnom Salaijem

12,00 - Subotica - Zajednička pres-konferencija sa generalnim direktorom „Mathias Corvinus Collegium”-a (MCC), dr Zoltanom Salaijem

16. avgust 2024.

11,00 - Budimpešta - Svečano uručenje nagrade „Zoltan Kaloš“ za izuzetan doprinos prosperitetu mađarskih zajednica u dijaspori

18,00 - Novi Sad - Svečani program Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine povodom obeležavanja nacionalnog praznika, godišnjice proglašenja za sveca državotvorca Kralja Svetog Ištvana

17. avgust 2024.

16,00 - Subotica - Sastanak sa ministrom kulture i inovacija Mađarske, dr Balažem Hankom

17,00 - Subotica - Svečana misa u katedrali Svete Terezije

19,30 - Palić - Centralna svečanost Saveza vojvođanskih Mađara povodom nacionalnog praznika, obeležavanja dana Kralja Svetog Ištvana

23. avgust 2024.

14,00 - Tihanj (Mađarska) - Festival „Tranzit”, panel diskusija

26. avgust 2024.

13,00 - Subotica - Sastanak sa predstavnicima Učiteljskog fakulteta na mađarskom nastavnom jeziku u Subotici

15,00 - Subotica - Sastanak sa predstavnicima Visoke tehničke škole strukovnih studija u Subotici

19,30 - Novi Sad - Sastanak sa Goranom Karadžićem, generalnim direktorom Radio-televizije Vojvodine i Andreom Juhas, glavnom i odgovornom urednicom Drugog programa

20,00 - Novi Sad - Gostovanje u političkoj emisiji „Napjaink” na Drugom programu Televizije Vojvodine (na mađarskom jeziku; uživo)

27. avgust 2024.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

11,00 - Subotica - Sastanak sa Žoltom Bunfordom, specijalnim poverenikom za Balkansku regiju Viktora Orbana, predsednika Vlade Mađarske

29. avgust 2024.

11,00 - Subotica - Sastanak sa Anamarijom Viček, poslanicom u Evropskom parlamentu

30. avgust 2024.

15,00 - Subotica - Sastanak sa ambasadorkom SAD u Republici Hrvatskoj Natali Rejes

1. septembar 2024.

10,00 - Subotica - Svečana sednica Skupštine grada povodom Dana grada

2. septembar 2024.

13,00 - Stara Moravica - Centralna svečanost povodom početka nastavne godine za učenike prvog razreda na mađarskom nastavnom jeziku

7. septembar 2024.

10,45 - 23. susreti u Ketče (Mađarska)

8. septembar 2024.

10,00 - Doroslovo - Proštenje na Vodici

10. septembar 2024.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

13. septembar 2024.

14,00 - Beograd - Potpisivanje koalicionog sporazuma sa predsednikom Vlade R. Srbije i predsednikom Srpske napredne stranke, Milošem Vučevićem

21,00 - Marcelova, Slovačka - IV Fudbalski turnir nacionalnog jedinstva

14. septembar 2024.

09,00 - Marcelova, Slovačka - IV Fudbalski turnir nacionalnog jedinstva

16. septembar 2024.

17,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

17. septembar 2024.

10,00 - Subotica - Sastanak sa autorima knjige povodom 30 godina od osnivanja SVM-a

14,00 - Subotica - Svečano otvaranje Agencije Alpha Travel & Marketing

18,00 - Beograd - Svečana sveta misa povodom 100 godina od osnivanja Beogradske nadbiskupije

18. septembar 2024.

10,00 - Subotica - Sastanak sa prorektorom Univerziteta nauka u Segedinu, dr Peterom Zakarom i direktorom za međunarodne odnose i odnose sa javnošću, dr Tamašem Beneom

12,00 - Subotica - Sastanak sa rukovodiocima Mađarsko-zapadnobalkanskog poslovnog saveta

18,00 - Sremski Karlovci - Obeležavanje 325 godina od potpisivanja Karlovačkog mira uz učešće kardinala Pietra Parolina, državnog sekretara Svete Stolice

19. septembar 2024.

10,00 - Palić - Konferencija Connect & Grow

20. septembar 2024.

15,00 - Subotica - Generalni konzulat Mađarske, svečano uručenje državnog odlikovanja povodom nacionalnog praznika Mađarske

16,00 - Subotica - Obeležavanje 10 godina od osnivanja redakcije na mađarskom jeziku Radio Marije u Srbiji

18,00 - Subotica - Misa zahvalnica u katedrali Sv. Terezije