Falsifikatori zatrpali RIK
Policija ispituje lažne potpise
Predstojeći izbori ostaće upamćeni po velikom broju stranaka koje su pokušale da do glasačkog listića stignu uz pomoć falsifikovanja potpisa podrške građana. Policija od juče ispituje treću takvu listu, Mađarski pokret, a lista Republikanske stranke, uprkos tome što je utvrđeno 900 falsifikovanih potpisa, neće biti eliminisana iz izborne trke, jer to u ovom trenutku, kako za „Politiku” kaže predsednik Republičke izborne komisije Dejan Đurđević, nije moguće. On tvrdi da to neće uticati na regularnost izbora.
Prema Đurđevićevim rečima, lista Republikanske stranke, pored tih 900 falsifikovanih, ima neophodnih 10.000 validnih potpisa i istekli su svi rokovi žalbe. Đurđević je, kada je potvrđeno da je 900 potpisa falsifikovano, najavljivao mogućnost da se eventualno uloži vanredni pravni lek kako bi ova lista bila poništena, ali to nije urađeno „zato što je ukazano da bi to moglo da dovede u pitanje izborni proces, zbog mogućnosti žalbe i rokova predviđenih za to”.
Đurđević objašnjava: „Upravni sud je 29. februara ove godine zauzeo pravni stav da u izbornom postupku nije dozvoljena shodna primena pravila Zakona o upravnom postupku o vanrednim pravnim sredstvima. To što će izborna lista Republikanske stranke biti na glasačkim listićima neće ceo izborni proces učiniti neregularnim. Zbog rigidnog tumačenja prava od strane Upravnog suda biće povređen princip po kome niko ne može izvlačiti korist zbog krivičnog dela.” Upitan da li baš ništa ne može preduzeti, budući da je falsifikovanje krivično delo, Đurđević kaže: „Postoji mogućnost da neko i posle objavljivanja zbirne liste (rok istekao sinoć, prim. aut.) pokrene postupak zbog krivičnog dela falsifikovanja za koje je zaprećena kazna zatvora od tri do pet godina.”
Kako je prenela Beta, a objavila „Politika”, Đurđević je preksinoć, kad je utvrđeno da i na trećoj listi postoje falsifikovani potpisi, rekao da je rezigniran ovim postupkom i „postupkom Upravnog suda, koji poništava odluke RIK-a i daje šansu strankama koje se služe falsifikovanjem da dobiju mogućnost da učestvuju na izborima”. Na to je reagovao Upravni sud, koji je u dopisu našem listu naveo: „Ova izjava se neće posebno komentarisati, s obzirom na to da je saopštenjem suda objavljenom u dnevnom listu ’Politika’ dana 23. marta 2016 Upravni sud ukazao na neophodnost uzdržavanja od neprimerenih i neistinitih komentara o radu suda u toku izbornog postupka, što se odnosi i na organe za sprovođenje izbora.” U dopisu se zaključuje: „Svako suprotno istupanje predstavlja pokušaj nedozvoljenog uticaja na rad suda.”
Dok su predstavnici Jedinstvene ruske stranke, od koje je klupko falsifikovanih potpisa počelo da se odmotava, odmah povukli listu, predstavnici Mađarskog pokreta, koji čine Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara i Hrvatska demokratska zajednica, za svoj problem su optužili Savez vojvođanskih Mađara. U saopštenju koje su potpisali Laslo Varga, donedavni funkcioner i poslanik SVM-a, i Aron Čonka, navedeno je da su njihova lista i DZVM „žrtve podmukle političke igre Ištvana Pastora i SVM-a”. Oni su naveli da je RIK utvrdio da im nedostaju 194 potpisa i dao im rok da dostave potpise koji nedostaju. Oni su, kako tvrde, dostavili 793 potpisa, a RIK je odbio proglašenje, „s obrazloženjem da je naknadnim uvidom utvrđeno da je 1.611 potpisa overeno neovlašćeno pribavljenim pečatom”.
Varga i Čonka su naveli da je „izuzetno čudno da je član RIK-a iz SVM-a tačno znao iz kog grada potiču obrasci koji su falsifikovani” i dodali: „Prevaru su učinili oni koji su prikupljali potpise na teritoriji Beograda, čiju pomoć smo bili prinuđeni da prihvatimo zato što smo za vreme postupka koji je vođen protiv naše liste u Bečeju bili prinuđeni da na nedelju dana obustavimo prikupljanje potpisa na teritoriji Vojvodine. Falsifikovanje su počinili ljudi koji su nam se javili da daju svoje potpise i da u naše ime kontrolišu izborni proces. Falsifikovanje potpisa je veoma teško krivično delo. Duboko smo zgroženi da su se neki usudili na ovakav čin. Zato su danas u naše ime Aron Čonka i Doroća Silađi u beogradskoj policiji inicirali pokretanje krivičnog postupka protiv nepoznatog počinioca.”
Reagujući na ove optužbe, Balint Pastor iz SVM-a je za „Politiku” rekao: „Obistinilo se ono što su funkcioneri SVM-a nedeljama govorili o listi DZVM-a i HDZ-a, koja nastupa pod nazivom Mađarski pokret, a to je da se radi o političkoj prevari. U subotu sam javno rekao da je vrlo interesantno to što je ova manjinska lista prikupljala potpise u mnogim lokalnim samoupravama na teritoriji centralne Srbije, i to, na primer, u Kraljevu, Ćupriji, Šapcu, Zaječaru, Bajinoj Bašti, Bujanovcu... To ranije mađarske i hrvatske liste nisu činile zato što, prema poslednjem popisu stanovništva, tamo nema Mađara i Hrvata, pa nije logično tamo skupljati potpise. Njima je RIK dao rok da dostave dodatne potpise, oni su to učinili, a ispostavilo se da na listi imaju nekoliko stotina potpisa overenih u Beogradu u subotu u 19 i 20 časova. Sud o tome nije imao nikakvu informaciju, a morao ju je imati. Zbog toga su neke sumnje probuđene, pa je dokumentacija detaljnije proverena i isplivalo je to što je isplivalo.”
Pastor je naveo: „Što se nekih zavera SVM-a, SNS-a i tako dalje tiče, važno je istaći da je odluka o odbijanju ove liste RIK doneo sa 30 glasova ’za’ i jednim uzdržanim. Dakle, ovde se radilo o pokušaju političke prevare, a da li je bilo neke druge prevare ili krivičnog dela, na državnim organima je da istraže.”
MIRJANA ČEKEREVAC