Dežer: Uz sportske šampione, očekujem i jaku Srbiju u EU
Šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer izrazio je juče u republičkom parlamentu očekivanje da će Srbija ove godine ispuniti uslove neophodne za dobijanje statusa kandidata.
Navodeći uspehe srpskih sportista, preko kojih “smo videli uspeh Srbije u Melburnu, Holandiji i Beogradu”, Dežer je konstatovao da je “siguran u to da ćemo videti i jaku Srbiju u EU”. Obraćajući se učesnicima javnog slušanja na temu “Narodna skupština na putu evropskih integracija”, Dežer je konstatovao da su “reforme pokrenute, saradnja s Hagom završena, ukinute blanko ostavke, a nakon izbora će biti više žena u parlamentu...”
– To su krupni reformski koraci koji omogućavaju Komisiji da jasno predloži status kandidata – naveo je Dežer, dodajući da su 9. decembra prošle godine sve članice EU jasno konstatovale napredak, ali i da je zaključeno da je neophodno da se taj napredak nastavi i kada je reč o dijalogu Beograda i Prištine.
– Želimo da se primenjuju sporazumi koji su skolopljeni, da se postigne dalji napredak u regionalnoj saradnji, i da Euleks i Kfor mogu da vrše svoj mandat na čitavoj teritoriji – rekao je Dežer, uz očekivanje da će u 2012. Srbija ta tri ključna uslova ispuniti.
Direktorka Kancelarije za evropske integracije Milica Delević veruje da je pomak napravljen i u primeni donetog i u stvaranju uslova za uspešnu sledeću rundu dijaloga.
– Uslovi su poznati, definisani su na sastancima Evropskog saveta, a vezani su za nastavak dijaloga, primenu dogovora i slobodu kretanja međunarodnih misija na celoj teritoriji Kosova – rekla je Milica Delević. – Imamo još neko vreme, oko mesec dana ih ispunimo, među njima i sporazum o predstavljanju Kosova na međunarodnim skupovima.
Na javnom slušanju ona je predočila da je Evropska unija najveći investitor, donator i partner Srbije. Građani Srbije profitirali su na putu evropskih integracija jer je u tom procesu stvoren institucionalni i pravni okvir za transparentnije i bolje funkcionisanje izvršne, zakonodavne i sudske vlasti, kao i veći prostor za rad nezavisnih regulatornih tela. Milica Delević je istakla i da je Srbija od početka tranzicije od EU dobila 2,2 milijarde evra. Kako je navela, EU je i dalje najveći trgovinski partner Srbije i učestvuje s 56 odsto u trgovinskoj razmeni. Od ugovora koje je Srbija potpisala s EU i izvoznici iz Srbije imaju koristi jer im zbog neplaćanja carine ostaje 562 miliona evra, dok evropskim ostaje 214 miliona evra. Od juna 2009. godine do decembra 2011. pasoš Srbije izvadilo je 3,7 miliona građana, dok su se prelasci preko granice povećali za više od milion.
Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović smatra da je parlament „šampion evropskih integracija“ zbog niza evropskih zakona koji su doneti. Ona je navela da će, kada Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju stupi na snagu, u Skupštini biti formiran zajednički odbor u kojem će učestvovati srpski poslanici s kolegama iz Evropskog parlamenta.
– Krilatica Vinstona Čerčila, doduše izrečena u neko drugo vreme, da „EU nije otoman na kojem ćemo se odmarati, već radni sto na kojem ćemo vredno raditi i na taj način se predstaviti kao ravnopravni partneri u evropskoj porodici“, kumovala je nekim razlikama u našim stavovima i najbolji je pokazatelj raspoloženja u srpskom parlamentu. Neki, koji EU vide kao otoman, ne veruju u njegovu udobnost, dok drugi, koji ga vide kao radni sto, misle drugačije i raduju se onome što će nas učiniti boljima – ocenila je predsednica Skupštine, i napomenula da su oba mišljenja legitimna.
I u jučerašnjoj raspravi vlast i opozicija sučelili su različite stavove, a primetno je bilo da u diskusiji nisu učestvovali predstavnici Srpske napredne stranke.
Šef poslaničke grupe PUPS-a Momo Čolaković je naveo da je proces pridruživanja EU dugotrajan, da zahteva mnogo samopregora i odricanja, kako građana, tako i onih koji sprovode vlast.
Funkcioner SVM-a Balint Pastor rekao je da je Vlada i formirana na konsenzusu i obećanju ulaska Srbije u EU, zbog čega je SVM od početka ovog saziva deo vladajuće većine.
– Glasali smo za sve zakone iz takozvane evropske agende, osim za one o restituciji i o javnoj svojini jer smo smatrali da nisu dobri. Gospođa Čomić dobacuje da smo glasali i protiv Zakona o železnici. Nismo glasali ni za ni protiv, kao što nije glasao ni DS – objasnio je Pastor.
Lider Nove Srbije Velimir Ilić je rekao da, “koliko vidim iz izlaganja Milice Delević, sve je super, ekstra, sve napreduje… a mi ni približno nismo došli tamo gde treba da dođemo”. Ilić je konstatovao da “svaki dan kada svane, mi smo za stepenicu dalje od EU”.
Po uverenju LDP-a, evropski put je najbolji za Srbiju i zahteva da se hitno održi sednica Skupštine Srbije o pitanjima koja su direktno vezana za proces evropskih integracija. Poslanik Liberalno-demokratske partije Ivan Andrić kritikovao je Vladu Srbije zbog toga što se posle ostavke potpredsednika Vlade Božidara Đelića niko u Vladi ne bavi integracijama. Ističući da je “skandalozno” što juče nije bilo predstavnika Vlade, Andrić je podvukao da javnom slušanju u parlamentu trebalo da prisustvuje premijer Mirko Cvetković jer je “tema broj jedan u odnosima Srbije i EU – Kosovo”.
Poslanik SRS-a Zoran Krasić smatra da Srbija nikada neće postati član evropske porodice jer se “u porodicama ništa ne otima”, kao što se Srbiji otima deo njene teritorije.
Portparol SPS-a Đorđe Milićević smatra da je veoma važno da Srbija ove godine dobije odgovornu i efikasnu vlast koja će na pravi način odbraniti nacionalne i državne interese i obezbediti dobru međunarodnu poziciju Srbiji.
Potpredsednik DSS-a Slobodan Samardžić rekao je da je EU svoju politiku proširenja poslednjih godina stavila “na led” i da zato Srbija treba da “okrene strateški list i sedne da sve raspravi s Briselom”, zbog uslova koji joj se postavlja da se odrekne Kosova i velike štete koju trpi primenom Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
– Svesno srljamo u ekonomsku propast ukoliko ostanemo uz EU – upozorio je Samardžić.
S. STANKOVIĆ