Cvetković: Budžet razvojni i štedljiv
Vlada će u 2011. godini voditi stabilnu politiku, bez eksperimentisanja i improvizacije, poručio je premijer
Razvoj i štednja osnovni su principi na kojima se zasniva budžet za narednu godinu, rekao je premijer Mirko Cvetković, juče u Narodnoj skupštini Srbije, predstavljajući „republičku kasu” u koju će se sliti 724,4 milijarde dinara, a iz nje „odliti” 844,9 milijardi, dok predviđeni deficit iznosi 120,5 milijardi dinara.
Sve stranke vladajuće koalicije najavile su podršku budžetu, dok je kompletna opozicija protiv, jer nam „osim novih dugova ne nudi nikakvu reformu”.
Prema rečima premijera „predloženi budžet je pre svega realan i predstavlja objektivan odraz ekonomske snage naše zemlje”. Cvetković tvrdi da je on „u funkciji dugoročnog razvoja zemlje, oživljavanja privrede i podizanja socijalne odgovornosti”. Prema premijerovim rečima „ni zlonamerni ne mogu da ospore činjenice da ova vlada postiže ozbiljne rezultate u ispunjavanju nacionalnih ciljeva”. Cvetković je istakao da je „vlada sprečila kolaps države, masovna otpuštanja i bankrot preduzeća i banaka, što mnoge, razvijenije zemlje nisu uspele”, i poručio: „Vlada će u 2011. godini voditi stabilnu politiku bez eksperimentisanja i improvizacije. Budžet je podsticajan, jer obezbeđuje podršku privredi, izvozu, infrastrukturi. Štedljiv je, jer smanjuje javnu potrošnju, stabilan, jer čuva vitalne državne funkcije i socijalno odgovoran, jer pruža zaštitu ugroženom stanovništvu”.
Poslanicima se obratila i Diana Dragutinović, ministar finansija, koja je prvo rekla da bi volela da u 2011. godini ovo bude jedini budžet i dodala „ali bojim se da je još uvek velika neizvesnost pred nama u pogledu privrednog oporavka”. Prema njenim rečima „najvažnije karakteristike budžeta za 2011. godinu jesu odmrzavanje plata i penzija od januara, pri čemu će rast biti limitiran na dva odsto”. Međutim, istakla je Dragutinovićeva, ovaj budžet podrazumeva značajniji rast minimalnih penzija i najnižih zarada, a ovaj rast omogućava da se ne ugrozi opšte pravilo fiskalnog deficita i srednjoročna putanja smanjenja izdataka plata i penzija na osam, odnosno deset odsto društvenog bruto proizvoda. Dragutinovićeva je kazala da je „budžet projektovan u skladu sa procenom da će rast BDP biti tri odsto, inflacija 4,5 odsto, sa odstupanjem plus minus 1,5 odsto”. Ona je istakla da se „pratećim zakonima menja način obračuna poreza na imovinu, povećavaju akcize na cigarete, a porez na računare i južno voće na 18 odsto”. Prema njenim rečima, javni dug od 11,6 milijardi dinara pod kontrolom, „dostigao je 38 odsto, ali neće ugroziti pravilo da učešće u BDP-u ne bude veće od 45 odsto”.
U debati o predloženom budžetu, za razliku od ranijih godina, sve stranke koje čine parlamentarnu većinu, uključujući i Savez vojvođanskih Mađara, bile su složne – budžet će dobiti podršku. Balint Pastor (SVM) je, čak, rekao da je „ovo tužan dan za sve rezervne igrače u parlamentu, jer njihovi glasovi nisu potrebni, pošto će SVM glasati za budžet”. Opozicionari su zamerili vladi što se nije „sprovela nikakva reforma, što se zadužuje i podiže poreze”. Nije bilo ni nekih većih „varnica” između vlasti i opozicije, a veći deo debate vodio se u gotovo praznoj sali.
Iz diskusija
Balint Pastor (SVM): Vojvodini po Ustavu
U budžetu je, konačno, poštovan Ustavom garantovan novac Vojvodini i struktura prihoda pokrajini. Generalno, ne možemo biti zadovoljni budžetom, jer je privredna situacija katastrofalna, nadam se da će projekcije biti poštovane i da neće biti rebalansa.
Ivan Andrić (LDP): Šokantno
Premijer Cvetković nas je šokirao dva puta – govorom punim optimizma i brzinom kojom je izleteo iz sale, kad je shvatio da i poslanici treba da govore. Iz budžeta se ne vidi da je razvojni. Niko ne govori o PIO fondu zato što za njega ide 20 odsto republičkog budžeta, a „ako ne postoji svest da nešto što troši 230 milijardi dinara, ili tri puta više budžetskog novca od onog planiranog za investicije, ne znam gde ćemo stići. Neverovatno je kako se priča o poreskoj reformi završila porezom na kompjutere i na spavanje u hotelima”.
Nenad Popović (DSS): Za novu vladu
Ovo što je ova vlada napisala nije izvodljivo, dok rastu nezaposlenost i inflacija. Ne treba nam novi razvojni plan, treba nam nova vlada, zato što je ova za 28 meseci napravila šest budžeta, a praveći budžete zaboravili ste da privreda treba da radi. Verujem da ćemo imati rebalans već u aprilu.
Velimir Ilić (NS) Nerealne želje
Objedinili ste raspravu o budžetu i o zakonima o PIO i porezu na imovinu, zato što znate da će svi pričati o budžetu, pa ćete tako provući zakon o PIO, koji je katastrofalan za penzionere i porez na imovinu, koji će opteretiti građane Srbije, koje čeka još jedna teška godina. Budžet je predizborni i to se vidi po obećanjima, sve koridori i autoputevi, pa i da vam Svetska banka da pare, ne biste stigli sve to da sagradite, ali moći će ministar Dragan Šutanovac da ide u tazbinu i da kaže da se tamo pravi autoput.
Vlajko Senić (G17 plus): Nigde nije idealno
I mi smo nezadovoljni određenim stvarima i imamo više politički nego ekonomski kompromis oko budžeta, ali nigde nije idealno. Najvažnije je da je ispoštovan dogovor sa MMF-om i da niko ko želi da ulaže u Srbiju ne može da kaže da su mu uslovi nepredvidljivi.
Dragan Stevanović (SRS): Zahvalnost MMF-u
I mi koji smo ljuti protivnici MMF-a moramo da budemo zahvalni MMF-u, jer da njega nije bilo, ko zna koliki biste vi deficit napravili. Ovde nema nikakvih mera štednje, a povišice plata i penzija koje ste predvideli odmah ćete oteti građanima kroz veće poreze na imovinu, južno voće...
Kolundžija (DS): Protiv poreza na računare
Demokratska stranka podnela je amandman, kojim tražimo da se ne povećava porez na dodatu vrednost na računarsku opremu, rekla je juče novinarima Nada Kolundžija (DS), šef poslaničke grupe ZES-a. Prema njenim rečima o ovom amandmanu će se razgovarati u ponedeljak sa Dianom Dragutinović, ministrom finansija, a „jedini argument za neprihvatanje našeg predloga bio bi značajnije narušavanje budžeta za 2011.” Kolundžija je kazala i da je DS podneo amandmane kojima se pravi razlika u oporezivanju imovine bogatih i siromašnijih kategorija stanovništva. Prema njenim rečima, treba osloboditi one koji su uzimali kredite da bi obezbedili porodici stambeni prostor u odnosu na one koji imaju višak stambenog prostora.
M. ČEKEREVAC