Brnabićeva: Uspeli smo da zaštitimo živote i zdravstveni sistem
Prva sednica parlamenta od uvođenja vanrednog stanja održavala se uz primenu bezbednosnih mera, pa su poslanici prošli merenje temperature, a u sali su sedeli s maskama, ograđeni pleksiglasom
Naš cilj je bio da zaštitimo zdravstveni sistem i zdravstvene radnike da bi oni mogli da zaštite nas, najstarije sugrađane i hronične bolesnike, jer su oni najugroženija kategorija, bez obzira na političke posledice, i u tome smo uspeli, rekla je premijerka Ana Brnabić, obraćajući se poslanicima u Skupštini Srbije na sednici na kojoj se raspravlja o odluci da se uvede vanredno stanje i merama koje su preduzete povodom pandemije virusa korona. Prva sednica od uvođenja vanrednog stanja održavala se uz primenu bezbednosnih mera, pa su poslanici na ulazu prošli merenje temperature, morali su da skinu svoje rukavice da bi im dezinfikovali ruke, pa da dobiju druge, a u sali su sedeli s maskama, ograđeni pleksiglasom.
U raspravi su poslanici vladajuće koalicije isticali da su preduzete mere bile dobre i pravovremene. Prisutni opozicionari su, međutim, tvrdili da je bilo argumenata za uvođenje vanrednog stanja, ali da je to morala da uradi Narodna skupština, te da nije bilo nijednog razloga da se ona ne sastane. Sednici, kao što su i najavili, nisu prisustvovali poslanici stranaka okupljenih oko Saveza za Srbiju, ali su se obraćali u skupštinskom holu.
Premijerka je govorila skoro sat vremena, detaljno predstavljajući sve što je učinjeno i istakla: „Čini mi se da smo imali pametne i pravovremene mere, uspeli smo da sprečimo eksponencijalni rast zaraženih i da zaštitimo naš zdravstveni sistem. Nismo morali nijednog pacijenta da isključimo sa respiratora da bismo uključili nekog mlađeg, kao što se događalo u nekim zemljama, a sačuvali smo i finansijsku stabilnost.” Istakla je i da Srbija ima najmanju stopu smrtnosti, 1,9 odsto, u poređenju sa zemljama u ovom delu Evrope i dodala: „Zaustavili smo život da bi pobedio život.”
U raspravi je lider SRS-a Vojislav Šešelj rekao da je „Srbija vodila borbu za spas starije generacije i, po svemu sudeći, uspela”. Istakao je da je bio za uvođenje vanrednog stanja, ali „trebalo je da ga proglasi Narodna skupština”. Dodao je: „Skupština nije raspuštena, bili smo u redovnom zasedanju, mogli smo se sastajati svaki dan, a to što ste uveli suđenja video-linkom je apsolutno nedopustivo, to je protivno Ustavu. Evropski sud za ljudska prava utvrdio je kršenje ljudskih prava i kad dovedete optuženog u sudnicu, a držite ga u staklenom kavezu. Nijedno takvo suđenje nije regularno i moraće da bude poništeno.”
Brnabićeva mu se zahvalila na korektnosti što nije kritikovao mere koje su se ticale ljudskih života, ali i istakla da nikad u životu nije mislila da će Šešelj da se poziva na Evropsku konvenciju o ljudskim pravima. Dodala je da je struka potvrdila da bi ranije zasedanje parlamenta bilo krajnje nebezbedno, „nije tu reč samo o poslanicima, već bi moralo da bude oko 500 zaposlenih u skupštini, toliko ljudi na jednom mestu u zatvorenom prostoru, bilo bi krajnje neodgovorno”. Kazala je: „Što se tiče toga da li je Ustav prekršen, to nije na vama da kažete, nego na Ustavnom sudu. Ja sam uverena da nije prekršen, ali hajde da sačekamo da Ustavni sud kaže svoje.”
Lider LDP-a Čedomir Jovanović zahvalio je, kako je rekao, predsednici vlade, jer je to „zahvalnost i lekarima i svima koji su se borili sa bolešću”. Kazao je da poslanike od zaraze štite maske i pleksiglas, ali „šta nas štiti od političke neodgovornosti, sve se u svetu promenilo, samo se naša politika i njen karakter ne menjaju, ni naši međusobni odnosi”. Kazao je: „Hoćemo opoziciju u sali, a jesmo li spremni da se saslušamo? Mi ne razgovaramo, nego režimo jedni na druge. Više nego ikad nam je potreban dogovor, na kraju svega ovoga.”
Brnabićeva se osvrnula i na izjavu Marinike Tepić (SSP) o autobusima punim migranata u pratnji policije, rekavši: „Gde su ti autobusi? Zašto lažete? Tepićeva nas optužuje za trgovinu ljudima, na ’Tviteru’, ali se nije usudila da dođe u ovu salu da nam to kaže u lice.”
Balint Pastor (SVM) rekao je da je uvođenje vanrednog stanja bilo opravdano, „država bez toga nije mogla da zaštiti građane, jer po našem Ustavu jedino u vanrednom stanju je moguće ograničenje nekih ljudskih prava”. Naglasio je: „Mislimo da su mere bile pravovremene i adekvatne. Bilo je i onih koji su mere kršili i ja apelujem da budu kažnjeni zbog svih onih koji su ih poštovali, zbog naših penzionera, da vide da oni koji krše mere ne mogu proći nekažnjeno.”
Bojkotaši se obraćali novinarima u holu
Dok je u skupštinskoj sali trajala rasprava, poslanici koji bojkotuju rad parlamenta su se, kao što su i najavili, obraćali novinarima u holu, a suština svih njihovih obraćanja bila je u oceni da je vanredno stanje uvedeno protivustavno, te da je sednica zakasnila. Potpredsednica SSP-a Dragana Đilasa, Marinika Tepić, rekla je da je vlast pogazila skupštinu uvođenjem vanrednog stanja jer je, mimo parlamenta, uvela vanredno stanje. Prema njenim rečima, to je učinjeno da bi se izbegla kontrola.
Potpredsednica Nove stranke Vuka Jeremića, Sanda Rašković Ivić, rekla je da „ostaje da se vidi zašto je struka toliko potpala pod uticaj politike, a mislim da je reagovala nehumanim zatvaranjem Srbije, koja je postala komforni Aušvic”. Prema njenim rečima, „ne treba ni govoriti o tome koliko je Aleksandru Vučiću pandemija dobrodošla – diktatura je ubrzana do krajnjih granica”. Njen stranački kolega Miroslav Aleksić rekao je da je rasprava o vanrednom stanju koje je uvedeno pre mesec i po dana potpuno besmislena, „od skupštine se očekuje samo da potvrdi ono što je urađeno”.
Šef poslaničke grupe DS-a Goran Ćirić rekao je da su poslanici DS-a dosledni u odluci da bojkotuju sednice parlamenta, istakavši da je ova sednica bila potrebna, ali da nema prilike za vođenje rasprave o dnevnom redu. Naveo je i da je vlast donela drastične mere, koje nisu adekvatne i koje zbunjuju građane, te da se sa njima zakasnilo skoro 15 dana – „više se razmišljalo o izborima i skupljanju potpisa”.
Lider DJB-a Saša Radulović rekao je da je dnevni red sednice parlamenta protivustavan, ocenivši da se „pokušava prikriti da je vanredno stanje uvedeno protivustavno”. Odgovarajući praktično na ova izlaganja opozicionara, Vladimir Orlić, zamenik šefa poslaničke grupe SNS-a, rekao je novinarima da nije čuo lupanje građana u šerpe u 20.05 sati zbog preduzetih mera, „što je i razumljivo”. Istakao je da je reč o merama koje štite i „one koji lupaju i one koji podržavaju mere”, ocenivši da onima koji lupaju možda mere teško padaju, pa tako hoće da se oglase, ali „nikada nećemo imati razumevanja za one koji mere pokušavaju da zloupotrebe”.
Živković: Crna slika
Mada je, za ovu priliku, prekinuo bojkot, Zoran Živković, lider Nove stranke, obratio se i novinarima u holu i ocenio da je slika o pomoći koju je Srbija dobila u vreme pandemije „katastrofalno crna – smrdi da je pet gas-maski ne bi moglo prikriti”. Pitao je da li je pomoć iz Kine bila plaćena, ili humanitarna i da li smo od EU dobili milion ili 95 miliona evra, kao i da li je moguće da naša vojska i policija nisu sposobne da dezinfikuju bolnice, nego to moraju Rusi da rade.
Đurišićeve zamerke i odgovori
Marko Đurišić (UDS), koji je skoro godinu i po dana bojkotovao parlament, učestvovao je u radu, a kazao je da je ova sednica „posledica osmogodišnjeg urušavanja države i njenih institucija”. Ocenio je da država nije bila spremna, da to nisu bile ni druge zemlje, ali „Srbiju izdvaja to što su u drugim državama o tome razgovaralo u institucijama i dozvoljavala se kritika”. Istakao je da pandemija nije rat „kako se govori, ova kriza je test humanosti, koji smo, verujem, položili zahvaljujući, pre svega, građanima koji su bili spremni da se pridržavaju preporuka struke”. Kazao je: „Dobro je što naš zdravstveni sistem nije pukao, imali smo sreće, želim da zahvalim zdravstvenim radnicima, trgovcima, vojsci, poljoprivrednicima, jer nije bilo lako pridržavati se mera.” Kazao je i da se budžet „na sraman način menja” i da predsednik, premijerka i ministri nisu prekidali izbornu kampanju.
Replicirao mu je ministar Aleksandar Vulin rekavši da Narodnu skupštinu niko nije ućutkao, „ona za poslanike koji su je bojkotovali nije postojala, nema tu krivice predsednika Vučića, ni vlade, a cena se plaća na izborima”. Rekao je i da nije bilo funkcionerske kampanje, te da bi predsedniku Vučiću, da se nije pojavljivao, zamerili da se sakrio, a „obezbedio je više pomoći od svih vlasti do sada, zašto to ne reći”. Kazao je i da su sve donacije transparentne, „na sajtu Ministarstva odbrane imate sve”.
Reagovao je i ministar Zlatibor Lončar rekavši, između ostalog, da je „velika uvreda reći da naš zdravstveni sistem nije pukao pukom srećom, nemojte molim vas, to više govoriti, velika je to uvreda za naše zdravstvene radnike koji se bore”.
Premijerka Ana Brnabić je istakla: „Nismo mi imali sreće što nam zdravstveni sistem nije pukao – imali smo strategiju, to je bio rad i slušanje struke.” Kazala je i da kod nas nije bilo nestašica u prodavnicama, da je država bila spremna koliko je mogla da bude, ali nijedna država za ovako nešto nije bila spremna.
MIRJANA ČEKEREVAC