Beli šengen stopira Statut Vojvodine
Koliko je izvesno raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Uspeh u procesu dobijanja belog šengena mogao bi da bude "jak argument" Demokratskoj stranci da raspiše vanredne parlamentarne izbore i da na njima očekuje povoljan rezultat. Time bi DS eventualno mogla da parira nezadovoljstvu sadašnjih saveznika u vladajućoj koaliciji, manjih stranaka, koje zameraju demokratama na "neprincipijelnim" potezima, na neodlučnosti oko usvajanja Statuta Vojvodine, kolebljivosti u borbi protiv korupcije i sklapanja lokalnih koalicija.
Politički analitičar Milan Nikolić smatra da bi bilo pametno da DS raspiše vanredne parlamentarne izbore ukoliko Srbija dobije viznu liberalizaciju, "kad već imaju adut u ruci".
"Isto je uradio i premijer Crne Gore Milo Đukanović i dobio na izborima. Međutim, izbore u Srbiji trebalo je raspisati na proleće, u aprilu ili maju, rezultati bi tada bili izvesniji. Izgleda da DS tada nije bio spreman za izbore ili nisu očekivali stavljanje Srbije na beli šengen u tom periodu", kaže Nikolić.
Dragoslav Petrović iz DS-a, koji je pre više od mesec dana, za "Borbu" rekao da "obećava da će Statut Vojvodine biti sigurno usvojen do juna", sada kaže da je Vlada Srbije dala prioritet drugim poslovima i da je šteta što Statut još nije donet. "Rekao sam da nema objektivnih razloga da se Statut Vojvodine ne nađe pred poslanicima u narednih mesec dana, odnosno u junu. Mi smo sve pripremili za to, tako da je to bila moja procena", kaže Petrović i dodaje da sada ne može da precizira kada će Statut biti usvojen.
"Vlada nam je davala nerealne rokove, tako da zbog svega toga ne mogu da prognoziram kada će se to desiti", rekao je Petrović. Na pitanje, da li je sporost u donošenju Statuta izazvalo nezadovoljstvo u vladajućoj koaliciji, Petrović kaže da takvih indicija nema.
"Nismo došli u fazu takve rasprave, Statut nije bio na dnevnom redu Vlade. Da smo pogledali predlog i da su o njemu postojala različita mišljenja, tada bi moglo da se govori o nezadovoljstvu u vladajućoj koaliciji. Dobili smo uverenja od predsednika Srbije Borisa Tadića, koji je to isto ponovio i pre četiri dana, kao i od premijera Mirka Cvetkovića, da će se Statut Vojvodine uskoro naći u Skupštini", naglasio je Petrović i dodao da politička volja postoji, ali da je u ovom slučaju reč o tehničkim problemima.
"Većina poslanika je nezadovoljna. Da li je za odlaganje donošenja Statuta postojao objektivni razlog, na to mogu da odgovore samo predstavnici Vlade. Učinili smo sve što je od nas traženo, smatramo da bi bilo korisno za ceo politički sistem da je to već obavljeno", smatra Petrović.
U G17 plus kažu da je ta stranka spremna da raspravlja o Statutu Vojvodine, i da očekuje u najskorije vreme da Skupština dobije predlog od Vlade. Vlajko Senić kaže za "Borbu" da G17 nije nezadovoljna u vladajućoj koaliciji, ali, kako navodi, ukoliko dođe do nekih neprincipijelnih koalicija na lokalnom nivou između bilo koje članice koalicije na vlasti i neke druge stranke, onda će G17 sigurno izaći iz Vlade.
"Lično ne očekujem da će doći do novih izbora, jer ne postoji pravi razlog da se oni raspišu, što znači da će opštine Zemun i Voždovac dobiti proevropsku vlast", smatra Senić.
Poslanik Saveza vojvođaniskih Mađara Balint Pastor kaže za "Borbu" da ne zna kada će se Statut Vojvodine naći pred poslanicima Skupštine Srbije.
"To isključivo zavisi od predsednika Srbije Borisa Tadića koji nam je nedavno ponovo obećao da proces regionalizacije neće stopirati usvajanje Statuta u republičkom parlamentu. Takođe, ministar ekonomije Mlađan Dinkić mi je lično obećao da je G17 plus spremna za raspravu o Statutu. Konstantno dobijamo različita obećanja od koalicionih partnera, a SVM je primorana da stalno podseća Vladu Srbije kako se Ustav krši već punih sedam meseci kašnjenjem sa Statutom Vojvodine", objašnjava Pastor.
On cinično dodaje da će SVM verovatno poslednja saznati datum rasprave o Statutu koji bude dogovoren u koaliciji. "Sve zavisi od DS-a, pa i to da li će eventualno da raspišu nove izbore iz nekog razloga, što bi potpuno stopiralo politički život u Srbiji na još jednu godinu, pa samim tim i usvajanje Statuta. Na žalost, ne bi me iznenadio ni takav scenario", navodi Pastor.
On ističe da nedonošenje Statuta nije jedini razlog nezadovoljstva koje postoji u vladajućoj koaliciji. "Boris Tadić bi mogao češće da komunicira s predsednikom naše stranke, Ištvanom Pastorom. To bi omogućilo jače partnerske odnose u vladajućoj koaliciji i ne bi postojalo toliko spekulacija o našim unutrašnjim političkim odnosima", ocenjuje Pastor.
Aleksandra Jerkov iz Lige socijaldemokrata Vojvodine slaže se sa svojim koalicionim partnerom iz SVM-a da nedonošenje vojvođanskog Statuta trenutno izaziva najviše nezadovoljstava u vladajućoj koaliciji.
"Očekujemo da rasprava o Statutu počne čim se donese Zakon o nadležnostima, tj. kada se sve stranke koalicije načelno dogovore o podršci tog akta, koji je, da podsetim, već prošao u pokrajinskoj Skupštini uz većinsku podršku svih koalicionih partnera, pa i onih koji se sada bune", rekla je Jerkov.
Ona smatra da je pitanje Statuta minimum minimuma na kojem će LSV insistirati, ali neće zbog toga obarati Vladu. "Moramo da vršimo pritisak na koalicione partnere jer se krši Ustav, ali Statut nije jedno od pitanja zbog kojeg bi trebalo da se raspišu novi parlamentarni izbori. Osim toga, izbori nikome ne bi odgovarali u kriznoj godini, stoga ih ne očekujem u skorije vreme", navodi Jerkov.
Politički analitičar Milan Nikolić kaže da je u ovom trenutku nemoguće da opozicija izvrši pritisak na vlast kako bi se raspisali vanredni parlamentarni izbori. "Prema istraživanju javnog mnjenja, Demokratska stranka Srbije zadobila je poverenje oko sedam odsto građana, tek toliko da pređu cenzus. Ukoliko bi sada izašli na izbore procenat dobijenih glasova bio bi ispod pet odsto. G17 plus ima podršku dva odsto građana, što se smatra nivoom statističke greške, što znači da G17 plus ne može da preti DS-u", kaže Nikolić.
On dodaje da bi značajnije bilo da raspisivanje vanrednih izbora zatraži Srpska napredna stranka, koja dobija oko 30 odsto glasova biračkog tela. "Međutim, u ovom trenutku nemoguće je napraviti jedinstveni blok u opoziciji", navodi Nikolić. On smatra da može doći do raspisivanja izbora ukoliko vlast uvidi da postoji ozbiljna ekonomska kriza, koja se sada u Srbiji već proširila.
"Kriza radi svoje, opada poverenje građana u državu i institucije. Ako država i dalje dopusti da ekonomska kriza čini svoje, opašće poverenje u vladajuću koaliciju. U tom slučaju, koalicija će imati problem, građani će za sve okriviti Vladu, a vladajuća koalicija će imati mnogo gore rezultate na izborima", ocenjuje Nikolić.
Čanak: Bez autonomaša DS gubi snagu
Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak izjavio je da Demokratska stranka snosi svu odgovornost za višemesečno odlaganje potvrđivanja vojvođanskog Statuta u Skupštini Srbije, kao i za dalju sudbinu tog akta i za realizaciju ustavne obaveze o prenosu novih nadležnosti pokrajini. On je ocenio da "vojvođanski deo DS-a očigledno bolje percipira da bez autonomaškog elementa ne može da ima podršku kakvu ima među biračima", ali da je problem u tome što ne može da realizuje te svoj programske ciljeve bez dogovora s centralom u Beogradu. Na pitanje, da li bi možda pristao na prolongiranje donošenja Statuta do ustavnih promena, Čanak je rekao "ne mislim da je moguće odložiti pitanje statuta, jer je to i ustavna obaveza".
Milenić: Raspad koalicije u Kragujevcu
Poslanik koalicije Zajedno za Kragujevac Saša Milenić izjavio je da će se najverovatnije za dva dana održati sednica Skupštine grada Kragujevca na kojoj bi trebalo da se razgovara o odnosima u vladajućoj koaliciji. Stranka Zajedno za Kragujevac zatražila je raskid koalicionog sporazuma sa Demokratskom strankom, zahtevajući od nje da odmah napusti vlast na lokalnom nivou zbog „neprincipijelnog napada na lokalnu samoupravu". Analiza izbora za lokalnu samoupravu u Zemunu i Voždovcu, baš kao i analiza izbora za savete mesnih zajednica u Kragujevcu pokazuju da velike partije ne uživaju kredibilitet koji u dovoljnoj meri može da izvede građane na izbore, smatra Milenić.
Saradnja na Voždovcu još nesigurna
Srpska napredna stranka pobedila je na vanrednim lokalnim izborima u opštini Voždovac i u novom sazivu opštinske skupštine imaće 18 odborničkih mandata, saopštio je predsednik Opštinske izborne komisije Igor Anđelković. On je kazao da je, prema konačnim rezultatima izbora, drugo mesto na jučerašnjim ponovljenim izborima pripalo listi "Za evropski Voždovac" sa 17 osvojenih mandata, a treće koaliciji DSS-NS-NP sa sedam mandata. U novom sazivu Skupštine opštine Voždovac odbornike će imati i koalicija SPS-PUPS-JS - šest, po tri odbornika imaće SRS i LDP, dok će "Lista za toleranciju - Rasim Ljajić" imati dva predstavnika. Zamenik predsednika Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić izjavio je juče da je Predsedništvo stranke odlučilo da počne pregovore sa Demokratskom strankom Srbije, Novom Srbijom i Srpskom radikalnom strankom o formiranju koalicije u opštini Zemun. Vučić je rekao da će se potom razgovarati o situaciji u opštini Voždovac, gde je "remi pozicija".
ZORICA NIKOLIĆ, IVAN KRIŠKA