Antidiskriminacioni zakon još bez većine
Jedinstvena Srbija neće glasati za zakon, pa vladajući blok podršku mora da traži od opozicije
Vladajući blok za sada nema većinu za usvajanje Predloga zakona o zabrani diskriminacije pošto je Jedinstvena Srbija najavila da njena tri poslanika neće glasati za taj akt. Vladi je, dakle, potrebna dodatna podrška koja će bi mogla da dođe od poslanika opozicionog LDP-a. Ta stranka će danas u parlamentu održati radni sastanak sa predstavnicima civilnog društva, a od rezultata tog sastanka, koji će voditi Čedomir Jovanović, zavisiće njen stav. U LDP-u, inače, ponavljaju da će podržati samo propis koji nedvosmisleno zabranjuje svaku diskriminaciju.
Zakon će pred poslanicima „braniti” ministri za rad i socijalna pitanja i za ljudska i manjinska prava, Rasim Ljajić i Svetozar Čiplić, a obojica su rekla da više neće biti nikakvih promena. Crkve i verske zajednice, međutim, nisu zadovoljne vladinom intervencijom. Prema njihovom zajedničkom stavu, trebalo bi, između ostalog, iz spornog člana 21 brisati da „svako ima pravo na slobodu izražavanja seksualne orijentacije”, uz objašnjenje da ni Ustav ne garantuje tu slobodu. Vladina korekcija nije dovoljna ni Jedinstvenoj Srbiji kao ni opozicionim strankama.
U LSV-u , koji je deo parlamentarne većine, smatraju da crkve i verske zajednice svojim ponovljenim primedbama u javnosti vrše pritisak i na vladu i na poslanike. U JS-u, SRS-u i NS-u, međutim, kažu da crkve i verske zajednice, kao i svi drugi, imaju pravo i treba da reaguju i ukažu na to šta ne valja u zakonu.
Dragan Marković Palma, lider Jedinstvene Srbije, kaže za „Politiku” da ne može da glasa za ovaj akt zato što je program njegove stranke, kao i da su njegova i ubeđenja sredine u kojoj živi „protiv takvih rešenja”. „Pa, i Biblija ne priznaje homoseksualizam. Kad bi naša crkva to prihvatila, onda to ne bi bila ni crkva, ni pravoslavlje. Osim toga, šta bi bilo sledeće, razumevanje za pedofile?”, kaže Marković. Moma Čolaković, šef poslaničke grupe PUPS-a, koja ima pet članova, kaže da sa njima niko iz crkve nije razgovarao povodom zakona. „Mi ćemo inicirati razgovor unutar naše koalicije (SPS i JS), dogovorićemo se i sa predsednikom naše partije Jovanom Krkobabićem i zauzeti stav o zakonu”, kaže on i dodaje da PUPS priprema amandmane.
Ni sa SPS-om niko nije kontaktirao iz crkve, kaže Đorđe Milićević, portparol stranke socijalista, i izražava uverenje da je vlada, kada je korigovala zakon, dobro procenila šta je najbolje i to predložila parlamentu na usvajanje. On dodaje da će SPS sutra pre sednice parlamenta održati poslanički klub i odlučiti kako će glasati. Ivica Dačić, lider SPS-a i prvi potpredsednik vlade, već je najavio podršku zakonu, a Milićević kaže da, SPS, za sada, nije pripremao nikakve amandmane.
Suzana Grubješić, šef poslaničke grupe G17 plus, kaže da će poslanici G17 plus glasati za zakon i to ne samo zato što je on neophodan za „belu šengensku listu” već zato što je potreban akt koji će sprečiti svaku vrstu diskriminacije. I u DS-u nam je rečeno da će zakon podržati „tako, kako ga je vlada predložila”.
Izražavajući zadovoljstvo što vlada nije suštinski promenila prvobitni tekst zakona, Balint Pastor (SVM) kaže da će četiri poslanika SVM-a glasati za usvajanje zakona. On dodaje da, iako SVM ima dobru komunikaciju sa Katoličkom, Evangelističkom i Reformističkom crkvom, niko od njih sa njima „nije kontaktirao u ovom procesu”. Zakon će podržati i pet poslanika LSV-a, „pošto nije pretrpeo suštinske promene u odnosu na onaj koji je povučen”. Aleksandra Jerkov, zamenik šefa poslaničke grupe ZES-a, ubeđena je, kako kaže, da će zakon biti usvojen iako JS neće glasati za to, „ima drugih stranaka koje će ga podržati”.
Radikali su, kaže Dragan Todorović, šef poslaničke grupe, podneli dosta amandmana, pre svega na članove 18 i 21, koji su sporni i za crkve i verske zajednice. Todorović kaže da ukoliko ti članovi ne budu izmenjeni, radikali ne mogu da glasaju za zakon. Prema njegovim rečima, radikalima se nije obratila „nijedna jedina crkva, niti ima potrebe za to, pošto je stav SRS-a apsolutno poznat”.
Aligrudić: DSS protiv „prepisanog” zakona
Miloš Aligrudić, šef poslaničke grupe DSS-a, kaže da poslanici njegove stranke neće glasati za zakon, jer je „očito da je prepisan, pri tom je nejasan i, samim tim, neprimenljiv u praksi”. Aligrudić kaže da DSS nije imao kontakata sa crkvom, ali „pratili smo njihove primedbe u medijima i jedan deo njih je sasvim utemeljen i opravdan”. Neke od tih primedaba koje su crkve istakle, deli i DSS, kaže Aligrudić i najavljuje da DSS sprema amandmane, ali „zakon je toliko loš da ga je nemoguće popraviti, a mi ćemo amandmanima pokušati da korigujemo najgore delove”.
M. ČEKEREVAC