O privescima
Ovom prilikom sam imao nameru da pišem o drugoj temi. Narodna skupština danas vodi raspravu o obustavi obaveze služenja vojnog roka. Tome sam želeo posvetiti ovonedeljni post bloga.
Velika je stvar što će se i u Srbiji, doduše kao poslednjoj državi regiona, vojska profesionalizovati. Ovo rešenje je jeftinije, efikasnije i humanije. Dobro je što će građani, koji to budu smatrali bitnim, moći i u budućnosti da služe vojni rok 3 meseca (predložio sam u raspravi da za ta 3 meseca tim mladim osobama država uplaćuje doprinos za penzijsko osiguranje). Prema predlogu, 2.000 takvih osoba i oko 11.000 profesionalnih vojnika će od 1. januara činiti Vojsku Srbije.
Naravno, skupštinska rasprava je bila dobra prilika i za to da ponovo podvučemo: Srbija ne sme ostati vojno neutralna. Članstvo u NATO-u ima puno bezbednosnih, ekonomskih, političkih prednosti (o tome sam ranije već pisao). 80% članica EU su ujedno i zemlje članice Severnoatlantske alijanse. Sve bivše socijalističke države – članice Evropske unije su i u NATO-u. Licemerno je istovremeno biti za EU, a protiv NATO.
To je trebalo da bude tema današnjeg bloga. Ali sam jutros, putujući za Beograd u Mađar sou (Magyar Szó) pročitao saopštenje Lige socijaldemokrata Vojvodine pod naslovom „Mi nemamo rezervne koalicione partnere”. Današnje saopštenje LSV-a je reakcija na moj intervju, objavljenog u utorak, u kojem sam između ostalog rekao da ćemo za rebalans budžeta glasati isključivo ako su naša 4 glasa svakako potrebna, a u suprotnom nećemo asistirati Ligi socijaldemokrata Vojvodine za pljačkanje pokrajine. A predlog budžeta za sledeću godinu ćemo podržati samo ukoliko će on biti u skladu sa Ustavom.
Ovo boli ligašima. Razumem ja to. Verovatno im je teško objasniti članstvu, zašto nas nisu podržali. U današnjem saopštenju pišu i ovo: „nama (misli se na Ligu) nije u interesu da padne Vlada i da Srbija zastane na putu ka Evropi. Mi zahtevamo više od jadnih sedam posto, koje ustav garantuje.”
Išli su dotle da su napisali „da je SVM spreman da izda svoje stare prijatelje zbog 'naprednijih'”. Pretpostavljam da su aludirali na Nikolićevu Srpsku naprednu stranku. Bezbroj puta smo naglasili od decembra prošle godine: nije nam bio cilj rušenje Vlade. Ali da nas je Liga podržala, Vlada bi morala da koriguje svoj protivustavni i antivojvođanski predlog budžeta. Ali su oni ćutali u raspravi, a u danu za glasanje su revnosno glasali „za”. I u decembru prošle godine, i sad u novembru. Kada su oni poslednji put „tražili više od jadnih sedam posto”? Od njih se jedino može čuti: tako je kako je, ne želimo da rušimo Vladu. Zašto uopšte i dolaze u Parlament?
Prošle nedelje sam tričetvrtine sata polemisao sa ministarkom finansija o finansiranju Vojvodine, ponovo zahtevajući donošenje zakona o imovini i izvornim prihodima pokrajine. Celo vreme je u sali sedela Aleksandra Jerkov, portparolka LSV-a, ko je ujedno i zamenica predsednice poslaničke grupe Za evropsku Srbiju (ZES). Nije progovorila ni reč. Bolje bi bilo da Liga napiše saopštenje o tome.
Juče me je u Skupštini jedna novinarka pitala kako komentarišem razmišljanja rasprostranjena u Beogradu, da se SVM i političkim ucenama bori za vojvođanske interese. Odgovorio sam da sam ponosan na to. Šta drugo bi mogao da bude cilj našeg rada u Parlamentu nego da zastupamo interese onih koji su za nas glasali? Interese Vojvođana. Nije u interesu ni Srba, ni Mađara da republika svake godine izvadi iz džepa pokrajine najmanje 70 miliona evra. Sedimo ovde da bismo to probali sprečiti.
Što se tiče Srpske napredne stranke, lepa je stvar, a u određenim krugovima stanovništva verovatno i efikasna, govoriti o tome da je SVM sklopio savez sa tom strankom. Samo što to nema veze sa realnošću. Mi niti smo sada, niti ćemo biti Nikolićev privezak, kao što (za razliku od nekih) to nećemo biti ni Tadiću. To bi se protivilo našem samopoštovanju.
A ligaši neka se slučajno ne iznenade. Ne znam da li su čitali izjavu Dragoljuba Mićunovića, objavljenu 20. septembra na B92 pod naslovom „DS može sa SNS”. Mi ćemo samostalno učestvovati na sledećim izborima i nije nimalo sigurno da ćemo biti deo vladajuće koalicije u kojoj će biti i SNS.
Ali nisam siguran da će Ligu (budući da će se šlepovati na listi Demokratske stranke) pitati šta misle o velikoj koaliciji. Samo se u retkim prilikama uzima u obzir mišljenje nesamostalnih stranaka. One ne znače mnogo. Izvesno je da će uvek pritisnuti odgovarajući taster u danu za glasanje. Bez obzira na temu koja je na dnevnom redu.