Zakon o izmenama i dopunama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja - amandman br. 1. prihvaćen
REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA
POSLANIČKA GRUPA SAVEZ VOJVOĐANSKIH MAĐARA
11. jun 2013. godine
B e o g r a d
PREDSEDNIKU NARODNE SKUPŠTINE REPUBLIKE SRBIJE
Na osnovu člana 161. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije podnosimo amandmane na PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O OSNOVAMA SISTEMA OBRAZOVANjA I VASPITANjA.
AMANDMAN I
U članu 12. Predloga zakona kojim se menja član 28. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja dodaje se novi stav 1. koji glasi:
„U članu 28. stav 1. menja se i glasi:
'Ustanovu može da osnuje Republika Srbija, autonomna pokrajina, jedinica loklane samouprave, nacionalni savet nacionalne manjine i drugo pravno ili fizičko lice'”
Dosadašnji stav 1. postaje stav 2.
OBRAZLOŽENjE
Kako je članom 11. Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina (''Sl.glasnik RS'' broj 72/2009), propisano da ustanove obrazovanja i vaspitanja mogu osnivati i nacionalni saveti odnosno da isti mogu osnivati ustanove vaspitanja, obrazovanja, učeničkog i studentskog standarda i vršiti prava i obaveze osnivača, samostalno ili zajedno sa republikom, autnomonmnom pokrajinom, lokalnom samoupravom ili drugim pravnim licem u skladu sa zakonom, predlaže se izmena člana 12. Predloga zakona kako bi isti bio uslklađen sa Zakonom o nacionalnim savetima nacionalnih manjina. Takođe skrećemo pažnju da izostavljanje nacionalnih saveta nacionalnih manjina iz reda osnivača javnih škola, može imati negativne implikacije na status obrazovno-vaspitnih ustanova kod kojih je osnivač (Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave) preneo ili je u toku proces prenošenja dela osnivačkih prava u skladu sa Zakonom o nacionalnim savetima nacionalnih manjina.
AMANDMAN II
U članu 29. posle stava 4. dodaje se novi stav 5. koji glasi:
„Dokaze o ispunjenosti uslova iz stava 1. tačke 5) ovog člana utvrđuje ministar.“
Dosadašnji stav 5. postaje stav 6.
OBRAZLOŽENjE
Smatramo da kada se obrazovno vaspitni rad ostvaruje na jeziku nacionalne manjine, lice prilikom zasnivanja radnog odnosa treba da dostavi i dokaz o znanju jezika na kome se ostvaruje vaspitno obrazovni rad, s tim da Vlada treba da precizira šta se može uzeti kao dokaz o znanju određenog jezika.
AMANDMAN III
U članu 30. stav 3. menja se i glasi:
„Posle stava 5. dodaje se novi stav 6. koji glasi:
'Poslove vaspitača u predškolskoj ustanovi i nastavnika razredne nastave, kada se obrazovno-vaspitni rad ostvaruje na srpskom jeziku, može da obavlja lice koje je steklo odgovarajuće obrazovanje na srpskom jeziku ili je položilo ispit iz srpskog jezika sa metodikom, po programu odgovarajuće visokoškolske ustanove.'“
U istom članu stav 4. menja se i glasi:
„Posle novog stava 6. dodaje se novi stav 7. koji glasi:
'Poslove nastavnika i stručnog saradnika u školi u kojoj se obrazovno-vaspitni rad ostvaruje na srpskom jeziku, može da obavlja lice koje je steklo srednje, više ili visoko obrazovanje na srpskom jeziku ili je položilo ispit iz srpskog jezika po programu odgovarajuće visokoškolske ustanove. '“
OBRAZLOŽENjE
Članom 30. st. 3. i 4. Predloga zakona se ukida distinkcija između obrazovno-vaspitnog rada na srpskom jeziku i obrazovno-vaspitnog rada na jezicima nacionalnih manjina. Budući da su posebnosti obrazovanja i vaspitanja na jezicima nacionalnih manjina priznati članom 79. stav 1. Ustava Republike Srbije, smatramo celishodnijim rešenje koje bi u potpunosti poštovalo specifičnosti obrazovanja na manjinskim jezicima, ali bi sa druge strane uvažio i ciljeve koje je predlagača zakona naveo u svom obrazloženju dostavljenom uz Predlog zakona.
AMADMAN IV
U članu 32. stav 2. posle reči: „lokalne samouprave“ dodaju se reči: „ukoliko zaposleni ispunjava uslove za prijem u radni odnos za radno mesto koje se popunjava putem preuzimanja“.
OBRAZLOŽENjE
Predloženim amandmanom se otklanja mogućnost preuzimanja zaposlenih koji ne ispunjavaju uslove za prijem u radni odnos za radno mesto koje se putem preuizmanja popunjava.
AMANDMAN V
Član 34. briše se.
OBRAZLOŽENjE
Smatramo da treba zadržati postojeće rešenje na koje upućuje Zakon o radu, kako lice koje napuni 40 godine staža osiguranja ili 65 godina života ne bi bilo primorano da radi do kraja školske godine. Zakon o radu daje već mogućnost da poslodavac i zaposleni, ako postoji obostrana volja, produže radni odnos do kraja školske godine.
AMANDMAN VI
Član 42. menja se i glasi:
„Član 166. stav 1. menja se i glasi:
'Poslovi utvrđeni članom 28. stav 3, članom 29. st. 5-8, članom 31. stav 2, članom 32. stav 4, članom 33. stav 6, članom 34. stav 3, članom 35. stav 2. i st. 4-8, članom 36. stav 2, članom 54. stav 7, članom 55. st. 5. i 6, članom 56. stav 1, članom 59. (poslovi polaganja ispita za direktora), članom 60. st. 7, 8, 11. i 12, članom 61. stav 2, članom 62. stav 2, članom 63. st. 7-9, članom 68. (poslovi polaganja ispita za sekretara), članom 79. stav 4, članom 88. st. 5. i 6, članom 90. st. 2. i 3, članom 91. stav 6, članom 111, članom 123. (poslovi polaganja ispita za licencu), članom 146. st. 4. i 5. i članom 149. ovog zakona, poveravaju se autonomnoj pokrajini.'”
OBRAZLOŽENjE
Smatramo da utvrđivanje liste vežbaonica propisanih članom 28. stav 3. Predloga zakona za ustanove čiji je osnivač Autonomna Pokrajina Vojvodina treba poveriti Autonomnoj Pokrajini Vojvodini iz razloga što ista kao osnivač može celishodnije da utvrdi listu vežbaonica na teritoriji AP Vojvodine.
Članom 166. važećeg Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja su poslovi iz člana 29. st. 5-8 povereni AP Vojvodini. Predlogom zakona je brisan stav 8. a koji se odnosi na donošenje akta o mreži srednjih škola. Smatramo da donošenje akta kojim se utvrđuje mreža srednjih škola na teritoriji Autonomne Pokrajine Vojvodine treba i dalje da ostane u nadležnosti AP Vojvodine, samim tim što je ovo pravo utvrđeno i članom 34. stav 1. tačka 2) Zakona o utvrđivanju nadležnosti Autonomne Pokrajine Vojvodine (''Sl.glasnik RS'' broj 99/2009, Odluka Ustavnog suda US RS broj IU3 -353/2009-67/2012).
NARODNI POSLANICI:
ELVIRA KOVÁCS (ELVIRA KOVAČ)
_________________________
BÁLINT PÁSZTOR (BALINT PASTOR)
_________________________
LÁSZLÓ VARGA (LASLO VARGA)
________________________
ÁRPÁD FREMOND (ARPAD FREMOND)
_________________________
ZOLTÁN PÉK (ZOLTAN PEK)
_________________________