Szerbia szekuláris állam
A parlamenti ellenzék szerint a statútum romba dönti Szerbiát – A képviselőház alelnöke többször kikapcsolta a felszólalók mikrofonját
A Szerbiai Képviselőház szerdán folytatta azt az ülést, amelynek napirendjén Vajdaság statútumjavaslata és a tartomány hatásköreiről szóló törvényjavaslat szerepel. A kormánykoalíciót képező pártok és a Liberális Demokrata Párt képviselői bejelentették, hogy támogatni fogják a dokumentumokat, míg a parlamenti ellenzék legnagyobb része élesen bírálta azokat, követelve, hogy vegyék le őket napirendről.
A Szerbiai Képviselőház kedden késő este fejezte be a Vajdaság hatásköreiről szóló törvényjavaslat elvi vitáját, így tegnap a tartomány statútumjavaslatáról vitáztak a parlamenti képviselők. Az ülés kezdetén Slavica Đukić-Dejanović képviselőházi elnök kijelentette, hogy a Szerbiai Képviselőház alkotmányos kérdésekkel megbízott bizottsága november 18-án jóváhagyta Vajdaság statútumjavaslatának elfogadtatását.
A statútum szerint a tartomány többek között regionális megállapodásokat köthet, Brüsszelben illetve a régiók székvárosaiban képviseleteket nyithat, valamint megalapíthatja a Vajdasági Tudományos és Művészeti Akadémiát. A dokumentum 10. szakaszában az áll, hogy Újvidék Vajdaság Autonóm Tartomány legfőbb, közigazgatási központja. A tartomány lakosainak jóváhagyása nélkül nem lehet megváltoztatni Vajdaság határait.
Az előzetes bejelentések szerint a statútumjavaslatot a kormánykoalíció 140 tagja és a Liberális Demokrata Párt tagjai fogják támogatni. A parlamenti ellenzék az előző naphoz hasonlóan éles kritikával illette a dokumentumot és az ország szétszakadásával riogatott.
A tegnapi parlamenti ülés kezdetét a Liberális Demokrata Párt és a Szerbiai Demokrata Párt szócsatája jellemezte. Jovan Palalić, az SZDP képviselője ugyanis kijelentette, hogy a statútum alkotmányellenes, hiszen a statútum vajdasági polgárokról beszél, míg a szerb alkotmány szerint Szerbia minden szerb és az összes benne élő nemzet hazája és így bomlasztja az állam egységét, amely végzetes lesz a szerb nemzet számára. Ugyanakkor szót emelt az ellen is, hogy Vajdaság vagyonáról külön törvény döntene, mert állítása szerint ezt a kérdéskört a statútum 11. szakasza szabályozza. Szavai szerint a tartomány szimbólumaival, illetve azokkal a döntésekkel, amelyekkel a hivatalos nyelvet és írásmódot szabályozzák Vajdaságnak új önazonosságot adnak. Ivan Andrić, az LDP képviselője válaszában bejelentette, hogy támogatni fogják az alapdokumentumot, majd megkérte az elnöklő Gordana Čomić képviselőházi alelnököt, hogy a továbbiakban ne engedélyezzen olyan beszédeket, amelyben a polgárokat hazafiakra és szakadárokra osztják. Mint megjegyezte, az alkotmány értelmében Vajdaságnak jár a statútum, illetve, hogy a szeparatizmus és a szecesszió kifejezéseket illendő lenne kerülni. Palalić bejelentésére, hogy a statútum ellen eljárást kezdeményez az Alkotmánybíróság előtt, és mindent megtesz a dokumentum megdöntése érdekében, Čedomir Jovanović, az LDP elnöke azt válaszolta, hogy mindenképpen jogában áll, de ennek ellenére az SZDP képviselői senkit sem sértegethetnek a képviselőházban.
Nada Kolundžija, az Európai Szerbiáért frakciócsoport vezetője is felemelte szavát a sértegetés ellen, majd Tomislav Nikolić, a Szerb Haladó Párt elnöke kijelentette, saját maga fogja eldönteni, hogyan fogja hívni azokat az embereket, akik egy olyan statútumot hoztak létre, amely meggyőződése szerint szakadár. Az ülés délelőtti részében a parlamenti ellenzék a kritizálás mellett az ügyrendi szabályzat megsértése miatt panaszkodott, amely miatt az elnöklő Gordana Čomić többször kikapcsolta az érintettek mikrofonját. Erre Tomislav Nikolić megjegyezte, hogy többet nem kíván kommunikálni Čomićtyal, amiért azonnal megrovást is kapott.
Pásztor Bálint, a kisebbségi frakció vezetője nem kívánta kommentálni a statútumjavaslat szakadárságával foglalkozó kijelentéseket, hanem reményét fejezte ki, hogy a Szerbiai Képviselőház elsöprő többsége megszavazza Vajdaság hatásköri törvényét és jóváhagyja a tartomány statútumát. Reménye szerint 2010. január 1-től a tartomány illetékes szervei bebizonyíthatják, hogy hatékonyan tudnak bánni az újonnan megkapott tartományi hatáskörökkel.
Suzana Grubješić, a G17 Plusz frakciócsoportjának vezetője szintén támogatásáról biztosította a parlamentet, majd kijelentette, hogy az elmúlt 397 napban Vajdaság statútumjavaslata politikai szópárbajok tárgya lett, teljesen elpolitizálták és az összes lehetséges elfogadási határidő már lejárt.
Dušan Bajatović, a Szerbiai Szocialista Párt alelnöke szerint felesleges Szerbiát ijesztgetni, ugyanis a szerbiai politikai elittől függ, hogy mindez valójában szeparatizmus, vagy fejlődési lehetőség lesz. A parlamenti vita esti óráiban Aleksandar Martinović, a Szerb Radikális Párt képviselője szinte üres képviselőház előtt támadta a statútumjavaslatot. Felszólalásában sérelmezte, hogy Slavica Đukić-Dejanović az ülés kezdetén nem olvasta fel a Szerb Pravoszláv Egyház püspöki szinódusának levelét a statútum veszélyességével kapcsolatban. Gordana Čomić képviselőházi alelnök, a radikális párti képviselő felszólalása után idézte az alkotmányt, miszerint Szerbia szekuláris állam, vagyis az állam és az egyház különvált. A radikális képviselőt a nap folyamán többször is figyelmeztetésben részesítette.
Szerkesztőségi összefoglaló