Szabadka új polgármestere Stevan Bakić, a városi képviselő-testület elnöke dr. Pásztor Bálint
Nagy meglepetést keltett, hogy Szabadka polgármesteri tisztségére Stevan Bakićot jelölte a Szerb Haladó Párt. Helyettese a VMSZ-es Kern Imre lesz. Dr. Pásztor Bálintot választották meg Szabadka Város Képviselő-testülete elnökének. Helyettese Nebojša Crnogorac a Szerbiai Szocialista Pártból. A testület titktára dr. Ladóczki Gyula maradt. A héttagú városi tanácsban a VMSZ-nek 3 tagja lesz.
A képviselők elsőként az esküt tették le, majd a városi képviselő testület elnökét választották meg. Pásztor Bálint kinevezését a tisztségre a VMSZ képviselői csoportja javasolta. Nágel János frakcióvezető indoklásában elmondta, hogy pártja Pásztor Bálintot a város polgármesteri tisztségére is megfelelőnek tartotta volna, de mivel nem a VMSZ szerezte meg a legtöbb képviselői helyet, a szokásjog szerint a város első emberének a tisztségére a Szerb Haladó Párt adhat jelöltet. Pásztor Bálint immár a 6. mandátumban a Szerb Képviselőházban a VMSZ frakciójának a vezetője, közismert politikus, eddigi munkája alapján is megfelel a városi képviselő-testület elnöki tisztségére.
Brezovszki Roland képviselő, a VMSZ frakció tagja arról beszélt, hogy Pásztor Bálintnak nagy az ismeretségi köre a világ több országában, gyakorta tárgyal külföldi politikusokkal, s ennek köszönhetően hozzájárulhat ahhoz, hogy befektetőket hozzon Szabadkára.
Maglai Jenő, a Mozgalom a Polgári Szabadkáért vezetője elmondta, hogy ellenzékként nem fogják megszavazni Pásztor Bálint kinevezését, bár az nem kétséges, hogy szakmailag megfelelő a tisztségre. Véleménye szerint az sem korrekt, hogy egy időben legyen Szabadkán VKT-elnök, Belgrádban pedig parlamenti frakcióvezető, hisz a párhuzamosság a munka színvonalának a kárára megy.
Miroslav Milojević, aki szintén a Mozgalom a Polgári Szabadkáért képviselője azt mondta, hogy Pásztor Bálint megsértette a szerbeket, amikor a választási kampányban azt mondta, hogy Szabadka balkanizálódik, s ezért elnézést kell kérnie. Szerinte ugyanis a balkanizálódás azt jelenti, hogy valami feldarabolódik, széthullik.
Mirko Bajić, a Bácskai Bunyevácok Szövetségének képviselője üdvözölte Pásztor Bálint megválasztását a tisztségre. Reményét fejezte ki, hogy kisebbségiként hozzájárul majd ahhoz, hogy minden Szabadkán élő kisebbségi népcsoport érvényesíthesse majd a jogait.
Dr. Pásztor Bálint kinevezésére a 67 fős testületben 59-en szavaztak igennel, 5-en nemmel, 3 szavazócédula pedig érvénytelen volt.
Megválasztása után mondott székfoglalójában dr. Pásztor Bálint köszönetet mondott mindenkinek, aki megszavazta kinevezését. Elmondta, mindenkivel kész együttműködni, aki a város javát kívánja szolgálni. A célja, mint ahogyan azt a választási kampányban mondta, hogy megőrizze Szabadka évszázados hagyományait. Habár 13 éve parlamenti képviselő, nem költözött Belgrádba, Szabadkán maradt, hogy segítse a város fejlődését. Bejelentette, hogy VKT-elnöki fizetését nem fogja felvenni, az a város kasszájában marad. Az ülés elején a számlájára elhangzott vádak kapcsán azt mondta, hogy soha sem tett negatív kijelentést egyetlen népcsoportra sem. Ha valaki mégis emlékszik ilyenre, mondja meg, azonban biztos abban, hogy nem talál senki ilyesmit egyetlen korábbi nyilatkozatában sem.
A székfoglaló beszéd után kézfelemeléssel megválasztották a VKT titkárát. Ebben a tisztségben az új mandátumban is dr. Ladóczki Gyula marad.
A városi képviselő-testület alelnöke Nebojša Crnogorac (Szerbiai Szocialista Párt) lett. A titkos szavazáson 55-en szavaztak rá, 5-en ellenezték a kinevezését, 7 cédula pedig érvénytelen volt.
Pótlólagosan került napirendre a polgármester és helyettese, illetve a városi tanács tagjainak a megválasztása. Pásztor Bálint azzal indokolta az előrehozott szavazást, hogy ezzel milliókat spórolnak meg a városnak, mivel nem kell emiatt újabb ülést összehívni.
Pásztor Bálint bejelentette, hogy a polgármesteri tisztségre a Szerb haladó Párt Stevan Bakićot javasolta, aki a párt választási listáján a második volt. Elmondta, a jelöltet szavatartó embernek ismeri, így valószínűleg sikeres lesz majd az együttműködésük.
A napirendi pont vitájában a legkeményebben Maglai Jenő fogalmazott, aki azt mondta: a jelek szerint az elkövetkező négy évben Szabadkán csak négy ellenzéki képviselő lesz, ő és párttársai. Újabb négy elvesztegetett év előtt állunk, jósolta. Azzal vádolta meg a polgármesteri posztra jelöltet, hogy úgy vásárolta a diplomáját. A többi felszólaló alkalmasnak találta a jelöltet a posztra, az ellenzéki felszólalók is többé-kevésbé ezen a véleményen voltak.
Stevan Bakićot 4 ellenszavazat mellett választották meg Szabadka új polgármesterének. Megválasztása után hosszasan ismertette programját. Elmondta, hogy folytatják a megkezdett nagyberuházásokat, segíteni fogják a kisvállalkozókat. A mezőgazdaságban beindítják a tagosítást, hogy gazdaságosabbá tegyék a termelést. Felújítják a Szabadkai Közkórházat, az iskolákat, a városi stadiont. Új külföldi beruházásokat említett.
A városi tanács új tagjai, akik segíteni fogják a polgármester munkáját: Góli Csilla (kommunális tevékenységek és fejlesztés), Srđan Samardžić (gazdaság), Bognár Pásztor Hajnalka (mezőgazdaság), Miloš Nikolić (oktatás és művelődés), Ilija Đukanović (szociális védelem és egészségügy), Nataša Aleksić (sport és ifjúság), Ercsi Hargita (turizmus, beruházások, nemzetközi együttműködés).
NÉMETH ERNŐ