Nem indokolt a törvénymódosítás kezdeményezése
A VMSZ parlamenti képviselőinek válaszlevele 15 szervezet nyílt felhívására
A Vajdasági Magyar Szövetség köztársasági parlamenti képviselői ugyancsak nyílt levélben válaszoltak Bozóki Antal levelére, amelyben az Árgus – Vajdasági Magyar Kisebbségjogi Civil Egyesület elnöke 15 vajdasági magyar szervezet nevében arra kérte a parlamenti képviselőket - Pásztor Bálintot, Varga Lászlót, Kovács Elvirát és Fremond Árpádot -, hogy a nemzeti tanácsokról szóló törvénynek a szervezetek által megfogalmazott törvénymódosítási javaslatát kezdeményezzék a szerb törvényhozásban.
A VMSZ köztársasági parlamenti képviselőinek válaszlevelét az alábbiakban ismertetjük.
Tisztelt Bozóki Úr!
A nyílt levél formájában nekünk címzett megkeresésre válaszolva, szilárd meggyőződésünk, hogy jelen pillanatban nem áll fenn egyetlen olyan körülmény sem, amely indokolttá tenné a nemzeti tanácsokról szóló, 2009. augusztus 31-én elfogadott törvény módosításának a kezdeményezését.
Az Önök által, törvényszövegként megfogalmazott javaslatok az alábbi lényegi rendelkezéseket foglalják magukban:
1. szűnjön meg a nemzeti tanácsok elektorok útján történő megválasztásának a lehetősége,
2. kerüljön definiálásra a nemzeti tanácsok általános érdekképviseleti hatásköre,
3. a kisebbségi választói névjegyzék az ún. iniciális névjegyzék alapján kerüljön összeállításra.
Ami az elektori választási szisztéma lehetőségének eltörlésére vonatkozó kezdeményezésüket illeti, ezúton szeretnénk újfent kihangsúlyozni, hogy a közvetett választás lehetősége azért került bele az elfogadott jogszabályba, mivel annak a 20 nemzeti kisebbségnek - amely az új törvény alapján várhatóan megválasztja majd saját nemzeti tanácsát - több mint a fele, az elektori választást tartja kizárólag elfogadhatónak. Pontosan úgy, ahogyan a magyar közösség elsöprő többsége az önálló magyar választói névjegyzék alapján történő választásért száll síkra. A nemzeti tanácsokról szóló törvény valamennyi szerbiai nemzeti közösség törvénye, így figyelembe kell vennie mások igényeit, elvárásait is. Számunkra az a fontos, hogy a törvény lehetővé teszi a vajdasági magyarság igényeinek megvalósítását az önálló magyar választói névjegyzék létrehozatalára vonatkozóan.
A nemzeti tanácsok általános érdekképviseleti hatáskörére vonatkozó módosítási indítványuk, minden bizonnyal, a törvény nem elég alapos áttanulmányozása miatt került az Önök által megfogalmazott javaslatok közé. Az elfogadott törvény 10. szakasza (1) bekezdésének 14) pontja ugyanis szó szerint tartalmazza azt az általános érdekképviseleti hatáskört, amelyet Önök a módosítási javaslatukban megfogalmaztak. A jogszabály 23. szakasza pedig a törvény erejénél fogva semmissé nyilvánít minden olyan jogi aktust, amely a nemzeti tanácsok döntéshozatali, javaslattételi, egyetértési vagy véleménynyilvánítási hatáskörének a megsértésével születik.
Az ún. iniciális névjegyzékre vonatkozó módosítási indítvánnyal kapcsolatban (amelyet az állami szervek készítenének el, és amelyre az elkészültét követően a kisebbségi közösségek rajta nem szereplő tagjai feliratkozhatnának, illetve arról leiratkozhatnának), ezúton (is) szeretnénk Önöket tájékoztatni, hogy a megfogalmazott módosítási indítványukkal megegyező javaslatot nyújtottuk be a Parlamenthez a törvény részletes vitája során. Szerbia Kormánya azzal az indoklással utasította el a kezdeményezésünket, hogy az állami szervek nem rendelkeznek az ország polgárai nemzeti hovatartozás szerinti nyilvántartásával. Ezen állítás valóságtartamát illetően jelentős kételyeink voltak és vannak, azonban az ellenkezőjének a bebizonyítása sajnos nem lehetséges. De nem is kulcsfontosságú.
Mindennél összehasonlíthatatlanul nagyobb jelentőséggel bír az a tény, hogy a törvény lehetőséget biztosít az önálló választói névjegyzék felállítására. Olyan lehetőséget, amelyet kár lenne elszalasztani, még akkor is, ha mindannyian tudatában vagyunk annak, hogy az iniciális névjegyzék útján könnyebb lett volna a feladat. Így nehezebb, de teljesíthető.
Teljes mértékben tisztában vagyunk azzal is, hogy Szerbia nem arról ismert, hogy az elfogatott jogszabályait maradéktalanul tiszteletben tartja. Nem ritkán tapasztalhattunk a kisebbségi jogokat tartalmazó jogszabályokkal kapcsolatban jogsértést eredményező törvényértelmezést. Amennyiben ilyen jelenséget tapasztalunk, késlekedés nélkül kezdeményezzük majd akár a nemzeti tanácsokról szóló törvény, akár más jogszabályok módosítását.
A VMSZ köztársasági parlamenti képviselői
2009. október 23.