Megragadni minden lehetőséget
Internet, kommunikációs iroda, lakossági fórumok és utca – lehetőségek a köztársasági képviselők és a polgárok közötti kommunikációra
A köztársasági képviselőket a polgárok választják meg, hogy kire adják szavazatukat, az a pártprogramon kívül nagy mértékben függ egy adott képviselő munkájától is. Emellett nyilvánvaló, hogy nem elég csupán csöndesen elvégezni egy adott munkát, valamilyen formában kapcsolatba kell kerülni a polgárokkal, hogy idejekorán értesüljenek egyes problémákról, vagy ötletet merítsenek a további munkájukhoz. Pásztor Bálinttól , a Vajdasági Magyar Szövetség, Popović Judittól , a Liberális Demokrata Párt, valamint Tóth Tamástól, a Demokrata Párt parlamenti képviselőjétől arra igyekeztünk feleletet kapni, hogy miként tartják a kapcsolatot a választópolgárokkal.
Pásztor Bálint: A közvetlen kapcsolattartás érdekében képviselőtársaimmal igyekszünk minél több rendezvényen, lakossági fórumon részt venni és meghallgatni a polgárok gondjait, amelyeket később Belgrádban próbálunk meg orvosolni. A személyes találkozón kívül felkereshetnek a honlapomon is. Itt egyrészt kérdéseket lehet feltenni, amelyekre legrosszabb esetben egy-két napon belül válaszolok, másrészt a honlapra felkerülő anyagokhoz – a parlamenti felszólalásokhoz és a módosítási indítványokhoz – megjegyzéseket, kérdéseket lehet fűzni, illetve az ott megtalálható e-mail címemre is lehet kérdéseket küldeni. Sajnálatosnak tartom, hogy a 250 szerbiai parlamenti képviselő közül csupán két személynek van honlapja. A kommunikációnk harmadik formája a közösségi portálokhoz fűződik, ahol szintén lehetőség van a véleménycserére.
Popović Judit: Az amerikai USAID anyagi támogatásával, a szerbiai parlament közreműködése mellett, a Nemzeti Demokratikus Intézet (NDI) 2010 áprilisában Nagybecskereken megnyitotta a köztársasági képviselők első vajdasági kommunikációs irodáját, ahol a választópolgárok személyesen találkozhattak a képviselőkkel. Itt heti egy alkalommal fogadtuk a polgárokat és hallgattuk meg problémáikat, ötleteiket. Emellett a polgárokkal a különböző lakossági fórumokon, rendezvényeken is kapcsolatba léptem, valamint a Szerbia Képviselőházon és a Liberális Demokrata Párton keresztül sokan levélben is megkeresnek.
Tóth Tamás: Amennyiben valaki segítségre szorul, adai képviselőként az adai pártirodában lehet felkeresni, időpontot kérni tőlem, ugyanakkor igyekszem kihasználni a helyi sajtót, a nyomtatottat és az elektronikusat egyaránt, hogy információkat juttathassak el a polgárokhoz, emellett különböző lakossági fórumokon is igyekszem tájékoztatni a polgárokat az aktuális történésekről, illetve lehetőséget adni, hogy beszámoljanak problémáikról.
Milyen ügyekkel kapcsolatban keresik fel önöket leggyakrabban?
Pásztor Bálint: Utoljára a vasúti forgalom felújítása ügyében kerestek fel. Ez ügyben igyekszem a Szerbiai Vasutakkal, illetve az illetékes minisztériumok képviselőivel tárgyalva kieszközölni, hogy érkezzenek új vonatok Észak-Bácskába is, és le lehessen végre cserélni a hatvanéves sínbuszokat. A mezőgazdasági termelők problémáira például Fremond Árpád igyekszik megoldást találni a mezőgazdasági minisztérium államtitkárainak, minisztersegédeinek segítségével. Több olyan esettel is találkoztunk, amikor egy adminisztrációs hiba miatt nem kaptak támogatást a minisztériumtól. A dohányprémiummal kapcsolatos esetnél fél évnyit kilincseltünk, mire sikert érhettünk el. Kovács Elvira a szociális ügyekben szokott eljárni. De felkeresnek minket olyan kérdésekkel is, mint például, hogy a szabadkai stadion miért maradt ki azon stadionok köréből, amelyeket állami pénzből újítanak fel.
Popović Judit: A kommunikációs irodában igyekeztem mindenben segíteni a polgárokat, bár leginkább intézményekhez kellett kérelmeket benyújtani. Mivel a nagybecskereki polgárok tudják, hogy ügyvéd vagyok, gyakran jogi problémákkal fordultak hozzám. A szőnyeggyár munkásai például azért kerestek fel, mert a már 10 éve tartó a csődeljárás miatt nem tudnak hozzájutni a végkielégítéseikhez. Ezt az ügyet sikerült felgyorsítani, hamarosan le is zárják a csődeljárást. Tagja vagyok a Szerbiai Képviselőház igazságügyi bizottságának, ahol gyakran levélben keresnek fel, hogy terjesszünk be bizonyos törvényeket, vagy találjunk megoldást egyes problémákra. Ilyen például Törökbecse község problémája, ahol egy jogszabály-értelmezési gond miatt leállt a termőföldek visszaszármaztatása.
Tóth Tamás: Leggyakrabban olyan kommunális problémákkal keresnek fel, mint a talajvíz és a szennyvíz okozta gondok, de érkezett már kifogás az úthálózatok minőségével kapcsolatban is. Azokra a problémákra, amelyek főként a község hatáskörébe tartoznak, igyekszünk forrásokat találni a problémák megoldására. Az idén már több esővíz-elvezető csatornát kiástunk, valamint sikerült több földes utcát is kibetonoznunk. A legsúlyosabb probléma viszont a munkanélküliség. A legtöbben emiatt keresnek fel.
Mennyire élnek a felkeresési lehetőségekkel a polgárok?
Pásztor Bálint: Az utóbbi időben egyre többen – főleg a fiatalok – leginkább a honlap adta lehetőségekkel élnek, de a közösségi portálokon is gyakran felkeresnek minket. Mivel ezeken a portálokon nincs meg annak a lehetősége, hogy mélyebben áttekintsük egy adott problémát, meg szoktuk adni a mobiltelefonszámunkat is. A Dohánytermelők Szövetsége például mielőtt hozzánk fordult, több helyen is szerencsét próbált, de sikertelenül. Érdekes megjegyeznem, hogy nem csupán magyar, hanem szerb nemzetiségű polgárok is kérték már a segítségünket.
Popović Judit: A köztársasági képviselők kommunikációs irodájában rengetegen felkerestek minket. Sajnos az iroda bezárt, a nagy érdeklődés miatt azonban szükségét látom, hogy újabb lehetőséget találjunk a parlamenti munka, a köztársasági képviselők és polgárok hasonló összekötésére.
Tóth Tamás: Ha a hivatalos felkereséseket nézem, akkor mérsékeltnek értékelném az érdeklődést. Mivel viszonylag kisebb városról, községről van szó, amelynek mindössze 20 ezer lakosa van, nagyon hasznosnak bizonyultak a különböző közhelyeken, az utcán, vagy a rendezvényeken történő nem formális beszélgetések. Igyekszem megragadni minden lehetőséget, hogy kapcsolatba léphessek a polgárokkal.
DIÓSI ÁRPÁD