Megkezdődött a Magyar Állandó Értekezlet plenáris ülése Budapesten
A rendezvény egy perc néma csenddel vette kezdetét: Potápi Árpád János korábbi nemzetpolitikáért felelős államtitkárra emlékeztek a résztvevők, majd bemutattak egy kisfilmet a magyar nemzetpolitika elmúlt időszakának meghatározó alakjáról.
A MÁÉRT 22. plenáris ülésén köszöntőt mondott Semjén Zsolt magyar miniszterelnök-helyettes. A köszöntőt követően pedig Orbán Viktor magyar miniszterelnök tartott előadást.
A rendezvény levezető elnöke Nacsa Lőrinc nemrégiben kinevezett nemzetpolitikáért felelős államtitkár. Az eseményt a budapesti Várkert Bazárban tartják.
A rendezvényen mások mellett Vajdaságból dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, és Vicsek Annamária EP-képviselő is jelen van.
A Magyar Állandó Értekezlet plenáris ülésén Orbán Viktor magyar miniszterelnök előadásában egyebek között beszámolt Magyarország nemzetközi kapcsolatairól, különös tekintettel a környező országokra. A magyar miniszterelnök elmondta, érdemes megállni egy-egy pillanatra és úgy tekinteni a külpolitikára, mint amelyben nem csak a túlélés és a pozíciónk romlásának elkerülése az érdekünk, hanem a helyeztünk jelentős javulása is reális cél lehet. Az erre való tekintettel fontos kiemelni, hogy pénteken Marcel Ciolacu, Románia miniszterelnöke Budapestre látogat - részletezte Orbán. Abban reménykednek, hogy a találkozót követően a két ország kapcsolatai kedvezőbbek lesznek, mint az eddigiek voltak. Szlovákia, élén Robert Ficoval hasonló álláspontot képvisel a nemzeti szuverenitást illetően, mint Magyarország.
A magyar miniszterelnök Horvátország kapcsán kiemelte, annak gazdasága a turizmusra épül, és Magyarország az egyik legfontosabb kliense Horvátországnak, ez pedig átsegíti a feleket az időnként kiújuló politikai konfliktusokon. Ausztriával kiegyensúlyozott a kapcsolat - mondta a magyar miniszterelnök, míg Szerbia esetében azt hangsúlyozta, hogy a szerb-magyar kapcsolatok évről-évre történelmi szinteket érnek el, és ezt igyekeznek a lehető legjobban megtölteni tartalommal időről-időre.
Magyarország 2010 óta összesen 1374 milliárd forintot költött nemzetpolitikai intézkedésekre. Idén január óta 2 és fél milliárd forinttal támogatták a különböző külhoni szervezeteket, illetve 96 nemzeti jelentőségű intézmény folyamatos működését biztosítják. A magyar miniszterelnök szerint a 2024-es év Magyarország számára egy diplomáciailag rendkívül zsúfolt év volt. Az amerikai és európai parlamenti választásokkal, a kitartó diplomáciai munkával és a patrióta erők megerősödésével Magyarország sokkal kedvezőbb nemzetközi helyzetben találja magát, mint korábban – tette hozzá. Ami Szerbiát illeti, Orbán Viktor szerint a szerb-magyar kapcsolatok már egy ideje kiválóak, és folyamatosan, minden évben javulnak. Arról is beszélt, hogy Szerbiával új területeken terveznek együttműködést kialakítani.
A Magyar Állandó Értekezlet 22. ülésén Orbán Viktor beszámolt a kárpátaljai magyarság helyzetéről is. Nekünk magyaroknak sohasem lehet másodlagos, hogy mi történik a kárpátaljai magyarokkal – jelentette ki a magyar miniszterelnök. Az ukrán politika és a kárpátaljai magyarság viszonya nem a legkiegyensúlyozottabb. A kedvezőtlen helyzet nem lesz hosszú életű, ugyanis Ukrajna Európai Unióhoz való csatlakozása szigorú feltételekhez kötött, be kell tartani bizonyos kisebbségi védelemre vonatkozó elveket és enélkül nem lehet közelebb lépni az Unióhoz. Elvárjuk egy olyan Ukrajnától, amely közeledni akar Európához, hogy azokat a kisebbségvédelmi előírásokat, a bennünket megillető történelmi jogokat, amelyeket korábban élveztünk maradéktalanul visszaadja és biztosítsa az ott élő kisebbség számára, ehhez ragaszkodunk – jelentette ki a magyar miniszterelnök. A több mint 1000 napja tartó ukrán-orosz háborút illetően nem jók a kilátások. Nincsenek jó híreim az Önök számára, azt hiszem, hogy nem értünk még el olyan veszélyes időszakot, mint az előttünk álló két hónap – jelentette ki Orbán Viktor csütörtökön a budapesti Várkert Bazárban.