Megbékélés
A szerbiai képviselőház rendkívüli ülésén elfogadták a Vajdasági Magyar Szövetség és a Szerb Haladó Párt javaslata nyomán benyújtott képviselőházi nyilatkozatot, amely a vajdasági magyar polgári lakosság ellen 1944-45-ben elkövetett aktusok elítéléséről szól. Az elfogadott deklaráció lezárja a szerb és a magyar nép közös történelmének ezen tragikus fejezetét – írta minapi közleményében Pásztor Bálint, a VMSZ köztársasági parlamenti frakcióvezetője.
A nyilatkozatot Nebojša Stefanović, a szerbiai parlament haladó párti elnöke ismertette. Elmondta, végső ideje leszámolni a múlttal, és a jövő kihívásaira koncentrálni. „Tisztelt kollégák, előttünk van a nyilatkozat, amelynek alapvető célja, hogy kijavítsa a történelmi igazságtalanságot és felmentsen a kollektív bűnösség alól, ami azokra a tettekre vonatkozik, amelyeket a vajdasági magyar lakosság ellen követtek el nemzeti alapon. Nem kétséges, hogy minden elkövetett bűntettet el kell ítélni, és ezzel mi tartozunk minden nép minden egyes áldozatának.”
A bűnökkel való szembenézés kötelességünk, a továbblépés és a tiszteletadás pedig rendkívül fontos mindannyiunk számára, akkor is, ha ennek ratifikálása évekkel később is történik meg – hangsúlyozták a képviselők. Zlata Đerić elmondta: „A háborús őrületben igen alacsony az emberi élet értéke, és soha gyorsabban nem gazdagodnak meg a szélhámosok. Mi, akiknek frissek a háborús emlékek, és akik mindezt átéltük, támogatnunk kell egy ilyen deklarációt, és egy hasonlót amikor a szerb áldozatokról van szó, támogatnunk kell, mert azon a helyen amelyen vagyunk, felelősnek, humánusnak kell lennünk, megbocsájtónak. Mint egy észak-vajdasági, észak-szerbia szerb, Zomborból, elsősorban a magyar néphez szeretnék fordulni egy mondattal, rossz magyarsággal, elnézést a kiejtésért. Kedves Barátom. A háborúk véget értek, a történelmi sebeket be kell gyógyítani együtt. A jövő érdekében. Ez az igazi megoldás, mert nekünk itt együtt kell élnünk. Senki sem fogja a saját földdarabját elvinni innét. A legjobb és a legszebb, ha tudunk beszélgetni és együttműködni. Erre kötelez minket a múlt és a jövő is.”
Csízik Károly, Vajdasági Szociáldemokrata Liga képviselője úgy véli: „Köszönetet kell mondanunk a kormánynak, amiért volt bátorsága egy ilyen lépéshez. Amiért megtettek egy olyan bátor lépést, ami eddig hiányzott, visszamenőleg a titói időkig, egészen az előző kormányig. Mindannyian figyelmen kívül hagyták a valóságot, nem volt bátorságuk szembenézni a történelemmel, önmagukkal álltak harcban. Ez egy bátor és nehéz lépés, ami hozzájárul ahhoz, hogy Szerbia közelebb kerüljön az európai értékekhez, az európai körökhöz. Kétségtelenül ez a legfontosabb lépés a valóság elfogadása felé, az eddigi látszatpolitikával való leszámolás felé.”
A Liberális Demokrata Párt, valamint a Szerbiai Demokrata Párt képviselői a nyilatkozat időzítését kifogásolták. Véleményük szerint a közelgő, Magyarország és Szerbia államfőinek közös főhajtása miatt van szükség a nyilatkozat gyors elfogadására. Borislav Stefanović, a Demokrata Párt frakcióvezetője elmondta, pártja egyik módosítási javaslatát elfogadták. Eszerint az összes többi nemzet elleni kegyetlenségeket is el kell ítélni, amelyek Vajdaság területén történtek 1941 és 1945 között. „Szeretném, ha a magyarországi parlament tenne valami hasonlót, nagyon szeretném”
„Szeretnénk, ha ezt a deklarációt lecserélnék, és egy olyan nyilatkozatot készítsünk, amely elítéli a 41-es és 42-es bűnök elkövetőit, és természetesen a 44-45-ösökét is” – ezt Dejan Mihajlov, az SZDP köztársasági parlamenti képviselője nyilatkozta.
A vajdasági magyarság által évtizedek óta várt dokumentum lezárja a szerb és a magyar nép közös történelmének ezen tragikus fejezetét. Pásztor Bálint, a VMSZ köztársasági parlamenti képviselője elmondta: „Csúrogon ezekben a napokban készül egy szobor a magyar áldozatok emlékére, a Szerb Köztársaság költségvetéséből. Ugyanakkor szintén készül, azaz felújítás alatt áll az az épület, ahol 1942-ben szerbeket végeztek ki – ezt egyébként Topalov raktárnak hívják. Ennek a munkának a költségeit a magyar kormány fedezi. Azt hiszem, hogy ez így a legkorrektebb, és összhangban van a civilizációs folyamatokkal. Remélem, hogy a szerb és a magyar áldozatok emlékére készülő épület és emlékmű munkálatai néhány napon belül befejeződnek, és Tomislav Nikolić szerb, illetve Áder János magyar államfő megbeszélésével összhangban ezeken a helyeken közösen hajtanak majd fejet az ártatlan szerb és magyar áldozatok előtt.”
Ezt a pillanatot a vajdasági magyarok hetven éve várták, és azt hiszem muszáj volt feltételeket teremteni, amik meg is teremtődtek, és ezért együtt a Szerb Haladó Párttal együtt adtuk be ezt a nyilatkozatot.
A parlamenti határozat elfogadása által a magyar közösségről végérvényesen lekerül a kollektív bűnösség bélyege. Ez nemcsak a Szerbiában élő magyarok, hanem a Magyarországon élő szerbek érdeke is – hangzott el az ülésen. Az Európai Unióhoz való csatlakozási törekvések szempontjából is fontos, hogy milyen módon képes szembenézni a történelem egy viharos korszakával Szerbia.