Kik lesznek a VMSZ polgármesterei?
A június 2-ai önkormányzati választás után kik lesznek a polgármesterek azokban az önkormányzatokban, ahol a VMSZ szerzi meg a kellő többséget? — tettük fel a kérdést dr. Pásztor Bálintnak, a VMSZ elnökének, aki emellett szabadkai polgármesterjelöltként a helyi célokat, valamint a meglehetősen rövid, ám nagyon intenzív kampányidőszakot is összegezte lapunknak.
— Szabadkán a Vajdasági Magyar Szövetség önkormányzati listája reprezentatív, a lakosság összetételét és struktúráját tükrözi. A célunk az volt, hogy ne maradjon ki egyetlen jelentősebb közösség sem, így többek között Csantavérről, Bajmokról, Királyhalomról, Ludasról, Hajdújárásról és Kelebiáról is lesz képviselője a VMSZ-nek. Arra is odafigyeltünk, hogy a lista tagjai különböző háttérrel és foglalkozással rendelkezzenek, így helyet kaptak rajta egyetemi tanárok, mezőgazdasági termelők, mérnökök, vállalkozók, sportolók, tanárok, orvosok, valamint háztartásbeliek is. Nem volt szempont, de a 67 jelöltnek a kétharmada legalább egyetemi végzettséggel rendelkezik, emellett olyan személyek is szerepelnek a listán, akiket nem a politika világából ismerünk, de mivel önkormányzati választásról van szó, fontos, hogy legyenek sportolók, valamint a civil szféra kiemelkedő tagjai is.
* Milyen terveket vázolt fel a VMSZ Szabadkán a következő négy évben a város fejlődése érdekében?
— Összetett az önkormányzati politizálás, mert egyrészt meg kell védeni a város kulturális örökségét, másrészt az embereknek biztosítani kell az alapvető feltételeket, mint amilyen a vízvezeték, a kanalizáció, a járható utcák, az aszfalt. E tekintetben is voltak sikereink az elmúlt négy évben, és ügyeltünk arra, hogy minden településen és városrészen történjenek fejlesztések, de ezek kisebb mértékűek voltak, mint ahogy szerettük volna. Ennek ellenére rengeteg eredményt lehetne helyi közösségenként felsorolni. Ami a terveket illeti, a vízművek hamarosan felszabadul egy éves szinten 200 millió dináros hiteltől, amely összeget a következő évtől konkrét beruházásokra tud fordítani, emellett elindul a Tiszta Szerbia program, melynek keretében 110 kilométer csatornahálózat épül ki, Csantavéren és Bajmokon pedig egy-egy víztisztító. A királyhalmi, ludasi, hajdújárási és noszai vízvezetéket is szeretnénk kiépíteni, amiről viszont tudni kell, hogy mindez nagyjából 5000 embert érint, és 20 millió eurós beruházás. Tehát nem az van, hogy a VMSZ ezt eddig nem tartotta fontosnak, hanem eszközöket kell biztosítani, mert ehhez a városi költségvetés nem elegendő. Legutóbb, amikor Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter Belgrádban járt, és találkoztunk, akkor arról beszéltünk, hogy a két ország stratégiai együttműködésének az eredményeképpen ezt a projektumot például lehetne-e ebből a stratégiai alapból pénzelni.
* Szabadkán ön a VMSZ polgármesterjelöltje. Ha a választási eredmények lehetővé teszik, elvállalja-e ezt a tisztséget?
— Négy évvel ezelőtt sikerült megduplázni az önkormányzati képviselőink számát 11-ről 22-re. Bízom abban, hogy most még jobb eredményt fogunk elérni, és hogy a szabadkaiak méltányolják majd azt a munkát, amelyet a város épített örökségének a megőrzéséért, Palics fejlesztéséért, illetve az összes helyi közösség fejlesztési elképzeléseinek a megvalósításáért tettünk az elmúlt négy évben. Mi a VMSZ-ben meg szoktuk mondani, hogy kik a polgármesterjelöltek, annak ellenére, hogy nincs ilyen törvényes kötelezettség, mert azt gondoljuk, hogy a választóknak jogukban áll tudni, kire szavaznak. Ahogy négy évvel ezelőtt, úgy most is, amennyiben győzünk, akkor abban az esetben vállalnám a polgármesteri tisztséggel járó kihívásokat, illetve feladatokat. Ez akkor azt eredményezné, hogy le kellene mondanom a köztársasági képviselői mandátumról, mert ez a két tisztség jogi értelemben összeférhetetlen.
* Tehát a VMSZ nem titkolja, hogy egy-egy önkormányzatban ki a polgármesterjelölt. Szabadkára vonatkozóan ezt megválaszolta, de a többi magyar érdekeltségű önkormányzattal, Magyarkanizsával, Topolyával és Zentával kapcsolatban mit lehet tudni? Továbbá milyen tervei vannak a pártnak személyi kérdések tekintetében Adán és Kishegyesen, ahol korábban nem a VMSZ adta a polgármestert?
— Magyarkanizsán Fejsztámer Róbert, Topolyán pedig Szatmári Adrián maradna a polgármester. Zentán váltásra kerül sor, mivel Czegledi Rudolf mostani polgármester, ahogyan Kern Imre Szabadka alpolgármestere is, nyugdíjba vonul a mandátumot követően. Zentán egy erős, jelentősen megfiatalított csapattal indulunk a választáson, Burány Hajnalka a listavezető, aki jelenleg tartományi képviselő, Sztantity Szebasztián szerepel a lista második helyén. Ez a kampány világossá tette, hogy Burány Hajnalka a VMSZ polgármesterjelöltje Zentán, de az is egyértelmű, hogy csapat van mögötte, és csapatként fog működni az önkormányzati vezetés, ha a VMSZ győz. Adáról is azt tudom elmondani, amit Zentáról, hogy egy fiatal és sikeres csapat szerepel a lista első részében. Nagyon örülök annak, hogy Tóth Tamás, a Vajdasági Magyar Vállalkozók Egyesületének elnöke igent mondott arra, hogy a lista második helyén legyen. Tóbiás József a listavezető, és ha a VMSZ nyer, akkor ő lesz a polgármester, azzal, hogy Adán is csapattal képzeljük el az önkormányzat működését. Úgy gondolom, hogy húsz év után eljött az ideje annak, hogy Adán újra VMSZ-es legyen a polgármester. Az is biztos, hogy Adának, Moholnak, Törökfalunak az lenne az érdeke, és az szolgálná a fejlesztéseket, illetve a megosztottságoknak a lebontását, ha a VMSZ tudna polgármestert adni. Kishegyesen Juhász Bálint a listavezető, és ha nem ő lenne a tartományi parlament elnöke, akkor nyilván ő lenne a polgármesterjelölt, mint ahogyan volt négy évvel ezelőtt is. Értelemszerűen nem fog lemondani erről a tisztségről. Kishegyesen legutóbb 36 szavazattal veszítettünk, most bízom abban, hogy nyerni tudunk, és ha ez bekövetkezik, akkor megbeszéljük, hogy a lista elején szereplők közül ki lesz a község első embere.
* Ezúttal csupán négy hétig tartott a kampányidőszak. Milyennek értékeli ezt a szűk egy hónapot, a rendezvényeken milyen volt a hangulat, és a terepet járva milyen visszajelzések érkeztek a polgároktól?
— Május 8-án indítottuk el a közösségi találkozók sorát, a rendezvények sorozata május 30-áig tart. Ezen időszak alatt 303 rendezvényt tartottunk, ebbe nincsenek beleszámolva a médiaszereplések. Ez abszolút rekordnak számít, még a korábban megszokott hathetes kampányidőszakhoz képest is. Igyekeztünk, és azt gondolom, sikerült is minden, magyarok által lakott településre legalább egyszer eljutni, voltak olyan napok, amikor egy-egy VMSZ-es politikus tíz településen beszélgetett a helyi emberekkel. Magyarországi jelenlét is tetten érhető volt a kampányban, lévén, hogy az európai parlamenti választás is most lesz. Itt volt Zsigmond Barna Pál EU-ügyekkel megbízott miniszterhelyettes, Várhelyi Olivér, az Európai Bizottság szomszédságpolitikáért és bővítésért felelős biztosa, Deutsch Tamás, a Fidesz—KDNP EU-s listavezetője, Hollik István országgyűlési képviselő, a Magyar Országgyűlés Nemzeti Összetartozás Bizottságának tagja, Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke, a Fidesz—KDNP jelöltje, Szekeres Pál olimpikon, a Fidesz—KDNP EP-képviselőjelöltje, Németh Szilárd, a Fidesz alelnöke, illetve a kampány végéig várjuk még Bóka Jánost, Magyarország európai ügyekért felelős miniszterét és Gál Kingát, a Fidesz—KDNP EP-képviselőjét és jelöltjét. A rendezvényeken jó volt a hangulat, mindenhol azt tapasztaltam, hogy az emberek értik azt, hogy minden egyes közösségben kizárólag a VMSZ tudja szavatolni a magyarság érdekképviseletét, a helyi ügyek előrébb vitelét, a fejlesztések biztosítását, akár országos, tartományi vagy önkormányzati eszközökből. Már csak arra van szükség, ami a legfontosabb, hogy ez az energia és ez az összetartás június 2-án is megmutatkozzon.
* Az önkormányzati választás mellett a VMSZ az európai parlamenti választáson való részvételre is buzdította a kettős állampolgárságú vajdasági magyarokat. Aki még nem tette meg, az levélszavazat útján adhatja le a voksát.
— Én mindenkit arra kérek, szavazzon a Fidesz—KDNP listájára, egyrészt azért, mert Vicsek Annamária a befutó nyolcadik helyen van, másrészt azért, mert a Fidesznek stratégiai partnersége van a VMSZ-szel. Az az érdekünk, hogy az Európai Parlamentben minél több olyan képviselő legyen, aki nemzetben gondolkodik, és a hagyományos értékrendeket vallja, ahogyan mi is. Arra kérem a polgárokat, hogy aki még nem tette meg, szavazzon, és juttassa el a levélszavazatát a nagykövetségre vagy a főkonzulátusra, vagy adja oda egy CMH-aktivistának, ha ugyanis még csak most adná fel postán, akkor már biztos, hogy nem fog június 9-éig megérkezni, és abban az esetben nem tud érvényesen szavazni.
KARTALI RÓBERT