Jövő a múlt árnyékában

Azzal több politikus is egyetért, hogy fontos lenne végrehajtani az átvilágítást, egyesek szerint viszont Szerbia elkésett ezzel

A Szerbiai Kereszténydemokrata Párt törvénymódosítási indítvány formájában javasolja az emberi jogok megsértésével kapcsolatos felelősségről, azaz az átvilágításról szóló törvény hatályának  meghosszabbítását újabb tíz évre. A szóban forgó jogszabályt 2003 májusában fogadta el a Szerbiai Képviselőház, majd ugyanazon év júniusában lépett hatályba. A törvény az 1976. március 23. és a jogszabály elfogadása közötti időszakban elkövetett gaztettekre, emberi jogok megsértésére vonatkozik. Három hónap múlva lejár a jogszabály hatálya. Akármilyen összetételű hatalom is állt az utóbbi tíz évben Szerbia élén, az átvilágítás tekintetében semmi sem történt. Ennek értelmében megtörténhet, hogy azok az emberek, akik valamilyen módon felelőssé tehetők a rendszerváltás előtti időszakban jellemző különböző gaztettek elkövetéséért, továbbra is valamilyen köztisztséget töltenek be. Az átvilágítási törvénynek nem az a célja, hogy ezeket az embereket börtönbe juttassa, hanem az, hogy azok, akik a rendszerváltás előtti időszakban valamilyen módon megsértették az emberi jogokat, ne tölthessenek be közfunkciót, mondják a törvénymódosítást támogató politikusok.

Az átvilágítás tekintetében pozitív példaként említhető Csehország, ahol az 1991-ben elfogadott lusztrációs törvény értelmében az államvédelem és a katonai kémelhárítás tisztjei, munkatársai, a volt magas rangú kommunista funkcionáriusok, a munkásőrség vezetői nem tölthetnek be magasabb tisztségeket az államigazgatás, a hadsereg, a rendőrség és néhány más testület soraiban. A lusztrációs törvény gyakorlatilag lehetetlenné tette a kommunista rezsim vezető rétegének politikai túlélést.

ELKÉSTEK

A Vajdasági Magyar Szövetség mindenféleképpen támogatja, hogy a törvénymódosítási javaslat napirendre kerüljön, és amennyiben ez megtörténik, akkor a párt képviselői megszavazzák azt, mondta lapunknak nyilatkozva Pásztor Bálint, a VMSZ köztársasági parlamenti frakcióvezetője, hozzátéve: komoly kételyei vannak azzal kapcsolatban, hogy a lusztrációs törvény hatályának meghosszabbítása hozhat-e bármiféle eredményt.

– Kétségtelen tény, hogy a tranzíciós országokban a konszolidált demokrácia kialakulásának egyik alapfeltétele a lusztrációs törvény meghozatala. Magyarán: az átvilágításnak meg kell történnie, hogy ne tölthessenek be köztisztséget olyan személyek, akik a kommunizmus ideje alatt megsértették az emberi jogokat. A demokrácia megszilárdításához az átvilágítás mellett a tranzíciós országokban a titkos dossziék megnyitása, a vagyon-visszaszármaztatás végrehajtása és a rehabilitáció is fontos. Annak ellenére, hogy Szerbiában még 2003 júniusában hatályba lépett az átvilágítási törvény, ez idáig semmi sem történt ezen a téren. A hozzáállás abból is látszik, hogy a jogszabály mentén megalakult kilenctagú bizottság, amelynek kiemelkedő független jogászok, parlamenti képviselők, a Legfelsőbb Bíróság bírái a tagjai, egyáltalán nem működött. Ennek az az egyik legfőbb oka, hogy a bizottság semmiféle állami támogatásban nem részesült. Itt nemcsak az anyagi, hanem az erkölcsi támogatás hiányára is gondolok. Ebben a társadalomban még távolról sem alakult ki konszenzus azzal kapcsolatban, hogy az átvilágítás az ország demokratizációjának egyik elengedhetetlen feltétele. 2008-ban 400 ezer dinár volt a bizottság éves költségvetése, 2011-ben 16 ezer dinár, idén pedig nem is szerepel a köztársasági költségvetésben. Nem állíthatjuk, hogy a tavalyi kormányváltással változott meg minden, ezért is soroltam fel a korábbi adatokat. Országos szinten ebben az ügyben még 400 ezer dinárból sem lehet semmit tenni. Szerbia nem követte a példaértékű csehországi gyakorlatot és tudjuk, hogy ki mindenki tölt be, vagy töltött be az utóbbi tíz évben magas és kevésbé magas állami tisztségeket. 2013-ban már nem lehet ezt a folyamatot elkezdeni. Késő most megkezdeni az átvilágítást. Mondom ezt annak ellenére, hogy a lusztráció a demokrácia megszilárdításának az alapfeltétele minden tranzíciós országban. Az átvilágítás lényege az, hogy a rendszerváltást követően ne tölthessenek be tisztségeket olyan személyek, akiknek a kezéhez vér tapad, vagy akik bármiféle módon megsértették az emberi jogokat. Tíz-tizenöt évvel a rendszerváltás után nincs értelme az átvilágításnak – fogalmazott Pásztor.

Jogos a kérdés, hogy vajon még mindig sok olyan személy tölt-e be köztisztséget, akinek félnivalója lenne a lusztrációs törvény alkalmazása miatt. Pásztor szerint nehéz lenne megválaszolni a kérdést, hogy mennyire szövik át ezek a személyek továbbra is a közszférát. Az igazsághoz csak akkor lehetne közelebb kerülni, ha a volt kommunista országok többségéhez hasonlóan Szerbiában is megnyitották volna, vagy megnyitnák a titkos dossziékat.

NEM KÉSŐ

Aleksandar Marton, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga alelnöke szintén támogatandó kezdeményezésnek tartja az SZKDP törvénymódosítási indítványát és a téma felfrissítését. A VSZL már korábban is hangsúlyozta az átvilágítás fontosságát, illetve azt, hogy a meglévő jogszabály mentén el kellene kezdődnie a folyamatnak – nyilatkozta lapunknak Marton, hozzátéve: az országban szinte semmi sem történt a múlt század kilencvenes éveiben elkövetett gaztettekért felelős személyek megnevezésére.

Abban az időszakban fegyveres összecsapások történtek a volt Jugoszlávia területén, embereket gyilkoltak meg, vagy üldöztek el otthonaikból, vagyis a lehető legkülönfélébb módon sértették meg az emberi jogokat, fejtegette Marton, aki szerint csupán maroknyi személy felelt a tetteiért.

– A lusztrációs bizottság nem végezte a munkáját. Ezt a hiányzó politikai akarattal magyarázom. Azoknak az embereknek a többsége, akik valamilyen módon megsértették az emberi jogokat, 2000. október 5. után is köztisztséget tölthettek be. Ezért is csatlakozunk a legújabb kezdeményezéshez, hogy hosszabbítsák meg a lusztrációs törvény hatályosságát. Szerbia csakis akkor lehet normális ország, ha megtörténik az átvilágítás, ha szembesülünk a múlt század kilencvenes éveiben elkövetett gaztettekkel. Míg korábban egyedül voltunk a követelésünkkel, hogy a törvény hatályosságát meg kell hosszabbítani, addig mostanra más pártok is támogatják ezt az elképzelést, a VSZL pedig ezeknek a pártoknak az oldalára áll. A törvény hatályosságának 2023-ig történő meghosszabbításával hozzájárulnánk ahhoz, hogy az illetékes bizottság megkezdje a munkát és megnevezze azokat az embereket, akik valamilyen módon részét képezték a rendszerváltás előtti rezsimnek – összegezte Marton.

Kérdésünkre válaszolva, hogy ha az utóbbi tíz évben, amikor bizonyos ideig a VSZL is a hatalom részét képezte a köztársaságban, semmi sem történt ezen a téren, akkor miért éppen most kezdenék meg az illetékesek az átvilágítást, a VSZL alelnöke kifejtette: egyértelmű, hogy eddig hiányzott az egységes politikai akarat.

– Biztosan mindenki emlékszik arra, hogy Zoran Đinđić kormányfői tisztsége  idejében a demokratikus erőknek alig volt meg a többsége, majd a Szerbiai Demokrata Párt nagyon gyorsan hátat fordított a kormányfőnek és a Demokrata Pártnak. Később jött az SZDP vezette kormány, majd a kormány, amelyben bár a DP és az VSZL is részt vettek, de az is tudvalevő, hogy milyen más erő – Szerbiai Szocialista Párt – képezte még részét annak a kormánynak. Azok, akik a kilencvenes években is hatalmon voltak, nem támogatták az átvilágítást. Bízom benne, hogy most már valóban minden lényeges politikai erő Szerbia európai integrációját támogatja és ennek mentén felismerik az átvilágítás fontosságát. Csakis egységesen, politikai konszenzussal lehet végrehajtani a folyamatot – érvelt Marton.

Megjegyzésünkre, hogy a kilencvenes évek gaztetteinek tekintetében feltehetőleg esélytelen a Szerb Radikális Pártból kilépő személyek által megalakított Szerb Haladó Párttól, valamint az ismét hatalmi szocialistáktól elvárni az átvilágítást, Marton kifejtette: e pártok vezetőinek és mindenki másnak, legyen bármelyik politikai párt tagja, vagy vezetője is valaki, tudnia kell, hogy Szerbia jövőjét veszélyeztetik, ha nem történik meg a szembesülés a múlttal.

PESEVSZKI EVELYN

2024. június 11.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

08,00 - Szabadka - Találkozó Lánszki Regő magyar építészeti államtitkárral és az ÉMI Nonprofit Kft. képviselőivel, majd az Avilai Szent Teréz székesegyház bejárása

2024. június 12.

18,00 - Budapest - A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma (KMKF) Állandó Bizottságának ülése

2024. június 13.

09,00 - Budapest - A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma (KMKF) ülése

2024. június 14.

10,00 - Zenta - A Réel Chocolate Manufaktúra új boltjának ünnepélyes megnyitója

18,00 - Kúla - A Magyar Szó napilap Magvető mezőgazdasági mellékletének gálaműsora és a kúlai Népkör MMK évadzáró műsora

2024. június 15.

11,00 - Csantavér - Részvétel a falunapi programokon

2024. június 16.

11,00 - Szabadka - Megemlékezés a szabadkai zsidók deportálásának évfordulója alkalmából

2024. június 17.

10,00 - Belgrád - Találkozó Aleksandra Đurovićtyal, Szerbia magyarországi nagykövetével

14,00 - Belgrád - Interjú az MTI-nek

2024. június 18.

11,00 - Szabadka - Egyeztetés msgr. Fazekas Ferenc szabadkai megyéspüspökkel

17,00 - Magyarkanizsa - A Vajdasági Magyar Szövetség 30. születésnapjának megünneplése

2024. június 20.

13,00 - Topolya - A Prosperitati Alapítvány munkatársainak éves találkozója

2024. június 22.

10,00 - Fiume - Kárpát-medencei nemzetpolitikai konferencia

2024. június 24.

10,00 - Belgrád - Találkozó Aleksandar Vučić köztársasági elnökkel

2024. június 25.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

2024. június 26.

16,30 - Szabadka - Találkozó Miloš Vučević miniszterelnökkel, a Szerb Haladó Párt elnökével

2024. június 28.

18,00 - Szabadka (Zorka HK) - XII. Buckai Lángos Fesztivál

2024. június 29.

10,00 - Szabadka - XI. Jótékonysági Levendulanapok

2024. július 1.

08,50 - Szabadka - A győri Czuczor Gergely Bencés Gimnázium és Kollégium szerbiai tanulmányúton levő diákjainak és tanárainak fogadása

12,00 - Budapest - Találkozó Lázár János országgyűlési képviselővel, Magyarország építési és közlekedési miniszterével

17,00 - Hajdújárás - a VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2024. július 2.

16,00 - Révfülöp - A Mathias Corvinus Collegium Partnertalálkozója

2024. július 3.

11,00 - Nagybecskerek - Találkozó msgr. Mirko Štefkovićtyal, a Nagybecskereki Egyházmegye püspökével

12,00 - Nagybecskerek - Találkozó a VMSZ helyi vezetőivel

2024. július 4.

10,00 - Kishegyes - A XXI. Vajdasági Szabadegyetem nyitóünnepsége és panelbeszélgetés Délvidéki kerekasztal címmel

17,00 - Szabadka - A VMSZ Szabadkai Városi Szervezete Tanácsának ülése

2024. július 5.

19,30 - Belgrád - Nyitóünnepség és Magyarország belgrádi nagykövetének fogadása az Európai Unió Tanácsa magyar elnöksége alkalmából

2024. július 8.

10,00 - Újvidék - Találkozó Juhász Bálinttal, Vajdaság AT Képviselőházának elnökével

10,30 - Újvidék - Találkozó Maja Gojkovićtyal, a Tartományi Kormány elnökével

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2024. július 9.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

2024. július 10.

09,00 - Szabadka - A Városi Képviselő-testület alakuló ülése

2024. július 11.

13,00 - Budapest - Találkozó Nagy János Miniszterelnöki irodát vezető államtitkárral

2024. július 12.

10,00 - Szabadka - Találkozó Goran Karadžićtyal, az Vajdasági Rádió és Televízió vezérigazgatójával

2024. július 14.

10,30 - Hajdújárás - VIII. Rózsa Sándor Fesztivál

2024. július 15.

11,00 - Szabadka - A Vajdasági Televízió Napjaink c. műsorának felvétele (adásban júl. 22-én, 20,00 órakor)

2024. július 22.

11,00 - Magyarkanizsa - A Birkózókat ábrázoló szobor avató ünnepsége a Vajdasági Birkózóakadémia udvarában

12,00 - Magyarkanizsa - Találkozó Németh Szilárd országgyűlési képviselővel, a Fidesz alelnökével, a Magyar Birkózók Szövetségének elnökével és Željko Trajkovićtyal, a Szerb Köztársaság Sportminisztériumának segédminiszterével, a Szerbiai Birkózó Szövetség volt elnökével

14,00 - Zenta - Találkozó Burány Hajnalka polgármesterrel és a zentai önkormányzat új vezetőségével

2024. július 23.

12,00 - Belgrád - Parlamenti ülés (I. rendkívüli ülés)

2024. július 24.

14,00 - Szabadka - A Zsinagóga Alapítvány igazgatóbizottsági elnöki tisztségének hivatalos átadása Gyivánovity Dánielnek 

2024. július 26.

09,30 - Tusnádfürdő, Erdély - XXXIII. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor, nemzetpolitikai kerekasztal, előadás megtartása 

13,30 - Tusnádfürdő, Erdély - Részvétel Orbán Viktor miniszterelnök által tartott munkaebéden

2024. július 27.

10,30 - Tusnádfürdő, Erdély - XXXIII. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor, Orbán Viktor miniszterelnök beszéde

2024. július 28.

18,00 - Rendezvény az aracsi pusztatemplom emléknapja alkalmából

2024. július 30.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés (az I. rendkívüli ülés folytatása)

2024. július 31.

11,30 - Szabadka - Találkozó dr. Szalai Zoltánnal, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) főigazgatójával

12,00 - Szabadka - Közös sajtótájékoztató dr. Szalai Zoltánnal, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) főigazgatójával

2024. augusztus 16.

11,00 - Budapest - A Kallós Zoltán Külhoni Magyarságért Díj ünnepélyes átadása

18,00 - Újvidék - A Magyar Nemzeti Tanács ünnepi műsora államalapító Szent István király szentté avatásának évfordulója alkalmából

2024. augusztus 17.

16,00 - Szabadka - Találkozó dr. Hankó Balázzsal, Magyarország kultúráért és innovációért felelős miniszterével

17,00 - Szabadka - Ünnepi szentmise a Szent Teréz Székesegyházban

19,30 - Palics - A Vajdasági Magyar Szövetség Szent István-napi központi rendezvénye

2024. augusztus 23.

14,00 - Tihany (Magyarország) - Tranzit fesztivál, panelbeszélgetés Határokon át – Hogy sikerült a rendszerváltoztatás utáni nemzetegyesítés? címmel

2024. augusztus 26.

13,00 - Szabadka - Egyeztetés a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar vezetésével

15,00 - Szabadka - Egyeztetés a Szabadkai Műszaki Szakfőiskola vezetésével

19,30 - Újvidék - Találkozó Goran Karadžićtyal, a Vajdasági Rádió és Televízió vezérigazgatójával és Juhász Andreával, a kettes csatorna fő- és felelős szerkesztőjével

20,00 - Újvidék - Vendégszereplés a Vajdasági Televízió Napjaink c. műsorában (élő)

2024. augusztus 27.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

11,00 - Szabadka - Találkozó Bunford Zsolttal, Orbán Viktor miniszterelnök balkáni különmegbízottjával

2024. augusztus 29.

11,00 - Szabadka - Egyeztetés Vicsek Annamária európai parlamenti képviselővel

2024. augusztus 30.

15,00 - Szabadka - Találkozó Nathalie Rayesszel, az USA zágrábi nagykövetével

2024. szeptember 1.

10,00 - Szabadka - A Városi Képviselő-testület városnapi ünnepi ülése

2024. szeptember 2.

13,00 - Bácskossuthfalva - A vajdasági magyar elsős diákok tanévnyitó központi ünnepsége

2024. szeptember 7.

10,45 - 23. Kötcsei Találkozó (Magyarország)

2024. szeptember 8.

10,00 - Doroszló - A Szentkút kisboldogasszonyi főbúcsúja

2024. szeptember 10.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)