Felvételi nélkül az egyetemre?

Előkészületben van három oktatási törvény, emellett Szerbia oktatásfejlesztési stratégiája – Az új középiskolai törvény legnagyobb újdonsága az általános és a szakmai érettségi vizsga – Az általánossal egyenes az út az egyetemekre, a szakmaival pedig csak meghatározott szakon belül lehet iratkozni

Csaknem húsz év után Szerbia új oktatásfejlesztési stratégia, valamint új általános iskolai, középiskolai és felnőttképzési törvény meghozatalán fáradozik. Várhatólag még e hónapban nyilvánosságra hozzák a törvénytervezeteket, azután előreláthatólag az év végéig, vagy a jövő év elejéig a törvényeket is meghozzák. A stratégia elvben nyilvános kellene, hogy legyen, de mégsem az, mivel még nem hangolták össze a törvényekkel. Mindebből kifolyólag természetes, hogy a találgatás megkezdődött: vajon az új előírások lehetővé teszik-e a távtanulást, az internet elsődleges szerephez jut-e, megmaradnak-e a felvételi vizsgák, a diákok választhatnak-e tantárgyakat, stb.

Az oktatásügyi minisztériumból kiszűrődő adatok szerint három oktatási törvény már nagyon közel áll ahhoz, hogy képviselők elé kerüljön, erre feltehetőleg még februárban sor kerül. A stratégia ugyanakkor csak ebben a hónapban kerül közvitára, vagyis igen hajmeresztő módon később kerül elfogadásra, mint azok a törvények, melyeknek valójában alapul kellene szolgálnia.

Az általános iskolát illetően az egyik legnagyobb újdonságnak számít a távtanulás lehetősége, amit a törvényhozó elsősorban beteg gyermekek, vagy az iskoláktól távol élő diákok oktatása esetében tart indokoltnak. Annak ellenére, hogy még mindig sokan ellenzik ennek a korosztálynak az ilyenfajta oktatási módszerét, a stratégia rugalmasan kezeli a kérdést, miszerint az adott körülmények diktálják a döntést. Ugyanez a stratégia például az egy váltásban történő oktatás szorgalmazását is magában foglalja, mint ahogyan azt az intést is, hogy az általános iskolás korú gyerekek heti terhelhetősége nem lépheti túl a 26–28 órát hetente, az alsós korosztálynál pedig a 18–22 órát. Végül az „adott körülmények” között dől el a lefektetett elvek fenntarthatósága.

A törvény kidolgozói között a középiskolai törvény előkészítése okozott legtöbb fejtörést – állítja Zoran Kostić, az oktatásügyi minisztérium középiskolai, szakmai-pedagógiai felügyelet kérdésében illetékes miniszterhelyettese. Kijelentése szerint az általános és szakmai érettségi vizsga dilemmája eldőlt, különválasztják őket, a vizsga programját azonban csak akkor tudják összehangolni a stratégiával, ha az elkészül. Miodrag Sokić a belgrádi Gimnáziumok Fórumának elnöke szerint az érettségi kérdése kulcsfontosságú szerepet játszott a középfokú oktatást megrendszabályozó, még készülő törvényben, vagyis új törvényre is az érettségi megváltoztatása miatt volt szükség. A legfontosabb változás e téren tehát az lesz, hogy a végzős gimnáziumi tanulók általános érettségit tesznek, miután nem kell felvételi vizsgát tenniük az egyetemre. Egyes egyetemi karok, mint pl. a Művészeti Akadémiák bizonyosan a továbbiakban is előszűrés után választják ki hallgatóikat, de a karok többsége elfogadja majd a gimnáziumi és a szakközépiskolákban tett érettségit. A cél az, hogy a gimnáziumokból egyenes út vezessen az egyetemi képzés felé. A szakközépiskolai tanulók előtt sem csukódnak be az egyetemi karok ajtajai. Ezekben a tanintézményekben a tanulók szakmai érettségi vizsgát tesznek, amivel lezárhatják tanulmányaikat, de az nem fog „automatikus belépőt” jelenteni a felsőfokú intézmények valamelyikébe. Amennyiben egy szakközépiskolai diák egyetemre akar iratkozni, általános érettségit is kell tennie, de csak abban az esetben, ha nem az adott szakon folytatja tanulmányait. Sokić értelmezése szerint tehát aki egészségügyi középiskolából gépészeti karra kíván iratkozni, általános érettségi vizsgára kényszerül, ám gépészeti középiskolából a szakmai érettségi is elegendő lesz ahhoz, hogy megkezdje egyetemi tanulmányait.

Az új törvény ezenkívül erősíti a középiskolák nevelői szerepét, szorgalmazza a gimnáziumokban a választható tárgyak bevezetését, az iskolákat arra kényszeríti majd, hogy pótvizsgáztatás előtt az adott tantárgy évi óraszámának mintegy 10 százalékát kell újra a tanulókra fordítani pótoktatás keretében, ezenkívül elektronikus napló- és adatvezetést irányoz elő.

A készülő törvények kérdésében a szakszervezetek is megszólaltak, az Unió például sérelmezi, hogy a törvény nem teszi kötelezővé a középiskolát, ezenkívül zavarosan határozta meg az érettségi fogalmát, és továbbra sem szavatolja semmi, hogy egyes osztályokban nem ül majd akár negyven diák is. Kimaradt továbbá a választható tárgyak előadóinak státusa, a testi-szellemi fejlődésben hátrányos helyzetben levő tanulók helyzetének definiálása, és sok más létfontosságú kérdés tisztázása.

A felnőttek oktatásával kapcsolatosan feltűnő, hogy Szerbiában nem létezik idevágó törvény, ezért a jövőben törvény írja majd elő a legalapvetőbb rendelkezéseket is, például azt, ki foglalkozhat felnőttképzéssel (általános és középiskolák, valamint olyan közvállalatok, amelyek alapvető tevékenységéhez hozzátartozik az oktatás), milyen formában lehet felnőttek képzését megszervezni (előadások, tanfolyamok, szemináriumok, műhelymunkák, fórumok, tanácskozások és mások).

A szakszervezetek, és más szakemberek ugyanakkor leszögezik, hogy mindehhez, vagyis az oktatás színvonalának, és a diákok tudásszintjének emeléséhez nem elegendőek csak csupán az új előírások, hanem széleskörű támogatást – beleértve emberi és anyagi ráfordítást –, kell biztosítani hozzá.

Huszonkilenc módosítási indítvány


Pásztor Bálint, a VMSZ parlamenti képviselője elmondta, hogy a készülő általános iskolai, a középiskolai, a felnőttképzésre vonatkozó és a tankönyvtörvény kapcsán összesen 29 módosítási indítványt terveznek benyújtani, amelyeket a tartományi oktatási titkársággal és a Magyar Nemzeti Tanáccsal együttműködve alakítottak ki.

– Ezeket az indítványokat három csoportba lehetne sorolni. Egyrészt szakmai és jogtechnikai módosítások, a másik kategóriába azok tartoznak, amelyek a törvényjavaslat szövegét a nemzeti tanácsokról szóló törvénnyel vagy az oktatási kerettörvénnyel hangolnák össze, és ezek az indítványok a nemzeti tanácsok hatásköreire vonatkoznak, az indítványok harmadik csoportja pedig a hatásköri törvénnyel hangolná össze ezeket a törvényjavaslatokat és Vajdaság Autonóm Tartomány hatásköreire vonatkoznának az oktatás területén – hallottuk a képviselőtől, aki néhány módosítási javaslatukról is szólt.

– Az általános iskolákról szóló törvénnyel kapcsolatban az egyik indítványunk az oktatás nyelvére vonatkozik: pontosítanánk, hogy milyen körülmények között folyhatna két nyelven az oktatás azon diákok esetében, akik valamely nemzeti közösséghez tartoznak. Továbbá milyen eljárásban kerülne a 15 főnél kevesebbet számláló tagozatok megnyitása a kisebbség nyelvén. Ehhez kapcsolódik az az indítvány, amely azt szabályozná, hogy az ilyen esetekben megkapott osztálynyitási engedély négy évre vonatkozzon, elsőtől negyedik osztályig és ötödiktől nyolcadik osztályig. Az általános iskolákról szóló törvényjavaslat teljesen figyelmen kívül hagyta a nemzeti tanácsok azon hatáskörét, miszerint alapítói jogokkal rendelkeznek. Az általános és középiskolai törvényre egyaránt vonatkozik, hogy az anyanyelvápolás választható tantárgy legyen. A nemzeti tanácsnak legyen hatásköre a záróvizsga anyagának a kidolgozási folyamatában.

– A középiskolákról szóló törvény esetében többek között a különböző típusú érettségi vizsgákról van szó. Azt javasoljuk, hogy ha az adott nemzeti közösség nyelvén történik az érettségizés, akkor a nemzeti tanácsnak legyen hatásköre az érettségi vizsgák programjának a meghatározásakor.

– A tankönyvtörvény esetében szintén a nemzeti tanácsokról szóló törvénnyel hangolnánk össze bizonyos javaslatokat. Azon tankönyvek használata, amelyeket egy adott nemzeti közösség anyaországában adtak ki, a nemzeti tanács megindokolt javaslatára történjen, a jóváhagyás a tartományi oktatási titkárságban történne.

– A felnőttképzési törvényre vonatkozóan a módosítási indítványok bizonyos szakmai, jogtechnikai részleteket szabályoznának, például, hogy a felnőttképzésben részt vevők diplomáját két nyelven, illetve idegen nyelven is ki lehessen adni. Fontos elmondani, hogy nem elsősorban az esti iskolákról van szó (amikor a felnőtt korúak befejezik az általános iskolai tanulmányaikat), hanem az átképzési lehetőségekről.

– Továbbra sem világos, hogy a parlament ebben az összetételben össze tud-e még ülni, de a VMSZ úgy gondolja, hogy meg kellene találni annak a módját, hogy ez megtörténjen még ebben a ciklusban és a törvények elfogadásra kerüljenek. Tavaly sikerült az oktatási kerettörvényt összhangba hozni a nemzeti tanácsokról szóló törvénnyel, többek között ennek köszönhetően nyerhette meg például az MNT a zentai önkormányzat ellen a közigazgatási pereket, mert megszűnt az összeütközés a két törvény között. Ezek a fontos törvények is – a mi módosítási indítványaink elfogadása esetén – összhangban lennének az oktatási kerettörvénnyel is, a nemzeti tanácsokról szóló törvénnyel is és a Vajdaság hatásköreit szabályozó törvénnyel is, és megfelelő keretet jelentenének a magyar nyelvű oktatás továbbfejlesztése szempontjából – magyarázta Pásztor Bálint.

N-a, t.r.

2024. június 11.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

08,00 - Szabadka - Találkozó Lánszki Regő magyar építészeti államtitkárral és az ÉMI Nonprofit Kft. képviselőivel, majd az Avilai Szent Teréz székesegyház bejárása

2024. június 12.

18,00 - Budapest - A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma (KMKF) Állandó Bizottságának ülése

2024. június 13.

09,00 - Budapest - A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma (KMKF) ülése

2024. június 14.

10,00 - Zenta - A Réel Chocolate Manufaktúra új boltjának ünnepélyes megnyitója

18,00 - Kúla - A Magyar Szó napilap Magvető mezőgazdasági mellékletének gálaműsora és a kúlai Népkör MMK évadzáró műsora

2024. június 15.

11,00 - Csantavér - Részvétel a falunapi programokon

2024. június 16.

11,00 - Szabadka - Megemlékezés a szabadkai zsidók deportálásának évfordulója alkalmából

2024. június 17.

10,00 - Belgrád - Találkozó Aleksandra Đurovićtyal, Szerbia magyarországi nagykövetével

14,00 - Belgrád - Interjú az MTI-nek

2024. június 18.

11,00 - Szabadka - Egyeztetés msgr. Fazekas Ferenc szabadkai megyéspüspökkel

17,00 - Magyarkanizsa - A Vajdasági Magyar Szövetség 30. születésnapjának megünneplése

2024. június 20.

13,00 - Topolya - A Prosperitati Alapítvány munkatársainak éves találkozója

2024. június 22.

10,00 - Fiume - Kárpát-medencei nemzetpolitikai konferencia

2024. június 24.

10,00 - Belgrád - Találkozó Aleksandar Vučić köztársasági elnökkel

2024. június 25.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

2024. június 26.

16,30 - Szabadka - Találkozó Miloš Vučević miniszterelnökkel, a Szerb Haladó Párt elnökével

2024. június 28.

18,00 - Szabadka (Zorka HK) - XII. Buckai Lángos Fesztivál

2024. június 29.

10,00 - Szabadka - XI. Jótékonysági Levendulanapok

2024. július 1.

08,50 - Szabadka - A győri Czuczor Gergely Bencés Gimnázium és Kollégium szerbiai tanulmányúton levő diákjainak és tanárainak fogadása

12,00 - Budapest - Találkozó Lázár János országgyűlési képviselővel, Magyarország építési és közlekedési miniszterével

17,00 - Hajdújárás - a VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2024. július 2.

16,00 - Révfülöp - A Mathias Corvinus Collegium Partnertalálkozója

2024. július 3.

11,00 - Nagybecskerek - Találkozó msgr. Mirko Štefkovićtyal, a Nagybecskereki Egyházmegye püspökével

12,00 - Nagybecskerek - Találkozó a VMSZ helyi vezetőivel

2024. július 4.

10,00 - Kishegyes - A XXI. Vajdasági Szabadegyetem nyitóünnepsége és panelbeszélgetés Délvidéki kerekasztal címmel

17,00 - Szabadka - A VMSZ Szabadkai Városi Szervezete Tanácsának ülése

2024. július 5.

19,30 - Belgrád - Nyitóünnepség és Magyarország belgrádi nagykövetének fogadása az Európai Unió Tanácsa magyar elnöksége alkalmából

2024. július 8.

10,00 - Újvidék - Találkozó Juhász Bálinttal, Vajdaság AT Képviselőházának elnökével

10,30 - Újvidék - Találkozó Maja Gojkovićtyal, a Tartományi Kormány elnökével

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2024. július 9.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

2024. július 10.

09,00 - Szabadka - A Városi Képviselő-testület alakuló ülése

2024. július 11.

13,00 - Budapest - Találkozó Nagy János Miniszterelnöki irodát vezető államtitkárral

2024. július 12.

10,00 - Szabadka - Találkozó Goran Karadžićtyal, az Vajdasági Rádió és Televízió vezérigazgatójával

2024. július 14.

10,30 - Hajdújárás - VIII. Rózsa Sándor Fesztivál

2024. július 15.

11,00 - Szabadka - A Vajdasági Televízió Napjaink c. műsorának felvétele (adásban júl. 22-én, 20,00 órakor)

2024. július 22.

11,00 - Magyarkanizsa - A Birkózókat ábrázoló szobor avató ünnepsége a Vajdasági Birkózóakadémia udvarában

12,00 - Magyarkanizsa - Találkozó Németh Szilárd országgyűlési képviselővel, a Fidesz alelnökével, a Magyar Birkózók Szövetségének elnökével és Željko Trajkovićtyal, a Szerb Köztársaság Sportminisztériumának segédminiszterével, a Szerbiai Birkózó Szövetség volt elnökével

14,00 - Zenta - Találkozó Burány Hajnalka polgármesterrel és a zentai önkormányzat új vezetőségével

2024. július 23.

12,00 - Belgrád - Parlamenti ülés (I. rendkívüli ülés)

2024. július 24.

14,00 - Szabadka - A Zsinagóga Alapítvány igazgatóbizottsági elnöki tisztségének hivatalos átadása Gyivánovity Dánielnek 

2024. július 26.

09,30 - Tusnádfürdő, Erdély - XXXIII. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor, nemzetpolitikai kerekasztal, előadás megtartása 

13,30 - Tusnádfürdő, Erdély - Részvétel Orbán Viktor miniszterelnök által tartott munkaebéden

2024. július 27.

10,30 - Tusnádfürdő, Erdély - XXXIII. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor, Orbán Viktor miniszterelnök beszéde

2024. július 28.

18,00 - Rendezvény az aracsi pusztatemplom emléknapja alkalmából

2024. július 30.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés (az I. rendkívüli ülés folytatása)

2024. július 31.

11,30 - Szabadka - Találkozó dr. Szalai Zoltánnal, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) főigazgatójával

12,00 - Szabadka - Közös sajtótájékoztató dr. Szalai Zoltánnal, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) főigazgatójával

2024. augusztus 16.

11,00 - Budapest - A Kallós Zoltán Külhoni Magyarságért Díj ünnepélyes átadása

18,00 - Újvidék - A Magyar Nemzeti Tanács ünnepi műsora államalapító Szent István király szentté avatásának évfordulója alkalmából

2024. augusztus 17.

16,00 - Szabadka - Találkozó dr. Hankó Balázzsal, Magyarország kultúráért és innovációért felelős miniszterével

17,00 - Szabadka - Ünnepi szentmise a Szent Teréz Székesegyházban

19,30 - Palics - A Vajdasági Magyar Szövetség Szent István-napi központi rendezvénye

2024. augusztus 23.

14,00 - Tihany (Magyarország) - Tranzit fesztivál, panelbeszélgetés Határokon át – Hogy sikerült a rendszerváltoztatás utáni nemzetegyesítés? címmel

2024. augusztus 26.

13,00 - Szabadka - Egyeztetés a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar vezetésével

15,00 - Szabadka - Egyeztetés a Szabadkai Műszaki Szakfőiskola vezetésével

19,30 - Újvidék - Találkozó Goran Karadžićtyal, a Vajdasági Rádió és Televízió vezérigazgatójával és Juhász Andreával, a kettes csatorna fő- és felelős szerkesztőjével

20,00 - Újvidék - Vendégszereplés a Vajdasági Televízió Napjaink c. műsorában (élő)

2024. augusztus 27.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

11,00 - Szabadka - Találkozó Bunford Zsolttal, Orbán Viktor miniszterelnök balkáni különmegbízottjával

2024. augusztus 29.

11,00 - Szabadka - Egyeztetés Vicsek Annamária európai parlamenti képviselővel

2024. augusztus 30.

15,00 - Szabadka - Találkozó Nathalie Rayesszel, az USA zágrábi nagykövetével

2024. szeptember 1.

10,00 - Szabadka - A Városi Képviselő-testület városnapi ünnepi ülése

2024. szeptember 2.

13,00 - Bácskossuthfalva - A vajdasági magyar elsős diákok tanévnyitó központi ünnepsége

2024. szeptember 7.

10,45 - 23. Kötcsei Találkozó (Magyarország)

2024. szeptember 8.

10,00 - Doroszló - A Szentkút kisboldogasszonyi főbúcsúja

2024. szeptember 10.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)