Érvényesek a régi útlevelek
Nem lesznek alapbíróságok Óbecsén, Zentán és Topolyán
A Vajdasági Magyar Szövetség ellenállása ellenére a Liberális Demokrata Párt biztosította a szavazáshoz szükséges többséget tegnap a Szerbiai Képviselőházban. A váratlan segítség lehetővé tette az igazságügyi törvénycsomagok elfogadását, meghosszabbították az régi útlevelek érvényességi idejét és vitázni kezdtek az állami költségvetésről. A Magyar Koalíció frakcióvezetője szerint egy kisebbségellenes törvényt fogadott el a parlament. Az ellenzék szerint az LDP már a hatalmi többség része.
Annak ellenére, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség képviselői nem kívánták biztosítani a szavazáshoz szükséges létszámot a Szerbiai Képviselőházban, mivel a kormány nem fogadta el módosítási javaslataikat a bíróságok székhelyeiről szóló törvénytervezettel kapcsolatban, tegnap mégis sorra került az ülés és megszavazták a napirenden lévő törvényeket. A parlamenti többséget a Liberális Demokrata Párt képviselői biztosították, miután tegnap reggel röviden egyeztettek Slavica Đukić Dejanović házelnökkel. Az LDP segítségével a parlament így a szavazáshoz szükséges és hatalmi többséget jelentő 126 helyett, 133 képviselővel kezdte meg a az ülést.
Pásztor Bálint az MK frakcióvezetője szerint a parlament kisebbségellenes törvényt fogadott el tegnap.
– A parlament ma egy Európa- és kisebbségellenes törvényt fogadott el azzal, hogy elfogadta a bíróságok székhelyeiről és hatásköreiről szóló törvényt olyan formában, ahogy azt a kormány benyújtotta. Egyértelművé vált, hogy a 14 község közül ahol a nemzeti kisebbség jelenti a többséget, csupán kettő községben, illetve városban fog alapbíróság lenni: Szabadkán és Novi Pazarban – nyilatkozta lapunknak Pásztor Bálint.
Mint megjegyezte a törvény Európa-ellenességét az bizonyítja, hogy Magyarországon is minden kisvárosnak van alapbírósága, ebből kifolyólag nem az Európai Unió követelte Szerbiától a bíróságok számának radikális csökkentését.
Az LDP pálfordulásával kapcsolatban a frakcióvezető elmondta, hogy a liberálisoknak sikerült a VMSZ másfél hónapos törekvéseit tönkretenniük.
– Egy hajszálon múlott, hogy nem vonták vissza a törvényt a parlamenti procedúrától, ahogy mi azt javasoltuk. Ugyanakkor egy hajszálon múlott, hogy nem bukott meg ez a törvény és nem került sor újabb egyeztetésekre, amelynek eredményeképpen egy sokkal jobb törvényt tudott volna a parlament elfogadni, de csak az LDP tudja miért tette ezt – mondta az MK frakcióvezetője.
A parlamenti képviselő meglepődött a liberálisok lépésén, mert mint elmondta Čedomir Jovanović pártja eddig azt bizonygatta, hogy csak az európai szabvány szerint elkészült törvényeket hajlandó elfogadni.
– Teljesen érthetetlen számomra, hogy miután az LDP ugyanazokkal az érvekkel támadta a javaslatokat, mint mi, mégis miért vált szemmel láthatóan elvszerűtlenné – mondta Pásztor Bálint.
A Magyar Koalíció képviselői nem kívánják megdönteni a kormányt, hiszen nem ellenük foglaltak állást, hanem a bíróságok székhelyeiről szóló törvény ellen, mondta ugyanakkor a parlamentben Pásztor Bálint, az MK frakcióvezetője.
Čedomir Jovanović, az LDP frakcióvezetője a hatalmi koalícióhoz való fordulását azzal magyarázta, hogy szavazataikkal biztosították a parlament további munkáját és ezzel megszüntették a kormány által okozott haláltusát.
– Mindössze három percet beszélgettem a házelnökkel, és miután világossá vált számunkra, hogy másként nem lehet megoldani a problémát, a polgárok érdekeit tartva szem előtt megszüntettük a parlament blokádját – mondta Jovanović.
Mint megjegyezte még várat magára az útlevelekről szóló törvény, a költségvetés és reméli, hogy tettükben sokan felismerték azt a politikát, amelyre a szerb társadalomnak szüksége van.
ÚJ KORMÁNYPÁRT?
Az ellenzék ugyancsak meglepettségét fejezte ki és azt tartja, hogy hatalmi koalíció nincs többségben. Dragan Todorović, a Szerb Radikális Párt frakcióvezetője szerint az LDP és a Szerb Haladó Párt a kormánnyal egy gazdasági koalíciót alkotott meg. Véleménye szerint a SZHP képviselői azért nem vettek részt a szavazáson, mert akkor kénytelenek lettek volna úgy szavazni, ahogy korábban vélekedtek a törvénytervezetekről.
Miloš Aligrudić, a Szerbia Demokrata Párt frakcióvezetője szerint a kormány hasonló helyzetekben már csak az LDP segítségével tud eredményesen dolgozni és mivel biztosították a szavazáshoz szükséges létszámot bebizonyították, hogy teljes egészében a kormány részévé váltak.
– A SZHP kimaradása szintén a hatalmi koalíció munkáját támogatta, mert ha megjelentek volna a parlamentben lehet, hogy sikerült volna megbuktatni a legkritikusabb, a bíróságok székhelyeiről szóló törvényt – mondta a frakcióvezető.
Az SZHP ugyanakkor közleményt adott ki, miszerint az LDP a kvórum megadásával bebizonyította, hogy nem számít komoly ellenzéknek. Bebizonyosodott, hogy a kormány ütőkártyája nem az SZHP, hanem az LDP, valamint az is, hogy a liberálisok a kormány szerves része, áll a közleményben.
A hatalmi koalíció komolytalan, szervezetlen és bizonyossá vált, hogy nincsenek többségben összegezte Velimir Ilić, az Új Szerbia frakcióvezetője, majd hozzátette: a liberálisok tette szégyent jelent Szerbia és az LDP számára is.
2009
Annak ellenére, hogy az LDP mellet az MK sem támogatta a bíróságok székhelyéről szóló törvényt, a parlament 123 szavazattal mégis elfogadta. A napirendre került igazságügyi törvénycsomag után, a közbeszerzésről, a hitel biztosításáról, az állami tisztségviselőkről és az úti okmányokról szóló törvényeket fogadták el.
Az úti okmányokról szóló törvény módosítására 217 képviselő szavazott, így a régi útlevelek érvényességi ideje 2009 vége lett.
A törvények elfogadása után a parlament az állami költségvetésről kezdett el vitázni. Slobodan Milosavljević kereskedelmi miniszter szerint a költségvetést még az idén elfogadják és nem lesz szükséges átmeneti intézkedésekre. Miloš Aligrudić, az SZDP frakcióvezetője szerint pedig a költségvetés megvalósíthatatlan és magát a recessziót fogja elősegíteni.
– A mezőgazdaság meg lesz fojtva – figyelmeztetett a frakcióvezető.
A 2009-es állami költségvetéssel 698,8 milliárd bevétel és 748,8 milliárd dinár kiadás várható. Az ülésen részt vett Diana Dragutinović pénzügyminiszter is.
DIÓSI ÁRPÁD