Elfogadták a költségvetést
Sem a Tartományi Képviselőház, sem a VMSZ módosítási indítványait nem fogadta el a köztársasági parlament
A Szerbiai Képviselőház pénteken elfogadta a 2014-es állami költségvetést. A bevételek jövőre 929,94 milliárd, a kiadások pedig 1113 milliárd dinárt tesznek ki. Az államháztartási hiányt 183 milliárd dinárban határozták meg, ami a bruttó hazai termék 4,6 százaléka. A költségvetést 134 képviselő támogatta szavazatával, 40-en ellene szavaztak, egy képviselő pedig tartózkodott.
A Vajdasági Magyar Szövetség két módosítási indítványa közül egyiket sem fogadta el a parlament, ezeket egyedül az ellenzékiek egy része támogatta a szavazás alkalmával. A párt frakciója az egyik módosítási indítványban 150 millió dinár elkülönítését javasolta a szabadkai Népszínház épületének a felújítására, a másikban pedig a jövőre megtartandó nemzeti tanácsi választások lebonyolításához szükséges pénz elkülönítését indítványozta, mivel ezt a kormány elfelejtette megtenni.
Pásztor Bálint, a VMSZ frakcióvezetője a pénteki vita során arra emlékeztette a képviselőket, hogy a köztársasági kormány 2006 decemberében szerződést írt alá a szabadkai Népszínház felújításáról. A szerződés értelmében a költségek 45 százalékát a köztársasági kormánynak, 45 százalékát a tartományi kormánynak, 10 százalékát pedig Szabadka városának kell fedeznie. A 2006 decembere óta tisztséget betöltő művelődési miniszterek mindegyike azt hangsúlyozta, hogy a szabadkai Népszínház felújítása kiemelt jelentőségű projektum, mutatott rá Pásztor, majd megjegyezte, hogy ennek ellenére a köztársasági kormány 2009-től egyetlen dinárt sem különített el a projektumra. Addig, vagyis 2006 és 2009 között, a köztársaság 229 millió dinárt, a tartomány pedig 243 millió dinárt különítette el erre a célra.
Mint azt Pásztor Bálint kifejtette: tudja, hogy Szerbiában nehézségek merülnek fel az alkotmány tiszteleteben tartásával, valamint a törvények alkalmazásával kapcsolatban.
– Azt is tudom, hogy a joguralom elveinek a megvalósulásával kapcsolatban is hiányosságok jellemzőek. Mindennek ellenére botrányosnak tartom, hogy létezik egy, a köztársasági kormány részéről is aláírt szerződés, amelyet évek óta nem tartanak be. A szerb kormány úgy tesz, mintha nem létezne a szerződés, vagy mintha a projektum már befejeződött volna, nekünk szabadkaiaknak és mindenki másnak pedig el kell viselnünk a város közvetlen központjában tornyosuló betonkolosszust. A szabadkai színjátszás 200 éves tradícióra tekint vissza. A városban magyar és szerb nyelvű társulat is működik. Jómagam szükségesnek tartom a horvát nyelvű társulat megalapítását is. A szabadkai Népszínháznak és társulatainak épület nélkül és embertelen körülmények között kell dolgozniuk – fogalmazott Pásztor.
A VMSZ frakcióvezetője a folytatásban megindokolta, hogy miért pont 150 millió dinár elkülönítését indítványozták. Egyrészről azért, mert ezt az összeget tartják reálisnak, másrészről pedig azért, mert Bojan Pajtić, a tartományi kormány elnöke néhány hónappal ezelőtt az építkezésre ellátogatva azt ígérte, hogy a vajdasági költségvetésből a következő három évben nagyjából 150 millió dinárt fognak erre a célra elkülöníteni.
– Nem értek egyet a pénzügyminiszterrel, hogy a költségvetésben nincsen elegendő eszköz a 150 millió dinár elkülönítésére. A büdzsében 1,6 milliárd dinárt irányoztak elő már megkezdett projektumok finanszírozására. Ebből a pénzből 763 millió dinárt az M1.11 Kragujevac–Batočina nagyberuházási projektumra terveztek be. Ez azt jelenti, hogy marad 838 millió dinár, amely vonatkozásában egyetlen konkrét projektumot sem neveztek meg. Elképzelhető, hogy annak az összegnek is már megvan a helye, ez azonban nem derül ki a költségvetésből – érvelt Pásztor.
Válaszában Lazar Krstić pénzügyminiszter javarészt hárított, és végül kifejtette, hogy a szabadkai Népszínházzal, illetve a munkálatokkal kapcsolatos kérdésekkel a művelődési minisztériumot kell felkeresni.
A Vajdaság Autonóm Tartomány képviselőháza által benyújtott három módosítási indítványt sem fogadta el a köztársasági parlament. A vajdasági parlament az alkotmányban előírt hétszázalékos költségvetési részesedést kívánta elérni. Módosítási indítványaival a tartományi parlament azt is megpróbálta kieszközölni, hogy a Vajdaságnak elkülönített összeg háromhetedét – szintén az alkotmánnyal összhangban – nagyberuházásokra fordíthassák.
Egyébként a képviselők közötti leghevesebb vita az első világháború kitörésének százéves évfordulója alkalmából jövőre megrendezendő megemlékezésekre és rendezvényekre elkülönített 620 millió dinár miatt alakult ki. A Demokrata Párt követelte, hogy ezt az összeget 180 millió dinárral csökkentsék.
A költségvetés tervezésekor abból indultak ki, hogy a GDP jövőre legfeljebb egy százalékkal fog növekedni. A személyi fogyasztás esetében 1,8 százalékos, az állami fogyasztás esetében pedig 2,2 csökkenésre számítanak. Az idei pótköltségvetéshez képest a következő évi büdzsében 3,5 százalékkal csökkent az állami támogatásokra szánt keret. A visszafizetendő hitelek kamatjai az idei évhez képest 24,3 százalékkal lesznek nagyobbak. A tervek szerint 2014 áprilisában 0,5 százalékkal, októberben pedig egy százalékkal fog emelkedni az állami alkalmazottak fizetése.
Vladimir Cvijan, a Szerb Haladó Párt képviselője már előre bejelentette, hogy a költségvetés ellen fog szavazni, valamint felszólította Tomislav Nikolić államfőt, hogy ha a képviselőház megszavazza a büdzsét, akkor ne írja azt alá, mert az államadósságok 11 milliárd euróval való növelését, legalább 60 ezer munkás elbocsátását és a bérek csökkentését fogja eredményezni.
P.E.