Elfogadták a költségvetést
A Vajdasági Magyar Szövetség képviselői a javaslat ellen szavaztak – A Demokrata Párt felülvizsgálná a legnagyobb magyar párt hatalmi koalícióhoz való hozzáállását
A Szerbiai Képviselőház tegnap több napi vita, valamint a Vajdasági Magyar Szövetség képviselőinek bejelentése után, hogy nem támogatják a 2010-es évi állami költségvetést, mégis megszavazta azt. Az elmúlt napok legégetőbb kérdése az volt, hogyan pótolja a szerb kormány a hiányzó magyar szavazatokat, azonban az utolsó pillanatban mégis megoldották a problémát. A jövő évi költségvetésre 127-en igennel és 4-en nemmel szavaztak. Egyes pártok szerint a VMSZ többé nem támogatja a hatalmi koalíciót.
A 2010-es évi állami költségvetésről szóló szavazást tegnap délelőtt 11 órakor kezdték volna meg, azonban elhalasztották azt egy órával későbbre, indokolatlanul. Nem sokkal később megérkezett a hír, hogy Riza Halimi, a kisebbségi frakció albán képviselője voksolni fog a költségvetésre, mondván: valamennyivel megnőtt a kisebbségeknek szánt pénzösszeg. Megjegyezzük, hogy pénteken a Preševo-völgyi Albán Koalíció parlamenti képviselője kijelentette, már hónapok óta nem támogatja a kormány javaslatait, majd megjegyezte, hogy elégedetlen a Dél-Szerbiába szánt összegekkel, így nem biztos abban, támogatni fogja-e a költségvetést. Rajta kívül még két független képviselő jelentette be később támogatási szándékát: Vladan Batić, aki eredetileg a Liberális Demokrata Párt képviselője volt és Jovan Damjanović, aki pedig a Szerb Radikális Párt színeiben jutott be korábban a parlamentbe.
A Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselői még tíz nappal ezelőtt bejelentették, nem támogatják a költségvetést, mert nem biztosítja Vajdaság számára a költségvetés összegének 7 százalékát, amit az alkotmány szavatol.
Annak ellenére, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség 4 parlamenti képviselője a 2010-es költségvetés ellen szavazott, a hatalmi koalíció biztosítani tudta a jogszabály elfogadásához szükséges parlamenti többséget, sőt a szükséges szavazatszámot egy személlyel még meg is haladta. A 2010. évi költségvetés 107 milliárd dináros (1,12 milliárd euró) hiányt tervez a 656 milliárd dinár (6,84 milliárd euró) bevétel és 763 milliárd dinár (7,96 milliárd euró) kiadás alapján. A költségvetés mellett a tegnapi szavazás során a Szerbiai Képviselőház elfogadta annak kísérőtörvényeit, valamint öt nemzetközi egyezményt is. A képviselők megszavazták többek között a nyugdíjbiztosításról szóló törvény módosítását is, amely szerint 2010-ben a 2008-as év decemberi szintjén fagyasztják be a nyugdíjakat, valamint megerősítették azt a törvényt is, amely engedélyezi, hogy Szerbia 25 millió dollár értékben eladósodjon a belgrádi Eurobanknál nukleáris létesítmények kezeléséről szóló projektumok pénzelése érdekében.
A szavazást követően Nada Kolundžija, az Európai Szerbiáért frakciócsoport vezetője bejelentette, hogy a hatalmi koalíción belül tárgyalni fognak a Vajdasági Magyar Szövetség tettével kapcsolatban, miszerint megvonták a 2010-es állami költségvetés támogatását.
– Ez egy olyan kérdéskör, amelyről komolyan kell tárgyalnunk. Azoknak, akik a költségvetés ellen szavaztak, felül kellene vizsgálniuk hozzáállásukat – nyilatkozta a frakcióvezető.
Szavai szerint a költségvetésre mindenki szavazott, aki megértette elfogadásának fontosságát. Mint megjegyezte, a költségvetés elfogadása szükséges volt, hogy a Nemzetközi Valutaalappal közösen megteremthessék a makrogazdasági stabilitást Szerbiában és azt üzenhessék a külföldi befektetőknek, hogy Szerbia várja őket.
A szavazás előtt szigorúbban fogalmazott Oliver Dulić, környezetvédelmi miniszter, aki figyelmeztette a VMSZ képviselőit, hogy amennyiben nem szavazzák meg a költségvetést, a Demokrata Párt felülvizsgálhatja szerepüket a hatalmi koalícióban.
– Számunkra a legfontosabb Szerbia politikai stabilitása és ezért hamarosan elbeszélgetünk a VMSZ parlamenti képviselőivel – mondta Dulić.
Pásztor Bálint, a VMSZ parlamenti képviselője és a kisebbségi frakció vezetője még tíz nappal ezelőtt felkérte a Vajdasági Szociáldemokrata Liga parlamenti képviselőit, hogy együtt védjék meg Vajdaság érdekeit. A VSZL képviselői azonban elutasították ezt, amikor is bejelentették, hogy támogatni fogják a költségvetést.
– A VMSZ módosítási indítványával kapcsolatban úgy gondoljuk, nem az a fontos, hogy az indítványt elfogadják, hanem az, hogy biztosítani tudjuk a hosszú távú megoldást, vagyis Vajdaság vagyonának visszaszármaztatását – nyilatkozta pénteken a Magyar Szónak Aleksandra Jerkov, a VSZL parlamenti képviselője.
Nenad Čanak, a VSZL elnöke a szavazást követően kijelentette, hogy a VMSZ azzal, hogy a költségvetés ellen szavazott, bebizonyította, hogy nem támogatja a szerb kormányt.
– Mindenhol, a politikai elméletben és a gyakorlatban is egyaránt, abból látszik, valaki támogatja-e a kormányt, hogy megszavazza-e a költségvetést vagy sem. A mai szavazás üzenete az volt, hogy a VMSZ nem támogatja Mirko Cvetković kormányát – jelentette ki a VSZL elnöke.
Ugyanakkor Pásztor Bálint nyilatkozatában megjegyezte, hogy a szavazás ellenére is a hatalmi koalíció részének tartják magukat és támogatják a szerb kormányt. Mint azt lapunknak is megjegyezte, egyedül ők azok, akik felülvizsgálhatják, hogy a hatalmi koalícióhoz tartoznak vagy sem.
A VMSZ pártján áll valamelyest a G17 Plusz. Vlajko Senić, a párt parlamenti frakcióvezető-helyettese meggyőződésének adott hangot, miszerint a tegnapi szavazás kimenetele nem azt jelenti, hogy a VMSZ parlamenti képviselői többé nem támogatják a szerb kormányt.
– Ami minket illet, biztosak vagyunk abban, hogy az, ami a költségvetésről szóló szavazáson történt, félreértés eredménye, és reméljük, a közeljövőben megoldjuk ezt, hogy a következő szavazás alkalmával már pontosabban tudjuk, mi jár Vajdaságnak – vélekedett Senić.
A Szerbiai Képviselőház a szavazást követően új ülésszakot kezdett, amelynek összesen 24 napirendi pontja van. Elsőként az integrált védelmi rendszerről szóló törvénytervezetről vitáztak, amely szerint többek között összekapcsolnák a különleges helyzetekről és a tűzvédelemről szóló törvényeket, hogy hatékonyabban tudják kezelni a természeti katasztrófahelyzeteket.
dió