Dr. Pásztor Bálint, a képviselő-testület elnöke átadta a Dr. Bodrogvári Ferenc-díjakat
Dr. Pásztor Bálint, Szabadka Város Képviselő-testületének elnöke ma este A Városháza díszterében ünnepélyes keretek között átadta a Dr. Bodrogvári Ferenc-díjakat. Szabadka Város Képviselő-testülete a 2023. május 4-én megtartott 35. ülésén a Címeket és Elismeréseket Odaítélő Bizottság javaslatára döntést hozott arról, hogy a 2022. évben nyújtott kiemelkedő alkotásáért és figyelemre méltó tevékenységéért Dr. Bodrogvári Ferenc-díjat adományoz Mándity Kornél kerámiaművésznek, Ábrahám Máté okleveles zenésznek és Danijela Stankić képzőművészettanárnak.
A díjazottakat és az ünnepségen egybegyűlteket köszöntve dr. Pásztor Bálint elmondta, a filozófus, egyetemi tanár és író, városunk jeles személyisége, emberi számítás szerint 44 teljes évet kapott a gondviseléstől. Amit azonban e tragikusan rövid idő alatt teremtett, nem csak a városa által alapított díj odaítélésével került elismerésre, de a díj azóta az ő nevét viseli.
„Most, amikor én is életem 45-ik évébe léptem azt gondolom, egyben kiváltság és kötelesség tudásunkkal, képességeinkkel a lehető legtöbbet létrehozni. Életműve legyen előttünk példa. Örömmel állok itt ismét, most már harmadik alkalommal, hogy átadhassam a Dr. Bodrogvári Ferenc-díjakat. Azért öröm ez számomra, mert látni, hogy évről-évre keletkeznek értékek, kiemelkedő eredmények, itthon és külföldön egyaránt elismerést nyerő munkák, projektek, alkotások – ez pedig a közéleti szerepvállalás egyik legerősebb ösztönzője“ – mondta dr. Pásztor Bálint.
Kiemelte, a tehetséges fiatal emberek kiváló munkássága által bizonyosságot nyer, hogy értelme van küzdeni, forrásokért lobbizni, újabb lehetőségek után kutatni, még akkor is, ha az életkörülmények fenntartása és jó esetben javítása már önmagában is nagyon sok erőfeszítéssel jár e kihívásokkal teli időszakban.
„Akik ezt mégis megtesszük, tudjuk: sosem volt könnyű, és minden időszaknak megvan a maga nehézsége, de ezzel együtt vállaljuk a feladatot. Nyilván nem mond igazat az, aki azt állítja: még nem fáradt el a szüntelen küzdelemben, nem szegte kedvét egy-egy kudarc, vagy akiben nem tudatosodott volna, hogy a körülményeket sokkal magasabb szintű érdekek és a világot is megrázó események befolyásolják, mintsem, hogy azokra egy kis országból hatni lehessen...“ – véli dr. Pásztor Bálint.
Szavai szerint ma éppen azokat ünnepeljük, akik mindezeket ugyanúgy látják és érzékelik, elkerülhetetlen, hogy az ő életüket is mindez ne érintené, de teszik a dolgukat, megtalálták az önkifejezés módját, ráadásul úgy, hogy azzal nem csak saját világukat élik meg és találnak lehetőségre, örömre, vigaszra, akár anyagi biztonságra, hanem szűkebb és tágabb pátriájuk szellemi kincseit is gyarapítják.
„Hogyne lenne okunk ünneplésre! Itt vannak ők, akik megmutatják hogyan kell ezt: hittel, szeretettel, kitartással, bizakodással, magas szakmai tudással… De hiszen ennél nem is kell több! Mert ez a maradandó értékek létrehozásán, a tiszteletet kiváltó sokoldalúságból születő eredményen, művészi munkán túl példát mutat arra, hogyan kell“- hangsúlyozta ki a képviselő-testület elnöke.
S hozzátette, így áll össze a mi kis világunk, közösségünk, a város élete, de a tágabb világ is.
„Hogy mindenki teszi a dolgát. Amit szeret, amit tud, amihez ért. Megvalósítja álmát, elképzelését, céljait. Ki mit támaszt maga elé. A mi dolgunk pedig, hogy ebből is erőt merítve dolgozzunk tovább, hogy minden lehetőséget felkutassunk, és azokat városunk javára fordítsuk“ – mondta dr. Pásztor Bálint.
„Hogy nincs lehetetlen, és a leküzdhetetlen akadályok kihívássá szelídíthetők, azt megmutatta nekünk Danijela Stankić. Hogy a szülőföld szeretete és a helyi teremtett értékek tisztelete ars poetica is lehet, műalkotások létrehozásának motívuma, tárgya, tartalma és üzenete, azt Mándity Kornél élete és alkotótevékenysége bizonyítja. Hogy a tehetség az alkotóművészet mellett miként fogható be számos és szerteágazó tevékenységbe, az ifjú korosztály nevelésétől, az ismeretek átadásán át a művészet és a szakma népszerűsítésébe, azt Ábrahám Máté sokoldalúságából láthatjuk. Gratulálunk nekik, és köszönjük, hogy életmódjukkal, tevékenységükkel és alkotásaikkal gazdagítanak bennünket” – zárta üdvözlő beszédét dr. Pásztor Bálint.
Danijela Stankić a Dr. Bodrogvári Ferenc-díjat utólag fogja átvenni. A díjátadón jelen volt Dr. Bodrogvári Ferenc özvegye, Varga Bodrogvári Gyöngyi is, akit dr. Pásztor Bálint, a képviselő-testület elnöke szeretettel és tisztelettel köszöntött, egy csokor virággal köszönve meg, hogy eleget tett a meghívásnak, és részt vett az ünnepségen.
A Dr. Bodrogvári Ferenc-díj átadóját a Szabadkai Zeneiskola növendékei tették még ünnepélyesebbé alkalmi műsorukkal.
A Dr. Bodrogvári Ferenc-díjat kiemelkedő íróknak és művészeknek adományozzuk (akik 40 évnél nem idősebbek), az irodalom, a tudomány, a képzőművészet, a zene- és filmművészet terén, akik alkotásaikkal és tevékenységükkel hozzájárultak a város kultúréletének fejlődéséhez vagy országos, illetve külföldi viszonylatban is kimagasló eredményeket értek el, figyelembe véve az előző évi tevékenységüket.