„A vajdasági magyarok példát mutatnak nekünk”
Orbán Viktor vajdasági körúton – Pásztor István: A törvényes határidő egynegyede alatt összegyűlt a Vajdasági Magyar Választói Névjegyzék össze állításához szükséges számú aláírás
Szerdán vajdasági körutat tett Orbán Viktor, a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség elnöke, aki kíséretével Nagybecskerekre, Muzslyára, Temerinbe és Zentára látogatott el.
Zentán a Fő téren Orbán Viktor közel kétezer ember előtt szólalt fel. A Fidesz elnöke a szétszakított magyar nemzet egységesítésének lehetőségéről és jelentőségéről beszélt.
– Húsz esztendeje él Magyarország és talán a többi közép-európai ország is az átmenet korszakában. Belefáradtunk, felemésztette erőinket az a tény, hogy ebben az időszakban a múlt és a jövő egymás mellett létezett, sőt folyamatosan egymás ellen harcolt. Ide, az átmenet jelenségei közé sorolom a kettős állampolgárságról szóló magyar népszavazást is. Az átmenet korszakában a közös álmunk, a szétszakított nemzet határok feletti egyesítése is megrekedt. A népszavazás a régi világ erőinek bűne és eredménye volt. A bűn magával hordja a büntetését, a hazugságok lelepleződtek, a politikai térkép Magyarországon átrendeződött és a határon túli magyarokat megtagadó pártok összezsugorodtak. A csillagok kedvezően állnak ahhoz, hogy egy választási győzelmet aratva ezt az átmeneti korszakot lezárjuk, és a magyar nemzet határok fölötti egyesítésének megrekedt ügyét előremozdítsuk.
Felszólásában Orbán a Magyar Nemzeti Tanács közvetlen megválasztásához szükséges választói névjegyzék kapcsán hangsúlyozta, hogy minden név egy-egy kapcsot jelent a magyar nemzet szétszakított részeinek összefogásában.
– A VMSZ, és akiket a VMSZ ezen ügy kapcsán megmozgatott, bebizonyították, hogy a vajdasági magyarok nem közömbösek a hazájuk iránt. Amikor feliratkoztak a névjegyzékre, bejelentették igényüket a jövőre. Szeretném Önöket biztosítani arról, hogy minden név, mely felkerült a névjegyzékre, egy-egy kapcsot jelent a szétszakított magyar nemzet összefogásának nagy műveletében. A névjegyzék aláírása remek üzenet Magyarország számára. Üzenet, hogy a Délvidéken a magyarok tíz körömmel ragaszkodnak magyarságukhoz, kiállnak érte, vállalják, és várják a korszakot, amikor egyesíthetjük a magyar nemzet szétszakított erőit.
Pásztor István,a VMSZ elnöke a zentaiak előtt ünnepélyesen bejelentette, hogy megteremtődött annak a lehetősége, hogy a Magyar Nemzeti Tanácsot közvetlen úton válasszuk meg, ugyanis már több mint 117 320-an feliratkoztak a Vajdasági Magyar Választói Névjegyzékre.
– Bebizonyítottuk, hogy „Él nemzet e hazán”, és mindössze egy hónap alatt teljesítettük azt a minimumot, ami szükséges volt az MNT közvetlen úton történő megválasztásához. Köszönetet szeretnék mondani annak a több mint 117 320 vajdasági magyar embernek, aki legyőzve önmagát, legyőzve előítéleteit és félelmeit, vállalva az egységes magyar nemzethez tartozást, feliratkozott a választói névjegyzékre. Köszönetet szeretnék mondani annak a sok száz aktivistának, aki a nemzeti ügyet szolgálva, utcáról-utcára járva elősegítette ennek a folyamatnak a sikerességét. Bebizonyítottuk, hogy nem vagyunk hitevesztett közösség, hogy az egységes magyar nemzet részeként éljük meg magunkat, és hitünket aláírásunkkal is vállaljuk. Gratulálni szeretnék mindannyiunknak ehhez a tetthez! A választói névjegyzék létrejötte az MNT közvetlen úton történő megválasztásának föltétele, de hangsúlyoznám, hogy a névjegyzék felállítása már rég nem az MNT megválasztásáról szól, hanem arról, hogy a vajdasági magyar emberek hisznek önmagukban, társat keresnek egymásban, egymásba kívánnak kapaszkodni. A választói névjegyzék ennek a ténynek a legfontosabb hozadéka – mondta Pásztor István.
EGYÜTT TÖBBRE VAGYUNK KÉPESEK
Orbán Viktor tegnap délben Temesvárról érkezett vajdasági körútjának első megállóhelyére. A nagybecskereki katolikus püspökség előtt elsőként Pásztor István és Német László megyéspüspök üdvözölte. A püspökségen megtartott beszélgetésen jelen volt Németh Zsolt, a magyar Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke, Egeresi Sándor, a Tartományi Képviselőház elnöke, Pásztor Bálint köztársasági képviselő, frakcióvezető, Kovács Elvira köztársasági képviselő, Miavecz Béla, a VMSZ tanácsának elnöke és Tápai János, a nagybecskereki városi tanács kisebbségekkel megbízott tagja (VMSZ), a házigazdák között pedig jelen volt Huzsvár László nyugalmazott megyéspüspök. Német László Orbán Viktornak a legfiatalabb katolikus püspökségen tett első látogatását történelminek nevezte.
A vendégek ellátogattak a muzslyai Emmausz fiúkollégiumba, ahol Kalapis Sztoján atya mutatta be a 2002-ben anyaországi támogatásból felépült, négy szalézi szerzetes és néhány nevelő tanár által működtetett létesítményt.
Orbán Viktor elégedettségét fejezte ki, hogy jó ütemben halad a Vajdasági Magyar Választói Névjegyzék összeírása, amely hosszútávon nagy jelentőséggel bír. Ezzel a vajdasági magyarság lesz az első közösség a határon túli területeken, amely képes lesz arra, hogy a saját maga közösségének a regisztrációját megtegye. Ugyanakkor idő kérdése, hogy milyen ütemezésben, de a magyarság át fogja venni az iskolák és a kulturális intézmények fönntartását, mindent, ami a magyarságnak fontos.
– A magyar állam, a Magyarország területén élő magyarok is akkor lesznek igazán sikeresek, ha össze tudják kapcsolni a sorsukat a határon túl élő magyarok közösségével. Együtt sokkal könnyebb, együtt erősebbek vagyunk és ennek nem csak a határon túl élő magyarok fogják hasznát látni, hanem a Magyarországon élő magyarok is. Ez azonban nem olyan gondolat, amelyet otthon mindenki elfogadna. Ebben nagyon sokan kételkednek, sokakat másképpen neveltek és a politika bizonyos erői is fönntartják azt az érzetet, hogyha összekapcsoljuk az életünket a határon túli magyarokkal, akkor a magyarországi magyarok emiatt veszíteni fognak. Kormányzó pártként be fogjuk bizonyítani a határon túli és a magyarországi magyaroknak is, hogy együtt sokkal többre vagyunk képesek – mondta Orbán Viktor, kifejezve tiszteletét az itteni szórványmagyarságnak, amiért az elmúlt évtizedek során is megőrizte a magyar iskolákat, a magyar kollégiumokat, a magyar nyelvet, a magyar gondolkodásmódot és a magyar identitást.
A KETTŐS ÁLLAMPOLGÁRSÁG ALAPJA
Délvidéki látogatásának második, temerini állomásán Orbán Viktort és kíséretét a helybeli civil szervezetek képviselői köszöntötték. Gusztony András polgármester a település gazdag múltjából arról tájékoztatta a vendégeket, hogy Temerin volt az a hely, ahol először emelték fel a szavukat a vajdasági magyarok az erőszakos mozgósítások ellen a kilencvenes évek elején, és Temerin az a hely is, ahol először állítottak emléket az 1944/45-ben ártatlanul kivégzett magyaroknak. És Temerin az egyetlen nem magyar önkormányzat Vajdaságban, ahol a polgármester és a képviselő-testület elnöke is magyar.
Orbán Viktor röviden szólt az egybegyűltekhez és többek között elmondta, hogy megítélése szerint a magyar választói névjegyzék összeállítása, a körülötte folyó értékelési vitától függetlenül, nagyon fontos lépés a kívánatos állapot felé vezető úton. A választói névjegyzék összeállítása egy olyan eredmény lesz, amelynek jelentőségét és fontosságát most talán még fel sem tudjuk becsülni. Ha a határon átívelő nemzetegyesítést véghez akarjuk vinni, akkor a magyar államhatárokon kívül levő minden magyar közösségben választói névjegyzéket kell összeállítani. Mint kiemelte, ez a névjegyzék lehet az alapja a kettős állampolgárságra való igények kielégítésének is.
Pásztor István arról tájékoztatta a vendégeket és a megjelenteket, hogy valamivel több mint két hét alatt (Temerinben később kezdődött a folyamat) a választói joggal rendelkező magyar polgárok 50 százaléka feliratkozott a választói névjegyzékre. A VMSZ elnöke hangsúlyozta, hogy ez nem pártpolitikai ügy, hanem belső indíttatású kérdés, önmagunk és a nemzethez tartozás vállalásának kérdése.
hhá, K. I., G. B.