A vajdasági magyarok is beleszólhatnak Európa jövőjébe
Gál Kinga: Nemzeti érdekvédelemre a legnehezebb időkben van a legnagyobb szükség
Szabadkára látogatott tegnap Gál Kinga, a Fidesz–KDNP 2024-es EP-lista jelöltje és a Fidesz alelnöke. A vendéget dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke fogadta a párt székházában, majd azonnal megkezdődött a VMSZ vezetésével való tárgyalás. Az egyeztetésen Vicsek Annamária, a Fidesz–KDNP vajdasági EP-képviselőjelöltje és Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke is részt vett. Pásztor Bálint közösségi oldalán úgy fogalmazott, nemzetpolitikai ügyekről és az EP-választások tétjéről beszélgettek.
A Fidesz–KDNP EP-képviselőjelöltje, továbbá a VMSZ elnöke és a párt tisztségviselői a tárgyalást követően sétát tettek Szabadka központjában, melynek során megtekintették a Zsinagóga épületét, a Városháza dísztermét, Bíró Károly, városunk egykori polgármesterének teljes alakos szobrát, illetve szülőházát, melyen az elmúlt héten emléktáblát avattak. Gál Kinga a Magyar Szónak nyilatkozva elmondta, hogy Szabadka a szülőhazájára emlékezteti.
– Én Nagyváradon éltem gyermekkoromban, hiszen erdélyi származású vagyok. Nekem mindig a nagyváradi otthont, a hazát hozza elő Szabadka. Csodálatos város, a magyar szecessziónak az egyik legszebb városa. Szerintem példaértékű lehet, nemcsak épületeiben, hanem szellemiségében is. Ma számos nyugat-európai város hordozza azt az igazi Európát, amit szeretnénk látni Európa-szerte – hangzott el a képviselőjelölttől.
A párt delegációja ezután megtekintette a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar felújított épületét is. Az MTTK területe a rekonstrukciónak köszönhetően háromszorosára növekedett, a munkálatok két lépésben zajlottak.
– Az első fázisban 1,5 millió eurót biztosított a magyar kormány, a második szakaszban még 952 ezer eurót. Hét új tanteremmel gazdagodtunk, megújult a könyvtárunk, kaptunk egy tornatermet, amfiteátrumot, a dékáni hivatalunk is új köntösbe bújt, de tanári szobák kiépítésére is sor került – hallottuk prof. dr. Horák Ritától, az intézmény tudományügyi dékánhelyettesétől.
A felsőoktatási intézményben négy alapszakon tanulhatnak az egyetemisták. Ez az okleveles tanító szak, az okleveles óvodapedagógus szak, az okleveles kommunikátor szak és a nevelői szak. Mint megtudtuk, a mester kommunikátor szak akkreditálása jelenleg folyamatban van.
Dr. Pásztor Bálint kiemelte, örül annak, hogy Gál Kingának meg tudták mutatni a MTTK épületét, amit a szabadkaiak Sárgaházként ismernek és szeretnek.
– A magyar kormány támogatásának köszönhetően újult meg az épület, és az intézmény is a magyar kormány támogatásának köszönhetően működik ilyen körülmények között. Csaknem 20 éves küzdelem volt az, hogy az MTTK jogi értelemben önállósulni tudjon, és az Újvidéki Egyetem egyik teljes jogú kara lehessen. Minderről a küzdelemről, és ezekről a körülményekről, a felsőoktatási intézmény fontosságáról beszélgettünk a képviselő asszonnyal – emelte ki dr. Pásztor Bálint.
Gál Kinga elmondta, az első benyomása a létesítményről az, hogy szívesen tanulna itt.
– Csodálatos az épület. Minden adott ahhoz, hogy olyan jó tanítók kerüljenek ki, akik nemzeti közösségének elkötelezett tagjai, és akik a fiatalok, a gyermekek identitását igyekeznek megtartani. Remélem ez így is lesz, a feltételek biztosan adottak hozzá – hangsúlyozta Gál Kinga.
MÉDIAHÁZ A MAGYAR KORMÁNY TÁMOGATÁSÁVAL
Gál Kinga és kísérete a Magyar Médiaházba is ellátogatott. Itt a Pannon RTV, a Szabadkai Magyar Rádió, a Hét Nap és a Magyar Szó szabadkai szerkesztőségének képviselőivel találkoztak, illetve beszélgettek, ekképpen megismerkedve a Magyar Nemzeti Tanács alapításában működő médiumok tevékenységével.
Bodzsoni István, a Pannon RTV igazgatója felidézte, hogy a magyar kormány támogatásának köszönhetően megépített Magyar Médiaházat 2018-ban Pásztor István és Orbán Viktor magyar miniszterelnök jelenlétében adták át. Bodzsoni István szavai szerint Közép-Európa legfejlettebb médiaháza jött létre.
A lapunk szabadkai szerkesztőségével, illetve annak csapatával kapcsolatos tudnivalókat Lackó Varjú Sára szerkesztőségvezető ismertette, rámutatva, hogy a fennállásának 80. évét ünneplő Magyar Szónak korábban nem volt saját szerkesztősége Szabadkán. Pásztor Bálint napilapunk kapcsán a vendégeknek elmondta, a Magyar Szó Lapkiadó Kft. újvidéki székházában jelenleg jelentős beruházás kivitelezése van folyamatban, amelynek révén új tartalmakkal gazdagodik majd a székház.
A XXI. század egyik legnagyobb kihívása az, hogy miként lehet megőrizni a nagy elődök örökségét, illetve hogyan lehet modern, ám ezzel párhuzamosan a hagyományokat és a keresztény értékeket is tisztelő lapot adni az olvasók kezébe, emelte ki Tóth Lívia, a Hét Nap Lapkiadó Kft. főszerkesztője, aki a Hét Nap könyvkiadó tevékenységéről is szót ejtett, valamint könyvcsomaggal kedveskedett Gál Kingának.
A Városháza dísztermében megtartott közösségi találkozón Gál Kinga a június 9-ei európai parlamenti választások tétjéről beszélt. Mint emlékeztetett, 20 éve EP-képviselő, azóta szívügye a magyar nemzeti kisebbségi közösségek érdekeiért való küzdelem. Értékelése szerint fontos, hogy azok a határon túli magyar közösségek is közvetlenül képviselhessék közösségük érdekeit az EP-ben, amelyek országa nem tagja az EU-nak, ezért örvendetes, hogy a Fidesz–KDNP 2014 óta nemzeti listát állít. Rámutatott, büszke, hogy az elmúlt tíz évben Deli Andorral együtt küzdhetett. Deli Andor munkabírása, továbbá közössége iránti elkötelezettsége és kiváló teljesítménye a legnagyobb elismerést érdemli, nyomatékosította Gál Kinga. A következő öt év nehéznek ígérkezik, így Vicsek Annamáriára komoly kihívások várnak, jegyezte meg.
– Talán soha nem volt ekkora a tétje az EP-választásnak, mint most. Tétje az, hogy háború vagy béke lesz Európában az elkövetkező évtizedekben. Európában háborús készülődést látunk, a nyugati vezetők többsége háborús pszichózisban szenved. Mi azt gondoljuk, hogy a csatatéren nincsen megoldás, ott csak halottak vannak. Magyarország azonnali fegyverszünetet és béketárgyalásokat akar, Magyarország ki akar maradni ebből a háborúból. A háborús időkben biztonsági és védelmi szempontból is elengedhetetlen a nyugat-balkáni országok, különösen a kulcsország Szerbia európai uniós csatlakozásának felgyorsítása. Az EU nem késlekedhet tovább, a bővítésre vonatkozó korábbi ígéretei miatt hitelessége forog kockán. Magyarország a soros EU-elnökség ideje alatt mindent megtesz annak érdekében, hogy hozzájáruljon a folyamat felgyorsításához. Magyarország egy sikeres Szerbiában érdekelt, amely megbecsült tagjává válik az EU-nak. A brüsszeli elit képmutató magatartása az őshonos nemzeti kisebbségek védelmének vonatkozásában is tetten érhető. Gyökeres változásra van szükség – osztotta meg gondolatait az egybegyűltekkel Gál Kinga.
A Fidesz politikusa a polgároknak az aktuális brüsszeli vezetés iránti bizalmatlanságáról, illetve kiábrándultságáról is beszélt. Szerinte ez egyebek mellett az elmúlt időszak sikertelen válságkezelésére vezethető vissza. Európa jövőjének érdekében olyan megújulásra van szükség, amely nem törekszik az európai nemzetek alkotmányos identitásának, kultúrájának és hagyományának felszámolására, amely felismeri, hogy Európa csak akkor maradhat igazán erős, ha erős identitással rendelkező, erős nemzetek alkotják. „Mi olyan Európát szeretnénk, amely őrzi a kulturálisan különböző, szuverén nemzetek évszázados európai hagyományát” – hangsúlyozta.
– Olyan vezetésre van szükség, amely békét akar és képes garantálni az emberek biztonságát. Meg kell erősítenünk közös értékeinket, amelyek évszázados küzdelem árán olyanná tették Európát, amilyennek ismerjük és szeretjük. Az a feladatunk, hogy megtaláljuk az embertársainkat Nyugat-Európában és visszavezessük erős hívószavakkal őket a normalitáshoz. Hogy az embereket és a nemzet érdekeit valóban képviselő jobboldali, szuverenista erők megerősödjenek a választásokon. Ezért arra kérem Önöket, hogy június 9-én támogassák a nemzeti érdekeket képviselő Fidesz–KDNP nemzeti listáját – fogalmazott Gál Kinga.
P.E. HEM D.D.