A szerb parlamentben az LSV javaslatairól vitáztak
A VMSZ rászavaz
A szerb parlament mára befejezte a munkát, és holnap folytatja a vitát a Vajdasági Szociáldemokrata Párt (LSV) által napirendre javasolt Vajdaság pénzeléséről szóló törvényről és a Vajdaságról szóló határozatról. A szerb kormány mindkét esetben elutasította a javasolt megoldásokat, az illetékes parlamenti bizottság pedig alkotmányellenesnek ítélte azt.
Nenad Čanak, az LSV elnöke a törvény- és a rezolúciójavaslat előterjesztésekor egy hosszabb történelmi áttekintéssel magyarázta azt, hogy „mikémt kerültünk ebbe a helyzetbe”.
Čanak szerint a Vajdaság pénzeléséről szóló törvény elfogadásával Szerbia kilépne a jelenlegi jogtalan és alkotmányellenes helyzetéből, mert az ország már tíz éve nem tiszteli saját alkotmányát, hiszen ezt a törvényt 2008-ban kellett volna meghozni. Az LSV vezetője szerint Vajdaság költségvetésének három hetedét a beruházási kiadásokra kellene költeni, az viszont „nem is létezik”.
„Ha tudjuk azt, hogy mondjuk az idei évben 74 milliárd dinárból 44 milliárd a transzfereszközök értéke, amelyek csupán áthaladnak a költségvetésen, és egy nap alatt ki kell azokat fizetni a végső felhasználóknak, csupán 30 milliárd marad a büdzsében. Ez az idei évben mintegy 160 millió eurót jelent. Belgrád idei költségvetése egy milliárd euró. Felhívnám a figyelmüket, hogy élnek emberek Belgrádon kívül is”, közölte Čanak.
Vajdaság meg fog szűnni, ha folyamatosan az autonómiája megszüntetésére és betiltására törekszenek, nem azért, mert valami olyanná fog válni, ami valójában nem, hanem azért, mert sokan fognak távozni innen, jelentette ki Čanak, aki szerint Vajdaságnak meg kell adni a lehetőséget, hogy maga dönthessen a saját hatásköreiről a saját területén, ezzel pedig megálljt szabnának az elvándorlásnak is.
SNS: Čanak javaslata elfogadhatatlan
A Nenad Čanak által benyújtott, Vajdaság pénzeléséről szóló törvényjavaslat a szerb kormány és a Szerb Haladó Párt (SNS) számára elfogadhatatlan, jelentette ki Aleksandra Tomić, az SNS köztársasági képviselője.
„Beszélnünk kell Vajdaság pénzeléséről, de ez a javaslat ilyen formában elfogadhatatlan az SNS és a kormány számára, amely felelősségteljesen vezeti ezt az országot”, mondta Tomić, aki hozzátette: nem lehet levágni Szerbia költségvetésének egyharmadát, Vajdaság pedig sokkal többet kap az államtól, mint amennyit előírnak, hiszen sokkal több lesz a bevétele a Török Áramlat gázvezeték kiépítéséből és a Belgrád-Budapest vasútvonal kiépítéséből is.
Šešelj: A Demokrata Párt képviselője ugyanilyen törvényjavaslattal állt elő 2016-ban
Vojislav Šešelj, a Szerb Radikális Párt (SRS) vezetője csodálkozva vette tudomásul, hogy napirendre került ez a javaslat, mivel szerinte ugyanezt a javaslatot nyújtotta be 2016-ban Aleksandra Jerkov, a Demokrata Párt képviselője.
Az SRS szerint Vajdaság polgárainak egy referendumon kellene dönteniük Vajdaság autonómiájának megszüntetéséről, ami mellett a radikálisok is kiállnak.
Šešelj elmondta: a radikálisok kiállnak a helyi autonómia erősítése mellett, vagyis a községek és városok autonómiájának erősítése mellett.
Bajatović: Vajdaság autonómiájának az Alkotmányon kell alapulnia
Dušan Bajatović, a Szerbiai Szocialista Párt (SPS) képviselője kiemelte: Vajdaság Szerbia része, és Čanak is tisztában van azzal, hogy a szeparatista projekteknek nincs semmi esélyük.
Bajatović szerint Vajdaság autonómiájának az Alkotmányon kell alapulnia, ezért a bíróság, a végrehajtói és törvényhozói hatalom, a katonaság, a rendőrség és még az Adóhivatal is egységes kell, hogy legyen. Ki lehetne alakítani valamiféle középszintű hatalmat Vajdaságban, de az nem szabad, hogy veszélyeztesse a köztársaságot.
Pásztor: Mi is, de remélem a beterjesztő is rá fog szavazni a javaslatra
Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) képviselője ma kijelentette, hogy a párt támogatja a törvényjavaslatot annak ellenére, hogy igazat ad azoknak, akik azt mondják, hogy a javaslatot ilyen formában nem lehet alkalmazni.
„Ha meglenne a politikai akarat a törvényjavaslat elfogadásához, akkor módosító javaslatokat nyújtottunk volna be, de egyértelmű, hogy nincs meg a politikai akarat, ezért nem éltünk ezzel a lehetőséggel. Mindenképp támogatjuk a törvényt, és remélem, hogy nem leszünk egyedül, hogy a beterjesztő is a saját törvényére fog szavazni”, jelentette ki Pásztor.
Pásztor rámutatott arra, hogy korábban a demokraták minden alkalommal, amikor a projektek pénzeléséről volt szó, a tartományi nagyberuházási alaphoz irányították őket, míg ma a haladókkal a köztársasági költségvetésből történő pénzelésről tárgyalnak.
Arra is emlékeztetett, hogy a demokraták „megbüntették” a VMSZ-t, mert 2010-ben nem szavazták meg a költségvetést, és azt javasolták, hogy váltsák le a tisztségviselőiket Szabadkán és Zentán.
SZS: A Vajdaságról szóló vita csak ámítás és a demokrácia mímelése
A Szövetség Szerbiáért (SZS) ellenzéki párt képviselői szerint a mai parlamenti vita csupán ámítás és színjáték volt, amelynek az volt a célja, hogy eljátsszák: van párbeszéd.
Az SZS és még néhány képviselő, akik bojkottálják a parlament munkáját sajtótájékoztatón közölték: a törvény- és rezolúció-javaslatról szóló parlamenti ülés a demokrácia kigúnyolása, hiszen azokat nem fogadta el sem a kormány, sem az illetékes bizottság.
(Tanjug, RTV)