A következő jogászgeneráció első lépései
Szabadkán 20 elsőéves joghallgató írhatott alá ösztöndíjszerződést
Az idén negyedik alkalommal meghirdetett Vajdasági Jogászösztöndíj Program kedvezményezettjeivel írták alá Szabadkán a Szekeres László Alapítvány dísztermében alkalmi rendezvény keretében az ösztöndíjszerződést. Beszédet mondott Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) elnöke és dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke, rendkívüli egyetemi tanár és a jogászösztöndíj program kezdeményezője.
A jogászösztöndíj program kezdetben Magyarország Igazságügyi Minisztériumának a támogatásával valósult meg, majd később a magyar Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának jóvoltából a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásának köszönhetően. A program az MNT ösztöndíjrendszerének az elemét képezi. A 2024/2025-ös tanév vonatkozásában a nemzeti tanács idén áprilisban hirdette meg a jogászösztöndíjat, pályázni június végéig lehetett.
Bebizonyosodott, hogy a jogászösztöndíj program rendkívül sikeres, az érdeklődés nem lankadt az évek során, emelte ki az egybegyűltekhez szólva Fremond Árpád. Hozzátette, az idei tanévben 20 elsőéves jogászhallgató nyerte el az ösztöndíjat, ezzel 69-re növekedett a támogatottak száma, eddig 49 kedvezményezettje volt a programnak.
Tudvalevő, hogy a vajdasági magyar közösségnek magyar ajkú jogászokra van szüksége, hiszen a részarányos foglalkoztatás tekintetében továbbra is küzdelem jellemző, hangsúlyozta Fremond. Rámutatott, ha a közösségnek nincsen elegendő magyar ajkú jogásza vagy egyéb szakembere, illetve diplomása, akkor nem lehet sikeres a részarányos foglalkoztatás vonatkozásában megkezdett küzdelem.
A jogászösztöndíj program kedvezményezettjeinek első generációja remélhetőleg a 2024/2025-ös tanév végén, azaz a következő év júniusában diplomázik, vagyis már jövőre megkezdhetik szakmai pályafutásukat, emelte ki Fremond, rámutatva, azt követően a friss diplomások megfelelő munkahelyen, illetve munkakörben való alkalmazása élvez majd prioritást. Az MNT feltett szándéka, hogy a jogászösztöndíj program folytatódjon, az eddigi érdeklődés szemlélteti ennek létjogosultságát és az iránta való igényt, húzta alá Fremond. Mint emlékeztetett, az ösztöndíj összege havi nettó 100 ezer forint dinár ellenértéke, az ösztöndíj folyósítása két részletben történik. A hallgatók az MNT ösztöndíjrendszerének egyéb támogatási lehetőségeivel is élhetnek.
A jogászösztöndíj azon programok egyike, amelyek esetében bebizonyosodott, hogy találkozik a közösség elvárásaival és igényeivel, mutatott rá beszédében Pásztor Bálint. Hangsúlyozta, az első évben 17-en nyerték el az ösztöndíjat, a következő évben 15-en, a harmadikban ismét 17-en, most pedig 20-an. Rámutatott, az is rendkívül fontos, hogy a jogászösztöndíjasok legtöbbje továbbra is a „küzdőtéren” van és szorgalmasan tanul, azaz nem csak a beiratkozás történt meg az összesen 4 millió forint reményében. Ez a program a nemzetpolitika egyik legpozitívabban értékelhető, mérhető, minden igénynek megfelelő és a hozzá fűzött reményeket beváltó eleme, nyomatékosította Pásztor Bálint. Hozzátette, hamarosan már az is mérhető lesz, hogy mennyivel sikerült a gyakorlatban növelni a magyar ajkú, szerbül is beszélő vajdasági magyar jogászok számát. Számos olyan munkahely van, amely arra vár, hogy betöltsék, mondta Pásztor, majd ezzel összefüggésben megismételte: munkanélküli vajdasági magyar jogász nem létezik, minden diplomás talál munkát, aki a jogászszakmában szeretne elhelyezkedni. Pásztor elmondása szerint a 20 elsőéves ösztöndíjas két jogtudományi kar valamelyikén kezdte meg tanulmányát, ezek az Újvidéki Egyetem Jogtudományi Kara és az újvidéki Gazdasági Akadémia Univerzitás Gazdasági és Igazságügyi Jogi Kara, illetve annak szabadkai kihelyezett tagozata.
Az eseményen mások mellett jelen volt Csallóközi Eszter, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának főkonzulja, dr. Oláh Lajos vezető konzul, továbbá Jerasz Anikó oktatási államtitkár, Mackó Zsuzsanna, a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi-Nemzeti Közösségi Titkárság altitkára, dr. Bagi Ferenc, a Tartományi Felsőoktatási és Tudományos Kutatási Titkárság segédtitkára, Bájity Borisz, a VMSZ alelnöke és köztársasági parlamenti képviselője, Gyivánovity Dániel, Szabadka Város Képviselő-testületének elnöke, Rigó Pál Zsófia, az MNT alelnöke és Sárközi István, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke.
PESEVSZKI EVELYN