A kávézó–országhatár dilemma
Zoran Radovanović: Az utazók valószínűleg a házi izoláció és a teszt kifizetése között választhatnak majd
A rendkívüli állapot megszüntetésével és az annak idején hozott rendeletek egy részének a hatályon kívül helyezésével sokan visszakapták szabadságuk korábban korlátozott szegmensét, noha az élet továbbra sem tért vissza teljes mértékben a megszokott kerékvágásba. A napi kijárási tilalom és a 65 évnél idősebbek számára elrendelt általános kijárási tilalom megszűnt, ám zárt térben jelenleg is öt személy tartózkodhat, a szabadban pedig bizonyos értelmezések szerint 20 személyben határozták meg ezt a tilalmat.
Mai ülésén a köztársasági kormány arról határozott, hogy mindaddig, amíg fenyeget a SARS-CoV-2 terjedése, rendkívüli intézkedések maradnak hatályban: a munkaadók és a munkavállalók kötelesek betartani a javasolt óvintézkedéseket, az általános és a középiskolákban, valamint az egyetemeken továbbra is szünetel az oktatás, a parkokban, a kirándulóhelyeken és az egyéb közterületeken be kell tartani az egyének közötti legalább kétméteres távolságot, továbbá csakis a 400 négyzetméternél kisebb területű játéktermek nyithatnak meg. A kormány arról is határozott, hogy a rendkívüli állapot ideje alatt hatályukat veszített személyi okmányok érvényben maradnak, amennyiben az érintett polgár az okmány lejártától számított 30 napon belül kérvényezte az új dokumentumot. A kormánydöntés értelmében a foglalkozásszerűen kulturális tevékenységgel foglalkozó polgárok három hónapon át havi nettó 30 ezer dináros támogatásra számíthatnak az állami költségvetésből. Az, hogy erre ki jogosul, a felhatalmazott kulturális egyesület javaslatától függ.
A korábbi bejelentések értelmében ebben a hónapban, vagy akár június közepéig biztosan nem lehet nagyobb alkalmi összejöveteleket megtartani – lakodalmat és keresztelőt állítólag június 15-étől lehet szervezni, tartani –, de egyelőre az országhatárok is zárva maradnak, illetve csak szigorú korlátozó intézkedések mellett lehet Szerbia területére lépni.
HAMAROSAN DÖNTHETNEK
A határ menti települések számára a normális élethez hozzátartozik a szabad határátjárás, jegyezte meg a témához kapcsolódóan parlamenti felszólalásában Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség frakcióvezetője, akinek azon kérdésére válaszolva, hogy mikor válik lehetővé a hatósági karanténkötelezettség eltörlésével a határon való átjárás, Ana Brnabić kormányfő közölte, a köztársasági egészségügyi válságstáb következő ülésén vitatják meg, hogy milyen intézkedéseket foganatosítanak a jövőben az ország területére lépők vonatkozásában, úgy, hogy ezek lehetőleg ne foglalják magukba az izolációs kötelezettséget. A terveket holnap, vagy legkésőbb hétfőn ismertetik, mondta a kormányfő, hozzátéve, hogy feltehetően vagy azok léphetnek az ország területére, akik közvetlenül utazásuk előtt elvégezték a koronavírus-tesztet és az negatív volt, vagy az országhatárokon tesztelik majd a belépőket.
NEM KÉNYELEM KÉRDÉSE
Az utóbbi napokban sokakban megfogalmazódott a kérdés, vajon miért nyílhattak meg az országhatároknál korábban a vendéglátóipari létesítmények. A felmerülő kérdések csak sokasodtak azt követően, hogy az ország több településén készített felvételek is arról árulkodtak, hogy a kávézók és az éttermek nem mindegyikében tartják be a szigorú járványügyi korlátozásokat. Dr.Zoran Radovanović járványügyi szakértő, nyugalmazott egyetemi tanár, válaszolva lapunk azon kérdésére, hogy járványügyi szempontból miért veszélyesebb megnyitni az országhatárokat, mint a vendéglátóipari létesítményeket, az edzőtermeket, vagy a plázákat – utóbbiak holnaptól fogadják a vásárlókat –, emlékeztetett, hogy Kínát leszámítva a világ összes országába külföldről hozták be a SARS-CoV-2 vírust. Ez az oka annak, hogy a következő hónapokban minden ország különösen odafigyel határai felügyeletére.
– Azt követően, hogy az országok legtöbbje sikeresen visszaszorítja a járvány terjedését, elsősorban a külföldről való vírusimport jelképezte veszély kezelésére kell összpontosítaniuk. Járványügyi szempontból az országhatárok jelentősége még hosszú ideig fokozott lesz. Ami a vendéglátóipari létesítményeket illeti, nem arról van szó, hogy én, vagy bárki más lehetőséget kapunk-e arra, hogy házon kívül fogyasszuk el kávénkat, hanem a vendéglátóipari létesítmények, illetve tulajdonosaik és alkalmazottaik egzisztenciális túléléséről. Ha ezek, vagy akár az edzőtermek és a többi létesítmény nem nyithatott volna meg, csődbe mentek volna, ez pedig további terhet jelentett volna az állami költségvetésre nézve. Anyagi szempontból csak kevés ország tehette volna meg, hogy huzamosabb ideig hatályban hagyja a legszigorúbb korlátozó intézkedéseket. Éppen ezért, kerüljön sor bármikor is a járvány második hullámára, nem hiszem, hogy az akkor foganatosítandó korlátozások annyira szigorúak lesznek, mint amilyenek most voltak, az államvezetés valószínűleg inkább a lakosság lelkiismeretére próbál majd hatni. Az elmúlt időszak rengetegbe került a szerbiai gazdaságnak, még egy ilyen csapást nem bírna ki. Visszatérve az országhatárok témájára, éppen gazdasági megfontolásból tartom emberségesnek az államvezetés korábbi döntését, hogy a határ menti térségekben munkaviszonyban lévők és az ott termőfölddel rendelkezők számára lehetővé tette az ingázást, hiszen főképp a földművesek biztosan nem kerülnek kapcsolatba sok emberrel, ők dolgozni mennek – taglalta Zoran Radovanović.
A szakértő bízik abban, hogy miután hatályon kívül helyezik az országba való belépés tekintetében jelenleg érvényes szigorú korlátozásokat, az utazók két lehetőség közül választhatnak: vagy 14 napos házi izolációba vonulnak, vagy elvégeztetik a koronavírus-tesztet. Persze a negatív teszt teljes mértékben nem biztosíték semmire sem, hiszen ha valaki például a teszt elvégzése előtt egy-két nappal fertőződött meg, teszteredménye feltehetően negatív lesz, mivel a vírus még nem szaporodott el kellő mértékben a szervezetében.
– Mindennek ellenére a negatív koronavírus-teszttel csökken annak az esélye, hogy fertőzött személy lép az ország területére. Természetesen az utazók számára ezzel egy újabb teher is jelentkezik majd, értesülésem szerint a koronavírus-teszt ára 100 euró körül alakul – fogalmazott Zoran Radovanović.
9848 FERTŐZÖTT – 206 ÁLDOZAT
A ma kora délután közzétett adatok szerint az országban az eddigiekben 9848 személy fertőződött meg a SARS-CoV-2 vírussal. A 24 órával korábban közzétett adatok közzététele óta 5521 koronavírus-tesztet végeztek el, ebből 57 eredménye volt pozitív (1,03 százalék). Az országban jelenleg 1710 személyt gyógykezelnek kórházban, 46 személynek van szüksége lélegeztetőgépre. Egy nap alatt 3 újabb személy hunyt el a fertőzés szövődményeinek következtében, ezzel 206-ra növekedett az elhunytak száma. Az elhalálozási arány 2,09 százalék. Az eddigiekben 122.995 koronavírus-tesztet végeztek el. Gyógyultnak eddig 2160 személyt nyilvánítottak.
P.E.