A fájdalmas hét százalék és a hírhedt háromheted
Az aktuális javaslat alapján Pásztor Bálint és a pénzügyminiszter is megállapította: Vajdaság költségvetése se nem rosszabb, se nem jobb, mint korábban
A következő évi köztársasági költségvetés javaslatának jövő hétre tervezett parlamenti vitáját megelőzően Lazar Krstić pénzügyminiszter egyeztetést kezdett a büdzséről a szerbiai képviselőház frakcióival. Ilyesmire korábban, a volt pénzügyminiszterek idejében nem volt példa.
A Vajdasági Magyar Szövetség ezúttal két módosítási indítványt tervez benyújtani a költségvetés javaslatára vonatkozólag, nyilatkozta lapunknak Pásztor Bálint, a párt frakcióvezetője a pénzügyminiszterrel folytatott beszélgetés után. Egyikben 150 millió dinár elkülönítését javasolják majd a kormánynak a szabadkai Népszínház épületének a felújítására. Tarthatatlan, hogy a köztársasági kormány legalább négy-öt éve egy dinárt sem adott a Népszínház épületén folyó munkálatokra, emelte ki Pásztor, hozzátéve, hogy módosítási indítványuk elfogadásának érdekében a szavazási napig mindenkivel tárgyalni fognak, aki hozzásegítheti a szabadkaiakat az építkezés megfelelő dinamikával történő folytatásához a következő évben. Azért javasol a VMSZ 150 millió dinárt, mert Bojan Pajtić, a tartományi kormány elnöke néhány hónappal ezelőtt az építkezésre ellátogatva azt ígérte, hogy a vajdasági költségvetésből a következő három évben nagyjából 150 millió dinárt fognak erre a célra elkülöníteni, jegyezte meg Pásztor, majd hozzáfűzte: a párt álláspontja egyrészről az, hogy Pajtićnak az időközben bekövetkezett változások ellenére is be kellene tartania ígéretét, másrészről pedig az sem mellékes, hogy az évekkel ezelőtt aláírt szerződés értelmében a tartománynak és a köztársaságnak ugyanakkora összeget kell fordítania a színház felújítására.
– Krstić válaszként elmondta, hogy értesülései szerint a művelődési minisztérium is kezdeményezni fogja a költségvetés javaslatának a módosítását a kormánynál. Javaslatukban konkrét projektumok finanszírozását fogják tételszerűen feltüntetni. A pénzügyminiszter arra nem tudott választ adni, hogy a szabadkai Népszínház is ezek között fog-e szerepelni, viszont úgy tűnik, hogy a művelődési minisztérium szerint is nevesíteni kellene bizonyos országos jelentőségű művelődési projektumokat a költségvetésben – magyarázta Pásztor.
Jövőre nemzeti tanácsi választásokat fognak tartani az országban, a költségvetés javaslatából azonban kifelejtették az ezek lebonyolításához szükséges eszközöket. Erre vonatkozólag is módosítási indítványt nyújt be a VMSZ.
Az egyeztetés során természetesen Vajdaság is téma tárgyát képezte, azzal, hogy a VMSZ az idén nem nyújt be módosítási indítványt a tartománynak elkülönített pénzekkel kapcsolatban. Ennek az az oka, hogy a Tartományi Parlament fogalmazza meg a vonatkozó módosítási indítványokat, a VMSZ pedig ezeket fogja támogatni a vitában és a szavazás alkalmával, közölte Pásztor.
– Vajdaság költségvetéséről annyit lehet elmondani, hogy se nem rosszabb, se nem jobb, mint az előző években. E véleményemet már korábban megfogalmaztam, az újszerű az, hogy a pénzügyminiszter pontosan ugyanezekkel a szavakkal jellemezte a tartományi büdzsét. Ezzel gyakorlatilag elismerte, hogy a költségvetés nem felel meg a vajdasági érdekeknek. Az okokhoz nem fűzött különösebb magyarázatot, az viszont mindenféleképpen újdonság, hogy az előző összetételű kormányok pénzügyminisztereivel ellenben az aktuális tárcavezető legalább hajlandó némi őszinteségre a beszélgetések során. Ezzel persze nem lehetünk elégedettek. Nincsenek különösebb illúzióink azzal kapcsolatban, hogy a költségvetés javaslatát összhangba lehetne hozni Szerbia alkotmányával és a tartomány érdekeivel. Ennek ellenére az a feladatunk, hogy ezeket a dolgokat sokadszorra elmondjuk. Ami a Vajdaságot a köztársasági büdzséből megillető hét százalékot illeti, jövőre nagyjából 16 milliárd dinár hiányozna ahhoz, hogy ez a feltétel teljesüljön. Ami pedig még a hét százaléknál is fontosabb, az az a bizonyos háromheted, amelyet nagyberuházásokra kellene biztosítani. Minden évben az volt a helyzet, hogy ennek a háromhetednek mintegy 70 százalékát az úgynevezett transzferösszegek tették ki. Magyarra fordítva: ilyen számok mellett a tartomány gyakorlatilag semmilyen önállóan beruházásra fordítható pénzzel nem rendelkezik, vagy csak minimálissal. Ez a helyzet az idén is, mint ahogyan ez volt tavaly, tavalyelőtt és azt megelőzően – fogalmazott Pásztor.
A VMSZ biztosan nem támogatja a költségvetés javaslatát, egyrészről Vajdaság miatt, másrészről pedig azért, mert a Krstićtyel folytatott beszélgetésből az is kiderült, hogy az önkormányzatoktól újabb 2 milliárd dinárt, a mezőgazdaságtól pedig valamivel kevesebb mint 3 milliárd dinárt vonnának meg a költségvetésben, mutatott rá a párt frakcióvezetője, majd kérdésünkre válaszolva, hogy miként lépnek fel abban az esetben, ha a köztársasági kormány esetleg támogatni fogja a Tartományi Képviselőház módosítási indítványait, megerősítette: ha ez megtörténik, akkor a költségvetés támogathatóvá válik a VMSZ számára.
– Ugyanakkor ha mondjuk, csak a nemzeti tanácsi választásokkal kapcsolatos módosítási indítványunkat fogadják el, az még kevés lesz ahhoz, hogy megszavazzuk a költségvetést, hiszen magától értetődőnek kellene lennie, hogy a választásokra pénzt különítenek el. Ha esetleg a szabadkai Népszínházzal kapcsolatos indítványunkat fogadnák el, akkor az olyan nagy eredmény lenne, hogy megfontolnánk, hogy melyik gombot nyomjuk meg a szavazáskor. Összességében ebben a pillanatban úgy vélem, hogy ha az ország több év után elkezdené betartani a korábban aláírt szerződést, annak nem kellene elegendő oknak lennie ahhoz, hogy megszavazzuk a büdzsét – fejtette ki Pásztor.
Egyébként a költségvetés javaslatában a nemzeti tanácsoknak 250 millió dinárt terveztek be, függetlenül a jövőre esedékes választásoktól, a szerb–magyar történész akadémiai vegyes bizottság munkájára pedig 10 millió dinárt irányoztak elő. Az idén történt meg először, hogy nem kellett a kormányt emlékeztetni ennek a tételnek a betervezésére, jegyezte meg Pásztor Bálint.
P.E.