A cél az itthon maradás biztosítása
„Hamarosan elkezdjük a gazdaságfejlesztési terv ráncfelvarrását” — nyilatkozta dr. Pásztor Bálint. A Vajdasági Magyar Szövetség elnöke a Szabadkai Magyar Rádió Napindító című műsorában elmondta, egyetemi tanárokkal, szakemberekkel fogják kidolgozni a terv új változatát. A következő gazdaságfejlesztési terv az új kihívásokra adna választ. Még a héten elkezdik a stratégia kidolgozását, mivel az előző már tízéves.
— Az elmúlt években is tettünk már ennek érdekében, de most komoly terveink vannak a tekintetben is, hogy azokat, akik elmentek Vajdaságból, megszólítsuk, hazahívjuk, és valamilyen lehetőséget biztosítsunk a számukra a hazatéréshez. Természetesen akik itthon vannak, ők továbbra is a prioritások prioritása, de szeretnénk megszólítani azokat is, akik az elmúlt években, évtizedekben elhagyták a szülőföldjüket. A Prosperitati Alapítvány pályázatainak köszönhetően láthattuk azt, hogy van egy hazatérési szándék és hajlam sokakban. Ami a gazdasági fejlesztési tervet illeti, ez bő tíz éve is úgy készült, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség akkori elnöke, Pásztor István több tíz szakembert szólított be ebbe a folyamatba. A héten el fogjuk kezdeni ezt a munkát, ami több hónapon át tartó tervezési folyamat lesz, és amely alapján kialakul egy kvalitatív és kvantitatív értelemben is értékelhető stratégia egy akciótervvel. Nem arról van szó, hogy az előző stratégia idejétmúlt, csupán arról van szó, hogy eltelt bő tíz év, és meg kell nézni, mik a modern trendek, az új elvárások, amelyek a Prosperitati Alapítvány elmúlt kilenc éve során a pályázókban és a potenciális pályázókban ötletként felmerültek.
Az idén több olyan infrastrukturális beruházás is megvalósulhat a VMSZ kezdeményezésére, amely a Szerb Haladó Párttal kötött koalíciós szerződésben megtalálható. Ilyen például a szabadkai Majsai úti körforgalom építése.
— Úgy tűnik, hogy ez elkezd megvalósulni a közeljövőben, aminek azért örülök, mert ez egy olyan projekt, amelyet kizárólag a Vajdasági Magyar Szövetség hangoztatott nagyon-nagyon kitartóan, és ennek az állhatatosságnak a következménye, hogy lesz is a dologból valami. Az egyik legfontosabb prioritás a Majsai úti körforgalom, és bízom abban, hogy az idei évben ez teljes egészében meg tud valósulni, de vannak más, Szabadkán kívüli infrastruktúra-fejlesztési projektumok is.
Dr. Pásztor Bálint anyaországi elismerésben részesült. A Magyar Nemzeti Bank az idén a Vajdasági Magyar Szövetség elnökének adományozta a Wekerle Sándor Kárpát-medencei Innovációs Különdíjat. Az elismerés újraalapítása óta az első határon túli Wekerle-díjas a VMSZ elnöke.
— Ez nagy meglepetés és nagy megtiszteltetés is, hiszen magyar állami díjról van szó. És természetesen nemcsak nekem szól, hanem az elmúlt kilenc évben sikeresen megvalósított vajdasági gazdaságfejlesztési programnak, annak, hogy Pásztor István kezdeményezésére Orbán Viktor miniszterelnök úr az elmúlt kilenc évben magyarországi költségvetési forrásokat biztosított ennek a programnak a létrejöttéhez. Mindez azt eredményezhette, hogy több mint 16 000 vajdasági magyar család, vállalkozó, mezőgazdasági termelő részesülhetett vissza nem térítendő támogatásban. És hogy mi köze mindennek Wekerle Sándorhoz? Tizenöt évvel ezelőtt, amikor Matolcsy György, a Nemzeti Bank jelenlegi elnöke nemzetgazdasági miniszter volt, kialakításra került a Wekerle-terv Magyarországon, amely azt tűzte ki célul, hogy a határon túli magyar közösségeknek a gazdasági megerősödése ne szólam, hanem reális célkitűzés legyen. Ennek lett egy változata Erdélyre, Felvidékre és Vajdaságra is. Azt kell mondanom, hogy mi jutottunk a legmesszebbre e tekintetben, hiszen a Prosperitati Alapítvány formájában itt indult el ennek a tervnek a megvalósítása, azután más határon túli régiókban is a mi mintánkra kezdődött meg.
A VMSZ közbenjárásával a tavalyi év végén több településre érkeztek köztársasági források. Zenta esetében 100, Magyarkanizsa esetében pedig 50 millió dinárról van szó.
— Ez annak köszönhető, hogy a VMSZ egy megbecsült szereplője a szerbiai belpolitikának. Az előző években is volt példa hasonlókra, most viszont, amikor valóban minden dinárnak megvan a helye, és az önkormányzatok egyre nehezebb kihívásokkal néznek szembe, akkor mindenképp fontos eredmény, hogy két, a VMSZ által irányított önkormányzat esetében is pénzt lehetett szerezni a költségvetési tartalékból.
Pásztor Bálint az országban zajló tüntetésekről is beszélt, valamint arról, hogy Miloš Vučević miniszterelnök bejelentette, a tavasszal kormányátalakítás lehet Szerbiában. Ezzel kapcsolatban a VMSZ elnöke elmondta, ez elsősorban azokat érinti, akik miniszteri tisztséget töltenek be, a VMSZ államtitkári pozíciói nem kerülhetnek veszélybe.
Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős magyar államtitkár bejelentette, a külhoni magyar közösségek az idén is számíthatnak az anyaország támogatására. Ezzel kapcsolatban a párt első embere elmondta, az a prioritás, hogy az intézményrendszer talpon maradjon, és azok a programok, amelyek megvalósultak az elmúlt években, zavartalanul működjenek tovább. Ebben a tekintetben is minden a legnagyobb rendben van — tette hozzá.
A műsorban továbbá arról is szó esett, hogy az Amerikai Egyesült Államok szankciókat vezet be a Szerbiai Kőolajipari Vállalat ellen. Pásztor Bálint ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, fontosnak tartja, hogy a szerbiai állami szervek azonnal reagáltak, keresik a megoldást, valamint folyamatban van az egyeztetés az amerikaiakkal és az oroszokkal is, így pánikra nincs ok.
SZAKÁLL LAURA