Könyvtári törvény - a VMSZ módosítási indítványainak vitája
PREDSEDNIK: Na član 17. amandman su zajedno podneli narodni poslanici László Varga, Bálint Pásztor, Elvira Kovács i Árpád Fremond. Da li neko želi reč? (Da.) Gospodin Bálint Pásztor ima reč.
BÁLINT PÁSZTOR (BALINT PASTOR): Gospođo predsednice, dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, obično nismo srećni kada nam se odbijaju amandmani, ali sada prvom prilikom mogu konstatovati da neprihvatanje naših amandmana i nije toliko veliki problem zbog toga što smo se mi u subotu u Subotici dogovorili da zajednički predložimo izmene i dopune tzv. osnovnog ili krovnog zakona o kulturi. To je za nas prihvatljivo, šta više i bolje rešenje od amandmanskog intervenisanja u Zakonu o bibliotečkoj delatnosti, zbog toga što bi se ovaj problem sistemski rešio. Problem je u neusklađenosti odredaba Zakona o kulturi sa Zakonom o nacionalnim savetima.
U načelnoj raspravi sam govorio o tome da je za nas neprihvatljivo da određeni zakoni iz oblasti kulture, obrazovanja, informisanja budu u suprotnosti sa Zakonom o nacionalnim savetima nacionalnih manjina i zbog toga što je to protivustavno, što je članom 20. Ustava rečeno da se dostignuti nivo ljudskih i manjinskih prava ne može smanjivati, ali je problematično i sa civilizacijske tačke. Ako ova država priznaje određena individualna i kolektivna prava pripadnika nacionalnih manjina Zakonom o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, onda ta prava, konkretno te nadležnosti nacionalnih saveta nacionalnih manjina treba predvideti i kasnije donetim zakonima, u ovom slučaju iz oblasti kulture.
Tu možemo intervenisati na dva načina. Jedan način je ovaj koji smo mi prvobitno predložili da se u Zakon o bibliotečkoj delatnosti unesu ove nadležnosti, a da to isto učinimo kada bude na dnevnom redu zakon o kinematografiji, o arhivima, o pozorišnoj delatnosti, pozorištima itd. Druga mogućnost je da se izmeni Zakon o kulturi. Zakon o kulturi govori o ustanovama kulture, što su i biblioteke, pozorišta i arhivi na neki način i sve te ustanove i sigurno je i elegantnije i celishodnije da promenimo u odnosu na nadležnosti nacionalnih saveta nekoliko odredbi Zakona o kulturi i onda u isti mah rešimo sve ove probleme i sada postojeće i one koji bi mogli nastati u kasnijem periodu.
Zbog toga nas raduje ovaj naš dogovor od subote i mogu da ponovim i javno da ćemo mi do kraja ove nedelje vama, gospodine ministre, uputiti predlog izmena i dopuna Zakona o kulturi, u odnosu na nadležnosti nacionalnih saveta. Time ćemo predložiti otklanjanje kolizija koje postoje između Zakona o kulturi i Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina.
Naravno, otvoreni smo i za druge predloge ukoliko postoje kolizije ili drugačija razmišljanja u odnosu na neka druga rešenja iz postojećeg Zakona o kulturi, nevezano za pitanja nacionalnih saveta nacionalnih manjina i generalno kulture nacionalnih zajednica koje žive u Srbiji i onda nam preostaje samo da se dogovorimo ko će da bude predlagač, da li će to biti Ministarstvo ili će biti narodni poslanici. Za nas bi bilo od izuzetne važnosti da izmene i dopune Zakona o kulturi usvojimo po mogućnosti već u septembru u toku vanrednog zasedanja skupštine ili najkasnije u jesenjim mesecima, da se ove kolizije u najkraćem mogućem periodu otklone i da imamo čistu situaciju i čiste nadležnosti nacionalnih saveta, kada je reč o kulturi. Isto to ćemo učiniti i u odnosu na obrazovanje, informisanje.
Mogu ovom prilikom da vam kažem samo u dve rečenice da ćemo sutra održati jednu konferenciju za štampu u vezi medijske strategije. Imaćemo primedbe i u vezi medijske strategije, ali tu Ministarstvo nije predlagač tog dokumenta, ali ćemo svakako i vama kao resornom ministru uputiti naše primedbe. Nadam se da ćemo dogovorno uspeti da promenimo i taj nacrt medijske strategije. Hvala.
PREDSEDNIK: Gospodine ministre, imate reč. Izvolite.
PREDRAG MARKOVIĆ: Zahvaljujem. Hteo bih samo još jednom da potvrdim da, kao što smo i obećali u načelnoj raspravi, sastali smo se u subotu ali ovo nije izuzetak. Naprosto, moj način i zahvaljujem se svima koji ti podržavao, jeste da se poslovi završavaju, da se završavaju na predlog onoga koga se to tiče, jer nije u pitanju kritizerstvo već je upravo ovo molba svih koji su uočili. U ovom slučaju je uočena razlika između dostignutih prava koja ne mogu da se umanjuju a istovremeno i čitav niz drugih stvari koje na isti način moraju da se menjaju i ovo jeste tačan smisao dogovora.
Pozivam i predstavnike ostalih političkih stranaka da gde je uočena kolizija, a tiče se Zakona o kulturi, da potražimo na inicijativu i na predloge, dakle, ne kroz razgovore samo ovde koji često ne predviđaju svu mogućnost rešenja, već da naprosto imamo zajedničku inicijativu. Ministarstvo je najavilo, to piše i u obrazloženju amandmana, da će se ovom problematikom baviti. Nadam se da ćemo naći način. Ja sam čak jedan izgovorio, možda nekorektno, malo pre, iz svog prethodnog iskustva, ali se nadam da će on dobronamerno biti prihvaćen od strane predsednice u narednom periodu. Iskreno se nadam da ćemo onda moći najjeftnije kada je u pitanju trošak sednice, a najefikasnije kada je u pitanju korist građana, da čitav niz uočenih ili unapred uočenih u odnosu na zakone koji će biti predlagani, pre svega o kinematografiji i o arhivskoj građi, da ćemo ovo efikasno i brzo rešiti.
Zahvaljujem svima na razumevanju, toleranciji i ovom načinu rada. Hvala.
PREDSEDNIK: Zahvaljujem gospodine ministre.