A Parlament tekintélyéről, Vajdaságról és a nemzeti tanácsokról szóló törvényről
PREDSEDAVAJUĆA: Zahvaljujem. Da li predstavnik poslaničke grupe Manjina želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Bálint Pásztor, predsednik poslaničke grupe Manjina.
Sledeća po redu je poslanička grupa NS, pa poslanička grupa SPS-JS, poslanička grupa Napred Srbijo, poslanička grupa DSS – Vojislav Koštunica, poslanička grupa G17 plus i poslanička grupa ZES.
BÁLINT PÁSZTOR: Gospođo predsedavajuća, gospodine predsedniče Vlade, dame i gospodo ministri, dame i gospodo narodni poslanici, 5. marta sam postavio sa ove govornice pitanje premijeru Vlade Republike Srbije, gospodinu Mirku Cvetkoviću. Pitao sam ga kada će Vlada utvrditi predlog zakona o nadležnostima Vojvodine. Vlada je u obavezi da da odgovor na pitanja poslanika u roku od 15 dana. Do dana današnjeg nisam dobio od premijera odgovor na to pitanje. Smatram da je to nepoštovanje Narodne skupštine od strane Vlade Republike Srbije i zbog toga poslanička grupa Manjina, danas posle mene neće postavljati druga pitanja. To nećemo učiniti ni zbog toga što smatramo da sada nije trenutak za postavljanje pitanja – kada će statut biti na dnevnom redu Narodne skupštine i kada će Vlada utvrditi predlog zakona o nadležnostima Vojvodine, nego je sada vreme i već je nekoliko meseci vreme za to da Narodna skupština raspravlja o predlogu statuta i o predlogu zakona o nadležnostima AP Vojvodine.
Isto tako sam i gospodina Čiplića pre dva dana pitao – kada će biti u proceduri predlog zakona o nacionalnim savetima? Ni na to pitanje, nažalost, nisam dobio odgovor. Mislim da bi Vlada trebalo mnogo ozbiljnije da shvata ulogu Narodne skupštine i da ne krši dostojanstvo parlamenta Republike Srbije.
Što se tiče statuta i zakona o nadležnostima, SVM je prethodnih meseci uradio sve u interesu toga da taj statut i taj zakon budu završeni, da stignu na dnevni red Narodne skupštine i ne snosimo nikakvu odgovornost za to što se ne poštuje dostojanstvo ni parlamenta AP Vojvodine i što nemamo na dnevnom redu predlog statuta, bez obzira na to što je Skupština Vojvodine taj predlog uputila u skupštinsku proceduru republičkog parlamenta pre više od pet meseci.
Imao bih jedno pitanje za gospođu Malović, za ministarku u Vladi Republike Srbije. Pre nekoliko dana se pojavio transparent u Novom Sadu – "1999. bombe tada, statut sada 2009, cilj ne bira sredstva". Pitao bih gospođu Malović, kako kao ministar pravde u Vladi Republike Srbije i kao član radne grupe za izradu zakona o nadležnostima Vojvodine gleda na taj transparent, jer mi smatramo da je to sramno i skandalozno. Hvala.
PREDSEDAVAJUĆA: Ministarka Snežana Malović, ministarka pravde, želi da da odgovor. Molim i ministarku Snežanu Malović i sve druge predstavnike vlade koji budu odgovarali na pitanja da kažu kojem poslaniku odgovaraju i na koje pitanje. Izvolite.
SNEŽANA MALOVIĆ: Poštovana predsedavajuća, dame i gospodo uvaženi narodni poslanici, gospodine Pásztor zahvaljujem vam se na pitanju.
Moje viđenje transparenta koji je osvanuo u Novom Sadu upravo je onakvo kao što ste i vi sami rekli, da je to sramno i skandalozno. Očekujemo od organa koji se bave razotkrivanjem da što efikasnije rade, a kao ministar to očekujem, naravno i kao građanin Srbije, a kao ministar pravde mogu da vam kažem da ću preduzeti sve mere kada dođe do otkrivanja počinilaca tog krivičnog dela, da postupak traje efikasno i da imamo vrlo brzo osuđujuću presudu.
Podsetiću vas da smo kao Ministarstvo pravde, zajedno sa republičkim javnim tužilaštvom inicirali i zabranu organizacije Nacionalni stroj, obzirom da postoji i presuda kojom su određeni članovi te organizacije osuđeni zbog svojih delovanja. U toj svojoj inicijativi, Upravi smo apostrofirali na šta je usmerena ova organizacija i naše viđenje da bi trebalo zabraniti njihovo dalje delovanje.
Kao Ministarstvo pravde, mislim da smo u potpunosti i na jedan delotvoran način doprineli tome da se poštuje ono što je ustavna obaveza i ono što su načela Ustava, a to je poštovanje ljudskih i manjinskih prava i mislim da tokom svih onih meseci kada smo raspravljali o paketu pravosudnih zakona, u Zakonu o sudijama smo to načelo mogli da sagledamo na način na koji smo mi predstavili, to ćemo i u buduće činiti. Zahvaljujem se.
PREDSEDAVAJUĆA: Podsećam samo poslanike da nakon odgovora predstavnika Vlade, poslanik koji je postavio pitanje ima pravo na dva potpitanja u roku trajanja od tri minuta.
Odgovor želi da da i ministar Svetozar Čiplić, ministar za ljudska i manjinska prava.
SVETOZAR ČIPLIĆ: Poštovano predsedništvo, poštovane poslanice i poslanici, iako nije deo direktno striktno vezano za današnja pitanja, svakako da gospodinu Pásztoru dugujem odgovor od ranije.
Zakon o nacionalnim savetima nacionalnih manjina se svakako može i posmatrati u sklopu i svih onih akata koje se tiču unapređenja ljudskih, a pogotovo manjinskih prava. Kratko i jasno, ovaj zakon je ove nedelje, prekjuče, dobio i poslednje mišljenje koje je bilo potrebno Ministarstvu finansija, tako da će biti upućen na Vladu da se usvoji kao predlog sledeće nedelje.