Az autonóm tartományokban és helyi önkormányzatokban foglalkoztatottakról szóló törvény - elfogadva
REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA
POSLANIČKA GRUPA SAVEZ VOJVOĐANSKIH MAĐARA
11.02.2016. godine
B e o g r a d
PREDSEDNIKU NARODNE SKUPŠTINE REPUBLIKE SRBIJE
Na osnovu člana 161. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije podnosimo amandmane na PREDLOG ZAKONA O ZAPOSLENIMA U AUTONOMNIM POKRAJINAMA I JEDINICAMA LOKALNE SAMOUPRAVE.
AMANDMAN I
U članu 47. Predloga zakona posle stava 2. dodaje se novi stav 3. koji glasi:
„Prilikom uređivanja kriterijuma za razvrstavanje radnih mesta i merila za opis radnih mesta službenika, Vlada će posebno voditi računa o nacionalnom sastavu stanovništva i odgovarajućoj zastupljenosti pripadnika nacionalnih manjina radi postizanja pune ravnopravnosti između pripadnika nacionalne manjine i građana koji pripadaju većini.“
Dosadašnji stavovi 3-5 postaju stavovi 4-6.
OBRAZLOŽENjE
Cilj podnetog amandmana je ostvarivanje prava garantovanog članom 77. stav 2. Ustava Republike Srbije, da se pri zapošljavanju u organima autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave vodi računa o nacionalnom sastavu stanovništva i odgovarajućoj zastupljenosti pripadnika nacionalnih manjina.
U Akcionom planu za pregovaranje Poglavlja 23 (finalna verzija koja je usaglašena sa poslednjim preporukama i potvrđena od strane Evropske komisije u Briselu) u delu 3.8. Položaj nacionalnih manjina, aktivnost 3.8.1.32. predviđa da se Zakonom o zaposlenima u autonomnim pokrajinama i jedinicama lokalne samouprave “propisuje da se kod zapošljavanja mora voditi računa o tome da, pored ostalih kriterijuma, nacionalni sastav odražava, u najvećoj mogućoj meri, strukturu stanovništva.”
Takođe, Akcioni plan za pregovaranje Poglavlja 23, aktivnost 3.8.1.33. predviđa “usvajanje i primenu Uredbe kojom se, inter alia, uređuje poznavanje jezika i pisama nacionalnih manjina, kao poseban uslov za obavljanje poslova na pojedinim radnim mestima a u cilju srazmernije zastupljenosti pripadnika nacionalnih manjina među službenicima i nameštenicima”.
U Izveštaju ekspertske misije Evropske komisije iz oblasti prava nacionalnih manjina (od 24. septembra 2015, poseta Srbiji od 23. do 27. marta 2015.) se preporučuje da Srbija preduzme napore kojima će se garantovati primena ustavnog načela odgovarajuće zastupljenosti pripadnika nacionalnih manjina u državnoj službi.
AMANDMAN II
U članu 100. Predloga zakona posle stava 4. dodaje se novi stav 5. koji glasi:
„Uredbom iz stava 4. ovog člana utvrđuju se merila za izbor na radna mesta kojim će se predvideti davanje prvenstva jednako kvalifikovanim kandidatima pripadnicima nacionalnih manjina, u cilju postizanja odgovarajuće zastupljenosti pripadnika nacionalnih manjina i pune ravnopravnosti između pripadnika nacionalne manjine i građana koji pripadaju većini.“
OBRAZLOŽENjE
Članom 76. stav 3. Ustava Republike Srbije propisano je: „Ne smatraju se diskriminacijom posebni propisi i privremene mere koje Republika Srbija može uvesti u ekonomskom, socijalnom, kulturnom i političkom životu, radi postizanja pune ravnopravnosti između pripadnika nacionalne manjine i građana koji pripadaju većini, ako su usmerene na uklanjanje izrazito nepovoljnih uslova života koji ih posebno pogađaju.“
Zakon o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina („Službeni list SRJ“ br. 11/02, „Službeni list SCG“, br. 1/03-Ustavna povelja i „Službeni glasnik RS“, br. 72/09-dr.zakon i 97/13-Odluka US) u članu 4. određuje da propisi, pojedinačni pravni akti i mere koje se preduzimaju u cilju obezbeđenja pune i efektivne ravnopravnosti između pripadnika nacionalnih manjina i pripadnika većinske nacije, se ne mogu smatrati aktom diskriminacije.
Članom 16. stav 3. Zakona o zabrani diskriminacije („Službeni glasnik RS“, broj 22/09) je propisano da se ne smatra diskriminacijom pravljenje razlike, isključenje ili davanje prvenstva zbog osobenosti određenog posla kod koga lično svojstvo lica predstavlja stvarni i odlučujući uslov obavljanja posla.
AMANDMAN III
U članu 184. Predloga zakona posle stava 1. dodaje se novi stav 2. koji glasi:
„Prilikom uređivanja kriterijuma za razvrstavanje radnih mesta i merila za opis radnih mesta nameštenika, Vlada će posebno voditi računa o nacionalnom sastavu stanovništva i odgovarajućoj zastupljenosti pripadnika nacionalnih manjina radi postizanja pune ravnopravnosti između pripadnika nacionalne manjine i građana koji pripadaju većini.“
Dosadašnji stavovi 2-3 postaju stavovi 3-4.
OBRAZLOŽENjE
Obrazloženje je istovetno kao za AMANDMAN I.
AMANDMAN IV
U članu 189. stav 5. reč „pismenu“ zamenjuje se rečju „pisanu“.
U istom članu 189. stav 6. reč „pismenu“ zamenjuje se rečju „pisanu“.
OBRAZLOŽENjE
Amandman podnosimo u cilju ispravne jezičke formulacije budući da pismena može biti osoba, a saglasnost zaposlenog može biti samo pisana.
AMANDMAN V
U članu 202. stav 2. Predloga zakona posle reči „odredbe člana 189. stav 4.“ ostatak rečenice briše se i dodaju se reči:
„koja će se primenjivati od 1. oktobra 2016. godine.“
OBRAZLOŽENjE
Razlog za podnošenje amandmana je da se precizira odložena primena odredbe člana 189. stav 4. Predloga zakona („Kadrovska evidencija sadrži i podatak o nacionalnoj pripadnosti službenika i nameštenika u skladu sa propisom kojim se uređuje registar zaposlenih u javnoj upravi u Republici Srbiji“), kao garancija za poštovanje člana 17. Zakona o registru zaposlenih, izabranih, imenovanih, postavljenih i angažovanih lica kod korisnika javnih sredstava („Službeni glasnik RS“, broj 68/15) u prelaznim i završnim odredbama.
U prelaznim i završnim odredbama Zakona o registru propisano je da će korisnici javnih sredstava podatke o nacionalnoj pripadnosti dostavljati u Registar u roku od 30 dana (12. septembar 2016.) od dana preuzimanja poslova vođenja registra po isteku 12 meseci od dana stupanja na snagu Zakona o registru (12. avgust 2016. godine).
NARODNI POSLANICI
BÁLINT PÁSZTOR (BALINT PASTOR)
_____________________________
ELVIRA KOVÁCS (ELVIRA KOVAČ)
_____________________________
ÁRPÁD FREMOND (ARPAD FREMOND)
______________________________
ZOLTÁN PÉK (ZOLTAN PEK)
_________________________
ANNAMÁRIA VICSEK (ANAMARIJA VIČEK)
_______________________________