Tegyen fel kérdéseket Pásztor Bálintnak itt >>
Ernő, 2010.11.12.: Kedves Bálint! Mindig is nagy érdeklődéssel követem a Tisztelt ház munkáját, különösen a vmsz képviselőinek az aktivitását kísérem. Íme egy dolog ami zavar úgy általában képviselőkkel kapcsolatban. Rettentően bosszant amikor látom, hogy a képviselők ülve kapcsolódnak be az egyes törvények vagy módosító indítványok körüli vitába. Szerintem egy törvényhozó intézet minimum annyit megérdemel,hogy a tisztelt képviselő fölálljon és állva elmondja véleményét!? Arról nem is beszélve: az ember sokkal magabiztosabban mondja el a véleményét állva mint ülve. Szeretném ha az egyik elkövetkező fölszólalásodban rámutatnál eme hiányosságra a ülés idején. Tudomásom szerint ti mindig állva "dolgoztok". A napokban sokat hallani olyan találgatásokat amely szerint a képviselők hamarosan vastagabb pénztárcával térhetnek haza elsején. Meglehet azon kevés polgár közé tartozok akik igenis jogosnak tartják a képviselők bérének emelését. Az átlagember azt gondolná csak az ülések jelentik a képviselő számára a munkát, holott itt van még a bizottságokban való munka, módosító indítványok benyújtása a törvényekre, stb. A dolog szomorú oldala csak az, hogy a 250 képviselő közül mindössze alig 100-at nevezhetek aktív résztvevőnek a parlamenti munkában a többi csak "bólógató János" akinek fogalma sincs miről folyik éppen a vita vagy mire kell szavazni a szavazás folyamán. Ennyit egyenlőre és további jó munkát nektek. Üdv, Ernő |
P.B., 2010.11.13.:Kedves Ernő!
Mi valóban mindig állva beszélünk a Parlamentben, hiszen ez jár a Képviselőháznak, a kollégáknak és a közvetítést követő embereknek. Valóban nem mindenki gondolja ezt így. Az új ügyrend elfogadása előtt egyébként javasoltam az egyeztetések egyikén, hogy csak nagyon indokolt esetben (pl. betegség, vagy egy bizonyos életkor fölött) lehessen ülve részt venni a vitában, de a többség ezt nem támogatta.
Jelenleg az a helyzet, hogy a kormánykoalícióhoz tartozó képviselők többsége állva beszél, az ellenzékiekről viszont ez nem mondható el, habár tapasztalható némi javulás. Az utóbbi időben azt látom, hogy az Új Szerbia képviselői és a radikális képviselők (egyelőre még) kisebb része is megtiszteli a Parlamentet és a nézőket azzal, hogy állva beszél. Ami igazán elkeserítő, az a miniszterek viszonyulása. 1-2 kormánytagot (pl. Šutanovac) leszámítva, a többiek ülve ismertetik a törvényjavaslatokat vagy vitáznak a képviselőkkel. Ez elég sokat elárul a Kormány Parlament iránti viszonyulásáról. Egyetértek egyébként azzal, hogy állva magabiztosabb az ember a vitában és több retorikai eszközt is be lehet így vetni. Sajnos azonban a parlamenti ügyrend továbbra is lehetővé teszi, hogy a képviselők és mások ülve adják elő mondanivalójukat.
Hogy fizetésemelés lesz-e, még nem tudni. Az biztos, hogy 6 éve változatlan "a boríték vastagsága", illetve még vékonyabb, mert másfél éve megszüntek a napidíjak. Ha lesz emelés, akkor ez mintegy 5%-ot fog kitenni (kb 2,5% a jövő év áprilisában és ugyanennyi októberben), a közszférában dolgozók mindegyikéhez hasonlóan.
Csőke László, 2010.10.21.: Tisztelt Pásztor úr ! Szeretnék érdeklődni mikor lesz megszüntetve a kötelező RTV előfizetés, ami egyszerűen felháborító és megalázó. Most kaptam a bírósági per előtti felszólítást. Ha nem fizetek feljelentenek, talán ki is végeznek de biztos megköveznek. Nem lehetne valamit tenni pl. munkanélküliek, kisnyugdíjasok és minden jóérzésű ember mire fel fizessen azért ami minőségtelen és nem is nekünk szól! Csak azért mert törvényt hoztak róla ? Nem lehetne ebben az ügyben valamit tenni ? Tisztelettel Csőke László |
P.B., 2010.10.21.:Tisztelt Csőke Úr!
Az RTV előfizetés kérdése szinte mindegyik lakossági fórumon, más rendezvényen előkerül. Több kezdeményezés is készült már az elmúlt években az előfizetés megszüntetése érdekében. Ezért köszönöm, hogy itt a honlapomon is föltette ezt a kérdést. Sajnos azonban azt kell mondanom, hogy az emberek felháborodása érthető, de nem jogos. Ahogy Ön is írta, a 2002-ben elfogadott Műsorszórási törvény kötelezővé teszi az RTV előfizetés fizetését. Kivételeket is megállapít, de sajnos csak a 100%-ban rokkantak, a vakok és a siketek esetében.
Az RTV előfizetés alternatívája az lenne, ha a közszolgálati RTV-ket a költségvetésből (azaz szintén a mi pénzünkből) pénzelnék. Azért használtam többes számot, mert Vajdaságban a befolyt előfizetés 70%-а а Vajdasági RTV-t illeti meg.
A közeljövőben változik majd az országban a médiaszabályozás. Akkor lehet aktuális az előfizetés kötelezettségének a megszüntetése, de reális esélyt erre nem látok. Nem lenne jó, ha a közszolgálati RTV-ket újra a költségvetésből pénzelnék. Azt a kezdeményezést viszont, hogy pl. nyugdíjasok mentesüljenek a kötelezettség alól mindenképpen támogatni fogjuk. Remélem más pártok is.
Csaba, 2010.09.02.: Üdvözletem! Mivel nem igazán tudom hova forduljak kérdésemmel, talán Ön tájékozottabb és meg tudja nekem mondani, hogy kell-e Ukrajnába vízum? Vagy milyen papír kell? Persze szerb útlevéllel. A nagykövetséget nem lehet elérni, itt a határon biztosat nem tudnak mondani,csak azt, hogy az ukránoknak kell ide. Nem szeretném ha az ukrán határon meglepetés érne. Előre is köszönöm válaszát. |
P.B., 2010.09.03.:Kedves Csaba!
A Külügyminisztériumban utánajártam a dolognak. A szerbiai állampolgárok csak vízummal léphetnek be Ukrajnába. A vízumigénylésnél meghívólevelet is mellékelni kell. Ukrajna belgrádi nagykövetsége konzuli ügyekkel foglalkozó osztályának telefonszáma 011/306 5839.