Szavazás csak augusztus végén
Pásztor Bálint: „Felelőtlenségnek tartom az egy hónapos szavazási késlekedést”
A szerbiai parlamentnek a hét eleji hírek szerint ma kellett volna szavaznia az aktuális rendkívüli parlamenti ülés napirendjén szereplő 24 törvényjavaslatról, hiszen augusztusban szünetel a parlamenti munka. Slavica Đukić-Dejanović , a parlament elnöke szerdán azonban kijelentette, a szavazás végleges időpontjáról a csütörtöki nap folyamán dönt, bár az is elképzelhető, hogy a képviselők csak szeptemberben szavazhatnak. Végül tegnap megszületett a döntés, a képviselőház legközelebb augusztus 31-én ülésezik, vagyis akkor szavaznak a szóban forgó 24 törvényjavaslatról.
A szavazás időpontjáról és a további részletekről csütörtökön a kora délutáni órákban kezdtek tárgyalni a hatalmi koalíciót alkotó pártok képviselői. Az ülésen részt vett Ivica Dačić, a Szerbiai Szocialista Párt elnöke és Mlađan Dinkić, a G17 Plusz elnöke. Egyes hírek szerint BorisTadić, a Demokrata Párt és Szerbia elnöke is jelen volt ezen a megbeszélésen, bár ezt az állítást tegnap senki sem erősítette meg.
A megbeszélést követően Slavica Đukić-Dejanović házelnök jelentette be, hogy a következő parlamenti ülésre, vagyis a szavazásra, augusztus 31-én kerül sor. Đukić-Dejanović elvetette a vádakat, miszerint a tájékoztatási törvényjavaslat miatt halasztotta a szavazást augusztus végére. A szavazás időpontjáról a kormány tagjaival folytatott megbeszélés után döntött, nyilatkozta Đukić-Dejanović.
Az ellenzék szerint a szavazás időpontja körüli huzavona egyértelműen a tájékoztatási törvényjavaslat miatt alakult ki, a hatalmi koalíció ugyanis képtelen biztosítani a megfelelő számú szavazatot a törvényjavaslat elfogadásához, állítja az ellenzék. Az SZSZP már a törvényjavaslat parlamenti eljárásba kerülésekor kijelentette, ugyanúgy mint Dačić a kormányülésen, pártjuk képviselői a parlamentben is tartózkodni fognak a szavazástól. Az Egységes Szerbia, vagyis a szocialisták egyik koalíciós partnere nem fogja támogatni a törvényjavaslatot, jelentette ki korábban a párt vezetősége. A Szerbiai Nyugdíjasok Egyesült Pártja, az SZSZP másik koalíciós partnere pedig leszögezte, pártjuk parlamenti képviselői lelkiismeretükre hallgatva szavazhatnak.
A legújabb parlamenti fejlemények kapcsán lapunk Pásztor Bálintot, a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselőjét kereste fel. Pásztor Bálint szerint a halasztásnak egyértelműen az az oka, hogy a hatalmi koalíció ebben a pillanatban nem tudta volna biztosítani a tájékoztatási törvényjavaslat elfogadásához szükséges parlamenti többséget. A hatalmi koalíciónak időre van szüksége a törvényjavaslat megszavazásához nélkülözhetetlen többség biztosításához, nyilatkozta lapunknak Pásztor.
– Ezt természetesen senki sem mondta ki ilyen nyíltan, bár egyértelmű, hogy a tájékoztatási törvényjavaslat az időhúzás oka. A hatalmi koalíciónak már korábban szembe kellett néznie a ténnyel, miszerint a tájékoztatási törvényjavaslat elfogadása nem lesz egyszerű feladat, hiszen a szocialisták már hetekkel ezelőtt leszögezték, nem hajlandók megszavazni a szóban forgó törvényjavaslatot – vélekedett Pásztor.
A VMSZ parlamenti képviselője szerint a hatalmi koalíció ez az egy hónap alatt biztosítani tudja a törvényjavaslat elfogadásához szükséges parlamenti többséget. Pásztor Bálint lapunknak kifejtette, hogy egyáltalán nem érti egyes hatalmi pártok ellenvetéseit a tájékoztatási törvényjavaslat kapcsán. A parlament előtt megvitatott törvényjavaslat már nagy mértékben különbözik az eredeti, vagyis a kormány által beterjesztett változattól.
– A javaslat mostani változatával kapcsolatban már nem lehet azt állítani, hogy az korlátozza a sajtószabadságot. Továbbá ezt a jogszabályozást már nem lehet a múlt század kilencvenes éveinek radikális tájékoztatási törvényéhez hasonlítani – szögezte le Pásztor, aki azonban elismerte, a törvényjavaslat egy rendelkezését a VMSZ is alkotmányellenesnek tartja. Ennek a rendelkezésnek értelmében automatikusan megszűnik az a médium, melynek számláját folyó évben 90 napig zárolták. Pásztor Bálint szerint azonban még ha ennek a rendelkezésnek az alkotmányosságágát meg is lehet kérdőjelezni, a megoldás nem az, hogy a törvényjavaslatot ne támogassa a hatalmi koalíció, hiszen ennek függvényében másik 23 törvényjavaslat elfogadása is késlekedik.
– Ezzel az időhúzással gyakorlatilag értelmetlenné válik az utóbbi hetek izzasztó munkája a parlamentben. Bennünket legérzékenyebben a nemzeti tanácsokról szóló törvényjavaslat elfogadásának késlekedése érint. Ezen kívül a már korábban említett két oktatási törvényjavaslat most már biztosan nem lép hatályba szeptember elsejétől. Továbbá fontos lett volna az egyik nemzetközi hitelszerződés becikkelyezése is. Ez a szerződés 60 millió eurót irányoz elő útépítésre. Mindennek függvényében felelőtlenségnek tartom az egy hónapos szavazási késlekedést – vázolta a helyzetet a képviselő.
A VMSZ parlamenti képviselője szerint a parlament elnökének szemszögéből nézve a szavazás halasztása ésszerű döntés volt, mivel ha holnap szavaztak volna a képviselők, azzal megbukott volna a tájékoztatási törvény.
– A G17 Plusz már korábban is nyilvánvalóvá tette: ha megbukik a tájékoztatási törvény, akkor a képviselőik kivonulnak a parlament ülésterméből, tehát várhatóan botrányba fulladt volna a pénteki ülés, és a többi törvényjavaslatra sem tudtunk volna szavazni. Összefoglalva, ha ma sor került volna a parlamenti szavazásra és ha az elvárásoknak megfelelően megbukott volna a tájékoztatási törvényjavaslat, akkor a kormány fennmaradása valóban veszélybe került volna – szögezte le Pásztor Bálint.
P.E.