Növekszik a költségvetési hiány
Megkezdte a szerbiai parlament a költségvetés módosításáról szóló vitát
A közfogyasztás csökkentésére irányuló állami politikát igazolja a költségvetés képviselők elé terjesztett módosítása – állapította meg annak ismertetése során Mirko Cvetković kormányfő, aki a pénzügyi tárca vezetője is egyben. Az ellenzék bírálta a javaslatot, melyet egy újabb politikai huzavona részének, a realitást mellőző megoldásnak titulált. A VMSZ csak akkor támogatja azt, ha a kormány elfogadja a Vajdaság pénzelésére vonatkozó indítványukat.
A módosítás által felölelt változásokról szólva a miniszterelnök ismertette, amíg tavaly a bruttó hazai termék 45,5 százalékát tette ki a közfogyasztás, az idén ez 43,8 százalékra csökkent. A Nemzetközi Valutaalappal is összehangolt változások értelmében 22,2 milliárd dinárral növekszik a költségvetési hiány, s így eléri a 142,7 milliárdot. A bevétel 726,4 milliárdról 707,35 milliárdra csökken, miközben a kiadások 846,9 milliárdról 850,9 milliárd dinárra emelkednek az év végéig. A hiány növekedéséről szólva Cvetković elmondta, az teljes mértékben összhangban áll a fiskális szabályokkal, melyek további betartása, szerinte, a következő években a deficit csökkenését vonja majd maga után.
A költségvetés módosítását a miniszterelnök szerint mindenekelőtt az tette indokolttá, hogy növekedett a bérekre kirótt adók azon része, mely ezentúl a helyi önkormányzatok kasszájába kerül az állami költségvetés helyett, s ezzel csökkentek az államkassza bevételei. Másrészt, a GDP növekedésére vonatkozó jóslatok is romlottak, háromról két százalékra estek vissza, amit a gazdasági világválság esetleges második hulláma begyűrűzésének veszélye idézett elő.
A kiadásokat a leginkább a szociális juttatások, valamint a nyugdíjak és a közszféra bérnövekedései emelik. A pénz 39,4 százaléka szociális juttatásokra, 17,6 százaléka a védelmi rendszerre, 15,3 százaléka az oktatásra és a tudományra, 11,8 százaléka a munkahelyteremtési programok pénzelésére, 3,7 százaléka pedig adminisztrációs költségek fedezésére megy el – ismertette a részleteket a képviselők előtt Cvetković. Közölte, a kormány olyan intézkedésekkel kíván a közeljövőben javítani a fiskális helyzeten, mint amilyen például az állami fejlesztési bank létrehozása, a vagyonügyi- és adótörvények módosítása, illetve a törvénytelen foglalkoztatás leküzdése.
A VMSZ GARANCIÁT AKAR
A Vajdasági Magyar Szövetség képviselői kizárólag abban az esetben támogatják a költségvetés módosítását, ha a kormány elfogadja az általuk beterjesztett módosítási indítványt, mely pontosítaná, hogyan fizetnék ki Vajdaságnak a még át nem utalt pénzt.
– A tavaly decemberben elfogadott költségvetés értelmében a Tartományi Nagyberuházási Alapot kilencmilliárd dinár illeti meg a köztársasági költségvetésből. Néhány hónappal ezelőtt már figyelmeztettük a kormányt arra, hogy végső ideje lenne törleszteni az adósságokat a tartomány felé, hiszen a pénzátutalási adatok lesújtóak. A kilencmilliárd dinárból eddig összesen egymilliárdot utalt át ugyanis a köztársaság: 500 milliót márciusban és további 500 milliót júniusban. Emiatt, olyan jelentős projektumok szünetelnek, mint amilyen az újvidéki Európa Kollégium és Klinikai Központ, a szabadkai Népszínház, vagy a horgosi művelődési ház. Az építési vállalatok a csőd szélére sodródtak Vajdaság-szerte, hiszen az építkezések haladása érdekében hiteleket vettek fel, saját eszközeiket fektették be. A nagyberuházási alap némely kivitelezőknek 300 millió dinárral is tartozik. A VMSZ indítványának a lényege az, hogy megszabja: a köztársaság utalja át három részletben a fennmaradó nyolcmilliárd dinárt, november elsejéig, 15-éig és december elsejéig – foglalta össze lapunknak Pásztor Bálint, a VMSZ frakcióvezetője, majd hozzátette, vélhetően pénteken vitatja meg a kormány, elfogadhatónak tartja-e a VMSZ indítványát.
„NEM A MI DOLGUNK”
Kisebb vita is kialakult a pénzügyminiszterrel a parlament pénzügyi bizottságának ülésén, mivel Cvetković azt állította: az alkotmányban sehol sem szerepel, hogy kizárólag a köztársaságnak a kötelessége ezen pénzösszegek átutalása – tudtuk meg a frakcióvezetőtől.
– Erre azt az egyszerű választ lehetett adni, hogy amíg a tartomány önálló bevételeiről szóló törvény meg nem születik, addig teljesen komolytalannak számít arról beszélni, hogy a tartomány egyéb forrásokból is biztosíthatja ezeknek az összegeknek a meglétét, hiszen teljes mértékben a köztársaságnak, s a mindenkori köztársasági kormány jóindulatának van kiszolgáltatva – mondta Pásztor Bálint.
A VMSZ indítványáról szólva Mirko Cvetković elmondta, semmi kifogása sincs annak elfogadása ellen, de azt előbb át kell tanulmányoznia a kormány szakszolgálatának is. Arra szólította fel a vajdaságiakat, konkrét adatokkal álljanak elő a köztársaság tartozása kapcsán, hogy elkerülhetővé váljanak a különféle spekulációk.
Aleksandra Jerkov, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga képviselője újságíróknak nyilatkozva bejelentette, a párt képviselői támogatják a VMSZ indítványát.
A TEHETETLENSÉG TÜKRÉBEN
A költségvetés módosításának kérdése is a hatalmi koalíción belüli bolhapiaccá vált – közölte a parlamenti vita során Čedomir Jovanović, a Liberális Demokrata Párt elnöke. A kérdésben fellelhető a vezetés minden gyengesége, s az a szakadatlan folytonossággal űzött politika, mely rossz fényt vet mindannyiunk jövőjére – fogalmazott a pártelnök.
– Tényeket akarunk látni. Ez a módosítás, éppen úgy, ahogyan az állam gazdasági képe is, a hatalom politikai éretlenségének, tehetetlenségének és felelőtlenségének a következménye – közölte Jovanović.
Bírálta a vezetést a nyugdíjreform halogatása miatt, továbbá amiatt, hogy a köztartozást a GDP 33 százalékáról annak 44 százalékára emelte fel.
Radojko Obradović, a Szerbiai Demokrata Párt képviselője szerint a költségvetés módosítása arról tanúskodik, hogy a vezetés szemet hunyt a realitások felett, s a megengedhetőnél jóval többet költ. Úgy értékelte, ennek komoly kihatása lesz majd az előttünk álló évekre. Velimir Ilić, az Új Szerbia elnöke annak a véleményének adott hangot, hogy a szóban forgó módosítást már a kormány átalakítása után el kellett volna fogadni. Szerinte a kormány most hathavi törvényszegést próbál legalizálni a jogszabály elfogadása révén.
VIRÁG ÁRPÁD